Bilehsuvar Sınır Kapısı, Azerbaycan

Tebriz, Azerbaycan Başkonsolosluğu’na yaptığım vize başvurum 3 gün sonrasında çıkmıştı. İran’da geçirdiğim 21 günde harika dostlar kazanmış ve birbirinden güzel hikâyeler toplamıştım. Son durağım olan Tebriz’den artık Bakü’ye gitme zamanı da böylelikle gelmişti. Tebriz Bakü arası otobüs yolculuğu deneyimlerim…

Tebriz’den Bakü’ye Nasıl Gidilir?

İlk olarak Mahdi ile Bakü otobüs bileti almak için Tebriz saat meydanına gittik. Bakü otobüs biletleri, Tebriz saat meydanı çevresinde yer alan üç yazıhanede satılıyor. İki tip otobüs gidiyor Bakü’ye. Birinci sınıf otobüsler 100.000 Tümen, klasik otobüsler ise 80.000 Tümen’e yolcu taşımakta. Biz klasik sınıfta Tebriz-Bakü arası ulaşımımı sağlayacak olan otobüs için 80.000 Tümen bilet ücreti ödemesi gerçekleştirdik. Hareket saati gece 23.00.

Bileti aldıktan sonra Mahdi ile tekrar eve geçiyoruz. Burada zaman geçiriyor, çantamı toparlıyorum ve sonrasında bir duş alıyorum. Saat akşam 20.00’da artık ev halkı ile vedalaşıyor ve Mahdi ile terminale gidiyoruz. Burada Mahdi’nin daha fazla beni beklemesini istemiyor ve eve dönmesini istiyorum. Kendisi ile vedalaşıyor, sımsıkı sarılıyoruz. İyi ki onu tanıdım. Mahdi, Couchsurfing üzerinden bana evini açan çok değerli bir insan. Mahdi ve ailesi ile çok güzel zamanlar geçirdim, 6 gün evlerinde kaldım, yemeklerini yedim kısacası aileden biri gibi olmuştum. Üzerimde gerçekten çok emekleri var. Kendileri ile halen daha görüşüyorum ve bu artık böyle devam edecek. Onları unutmam imkânsız.

Otobüs terminali içerisinde yemek yenilecek yerler mevcut. Burada dilerseniz yöresel yemekler ile yolculuk öncesi karnınızı doyurabilirsiniz. Saat 22.00 civarında bir şeyler yiyor ve uzun bir yolculuk öncesi karnımı doyuruyorum. Saatte 23.00’a yaklaştı ve Bakü’ye gidecek olan otobüsüm perondaki yerini almıştı. Sırt çantamı bagaja veriyor ve küçük çantamı yanıma alıyorum. 8 numaralı koltukta seyahat edeceğim. Ön koltuklardayım ve cam kenarı seyahat. Bu, yolu ve çevreyi gözlemlemek için iyi bir fırsat olsa gerek. Artık İran’dan ayrılma vakti. Otobüsümüz hareket ediyor ve Bakü’ye olan yolculuğumuz başlıyordu…

Ayrıca Okuyun: İran’ı Ziyaret Etmek İçin En İyi 3 Neden

Tebriz’den Azerbaycan Vizesine Başvurmak

Bakü’ye otobüs bilet almadan önce Azerbaycan vizesini halletmeniz gerekiyor. Tebriz, Azerbaycan konsolosluğuna giderek ücretsiz olarak 60 günlük Azerbaycan vizenizi alabilirsiniz. Bakü otobüs biletinizi almamanızın nedeni ise vizeniz çıkana kadar pasaportunuz konsoloslukta kalacak olmasıdır.

 • Pasaport aslı ve kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın bir fotokopisi
 • 3×4 cm vesikalık fotoğraf

Azerbaycan vizesi almak gayet basit. Yaklaşık 3 iş günü içerisinde vizeniz hazır olmuş oluyor.

Tebriz Bakü Arası Otobüs Yolculuğu

Tebriz’den Bakü’ye haftanın iki günü Pazartesi ve Perşembe günleri otobüs gidiyor. Tek gidiş-dönüş seferlerin olduğu ulaşım iki tip otobüs ile sağlanmakta. Birinci sınıf (VIP) otobüsler Perşembe günleri 100.000 Tümen, Pazartesi günleri ise klasik otobüsler 80.000 Tümene gidiyorlar. Yolculuk 15 saate yakın sürüyor. Gece 23.00’da hareket eden otobüs sabah saat 06.00 sularında Bilehsavar Sınır Kapısı’na geliyor. 09.00’da açılacak olan sınır kapısı için 3 saatlik bir bekleme süresi var. Sınır kapısına adını veren Bilehsavar, İran’ın Azerbaycan’a olan küçük bir sınır yerleşim bölgesi. Sınır kapısı açılana kadar bu 3 saatlik bekleme süresini Bilehsavar’ı gezerek değerlendirebilirsiniz. Burada lokantalar çok erken saatte açılıyor biz yolcular için. Lokantalarda çorba içebilir kahvaltılık bir şeyler yiyebilirsiniz.

