Bilehsuvar Sınır Kapısı, Azerbaycan

Tebriz, Azerbaycan Başkonsolosluğu’na yaptığım vize başvurum üç iş günü sonrasında çıkmıştı. İran’da geçirdiğim 21 günde harika dostlar kazanmış ve birbirinden güzel hikâyeler toplamıştım. Son durağım olan Tebriz’den artık Bakü’ye gitme zamanı da böylelikle gelmişti. Yazının devamında, Tebriz’den Bakü’ye olan otobüs yolculuğumun detaylarını okuyabilirsiniz.

Tebriz’den Bakü’ye Nasıl Gidilir?

İlk olarak Mahdi ile Bakü otobüs bileti almak için Tebriz Saat Meydanı’na gittik. Bakü otobüs biletleri, Tebriz Saat Meydanı çevresinde yer alan üç yazıhanede satılıyor. Bakü’ye iki tip otobüs gidiyor. İlki birinci sınıf otobüsler dediğimiz araçlar 100.000 Tümen, ikinci olan ise klimasız, klasik otobüsler 80.000 Tümen’e yolcu taşıyor. Tercihimi klasik otobüsten yana kullanıp Tebriz-Bakü arası otobüs yolculuğum için 80.000 Tümen bilet ücreti ödedim. Otobüs hareket saati 23.00.

Bileti aldıktan sonra Mahdi ile tekrar eve geçiyoruz. Burada zaman geçiriyor, çantamı toparlıyorum ve sonrasında bir duş alıyorum. Saat akşam 20.00’de artık ev halkı ile vedalaşıyor ve Mahdi ile terminale gidiyoruz. Burada Mahdi’nin daha fazla beni beklemesini istemiyor ve eve dönmesini istiyorum. Kendisi ile vedalaşıyor, sımsıkı sarılıyoruz. İyi ki onu tanıdım. Mahdi, Couchsurfing üzerinden bana evini açan çok değerli bir insan. Mahdi ve ailesi ile çok güzel zamanlar geçirdim, altı gün evlerinde kaldım, yemeklerini yedim kısacası aileden biri gibi olmuştum. Üzerimde gerçekten çok emekleri var. Kendileri ile halen daha görüşüyorum ve bu artık böyle devam edecek. Onları unutmam imkânsız.

Otobüs terminali içerisinde yemek yenilecek yerler mevcut. Burada dilerseniz yöresel yemekler ile yolculuk öncesi karnınızı doyurabilirsiniz. Saat 22.00 civarında bir şeyler yiyor ve uzun bir yolculuk öncesi karnımı doyuruyorum. Saatte 23.00’e yaklaştı ve Bakü’ye gidecek olan otobüsüm perondaki yerini almıştı. Sırt çantamı bagaja veriyor ve küçük çantamı yanıma alıyorum. Sekiz numaralı koltukta seyahat edeceğim. Ön koltuklardayım ve cam kenarı seyahat. Bu, yolu ve çevreyi gözlemlemek için iyi bir fırsat olsa gerek. Artık İran’dan ayrılma vakti. Otobüsümüz hareket ediyor ve Bakü’ye olan yolculuğumuz başlıyor…

Ayrıca Okuyun: İran’ı Ziyaret Etmek İçin En İyi 3 Neden

Tebriz’de Azerbaycan Vizesine Başvurmak

Bakü’ye henüz otobüs bileti almadan önce Azerbaycan vizesini halletmeniz gerekiyor. Tebriz, Azerbaycan Konsolosluğu’na giderek ücretsiz olarak 60 günlük Azerbaycan vizenizi alabilirsiniz. Bakü otobüs biletinizi almamanızın nedeni ise vizeniz çıkana kadar pasaportunuzun konsoloslukta kalacak olmasıdır.

 • Pasaport aslı ve kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın bir fotokopisi,
 • 3×4 cm vesikalık fotoğraf.

Azerbaycan vizesi almak gayet basit. Yaklaşık 3 iş günü içerisinde vizeniz hazır olmuş oluyor.

