Mavi Camii, Tebriz

Tebriz… Bu şehri anlatmaya nereden başlasam veya nasıl başlasam bilemiyorum. Tebriz’e olan ikinci seyahatim bende çok ama çok muhteşem izler bıraktı… Tebriz gezi notları ile İran’ın edebi yönü güçlü, şairler şehri olan bu kadim şehri birlikte tanıyalım.

Nahçıvan’da kaldığım 3 günün ardından Julfa Sınır Kapısı’ndan İran topraklarına girdim. Nahçıvan–İran sınır geçişi için bir önceki makaleyi okuyabilirsiniz. Julfa, İran’ın Nahcivan’a sınır olan şehridir. Burası küçük bir yerleşim yeri. Aras Nehri İran ile Nahçıvan’ı birbirinden ayırmakta. Julfa’da Chapoon Kilisesi ve Kervansaray’ı görebilirsiniz. Nahçıvan’a geçmeyi düşünüyorsanız Jolfa’ya en azından 2 saatinizi ayırın derim.

Sınır geçişini tamamladıktan sonra 2 saat kadar Julfa’yı gezdim. Bu 2 saatlik süre zarfında Chapoon Kilisesi ve Kervansaray’yı gezdim daha sonra şehrin çarşısına kısa bir gezintiye çıktım.

Chapoon Kilisesi, Jolfa

Julfa’dan Tebriz’e geçmek için 2 seçeneğiniz var. Bunlardan ilki taksi ile ulaşım. Tek başınıza gitmek isterseniz taksi ücreti 50.000 bin Tümen’dir. İran’da taksiler paylaşımlıdır. 4 kişi bir olup taksiye bindiğiniz takdirde kişi başı vereceğiniz ücret daha uyguna gelmiş oluyor. Nitekim Tebriz’e giden 3 kişi daha çıkınca kişi başı 12.500 Tümen vererek yaklaşık 1,5 saat süren yolculuk sonrası şehre geliyoruz.

Tebriz Gezi Notları

Seyahate çıkmadan önce Couchsurfing üzerinden Tebriz ve diğer şehirler için konaklayabilmem adına birçok kişiye mesaj atmıştım. Bunun üzerine Tebriz’den Mahdi Esmaili bana olumlu geri dönüş yaptı. Mahdi, ailesi ile birlikte Tebriz’de yaşayan genç bir arkadaş. Julfa’dan Tebriz’e geldiğimde kendisini arıyor ve Makberetüş Şuara’da buluşuyoruz.

Mahdi aynı gün bir Avustralya’lı gezgin olan Jack’e de aynı zamanda ev sahipliği yapıyordu. Buluştuktan sonra Mahdi ve ben eve geçiyoruz. Eve geldiğimizde kapıyı annesi açıyor ve sıcacık bir gülümseme ile karşılıyordu beni.

Daha sonra Mahdi ile kalacağım odaya geçiyoruz. Mahdi’nin odasında Jack ve ben birlikte 3 kişi kalacağız. Jack’de gayet güler yüzlü bir arkadaş. Hemen birbirimize ısınıyor keyifli bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

Couchsurfing Evi, Tebriz

Duş alıp kendime geldikten sonra Tebriz’de yaşayan bir başka arkadaşım Rıza Varlık ile görüşmek için şehir merkezine gidiyorum. Rıza ile buluşuyor ve iki bisiklet alarak şehri gezintiye çıkıyoruz. Tebriz’de bisikleti sadece pasaportunuzu bırakarak alabilirsiniz. Belirtmekte fayda var aldığınız bisikleti 2 saat kullanabiliyorsunuz. Biz bunun bir saatini şöyle kısa bir Tebriz gezintisine ayırdık. Geriye kalan 1 saati ile de Tebriz şehirlerarası otobüs terminaline giderek kullandık.

Terminalde Kum şehrine gitmek için bana 1 bilet kestik. Seyahat planım son anda değişmişti. Sırt çantamı Mahdi’nin eve bırakarak sadece günlük kullanım için yanımda getirdiğim küçük çanta ile İran’ı gezmeyi düşündüm. Zira ağır ve büyük olan sırt çantam ile İran’da 8 şehri gezmek pek akıl işi olamazdı. Zaten Temmuz ayındayız ve dışarıda çok fazla sıcaklık var.

Biletimizi aldıktan sonra Rıza ile tekrar şehir merkezine geliyor ve bisikletlerimizi iade ediyoruz. Daha sonra yürüyüş yaparak yakınımızda bulunan gezilecek yerlere gidiyoruz. Bunlardan ilki Mavi Cami ve Azerbaijan Müzesi oluyor. Bu ve sonrası gezdiğimiz yerler hakkında bilgileri “Tebriz gezilecek yerler” adlı makalemde okuyabilirsiniz.

Azerbaijan Müzesi, Tebriz
Afzaladdin Bedel Khagani Anıtı, Tebriz
Mavi Camii, Tebriz

Buralara ikinci gelişim. Özlemişim açıkçası… Rıza ile buradan ayrıldıktan sonra bir ara sokaktan gelyan kokularının geldiğini fark ediyoruz. Kokunun geldiği yöne gittiğimizde ise bir kafe ve gençlerin gelyan (nargile) çektiklerini görüyoruz. İran’da genelde genç kesim gelyansız yapamaz. Bir araya gelir ve kafelere doluşurlar. Gelyan ve muhabbet onların vazgeçilmezi. İran sokaklarında gelyanlardan çıkan nefis aromatik kokular gerçekten başınızı döndürebilir.