Bilehsavar Sınır Kapısı, İran
Bilehsavar Sınır Kapısı, İran

Astara sınırının daha uzak olması sebebiyle Tebriz-Bakü arası otobüs yolculuğu Bilehsavar üzerinden gerçekleşmekte.

Bilehsavar Sınır Kapısı Geçişi, İran-Azerbaycan Sınırı

Sabah 09.00’da açılan sınır kapısı ile birlikte otobüsteki tüm eşyalarımızı alarak kontrol noktasına geliyoruz. İran sınır polisleri çantamı bile açmaya gerek duymadı. Kolay bir şekilde kontrolden geçiyor ve pasaportuma çıkış kaşesini alıyorum. Arkamda Ali Hamaney’in fotoğrafı, karşımda ise Heydar Aliyev’in Azerbaycan’a hoş geldiniz yazısı ile birlikte fotoğrafı. İran’ı artık geride bıraktım. Son kez şöyle bir bakıyorum İran tarafına ve sonra Azerbaycan topraklarına adım atıyorum. Azerbaycan kontrol ve pasaport işlem sırası oldukça ağır işliyor. Ancak 45 dakikada bana sıra geldi. Türk pasaportumu gören Azeri Polis gülümseyerek hoş gelmişsen gardaş diyor. Pasaportuma giriş kaşesini aldıktan sonra sırt çantamın kontrolü için cihaz kontrol noktasına geliyorum. Önümde yer alan herkesin sırt çantası aranmıştı. Tam çantamı kontrol cihazı bandına verecekken, pasaportumu kontrol eden polis, çanta kontrol memuruna seslenerek; “bu arkadaş Türk bırak geçsin” diyordu. Görevli polis ise samimi bir gülümseme ile kontrole gerek yok Azerbaycan’a hoş gelmişsen diyerek geçişime izin veriyordu. İran geride kaldı ve artık Azerbaycan’dayım…

Bilehsuvar Sınır Kapısı, Azerbaycan
Bilehsuvar Sınır Kapısı, Azerbaycan

Saat 10.00’a geldi. Benle birlikte diğer tüm yolcularda kontrolden geçiyor ve otobüsteki yerlerimizi alıyoruz. Sınır kapısından sonraki yerleşim yeri Bilesuvar. Yer yer ekili tarlalar olsa da düz bir çorak arazi olduğunu görüyorum buranın. Sınırdan yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan Salyan’da otobüs mola verdi. Mola verdiğimiz yerin hemen yanından Kura Nehri geçiyor. Burada kahvaltılık olmak üzere çeşitli yöresel sulu yemek çeşitleri bulunmakta. Sabah kahvaltınızı Bilehsavar’da yapmadıysanız burada yapabilirsiniz. 30 dakika süren mola sonrası tekrar yola koyuluyoruz. Salyan’dan Bakü’ye olan mesafemiz 2,5 saat civarında. Elat yerleşim merkezine geldiğimizde sağımızda Hazar Denizi’nin masmavi sularını görüyoruz. Bir süre Hazar Denizi kıyısında süren yolculuğumuz nihayet Bakü’de sonlanıyordu. Saat 14.30’u gösteriyordu Bakü Şehirlerarası Otobüs Terminaline geldiğimizde. O halde Tebriz Bakü arası otobüs yolculuğu 16 saate yakın sürmüştü. Tabii bu sürenin 3 saatlik dilimini sınır kapısında beklemeyle geçirdik.

Ayrıca Okuyun: Bakü Gezi Rehberi

Tebriz’den Bakü’ye Nasıl Gidilir? Tebriz-Bakü arası otobüs yolculuğu üzerine yapmış olduğum bu seyahat ile kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim. Bu rotayı düşünenler varsa yorum kısmına düşüncelerini, merak ettiklerini yazabilirler.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

32 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Öncelikle seyahatleriniz ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim sorum Bakü’den Tebriz’e hangi günler otobüs var? Fiyat ve saatleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Merhaba Özgür Bey,

   Bakü-Tebriz-Bakü arası Perşembe ve Cuma günleri sefer yapılmakta. Bilet fiyatı 150 TL civarında. Akşam saatlerinde karşılıklı olarak hareket ediyorlar. Tebriz’de şehir belediye meydanının oradan kalkıyor. Bakü’den ise otobüs terminalinden hareket ediyor.

 2. Merhaba Fatih Bey,

  Azerbaycan, Türkiye vatandaşlarına 1 Eylülden itibaren vizeleri kaldırdı dediler. Şimdi ben Van’dan Tebriz’e gitsem Tebriz’den otobüs ile Bakü’ye gitsem vize gerekli olur mu?

  Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Tebriz Otobüs Terminali’nden Bakü’ye otobüs veya bilet yok mu? Ve Azerbaycan vatandaşıyım Türkiye’deyim buradan İran’a ve daha sonra Azerbaycan’a geçeceğim. Vize sorunu olur mu?

  • Merhaba Huseyn Bey,

   Tebriz’den Bakü’ye giden otobüsler Tebriz Belediye Binası’nın oradan hareket ediyor. Yine aynı şekilde bu yolculuk için biletinizi burada yer alan yazıhanelerden alabilirsiniz. İran, Azerbaycan vatandaşlarından vize istemiyor. Bu durumda Türkiye’den İran’a seyahat edebilir ve buradan da Azerbaycan’a geçebilirsiniz.

 4. Merhabalar,

  Peki, biz anne ve oğuluz. Tahran’da nasıl konaklayabiliriz ve İran’da araç kiralayarak gezmek mümkün mü yoksa otobüsle mi rahat olur?

  • Merhaba Müjgan Hanım,

   Tahran’da başta Vali Asr Caddesi olmak üzere Kapalı Çarşı bölgesinde her bütçeye uygun oteller bulunmakta. İnternet üzerinde ne yazık ki rezervasyon veya görüntüleme yapamıyorsunuz. Oraya varışınızda otelleri dolaşabilir ve bütçenize göre konaklamanızı yapabilirsiniz.

   Araç kiralama olayına gelecek olursak… Açıkçası özellikle Tahran trafiğinde araç kullanmanızı önermiyorum. Hem risk hem de İstanbul’u aratmayan bir trafik var. Ayrıca İran’da trafik kurallarına uyulmadığını gözlemledim. İran’da toplu taşıma, metro hızlı ve pratik işleyen bir altyapıya sahip. Dolayısıyla şehir içi ulaşımınızı toplu taşıma araçlarıyla veya taksi ile yapabilirsiniz.

  • Merhaba Müjgan Hanım,

   İlk olarak uluslararası geçerliliği olan bir ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Araç kiralama noktasında ise her zaman olduğu gibi kiralayacağınız şirketten bu yönde bir talebiniz olduğunu ve Tebriz’e gidebilir miyim diye öğrenmeniz gerekiyor. Her ülkenin prosedürleri farklı oluyor. Kimi zaman araç kiralama şirketleri yurtdışına araç çıkışına pek sıcak bakmayabilir. Bu nedenle en sağlıklı bilgiyi Bakü’ye gittiğinizde ilgili araç kiralama şirketinden öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

 5. Merhabalar,

  Öncelikle teşekkür ederim. Böyle aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için. Bilesuvar kapısından özel arabamla gidebilir miyim? Özel otomobillerin geçişine izin veriliyor mu?

  • Merhaba Dursun Bey,

   Rica ederim. İlgi ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Özel arabanızla elbette İran, Azerbaycan seyahati yapabilirsiniz. Ancak sınıra depozito bırakmanız ve aracınız için triptik belgesi temin etmeniz gerekiyor. Daha detaylı ve sağlıklı bilgi için TURİNG kuruluşu ile iletişime geçebilirsiniz.

   Bunun haricinde sormak istediğiniz başka sorular olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 6. Merhaba Fatih Bey,

  Öncelikle bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben İran üzerinden Azerbaycan’a kendi aracımla geçmeyi planlıyorum. İran sınır kapılarında Azerbaycan için sigorta yapmam gerekiyor ve Dış işlerinin sayfasında bunun 200 ya da 300 USD maliyeti olduğunu, Gürcistan’dan giriş için ise 30 USD mal olduğundan bahsediyor. Acaba durum tam olarak nedir? Bu konuda bildiğiniz bir şey var mı?

  • Merhaba Cem Bey,

   Rica ederim. Umarım yazdıklarım sizler için faydalı oluyordur… Dış işleri bakanlığının sayfasında yer alan bilgi doğrudur. Zira yakın bir zamanda yine bir okurumun aynı güzergahı araba ile yapması ve sınır kapısını İran üzerinden kullanması sonucu sınıra 200 USD depozito bıraktığı bilgisini öğrenmiştim. Ancak, bu depozito çıkışta tekrar alınabiliyormuş.

   Hal böyle olunca ve Gürcistan sınırında bu tür bir uygulama bilgisine rastlamadığım için sanıyorum kısmen doğru bir bilgidir. Dolayısıyla Gürcistan sınırını kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca yol uzunluk bakımından da Gürcistan, Tiflis üzerinden Azerbaycan’a gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

   Başka yardımcı olabileceğim bir şey olursa her zaman yine buradan yazabilirsiniz.