Tebriz-Bakü Arası Otobüs Yolculuğu

Tebriz’den Bakü’ye haftanın iki günü Pazartesi ve Perşembe günleri otobüs gidiyor. Tek gidiş-dönüş seferlerin olduğu ulaşım iki tip otobüs ile sağlanmakta. Birinci sınıf (VIP) otobüsler Perşembe günleri 100.000 Tümen, Pazartesi günleri ise klasik otobüsler 80.000 Tümene gidiyorlar. Yolculuk 15 saate yakın sürüyor. Gece 23.00’de hareket eden otobüs sabah saat 06.00 sularında Bilehsavar Sınır Kapısı’na geliyor. 09.00’da açılan olan sınır kapısı için 3 saatlik bir bekleme süresi var. Sınır kapısına adını veren Bilehsavar, İran’ın Azerbaycan’a olan küçük bir sınır yerleşim bölgesi. Sınır kapısı açılana kadar bu 3 saatlik bekleme süresini Bilehsavar’ı gezerek değerlendirebilirsiniz. Burada lokantalar çok erken saatte açılıyor. Lokantalarda çorba içebilir, kahvaltılık bir şeyler yiyebilirsiniz.

Bilehsavar Sınır Kapısı, İran
Bilehsavar Sınır Kapısı, İran

Astara sınırının daha uzak olması sebebiyle Tebriz-Bakü arası otobüs yolculuğu Bilehsavar üzerinden gerçekleşmektedir.

İran-Azerbaycan Sınırı: Bilehsavar Sınır Kapısı Geçişi

Sabah 09.00’da açılan sınır kapısı ile birlikte otobüsteki tüm eşyalarımızı alarak kontrol noktasına geliyoruz. İran sınır polisleri çantamı bile açmaya gerek duymadı. Kolay bir şekilde kontrolden geçiyor ve pasaportuma çıkış kaşesini alıyorum. Arkamda Ali Hamaney’in, karşımda ise Heydar Aliyev’in Azerbaycan’a hoş geldiniz yazısı ile birlikte fotoğrafı. İran’ı artık geride bıraktım. Son kez İran tarafında şöyle bir bakıyorum ve sonra Azerbaycan topraklarına adım atıyorum. Azerbaycan kontrol ve pasaport işlem sırası oldukça ağır işliyor. Ancak 45 dakikada bana sıra geldi. Türk pasaportumu gören Azerbaycan polisi gülümseyerek “hoş gelmişsen gardaş” diyor. Pasaportuma giriş kaşesini aldıktan sonra sırt çantamın kontrolü için cihaz kontrol noktasına geliyorum. Önümde yer alan herkesin sırt çantası aranmıştı. Tam çantamı kontrol cihazı bandına verecekken, pasaportumu kontrol eden polis, çanta kontrol memuruna seslenerek; “bu arkadaş Türk, bırak geçsin” diyordu. Görevli polis ise sıcak bir tebessüm ile “kontrole gerek yok, Azerbaycan’a hoş gelmişsen” diyerek geçişime izin veriyordu. İran geride kaldı ve artık Azerbaycan’dayım…

Bilehsuvar Sınır Kapısı, Azerbaycan
Bilehsuvar Sınır Kapısı, Azerbaycan

Saat 10.00’a geldi. Benle birlikte diğer tüm yolcular da kontrolden geçiyor ve otobüsteki yerlerimizi alıyoruz. Sınır kapısından sonraki yerleşim yeri Bilesuvar. Yer yer ekili tarlalar olsa da düz bir çorak arazi olduğunu görüyorum buranın. Sınırdan yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan Salyan’da otobüs mola verdi. Mola verdiğimiz yerin hemen yanından Kura Nehri geçiyor. Burada kahvaltılık olmak üzere çeşitli yöresel sulu yemek çeşitleri bulunmakta. Sabah kahvaltınızı Bilehsavar’da yapmadıysanız burada yapabilirsiniz. 30 dakika süren mola sonrası tekrar yola koyuluyoruz. Salyan’dan Bakü’ye olan mesafemiz 2,5 saat civarında. Elat yerleşim merkezine geldiğimizde sağımızda Hazar Denizi’ni görüyoruz. Bir süre Hazar Denizi kıyısında süren yolculuğumuz nihayet Bakü’de sonlanıyordu. Bakü Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne geldiğimizde saat 14:30’u gösteriyordu. O halde, Tebriz-Bakü arası otobüs yolculuğu 16 saate yakın sürüyor diyebiliriz. Tabi, bu sürenin 3 saatlik kısmı sınır kapısında beklemeyle geçiyor.

Bakü Hakkında Bilgi

Bakü, Azerbaycan’ın başkenti ve dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan bir şehirdir. Şehir, tarihi dokusu, modern binaları, doğal güzellikleri ve zengin kültürü ile turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Bakü’nün en ünlü turistik yerlerinden biri olan Yanar Dağ, yüzlerce yıldır yanmakta olan doğal bir ateş kaynağıdır ve dünyanın en ilginç doğal yerlerinden biridir. Ayrıca, Şirvanşahlar Sarayı, Ateşgah Tapınağı ve Gobustan Milli Parkı gibi tarihi ve doğal güzellikleri de keşfetmek için ideal yerlerdir.

