Darakeh'te Bir Kuruyemiş Tezgahı

Merhaba değerli okurlar,

Sizlere bu yazımda Tahran‘da Derbent’e nazaran yabancı turistler tarafından pek bilinmeyen bir yer olan Darakeh’den bahsedeceğim.

27 Nisan – 03 Mayıs 2019 tarihinde Tahran’a 5 günlük kısa bir iş seyahati gerçekleştirmiştim. Bu seyahatimde 3 tam gün ofis ortamında çalışsam da kendime gezecek 1 gün ayırabilmiştim. Bu 1 günü de Darakeh’e ayırmıştım. Darekeh’i ilk defa duyuyor olabilirsiniz…

Aslında Darakeh’e ben de ilk defa bu seyahatimde gitmiş oldum. Daha öncesinde inanın böle bir yerin Tahran’da olduğundan bile haberim yoktu. Sağ olsun Tahran doğumlu, Tahran’da yaşayan arkadaşım Elham sayesinde burayı öğrenmiş oldum. Elham, tam bir doğa sever, gezmekten, kamp atmaktan ve yürüyüş yapmaktan keyif alan kafa dengi bir arkadaşım. Kendisinin önerisi ve gezme planı ile Darakeh gezimizi gerçekleştirmiştik.

Omran Cafe, Darakeh, Tahran

Sizlerin de böyle güzel bir yerden haberinizin olmasını istediğim için Darakeh’i yazma ihtiyacı hissettim. Belki aranızda uçuk kaçık gezginler vardır. 🙂 Herkes turistik yerlere giderken belki siz Tahran’daki vaktinizi burada geçirmek isteyebilirsiniz.

O halde Darakeh neresidir, Darakeh’de neler yapılır ve daha fazlası hakkında bilgileri okuyalım…

Darakeh Hakkında Bilgi

İran’ın başkenti Tahran, şüphesiz İran’daki en büyük ve en güzel şehirlerden biridir. İran’ın başkentinde, gürültüden uzakta, doğada sessizce vakit geçirebileceğiniz yer olan Darakeh keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi.

Darakeh Yürüyüş Parkuru, Tahran

Eğer bir dağ insanıysanız ve doğada yürüyüş yapmayı seviyorsanız, Tahran’ın kuzeydoğu kesiminde, Elbruz Dağları’nın eteklerinde hoşunuza gidecek harika bir parkur var. Elbruz’un zirvesinde eriyen karlar yine zirveden çıkan suya karışarak şehir merkezine kadar yolculuk yapıyor. Etraf fışkıran dereler ve minik şelaleler ile dolu. Ve bu suların sesi eşliğinde yürüyüş yapıyorsunuz. Ne muhteşem ama!

Darakeh’de iken, bir Pers köyünde hayatın nasıl yaşandığını görün. Darakeh’de yer alan çay evlerine gidin. Safran aromalı çaylarınızı yudumlayın ve İran halılarıyla kaplı çay evlerinde arkanıza yaslanıp doğanın tadını çıkarın.

Darakeh'te Safranlı Çay

Darakeh’de yürüyüşe başlamak için sabah erken saatleri en uygun zamandır. Bu nedenle, güneş çok yükselmeden yürüyüşe başlamanız iyi olacaktır. Cuma günü burada yürümeye karar verirseniz, Tahran’ın karmaşasından kaçan yüzlerce Tahranlıları burada görebilirsiniz. Tahranlılar Cuma günlerini burada geçirir, piknik yapmaya veya yürüyüşe gelirler.

Ayrıca Okuyun: Tahran’ın Gizli Hazinesi: Darakeh (Gezi Notları ve Yürüyüş Rota Bilgisi)

Tahran’da Benzersiz Bir Yer: Darakeh

Darakeh, Tahran’ın en ilgi çekici yerlerinden biridir. Doğal konumu ve kolay erişimi sayesinde gezi ve doğa yürüyüşü için mükemmel bir yerdir. Darakeh sizi büyüleyici sokakları, havası, suyu, taze nar suları, kuruyemiş tezgahları ve çay evleri ile karşılıyor.

Darakeh Köyü, Tahran

Darakeh Nerede?

Darakeh Tahran’da popüler bir trekking rotasının başladığı noktada yer alıyor. İran’ın başkenti Tahran’ın kuzey doğusunda kalıyor.

Tahran'da Darakeh Nerede?

Darakeh’i Bu Kadar Benzersiz Kılan Nedir?

Doğal konumu ve kolay erişimi sayesinde hafif doğa yürüyüşü ve geziler için mükemmel bir seçimdir. Daha çok trekking rotası ile biliniyor. Bunun yanı sıra Tahran’da mükemmel hava arayanlar için iyi bir yerdir. Rota sizi köyün derinliklerine götürüyor. Darakeh başkentin gürültüsünden uzaklaşmak ve keyifli bir gün geçirmek için çok cazip bir yer.

Darakeh Yürüyüş Rotası

Farklı tatları denemeyi seviyorsanız, lezzetli İran yemeklerini burada bulunan mekanlarda tatma şansı bulabilirsiniz. Geleneksel restoranlar ve çay evleri de burada insanlara hizmet veriyor.