Nargile Kafe, Tebriz

Kafeteryada yarım saat takıldıktan sonra Rıza ile Erg Kalesine gidiyoruz. Geçen sene yapılan restorasyonun bugünde devam ettiğini görüyorum. Erg Kalesi etkileyici bir tarihi geçmişe sahiptir. Kale hakkında bilgiyi “Tebriz gezilecek yerler” adlı makalemden okuyabilirsiniz arkadaşlar.

Tebriz Kalesi

Rıza ile Tebriz’i gezmeye son veriyoruz. Yarın Kum’a yolculuk var benim. Mahdi’nin evi Makberetüş Şuara tarafında kalıyor. Rıza sağ olsun beni buraya bıraktıktan sonra kendisiyle ayrılıyoruz. Eve geçerek biraz dinleniyorum. Jack gitmişti. Mahdi bugün yine CS üzerinden Tayvan’lı Scott’a ev sahipliği yapacak.

Günün vermiş olduğu yorgunluk ve sıcaktan kurtulmak için bir duş alıyorum. O sıra Scott geliyor. Duştan çıkar çıkmaz kendime geliyor ve ardından Scott ile tanışıyorum. Kendisi güler yüzlü çok iyi bir arkadaş. Akşam saatleri olmuştu. Evin annesi yemekleri hazırlamış ve sofra kuruluyor. Sofraya geçiyoruz. Yemekte havuç ve ıspanak karışımı çorba var.

Tebriz Yemekleri

Böyle ortamları yaşamayı gerçekten çok seviyorum. Yerel insanların arasına karışmak, yaşadıkları yerlerin havasını solumak ve sanki bir yerli gibi onlar ile kaynaşmak bana gerçekten mutluluk veriyor. Çorbamız gerçekten lezzetliydi. Yemeklerimizi yiyor ve öğreniyoruz ki Mahdi’nin akrabaları El (Şah) Gölü’nde piknik yaptıklarını. Sofrayı topluyor ve ardından hazırlanarak El Gölü’ne gidiyoruz. Burada Mahdi’nin akrabaları ile de tanışma fırsatı yakalıyorum. Her biri çok iyi insanlar.

Tebriz'de Piknik

İran’da piknik kültürü oldukça fazla. Parklar, piknik yapan insanlar ile dolu. Yaz akşamları tıklım tıklım dolan parklarda insanlar pikniklerini yapıyor ve bazı zamanlar çadırlarda kalıyorlar.

Burada harika bir gün geçirdim. Planım aslında Tebriz’de 2 ya da 3 gün kalıp Tahran’a geçmekti. Fakat Mahdi ile konuştuktan sonra sırt çantamın evlerinde kalacak olması beni rahatlatmıştı. Sadece günlük sırt çantamı yanıma alarak İran’ı 20 gün dolaşacak olmam üzerimden birçok yükü kaldırmış olmasına olanak sağladı.

Yazıda adı geçen gezilecek yerler ve daha fazlası için “Tebriz gezilecek yerler” adlı makalemi okuyabilirsiniz arkadaşlar. Tebriz gezi notları şimdilik bu kadar.

Tebriz’den Kum’a geçerek sırasıyla Kaşan, İsfahan, Şiraz, Yezd, Meşhed, Tahran ve tekrar Tebriz rotasını izledim. Bu rota 20 gün sürdü. 20 günün sonunda tekrar Mahdi’lerin evine misafirdim. Gezdiğim şehirleri sırası ile yazacağım. Dolayısıyla Tebriz’de yaşadığım güzel anların ikinci kısmını sonraki makalelerde anlatacağım. Tebriz gezi notları haricinde ilgili kategoriden Tebriz gezi rehberi ve İran’ın diğer şehirleri hakkında yazılmış olan yazılara göz atabilirsiniz.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

2 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih Bey selam,

  Ahmet Yıldız ben. 2 gündür yazılarınızı takip ediyorum. Öncelikle şunu belirteyim, size soru soranlara verdiğiniz detaylı cevaplar beni çok mutlu etti. Sizin gibi iyi insanların bu toplumu mayalamasını umut ediyorum.

  Fatih Bey, ben Antalya’da devlet memuruyum, bir boş vakit buldum ve 11-18 Şubatta Van ve Tebriz gezisi yapmaya karar verdim. 11 Şubat saat 10:00’da Van’da olacağım. Öğretmenevine rezervasyon yaptım. iki gündüz 1 gece Van’da kalacağım. Akdamar Adası’na gideceğim ve Van yöresel yemeklerden mümkün olduğu kadar tadacağım. Salı akşamı trenle Tebriz’e geçeceğim. Burada da tavsiyeniz üzere önce Park Otel’e gideceğim. 5 günlük zaman diliminde sizden nasıl bir yol çizmem gerekiyor onu öğrenmek isterim. Mümkünse telefonla iletişime geçmek isterim. Ben 24 saat nöbetteyim. Ne zaman müsait olursanız bana mesaj atarsanız hemen dönüş yaparım. 0505 744 44 07. Tecrübenizden yararlanmak çok isterim. Umarım vaktiniz olur ve iletişime geçeriz.

  Kendinize iyi bakın.

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım insanlara faydalı olabiliyorumdur. Telefon numaranıza WhatsApp üzerinden bir mesaj bırakacağım ve oradan iletişime geçebiliriz.

   Siz de kendinize iyi bakın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.