İran’da bulunan ve Doğu Azerbaycan Eyaletinin yönetim merkezi olan Tebriz, İran’ın kuzeybatısındaki en büyük şehridir.

İran’da bulunan ve Doğu Azerbaycan Eyaletinin yönetim merkezi olan Tebriz, İran’ın kuzeybatısındaki en büyük şehridir. Yaklaşık 2 milyon nüfusu bulunan bu şehrin nüfus yoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturmaktadır ve dili Azerice’dir.Fakat Farsça ve Türkçe’de oldukça sık kullanılan diller arasında yer almaktadır dolayısıyla şehre vardığınızda rahatlıkla aradığınızı bulabilir ve yardım istediğinizde kolayca yardım alabilirsiniz. Şehir İran’ın en kirli havasına sahip olan ikinci şehri olduğu için yaz dönemlerinde yapacağınız ziyaretlerde biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz fakat bu kirlilikte sanayi bakımından İran’ın en gelişmiş ikinci şehri olmasından kaynaklanmaktadır. Kömür Çayı ve Acı Çayın birleştiği yatakta yer alan bu şehir tarihi geçmişiyle de oldukça göz dolduran bir şehirdir. Erk-e-Alişah, Rob-e-Raşidi, İtfaiye Kulesi, Tebriz Kapalıçarşısı, Tebriz Belediye Sarayı, El-Gölü , Meşrutiyet Müzesi, Azerbaycan Müzesi, Senceş Müzesi, Şehriyar’ın Müzesi, Şairler Anıtı, Un İbn Ali Anıtı, Ferdowsi Lisesi, Alişah Camisi, Tebriz Ulu Camisi, Kebud Camisi, Ostad ve Şagerd, 7 Camisi, Seyyed Hamze Camisi, Magbare Camisi, Zehiriye Camisi ve Tren İstasyonu Tebriz’de gezip görmenizi şiddetle tavsiye edeceğimiz yerlerin başında gelmektedir. Tarihi geçmişi ve Türkiye’nin doğusuna olan benzerliğiyle sizi adeta evinizde gibi hissettirecek güzel bir kenttir.

En İyi Zaman

Yaz aylarında sıcaklığın 40 santigrat dereceye kadar vardığı Tebriz’de yazın deneyimleyeceğiniz bir tatil sizi oldukça bunaltabilir ve özellikle cilt problemi ya da akciğer rahatsızlıkları bulunanlar için tehlikeli boyutlara gelebilir. Fakat şehri ziyaret etmek için en uygun dönem ise Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Herhangi bir sağlık problemine maruz kalmamak için şehri Nisan, Mayıs veya Eylül aylarından birinde ziyaret etmenizi siz seyahat severlerimize şiddetle tavsiye ederiz. Kış ayları sert geçtiği için, kış aylarında yapacağınız bir seyahat gezinizin kalitesini düşürecek ve siz seyahat severleri memnun bırakmayacaktır dolayısıyla gezi planı yapacağınız tarihi seçerken tavsiyelerimize kulak vermenizi öneririz.

Ulaşım

Tebriz’e yaklaşık 2,5 saat gibi bir hava yolu yolculuğuyla direkt olarak varabilirsiniz. Şehir içi ulaşımdan bahsedecek olursak; otobüs, minibüs, tren gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra taksi tutmak ve araba kiralamak gibi imkanlarınızda bulunmaktadır. Bünyesinde birçok üniversite barındıran Tebriz’de özellikle demiryolu ulaşımı yani trenle ulaşım oldukça sık kullanılan ve inanılmaz ucuz olan bir toplu taşıma aracıdır. Gezilerinizi taksi ile yapmak biraz pahalı olabilir dolayısıyla eğer kalabalık bir grupsanız araba kiralamak sizin için uygun olabilir fakat uluslararası ehliyetinizin olması gerektiği gerçeğini hatırlatmamızda fayda var.