Bakü, aynı zamanda modern ve şık alışveriş merkezleri, restoranlar, barlar ve kafelerle dolu bir şehirdir. Bakü’de bulunan Nizami Caddesi, şehrin en ünlü alışveriş ve yeme içme mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Bakü’de bulunan eski şehir bölgesi, tarihi binaları, sokakları, dükkanları ve restoranları ile insanların ilgisini çekmektedir.

Bakü, aynı zamanda ünlü Azerbaycan mutfağına ev sahipliği yapmaktadır. Dünya çapında üne sahip Azerbaycan pilavı, dolma, kebab, lavash ve pide gibi lezzetler Bakü’de deneyebileceğiniz yemekler arasındadır.

Bakü’ye seyahat etmek için en uygun zaman Mayıs ve Eylül ayları arasıdır. Bu dönemlerde hava sıcaklıkları ılık ve nem oranı düşüktür. Bakü’de konaklama seçenekleri geniş bir yelpazede sunulmaktadır, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur.

Bakü, tarihi dokusu, modern mimarisi, doğal güzellikleri ve zengin kültürü ile keşfedilmeye değer bir şehirdir. Yanar Dağ, Şirvanşahlar Sarayı ve eski şehir bölgesi gibi turistik yerleri ziyaret etmek, yerel yemeklerin tadına bakmak ve Azerbaycan kültürünü deneyimlemek için mutlaka Bakü’ye seyahat etmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Okuyun: Bakü Gezi Rehberi

Bu rotayı düşünen arkadaşlar, merak ettiklerinizi yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

38 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih Bey,

  Ben Tebriz’e oradan da Bakü’ye seyahat yapmak istiyorum. Tebriz’de Azerbaycan konsolosluğundan vize almak gerekiyor demişsiniz ama Azerbaycan Türk vatandaşlarından vize istemiyor diye biliyorum. Ayrıca benim yeşil pasaportum var ona da vize istiyorlar mı?

  İyi günler.

  • Merhaba,

   Azerbaycan’ın Türkiye’de veya İran’da (Tebriz) bulunan dış temsilciliklerinden bilgi alın mutlaka. Bakü Haydar Aliyev Havaalanı veya Gence Uluslararası Havaalanında 1 aylık vize alınabiliyor. Karayolu ile geçişte de vize alınıyor diye biliyorum ve herhangi bir ücret yok. Ancak dediğim gibi mutlaka Azerbaycan’ın dış temsilciliklerinden bilgi alın. Ayrıca, T.C. Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde ‘Azerbaycan’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine’ başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

 2. Merhaba,

  Tebriz’den Azerbaycan’a geçmeyi planlıyorum ben de. Ancak orada beklememek adına vize başvurusunu buradan yapmam mümkün mü, bilginiz var mı?

 3. Merhaba,

  Bakü’den İran’a gitmek istiyorum. Tebriz kaç saat sürer? Önerir misiniz sadece Tebriz gezim için? Ve Tebriz’den Van’a geçebilir miyim?

  • Bakü-Tebriz otobüs yolculuğu 15 saate yakın sürüyor. Elbette Tebriz’i görmenizi öneririm. Güzel, tarihi bir şehir. Yabancılık çekmezsiniz. Tebriz’den de Van’a her gün sabah saatlerinde midibüs araçlar ulaşım sağlıyor.

 4. Merhaba,

  Öncelikle seyahatleriniz ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim sorum Bakü’den Tebriz’e hangi günler otobüs var? Fiyat ve saatleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Merhaba Özgür Bey,

   Bakü-Tebriz-Bakü arası Perşembe ve Cuma günleri sefer yapılmakta. Bilet fiyatı 150 TL civarında. Akşam saatlerinde karşılıklı olarak hareket ediyorlar. Tebriz’de şehir belediye meydanının oradan kalkıyor. Bakü’den ise otobüs terminalinden hareket ediyor.

 5. Merhaba Fatih Bey,

  Azerbaycan, Türkiye vatandaşlarına 1 Eylülden itibaren vizeleri kaldırdı dediler. Şimdi ben Van’dan Tebriz’e gitsem Tebriz’den otobüs ile Bakü’ye gitsem vize gerekli olur mu?

  Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Tebriz Otobüs Terminali’nden Bakü’ye otobüs veya bilet yok mu? Ve Azerbaycan vatandaşıyım Türkiye’deyim buradan İran’a ve daha sonra Azerbaycan’a geçeceğim. Vize sorunu olur mu?

