Hazar Denizi, Bakü
Hazar Denizi, Bakü

TebrizBakü otobüs yolculuğu hakkında detaylı bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Khaqani Park, Tebriz
Khaqani Park, Tebriz

Tebriz Hakkında Bilgi

İran’ın tarihi çok eskilere dayanan şehirlerinden biri olan ve Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin başkenti Tebriz şehri bugün dünyanın pek çok yerinden turiste ev sahipliği yapıyor. Eynali Dağı’nın eteklerine kurulu olan Tebriz, Dünya Halı ve El Sanatlarının merkezi olarak biliniyor. 1.8 milyonluk bir nüfusa sahip olan Tebriz, İran’ın kuzeybatısındaki en büyük ekonomik merkez ve en büyük metropol alanı. Nüfus çoğunlukla İranlı Azerbaycanlılardan oluşuyor. Şehrin en çok konuşulan dili ise Azerbaycan dilidir. El dokuması kilim ve mücevher gibi el sanatları ile ünlü olan şehir aynı zamanda İran’ın dört bir yanındaki en iyi İran yemeklerinin olduğu bir yer olarak tanınmakta.

Kent, M.Ö. 1500 yıllarına dayanan en eski uygarlık eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Şehrin korunmuş tarihi mekânlarının büyük bir kısmı bugün hala ayakta.

İran’ın gezilip görülmesi gereken şehirlerinden biri olan Tebriz, benzersiz kültürü, tarihi ve karakteristik özellikleri göz önüne alındığında, ziyarete değer ilginç bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Tebriz’i ziyaret etmek için en az 2 gününüzü bu şehre ayırın.

Ayrıca Okuyun: Tebriz Gezi Rehberi

Hazar Denizi

Bakü Hakkında Bilgi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 2 milyonluk bir nüfusa sahip olan Bakü’de Azerbaycan Türkçesi, Rusça ve Türkçe dilleri konuşuluyor. Mimari güzelliği ve bize yakın kültürü ile gezilip görülecek şehirlerin başında geliyor.

Hazar Denizi kıyısında yer alan şehir, tarihi sokakları, camileri ve tarihi binaları ile biliniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer edinen şehir çok sayıda sanat ve kültür etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

Azerbaycan Vizesi
Azerbaycan Vizesi

Tebriz’den Bakü’ye Ulaşım Seçenekleri

Tebriz’den Bakü’ye gitmek için genellikle iki seçenek bulunmaktadır:

İlki hava yolu ile ulaşım. Bu ulaşımda Tebriz’den Bakü’ye direkt uçuşlar mevcuttur. İki şehir arası uçuş yaklaşık 1 saat sürüyor.

İkinci alternatif ulaşım ise karayoludur. Tebriz’den Bakü’ye otobüsle veya özel araçla gitmek mümkündür. Ancak bu seçenek daha uzun bir süre alır ve yaklaşık 6-7 saat sürer. Sınır geçişlerinde bazı formaliteler gerekebilir, bu nedenle seyahat öncesinde gerekli belgelerin hazırlanması önemlidir.

Azerbaycan Vizesi

İran seyahatiniz sonrası rotayı Azerbaycan’a çevirmek istiyorsanız Tebriz’den Azerbaycan Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Türk vatandaşlarına ücretsiz olan Azerbaycan vizesi için pasaportunuz, kimlik fotokopiniz ve 1 adet fotoğraf başvuru için yeterli oluyor. Ancak bilmeniz gereken nokta vizenin 3 iş günü içerisinde çıkacak olmasıdır. Bu zamanı göz önünde bulundurarak vize başvurusunda bulunun. Çünkü Tebriz’de gezinizi bitirir ve vizeye başvurursunuz bu süre zarfında boş yere Tebriz’de kalmış olursunuz.

Ayrıca Okuyun: Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Tebriz-Bakü Otobüs Yolculuğu

Vize başvurusundan sonra veya vizenizi aldıktan sonra Bakü’ye gitmek için otobüs biletlerinin satıldığı Tebriz Saat Meydanı’na gitmeniz gerekiyor. Saat Meydanı’nda yer alan yazıhanelerde birkaç firmanın Bakü’ye gittiğini göreceksiniz.

Tebriz’den Bakü’ye iki sınıf otobüs gidiyor. Birinci sınıf otobüs bilet fiyatları 120.000 Tümen, ikinci sınıf (klasik) otobüs bilet fiyatları ise 80.000 Tümen. Ben, Tebriz-Bakü seyahatimde tercihimi klasik otobüslerden yana kullanmıştım. Otobüsler Bakü’ye gece geç saatlerde hareket ediyor. Hareket noktasında yeme-içme yerleri mevcut. Dilerseniz burada yöresel yemeklerden yiyerek yola çıkmadan önce karnınızı doyurabilirsiniz.