Alışveriş

Tebriz doğunun en büyük ve en önemli alışveriş ayağı olmakla beraber çok büyük ve çok meşhur çarşılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu büyük çarşıları kapalı bir pazar yeri niteliğinde düşünebilirsiniz ve her bir çarşının mimari yapısı tarihte oldukça büyük önem taşır ve her bir çarşı yaklaşık yirmiye yakın kervansaray bulundurur bünyesinde. Tebriz ziyaretinizde kesinlikle gitmenizi tavsiye edeceğimiz büyük çarşıların başlıcaları ise; İbrişim Çarşısı, Şems Çarşısı ve Mevlana Çarşısı’dır. Tebriz’e ait en meşhur ürün ise Tebriz İpek Halıları’dır dünyaca üne sahip olan bu halılar oldukça pahalı ama bir o kadar da göz alıcı ve şıktır.

Yeme İçme

Nar ve nar ekşisi, Tebriz’de hemen her yemekte oldukça çok kullanılan bir meyve olup Tebriz’in tüm yemekleri oldukça yağlıdır. İran’ın ulusal yemeği olan (Abguşt) adlı yemek en güzel Tebriz’de yapılmaktadır ve kesinlikle bu yemeği Tebriz’de deneyimleyin deriz. Haj Ali Chelokababi, Jalali Sardrod, Delestan Restoran & Fast Food, Berkeh, Vanil Cafe, Reyhan, Dr Nikk Restaurant, Shahriar Traditional Restaurant, Baliq Restaurant, Tabriz Modern Restaurant, Talar-E Bozarg El-Goli, Nobar Bath Resturan, Gazmakh, Ipek Yolu, Hezardastan Restaurant, Tooska ve Coffe Taher restoranları Tebriz’de oldukça bilinen ve damak tadı olarak da oldukça lezzetli olan restoranlardır.

Konaklama

Tabriz El-Goli Pars Hotel, Tabriz Hotel, Tabriz International Hotel, Morvarid Hotel, Iran Hotel, Gostaresh Hotel, Azarbayjan Hotel ve Shahryar International Hotel, Tebriz’de bulunan oldukça konforlu ve en çok tercih edilen konaklama mekanları arasından siz seyahat severlerimiz için seçmiş olduklarımızdır. Fiyatları 150 TL ile 400 TL arasında değişmekte olan bu hotellerde cebinize uygun olanı tercih edebilir ve bu tercihten dolayıda lüks ve konfor beklentinizi ödeyeceğiniz ücrete göre ayarlayabilirsiniz. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Tüm ülke genelinde olduğu gibi Tebriz’de de gece hayatı için barlar ve gece kulüpleri bulunmamaktadır. Fakat alkollü ya da bol müzikli gece hayatı yerine çay bahçeleri ve kafelerde akrabalarıyla ve arkadaşlarıyla eğlenen, uzun sohbetler yapan birçok kişiyle karşılaşacaksınız. Tebriz’in küçük batısı diye tabir edilen bölge Vel-i Asr ve Zulhane kafeteryalar ve çay bahçeleri bakımından oldukça zengindir ve ülke gençleri ve öğrenci nüfusunun tercihi bu bölgeler içerisinde yer almaktadır. Yani bu bölgelerde çılgın eğlenceler görülmese de genç nüfusun kendi eğlence anlayışlarıyla eğlendiklerine şahit olabilirsiniz.

Tebriz gezisi mi planlıyorsun?

Tebriz hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Tebriz gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Tebriz gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

16 YORUM YAZILMIŞ

 1. Sizin yaptığınız gibi terminalden 60-90 bin arası taksi tutsam sizin gezdiğiniz yerleri gezsem iyi bir Tebriz turu yapmış olurum değil mi? Bir de konaklama işi biraz karışık sanırım internetten yapamıyor muyuz rezervasyonu? Fiyat da yüksek sanırım Tebriz’de?