  • Merhaba Huseyn Bey,

   Tebriz’den Bakü’ye giden otobüsler Tebriz Belediye Binası’nın oradan hareket ediyor. Yine aynı şekilde bu yolculuk için biletinizi burada yer alan yazıhanelerden alabilirsiniz. İran, Azerbaycan vatandaşlarından vize istemiyor. Bu durumda Türkiye’den İran’a seyahat edebilir ve buradan da Azerbaycan’a geçebilirsiniz.

 7. Merhabalar,

  Peki, biz anne ve oğuluz. Tahran’da nasıl konaklayabiliriz ve İran’da araç kiralayarak gezmek mümkün mü yoksa otobüsle mi rahat olur?

  • Merhaba Müjgan Hanım,

   Tahran’da başta Vali Asr Caddesi olmak üzere Kapalı Çarşı bölgesinde her bütçeye uygun oteller bulunmakta. İnternet üzerinde ne yazık ki rezervasyon veya görüntüleme yapamıyorsunuz. Oraya varışınızda otelleri dolaşabilir ve bütçenize göre konaklamanızı yapabilirsiniz.

   Araç kiralama olayına gelecek olursak… Açıkçası özellikle Tahran trafiğinde araç kullanmanızı önermiyorum. Hem risk hem de İstanbul’u aratmayan bir trafik var. Ayrıca İran’da trafik kurallarına uyulmadığını gözlemledim. İran’da toplu taşıma, metro hızlı ve pratik işleyen bir altyapıya sahip. Dolayısıyla şehir içi ulaşımınızı toplu taşıma araçlarıyla veya taksi ile yapabilirsiniz.

  • Merhaba Müjgan Hanım,

   İlk olarak uluslararası geçerliliği olan bir ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Araç kiralama noktasında ise her zaman olduğu gibi kiralayacağınız şirketten bu yönde bir talebiniz olduğunu ve Tebriz’e gidebilir miyim diye öğrenmeniz gerekiyor. Her ülkenin prosedürleri farklı oluyor. Kimi zaman araç kiralama şirketleri yurtdışına araç çıkışına pek sıcak bakmayabilir. Bu nedenle en sağlıklı bilgiyi Bakü’ye gittiğinizde ilgili araç kiralama şirketinden öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

 8. Merhabalar,

  Öncelikle teşekkür ederim. Böyle aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için. Bilesuvar kapısından özel arabamla gidebilir miyim? Özel otomobillerin geçişine izin veriliyor mu?

  • Merhaba Dursun Bey,

   Rica ederim. İlgi ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Özel arabanızla elbette İran, Azerbaycan seyahati yapabilirsiniz. Ancak sınıra depozito bırakmanız ve aracınız için triptik belgesi temin etmeniz gerekiyor. Daha detaylı ve sağlıklı bilgi için TURİNG kuruluşu ile iletişime geçebilirsiniz.

   Bunun haricinde sormak istediğiniz başka sorular olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 9. Merhaba Fatih Bey,

  Öncelikle bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben İran üzerinden Azerbaycan’a kendi aracımla geçmeyi planlıyorum. İran sınır kapılarında Azerbaycan için sigorta yapmam gerekiyor ve Dış işlerinin sayfasında bunun 200 ya da 300 USD maliyeti olduğunu, Gürcistan’dan giriş için ise 30 USD mal olduğundan bahsediyor. Acaba durum tam olarak nedir? Bu konuda bildiğiniz bir şey var mı?

  • Merhaba Cem Bey,

   Rica ederim. Umarım yazdıklarım sizler için faydalı oluyordur… Dış işleri bakanlığının sayfasında yer alan bilgi doğrudur. Zira yakın bir zamanda yine bir okurumun aynı güzergahı araba ile yapması ve sınır kapısını İran üzerinden kullanması sonucu sınıra 200 USD depozito bıraktığı bilgisini öğrenmiştim. Ancak, bu depozito çıkışta tekrar alınabiliyormuş.

   Hal böyle olunca ve Gürcistan sınırında bu tür bir uygulama bilgisine rastlamadığım için sanıyorum kısmen doğru bir bilgidir. Dolayısıyla Gürcistan sınırını kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca yol uzunluk bakımından da Gürcistan, Tiflis üzerinden Azerbaycan’a gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

   Başka yardımcı olabileceğim bir şey olursa her zaman yine buradan yazabilirsiniz.

 10. Merhabalar Fatih kardeşim,

  Ben Mersin’den Bakü’ye gideceğim. İran’ın yolları nasıl yakıt fiyatları ve dahi Bilesuvar Sınır Kapısı 7/24 açık mı? Hafta sonu geçiş sağlayacağım oraya. Ben sınır kapısında takılı kalmak istemiyorum.