Darekeh’de Güzel Hava

Burada taze havanın tadını çıkarabilirsiniz. Şehrin karmaşasından uzak, huzurlu bir yerde güzel bir zaman geçirebilirsiniz. İnsanların yanı sıra nehrin akışının hoş sesi, restoranlarda ve geleneksel çay evlerinin olması, birçok insan için Darekeh’i unutulmaz bir yer olmasını sağlıyor.

Darakeh Doğası

Darekeh’de Lezzetli Yiyecekler

Darakeh’in en ilgi çekici yerlerinden biri, yerel halkın yol boyunca kurduğu tezgahlarda sunduğu yiyeceklerdir. Arkadaşlarınızla veya yalnız başınıza burada lezzetli yemekler yemenin hoş hissi sizin için harika bir deneyim olabilir. Öğleden sonra, baştan çıkarıcı kebap kokuları yürüyüş boyunca sizi kendisine çekiyor. Burada sokak yemekleri, farklı meyveler ve yerel sebzeler (farklı kirazlar, muşmula ve ravent) ve lezzetli lavashak (meyveli pestil) gibi pek çok yiyeceğin tadını çıkarabilirsiniz.

Vişne Albalou, İran

Darakeh Yürüyüş Parkuru

Ana rota Darakeh’den Palangchal’a veya Tochal İstasyonu’ndan başlıyor. Bu 6 kilometrelik rota, güzel Darakeh vadisinden başlıyor ve nehirlerden geçiyor. Kış ayları Azghalchal denilen yere gitmek daha iyi olacak. En azından yerliler öyle diyordu. Ayrıca Palangchal’ın doğu kesiminde, Tochal İstasyonu’na giden bir yol var. Fakat bu yol kışın çok tehlikeli oluyormuş.

Darakeh Rota Bilgisi

Rotanın bazı yerleri güvenlik için, çitlerle çevrili. Tırmanma rotasının her tarafında nehrin yumuşak sesini duyabilirsiniz. Darakeh Meydanı, trekking rotasının başladığı yerdir. Palangchal’a gitmek için, deniz seviyesinden 1.700 metre yüksekte Darakeh Meydanı’ndan başlamalısınız.

Rotanın Sonu – Palangchal

Chehel Chechmeh’i geçtikten sonra, Palangchal’a varıyorsunuz. Burası deniz seviyesinden 2.250 metre yükseklikte ve 70 kişilik bir konaklama yerine sahip. Burası dağcıların kaldığı yerdir.

Palangchal, Darakeh

Daha Fazla Macera Arayanlar İçin – Tochal Dağı

Palangchal’dan yukarıya devam etmek istiyorsanız Tochal rotasını takip edebilirsiniz. Palangchal’ın kuzeybatı kesiminde Tochal Zirvesi’ne giden bir yol var. 3-4 saatlik bir tırmanışla Tochal Zirvesi’ne ulaşabilirsiniz. Tochal Zirvesi’nden şehir merkezine teleferikler çalışıyor.

Darakeh’de Nerede Ne Yenir?

Darakeh’de kebap veya başka yerel yemekler yiyebileceğiniz çok sayıda geleneksel restoran bulunuyor. Ayrıca yol üzerinde kurulu tezgahlardan çok fazla abur cubur da yiyebilirsiniz. Bu mekanlardan bazıları Omran Cafe, Albroz Darakeh Restaurant, SPU Restaurant ve Ojagh Bashi Restaurant’tır. Ayrıca Darakeh meydanının çevresinde yer alan kafelerin tadını çıkarabilir ve bir fincan kahve ya da atıştırmalık alabilirsiniz. Darakeh Caddesi’nin başındaki Chez-Vous Cafe yerliler tarafından önerilen bir yerdir.

Darakeh'te Bir Restoran

Parkur boyunca şapkalardan kamp malzemelerine, eşarplardan kitaplara, taze nar sularından mevsim meyvelerine, karpuz dilimlerinden cevize kadar satışı yapılan tezgahlar var. Öğlen geldiğinde ise nehir kenarlarındaki restoranlarda hazırlanan kebap kokuları insanı kendisine çağırıyor.

Darakeh'te Bir Kuruyemiş Tezgahı

Darakeh’e Nasıl Gidilir?

Darakeh’e ulaşmanın iki yolu var. İlki, Tajrish Meydanı’ndan Darakeh için bir taksi tutmanız gerekecek. Ancak, Snapp uygulaması ile taksi çağırırsanız nerede olursanız olun en yakınınızdaki taksi gelip sizi alarak Darakeh’e götürecektir. Biz, Azadi Meydanı’ndan Snapp uygulaması ile taksi çağırmıştık ve Darakeh’e kadar olan ulaşımımızda 15.000 Tümen ödemiştik.

Darakeh Zirve, Tahran

İkinci yol ise, Zaferaniye Mogadidas Ardabili caddesinden geçen otobüsler ile Darakeh’e gidebilirsiniz. Otobüsler çok sık çalışıyor. Darakeh’den ise Tajrish’e otobüsler hareket etmekte.

Darakeh, özellikle hafta sonu İranlıların çok sık geldikleri yerlerden biri. Yemek için çok şey var ve doğa sever Tahranlıların günlük yaşamına tanık olmak için de mükemmel bir yer. Sarayları, müzeleri bir kenara bırakın ve bu sıra dışı yere gelin. Eminim siz de çok beğeneceksinizdir.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.