  • Merhaba Ziya bey,

   İran’da taksi ulaşımı ucuz. Zaten Dolar, Tümen karşısında 12.000 civarında. Bu süreci lehinize çevirip taksi ile Tebriz gezilecek yerleri gezebilirsiniz. İran otelleri ne yazık ki booking gibi yerlerden rezervasyon yapılamıyor. Ancak, gittiğiniz zaman bütçenize uygun bir otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

 2. Merhabalar Fatih bey,

  Ben ve eşim araba ile Eylül ayının ilk haftası Tebriz’e gitmeyi düşünüyoruz. Kocaeli/Gölcükte ikamet ediyoruz. Buradan Ankara, Malatya, Van rotası ile Tebriz’e gitmeyi planlıyoruz. Bu konuyla ilgili sormak istediklerim;

  1. Özel araba ile gitmeyi önerir misiniz?
  2. Kalacak yer konusunda özellikle önereceğiniz bir yer var mıdır?
  3. Tebriz’den halı alalım mı? (ipek değil normal yün halı), alacağımız 1 bilemedin 2 halı ama alırsak getirmekte sorun çıkar mı?

  • Merhabalar Sabri bey,

   Tebriz’e iki ayrı sınır kapısından gidilebilir olduğunu biliyor olmalısınız. Doğubayazıt üzerinden Bazargan ve Maku’yu takip ederek de Tebriz’e ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Van ve Khoy şehirlerini takip ederek de Tebriz’e ulaşabilmek mümkün.

   1. Özel araba ile gitmek istemeniz durumunda TURENG’den detaylı bilgileri almak durumundasınız. (Depozito, evraklar, ehliyet vb.)
   2. İran’da her bütçeye uygun kalacak yer bulabilmeniz mümkün. Sitede yer alan İran makalelerinde otel/hostel önerilerim bulunmakta.
   3. 2 halı/kilim vs. sınır polisleri herhangi bir şey demeyeceklerdir. Atın arabanın arkasına ve gönül rahatlığı ile ülkeye getirin. 2017 yaz aylarında orta boy bir kilim almış, rulo yaparak elimde sınırdan sorunsuzca geçirmiştim.

   Başka sorularınız olursa yine buradan yazarak bana sorabilirsiniz.

  • Merhaba Koray Bey,

   Tahran’da Azadi ve Arjantin adında 2 terminal bulunuyor. Azadi terminalinden kalkan otobüsler ülkenin kuzey şehirlerine giderken, Arjantin terminali ise İsfahan, Şiraz gibi güney şehirlere gitmektedir. Dolayısıyla sizin Tahran’dan Tebriz’e şehrin kuzeyi yani Azadi Otobüs Terminali’ne gitmeniz ve buradan ilgili otobüslere binmeniz gerekmektedir.

 3. Merhaba Fatih Bey,

  Tebriz’e bir haftalık gezi yapacağım lakin bu arada Kendovan’ı görmek istiyorum. Eğer zaman artar ise nereyi önerirsiniz? Ardabil çok övülüyor. Ben Iğdır üzerinden gideceğim. Tebriz’e direkt otobüsler varmış. Bu konuda herhangi bir malumatınız var mıdır? Ayrıca bahsettiğiniz harita ve sizin şehir için deneyimlediğiniz ipuçlarını mail adresime göndermenizi rica ediyorum. Hoşçakalın.

  • Merhaba Ali Bey,

   Tebriz’e 1 hafta gayet ideal ve yeterli bir süre. Kendovan’ı da mutlaka görmenizi öneriyorum. Zaman mutlaka artacaktır. Zencan ve Kazvin’i de rotanıza eklemenizi tavsiye ederim. Dilerseniz Erdebil şehri de görülmesi gereken bir destinasyon, buraya da gidebilirsiniz. Evet, Nahçıvan’dan Tebriz’e direkt otobüsler kalkmakta. İran gezinize yardımcı olacak ilgili dosyaları mail adresinize gönderdim. Başka sorularınız olursa yazınız. Size yardımcı olmak için her zaman buradayım.