  • Merhabalar,

   İran’ın şehirlerarası yolları gayet bakımlı ve duble yol. Bilesuvar Sınır Kapısı ne yazık ki sabah 9, akşam 17 şeklinde işliyor. Hafta sonu kapının kapalı olmasından dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Planladığınız rotayı hafta içi ve mesai saatleri içerisinde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Dilerseniz Tiflis üzeri de Bakü’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

    • Ahmet Bey,

     2017 Temmuz ayında Bakü-Tiflis arası otobüsle seyahat etmiştim ve sınırı sabaha karşı 4 sularında geçmiştim. Bu durumda sınırın gece-gündüz açık olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Ancak, bu durumu gerekli yerlerden öğrenip yola çıkmanız daha sağlıklı olacaktır. Yolda sınırın kapalı olması gibi tatsız bir durumla karşı karşıya kalmanızı istemem.

 11. Merhabalar, öncelikle yazılarınız için çok teşekkür ederiz gerçekten çok faydalanacağız deneyimlerinizden.

  Öncelikle bir sorum var, Tebriz’den Bakü’ye otobüsler her gün var mı? Tahran-İsfahan-Tebriz-Bakü-Tiflis-Erivan gibi bir rota planladık ve en büyük korkularımızdan biri yolda kalmak. 🙂

  • Merhaba Emre,

   Rica ederim. Umarım yazılarım sizlere faydalı olabilir.

   Tebriz’den Bakü’ye Pazartesi ve Perşembe günleri var. Gayet güzel bir rota planlamışsınız. Merak etmeyin yolda kalmanızı gerektirecek bir şey yok ortada. 🙂 Yalnız Tebriz’de birkaç gün oyalanmanız gerek. Çünkü Azerbaycan vizesine buradan başvuracak ve 3 işgünü içerisinde çıkmasını bekleyeceksiniz. Sonrası Bakü, Tiflis ve Erivan…

   Rota üzerine başka soruların olursa her zaman yazabilirsin.

 12. Merhaba,

  Çok güzel bir yazı olmuş, konuyla ilgili size bir sorum olacak; Tebriz’den Bakü’ye haftada 2 gün otobüs seferi olduğunu yazmışsınız, bu kesin midir? Başka bir ulaşım imkanı var mı? 2 gün olması yolculuk planını kısıtlıyor.

  • Merhaba Şamil Bey,

   Evet, Tebriz’den Bakü’ye haftada iki gün otobüs kalkmakta. Ancak yolculuk planınızın kısıtlanmaması adına Tebriz’den Bileh Savar veya Astara’ya gidebilir, sınırı geçtikten sonra da Azerbaycan içerisinde Bakü’ye ulaşmak için ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

   Not: Azerbaycan vizesine Tebriz’den başvurun. 3 iş günü içerisinde vize çıkıyor. Bu konuyla ilgili de site içerisinde yazı mevcuttur, mutlaka okuyun.

 13. Merhaba Cem,

  Bakü’den Tebriz’e gelmek için iki yol mevcut. Birincisi Bakü’den direkt Tebriz’e otobüs var. Hemen hemen her gün sabah saat 9:00 da yola çıkıyor. 30 Manat yani 70 Türk Lirası karşılığında 13 saate yakın bir süreyle Tebriz’e varabiliyorsun. İkinci yol ise Bakü’den uçakla 70 Manat yani 165 Türk Lirası karşılığında 1 saat süreyle Nahçıvan şehrine gidersin. Nahçıvan ile Tebriz arası ise 180 km’dir. Nahçıvan’da taksi veya otobüslerle Tebriz’e varabilirsin.

 14. Hocam merhabalar,

  Biz bir arkadaş ile tam tersini yapıp Bakü’den Tebriz’e geçmek istiyoruz. Bakü’den Tebriz’e aynı şekilde otobüsle mi geçilir yoksa tren gibi bir alternatif var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Selamlar.

  • Merhaba Cem,

   Elbette tam tersi Bakü’den de Tebriz’e geçebilirsiniz. Ancak, üzgünüm tren seferi yapılmıyor. Sadece otobüs ile geçebilmeniz mümkün. Otobüs seferleri de içerikte yer verdiğim rota üzerinden gerçekleşiyor. Sorunsuz, keyifli bir seyahat. Otobüsle gitmeniz daha isabetli olacaktır. Her iki şehir hakkında sormak istediğin başka soruların olursa mutlaka yaz. Yardımcı olmak için buradayım her zaman.

   Sevgiler.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.