Hazar Denizi, Bakü
Hazar Denizi, Bakü

TebrizBakü otobüs yolculuğu hakkında detaylı bilgi…

Khaqani Park, Tebriz
Khaqani Park, Tebriz

Tebriz Hakkında Bilgi

İran’ın tarihi çok eskilere dayanan şehirlerinden biri olan ve Doğu Azerbaycan Eyaletinin başkenti Tebriz şehri bugün dünyanın pek çok yerinden turiste ev sahipliği yapıyor. Eynali dağlarının eteklerine kurulu olan Tebriz şehri Dünya Halı ve El Sanatlarının merkezi olarak biliniyor. 1.8 milyonluk bir nüfusa sahip olan Tebriz, İran’ın kuzeybatısındaki en büyük ekonomik merkez ve en büyük metropol alanı. Nüfus çoğunlukla İranlı Azerbaycanlılardan oluşuyor. Şehrin en çok konuşulan dili ise Azerbaycan dilidir. El dokuması kilim ve mücevher gibi el sanatları ile ünlü olan şehir aynı zamanda İran’ın dört bir yanındaki en iyi İran yemeklerinin olduğu bir yer olarak tanınmakta.

Kent, M.Ö. 1500 yıllarına dayanan en eski uygarlık eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Şehrin korunmuş tarihi mekânlarının büyük bir kısmı bugün hala ayakta.

İran’ın gezilip görülmesi gereken şehirlerinden biri olan Tebriz, benzersiz kültürü, tarihi ve karakteristik özellikleri göz önüne alındığında, ziyarete değer ilginç bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Tebriz’i ziyaret etmek için en az 2 gününüzü bu şehre ayırın.

Ayrıca Okuyun: Tebriz Gezi Rehberi

Bakü Hakkında Bilgi

Hazar Denizi
Bakü ve Hazar Denizi manzarası.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 2 milyonluk bir nüfusa sahip olan Bakü’de Azeri, Rusça ve Türkçe dilleri konuşuluyor. Mimari güzelliği ve bize yakın kültürü ile gezilip görülecek şehirlerin başında geliyor.

Hazar Denizi kıyısında yer alan şehir, tarihi sokakları, camileri ve tarihi binaları ile biliniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer edinen şehir çok sayıda sanat ve kültür etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan Vizesi
Azerbaycan Vizesi

İran seyahatiniz sonrası rotayı Azerbaycan’a çevirmek istiyorsanız Tebriz’den Azerbaycan Başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Türk vatandaşlarına ücretsiz olan vize başvurusunda pasaportunuz, kimlik fotokopiniz ve 1 adet fotoğraf başvuru için yeterli oluyor. Ancak bilmeniz gereken nokta vizenin 3 iş günü içerisinde çıkacak olması. Bu zamanı göz önünde bulundurarak vize başvurusunda bulunun. Çünkü Tebriz’de gezinizi bitirir ve vizeye başvurursunuz bu süre zarfında boş yere Tebriz’de kalmış olursunuz.

Tebriz-Bakü Otobüs Yolculuğu

Vize başvurusundan sonra veya vizenizi aldıktan sonra Bakü’ye gitmek için otobüs biletlerinin satıldığı Tebriz saat meydanına gitmeniz gerekiyor. Saat meydanında yer alan yazıhanelerde birkaç firmanın Bakü’ye gittiğini göreceksiniz.

Tebriz’den Bakü’ye iki sınıf otobüs gidiyor. Birinci sınıf otobüs bilet fiyatları 120.000 Tümen, ikinci sınıf (klasik) otobüs bilet fiyatları ise 90.000 Tümen. Ben, Tebriz-Bakü seyahatimde tercihimi klasik otobüslerden yana kullanmıştım. Otobüsler Bakü’ye gece geç saatlerde hareket ediyor. Hareket noktasında yeme-içme yerleri mevcut. Dilerseniz burada yöresel yemeklerden yiyerek yola çıkmadan önce karnınızı doyurabilirsiniz.

Haftanın iki günü (Pazartesi-Perşembe) yapılan Tebriz-Bakü otobüs seyahati yaklaşık 15 saat sürüyor. Astara Sınır Kapısının daha uzak olması nedeniyle Tebriz-Bakü otobüs rotası Bilehsavar Sınır Kapısı üzerinden gerçekleşiyor.

Tebriz Bakü Otobüs Yolculuğu
Tebriz-Bakü arası rota.

Gece 00:00 gibi Tebriz’den hareket eden otobüs sabah 07:00 civarında sınır kapısında oluyor. Sınır kapısı 09:00’da açılıyor. Bu 2 saatlik bekleme sürenizi sınır kapısı çevresinde yer alan lokantalarda geçirebilir, kahvaltınızı edebilirsiniz.

Sabah 09:00’da açılan sınır kapısı sonrası eşyalar ile birlikte kontrol noktasına geliyorum. İran polisleri çantamı kontrol etmeye gerek duymadı. Sorunsuz bir şekilde çıkış kaşesini pasaportuma damgalattıktan sonra Azerbaycan sınırı kontrol noktasına geliyorum. Burada işlemler çok ağır işliyor. Sıranın kuyruğu dışarıda! 45 dakika sonra ancak sıra bana gelmişti. Türk pasaportumu gören Azerbaycanlı polis tebessüm ederek hoşgelmişsen dedi. Pasaportuma giriş kaşesini aldıktan sonra çanta kontrollerim yapılıyor. Buradan da sorunsuzca geçerek Azerbaycan topraklarına ilk adımımı atıyordum.

2 saatlik bir bekleme süresi ve 1 saate yakın sınır geçiş işlemleri derken saat 10:00 olmuştu. Otobüsteki yerlerimizi alarak Bakü yolculuğumuza devam ediyoruz. Sınırdan 1,5 saat uzaklıktaki Salyan’da mola verdik. Mola verdiğimiz yerin hemen yanı başında Ardahan’a kadar uzanan Kura Nehri geçiyor. Mola yerinde kahvaltılık bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Çaylar burada demlikte geliyor.

Salyan’dan Bakü’ye olan uzaklık 2,5 saat. Elat’a geldiğimizde Hazar Denizi o güzel yüzünü bize nihayet gösteriyordu. Bir süre Hazar Denizi manzarası eşliğinde süren yolculuk sonrası Bakü’ye geliyorum. Saat 15:30’u gösteriyordu.

Bakü şehirlerarası otobüs terminalinden şehir merkezine taksi veya otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bakü’de yapılacak çok güzel aktiviteler ve gezilecek yerler var. Yolculuğun verdiği yorgunluğu üzerinizden atmak veya biraz Bakü’yü gözlemlemek isterseniz ilk durağınız Hazar denizi kıyısı olan Bulvar olsun. Burada vakit geçirebilir, banklara oturarak veya çimlerde uzanarak şehir hayatını, Azerbaycanlıları seyre doyabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Bakü Gezi Rehberi

Tebriz veya Bakü’ye gittiniz mi? Deneyimlerinizi aşağıda bulunan kısma yorum yazarak paylaşın.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.