 4. Hocam biz iki kişi Ağustos ayında Tahran’a gitmek istiyoruz. Buradan otobüsle ya da trenle gidelim dedik tren yokmuş sanırım bildiğiniz bir otobüs firması var mı? İkincisi de 6 gün kalacağız rotamız ne olmalı? Tahran, Tebriz, İsfahan bu şehirleri gezmek istiyorum. Kişi başı 1000-1500 lira gibi bir bütçe ile bu işin altından kalkabilir miyiz?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Ömer,

   Ağustos ayı İran aşırı sıcaktır öncelikle bunu göz önünde bulundurun. İstanbul, Laleli’den Tahran’a VIP otobüsler gidiyor ancak ulaşım süresi 37-40 saat arası değişiyor. 6 gün belirttiğiniz 3 şehir için çok kısıtlı. Otobüs Tahran’a gittiğini biliyoruz öyleyse Tahran (3) ve İsfahan (3) gün şeklinde planlayabilirsin. Tebriz yukarıda kalıyor ve Tahran’a 6 saat mesafede yer alıyor. Tebriz’i başka bir İran seyahatine erteleyebilirsin. 1000-1500 TL arası 6 günlük İran seyahatiniz için yeterlidir.

   İran seyahatinizi planlarken aklınıza takılan başka sorular olursa buraya yazarak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben buradayım.

 5. Merhaba,

  Ben Mayıs ayında Ağrı’da olacağım. Gürbulak sınır kapısından Tebriz’e günübirlik gezi istiyorum. Oraya ulaşım olarak nasıl gidebilirim? Pasaportum var. Yalnız gitmek zor mu?
  Yoksa arkadaş ile mi gitmek lazım? Pasaportsuz Tebriz’e gidilir mi? Cevabınızı bekliyorum…

  • Merhaba Bircan Ersu,

   Gürbülak Sınır Kapısı üzerinden direkt Tebriz’e bir araç bulamazsın. Ancak sınır kapısından taksi ile çok uygun bir fiyata Bazargan’a gidebilir ve buradan Maku’ya kalkan dolmuş veya yine taksi ile ulaşımını sağlayabilirsin. Maku’dan ise Tebriz’e otobüsler kalkmakta. Fakat günübirlik bir gezi istiyorum demişsin. Gürbulak Sınır Kapısı ve Tebriz arası yaklaşık 6 saate yakın sürüyor. Sabah 9’da sınır kapılarının açıldığını düşünürsek ve Bazargan ile Maku arası indi-bindi yaptığını düşünerek Tebriz’e geçecek olman biraz zamandan kayıp olacaktır. Haliyle Tebriz’e ulaştığında günün yarısı bitmiş olacak ve görebileceğin belki de Şairler Anırı (Şehriyar’ın kabri) olacaktır. Daha sonra tekrar geri Ağrı’ya döneceksin anladığım kadarıyla? En azından 2 günlük bir program yaparsan Tebriz’de görülecek güzel yerler vardır.

   Başka soruların olursa yazabilirsin, sana yardımcı olabilirim…

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Tebriz’de uygun fiyatlara kalabileceğiniz bazı oteller mevcut. Bunlar;

   Mahhad Guesthouse, Ferdovsi Caddesi
   Azerbaycan Otel, Shariyari Caddesi
   Sina Otel, Bagh-e Gülistan Meydanı

   TransAsya treni ile İstanbul-Ankara-Van-Tahran treni Van iskele durağında duruyor ve buradan binip gidebilirsiniz ancak henüz bu tren seferleri hizmet vermemektedir. Dilerseniz TCDD sitesinden detaylı inceleyebilirsiniz. Bir gelişme olduğu taktirde yine buradan güncelleme yaparak sizi bilgilendirebilirim.

   İran’a dair merak ettiğiniz başka sorular varsa yazabilirsiniz.

 6. Merhaba,

  Tebriz’den Azerbaycan vizesi almak zor mu? Buradan alsam mı daha kolay olur, oradan alması mı? Kara yoluyla Tebriz’den Bakü, Tiflis ve Batum şeklinde tren, otobüs ve otostop ile bir planım var da.

  • Merhaba Çağatay,

   Tebriz’den Azerbaycan vizesine başvurabilirsin. Yalnız 3 iş günü içerisinde vize çıkmaktadır. Türkiye’den de alabilirsin. Havayolu ile gidenler ise Heydar Aliyev Uluslararası Havalimanından vize alabilir. Güzel bir rota belirlemişsin. Şu makaleyi de okumanı tavsiye ederim: Komşu Ülkeler Seyahat Rotası ve Planlama

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.