Haftanın iki günü (Pazartesi-Perşembe) yapılan Tebriz-Bakü otobüs seyahati yaklaşık 15 saat sürüyor. Astara Sınır Kapısı’nın daha uzak olması nedeniyle Tebriz-Bakü otobüs seyahati Bilehsavar Sınır Kapısı üzerinden gerçekleşiyor.

Tebriz Bakü Seyahati
Tebriz-Bakü arası rota.

Gece 00:00 gibi Tebriz’den hareket eden otobüs sabah 07:00 civarında sınır kapısında oluyor. Sınır kapısı 09:00’da açılıyor. Bu 2 saatlik bekleme sürenizi sınır kapısı çevresinde yer alan lokantalarda geçirebilir, kahvaltınızı edebilirsiniz.

Sabah 09:00’da açılan sınır kapısı sonrası eşyalar ile birlikte kontrol noktasına geliyorum. İran polisleri çantamı kontrol etmeye gerek duymadı. Sorunsuz bir şekilde çıkış kaşesini pasaportuma damgalattıktan sonra Azerbaycan sınırı kontrol noktasına geliyorum. Burada işlemler çok ağır işliyor. Sıranın kuyruğu dışarıda! 45 dakika sonra ancak sıra bana gelmişti. Türk pasaportumu gören Azerbaycanlı polis tebessüm ederek “hoş gelmişsen gardaş” dedi. Pasaportuma giriş kaşesini aldıktan sonra çanta kontrollerim yapılıyor. Buradan da sorunsuzca geçerek Azerbaycan topraklarına ilk adımımı atıyordum.

2 saatlik bir bekleme süresi ve 1 saate yakın sınır geçiş işlemleri derken saat 10:00 olmuştu. Otobüsteki yerlerimizi alarak Bakü yolculuğumuza devam ediyoruz. Sınırdan 1,5 saat uzaklıktaki Salyan’da mola verdik. Mola verdiğimiz yerin hemen yanı başında Ardahan’a kadar uzanan Kura Nehri geçiyor. Mola yerinde kahvaltılık bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Çaylar burada demlikte geliyor.

Salyan’dan Bakü’ye olan uzaklık 2,5 saat. Elat’a geldiğimizde Hazar Denizi o güzel yüzünü bize nihayet gösteriyordu. Bir süre Hazar Denizi manzarası eşliğinde süren yolculuk sonrası Bakü’ye geliyorum. Saat 15:30’u gösteriyordu.

Bakü şehirlerarası otobüs terminalinden şehir merkezine taksi veya otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bakü Seyahat İpuçları

Bakü’de görülecek çok güzel yerler ve yapılacak aktiviteler var. Tebriz’den Bakü’ye geldikten sonra burada kalacağınız süreye bağlı olarak turistik yerleri ziyaret edebilir, Bakü gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

Sizlere, Bakü hakkında faydalı olabilecek bazı bilgileri de paylaşmak istiyorum;

  • Gezilecek yerleri önceden planlayın: Bakü’de görülecek çok sayıda turistik yer var, bu yüzden gezilecek yerleri önceden planlamak zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Ayrıca Okuyun: Bakü Gezilecek Yerler

  • Yerel lezzetleri tatmayı deneyin: Bakü, zengin bir mutfak kültürüne sahiptir ve şehirde birçok yerel yemeği denemek seyahat deneyiminizi daha unutulmaz kılacaktır. Yerel yemekleri denemek için İçeri Şehir’deki restoranları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Bakü’de Nerede, Ne Yenir?

  • Hava durumunu takip edin: Bakü yaz aylarında oldukça nemli ve sıcak olabilir. Ayrıca kışın yağışlı olabilir. Seyahatiniz öncesi hava durumunu kontrol etmek planlama açısından faydalı olabilir.
  • Taksi ücretlerini önceden sormayı unutmayın: Bazı taksiciler turistlerden daha yüksek ücret talep edebiliyorlar. Taksilerde taksi metre kullanılmasına dikkat edin veya ücreti önceden sormayı unutmayın.
  • Geceleri şehir turu yapın: Bakü gece gezmek için güvenli bir şehirdir. Geceleri bu şehir harika bir ışıklandırma ile aydınlanır. Şehir turu yaparak Bakü’nün güzel manzaralarını geceleyin de görebilirsiniz. Özellikle yaz akşamları Bulvar’da dolaşmak şahane bir deneyim olacaktır.
  • Azerbaycan para birimini öğrenin: Azerbaycan manatı Azerbaycan’da kullanılan para birimidir. Seyahat öncesi para birimi hakkında bilgi edinmek, seyahatinizi planlama açısından faydalı olabilir.

Ayrıca Okuyun: Bakü Gezi Rehberi

Tebriz-Bakü otobüs yolculuğu hakkında sorularınızı yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.