 7. Merhabalar Fatih kardeşim,

  Ben Mersin’den Bakü’ye gideceğim. İran’ın yolları nasıl yakıt fiyatları ve dahi Bilesuvar Sınır Kapısı 7/24 açık mı? Hafta sonu geçiş sağlayacağım oraya. Ben sınır kapısında takılı kalmak istemiyorum.

  • Merhabalar,

   İran’ın şehirlerarası yolları gayet bakımlı ve duble yol. Bilesuvar Sınır Kapısı ne yazık ki sabah 9, akşam 17 şeklinde işliyor. Hafta sonu kapının kapalı olmasından dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Planladığınız rotayı hafta içi ve mesai saatleri içerisinde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Dilerseniz Tiflis üzeri de Bakü’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

    • Ahmet Bey,

     2017 Temmuz ayında Bakü-Tiflis arası otobüsle seyahat etmiştim ve sınırı sabaha karşı 4 sularında geçmiştim. Bu durumda sınırın gece-gündüz açık olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Ancak, bu durumu gerekli yerlerden öğrenip yola çıkmanız daha sağlıklı olacaktır. Yolda sınırın kapalı olması gibi tatsız bir durumla karşı karşıya kalmanızı istemem.

 8. Merhabalar, öncelikle yazılarınız için çok teşekkür ederiz gerçekten çok faydalanacağız deneyimlerinizden.

  Öncelikle bir sorum var, Tebriz’den Bakü’ye otobüsler her gün var mı? Tahran-İsfahan-Tebriz-Bakü-Tiflis-Erivan gibi bir rota planladık ve en büyük korkularımızdan biri yolda kalmak. 🙂

  • Merhaba Emre,

   Rica ederim. Umarım yazılarım sizlere faydalı olabilir.

   Tebriz’den Bakü’ye Pazartesi ve Perşembe günleri var. Gayet güzel bir rota planlamışsınız. Merak etmeyin yolda kalmanızı gerektirecek bir şey yok ortada. 🙂 Yalnız Tebriz’de birkaç gün oyalanmanız gerek. Çünkü Azerbaycan vizesine buradan başvuracak ve 3 işgünü içerisinde çıkmasını bekleyeceksiniz. Sonrası Bakü, Tiflis ve Erivan…

   Rota üzerine başka soruların olursa her zaman yazabilirsin.

 9. Merhaba,

  Çok güzel bir yazı olmuş, konuyla ilgili size bir sorum olacak; Tebriz’den Bakü’ye haftada 2 gün otobüs seferi olduğunu yazmışsınız, bu kesin midir? Başka bir ulaşım imkanı var mı? 2 gün olması yolculuk planını kısıtlıyor.

  • Merhaba Şamil Bey,

   Evet, Tebriz’den Bakü’ye haftada iki gün otobüs kalkmakta. Ancak yolculuk planınızın kısıtlanmaması adına Tebriz’den Bileh Savar veya Astara’ya gidebilir, sınırı geçtikten sonra da Azerbaycan içerisinde Bakü’ye ulaşmak için ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

   Not: Azerbaycan vizesine Tebriz’den başvurun. 3 iş günü içerisinde vize çıkıyor. Bu konuyla ilgili de site içerisinde yazı mevcuttur, mutlaka okuyun.

 10. Merhaba Cem,

  Bakü’den Tebriz’e gelmek için iki yol mevcut. Birincisi Bakü’den direkt Tebriz’e otobüs var. Hemen hemen her gün sabah saat 9:00 da yola çıkıyor. 30 Manat yani 70 Türk Lirası karşılığında 13 saate yakın bir süreyle Tebriz’e varabiliyorsun. İkinci yol ise Bakü’den uçakla 70 Manat yani 165 Türk Lirası karşılığında 1 saat süreyle Nahçıvan şehrine gidersin. Nahçıvan ile Tebriz arası ise 180 km’dir. Nahçıvan’da taksi veya otobüslerle Tebriz’e varabilirsin.

 11. Hocam merhabalar,

  Biz bir arkadaş ile tam tersini yapıp Bakü’den Tebriz’e geçmek istiyoruz. Bakü’den Tebriz’e aynı şekilde otobüsle mi geçilir yoksa tren gibi bir alternatif var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Selamlar.

  • Merhaba Cem,

   Elbette tam tersi Bakü’den de Tebriz’e geçebilirsiniz. Ancak, üzgünüm tren seferi yapılmıyor. Sadece otobüs ile geçebilmeniz mümkün. Otobüs seferleri de içerikte yer verdiğim rota üzerinden gerçekleşiyor. Sorunsuz, keyifli bir seyahat. Otobüsle gitmeniz daha isabetli olacaktır. Her iki şehir hakkında sormak istediğin başka soruların olursa mutlaka yaz. Yardımcı olmak için buradayım her zaman.

   Sevgiler.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.