İran Gezisi İpuçları Yazısı

Bir ülkeye seyahat etmeden önce o ülke hakkında araştırmalar yapar, olabildiğince sorunsuz ve keyifli bir seyahat deneyimi yaşamak isteriz. Bu nedenle ülkeler hakkında bazı bilinmesi gereken bilgiler seyahatlerimiz esnasında bizi bütçe tasarrufundan ekonomik konaklamaya, yerel lezzetlerden keşfedilmeyi bekleyen kafelere kadar büyük bir bilinmezlikten kurtarıyor.

İran’ı gezmek son derece güvenli. Bu bilgiye her yazımda mutlaka değinmeye çalışıyorum. Seyahat edilmesi de zor bir ülke değil. Van, Ağrı veya Hakkari üzerinden karayolu ile İran’a gidebilir veya havayolu ile ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Ancak, İran’a seyahat etmek her ne kadar kolay olsa da gitmeden önce bilmeniz gereken bazı bilgiler vardır.

İran gezi ipuçları yazı serisinin dördüncü ve son bölümünde sizlere 10 madde daha bilgi vererek seyahatlerinizde faydasını göreceğinizi umuyorum.

Pasaportunuzda İsrail’e Giriş Vizesi Varsa, İran’a Giremezsiniz

İran seyahatiniz öncesi eğer ki bir İsrail gezisi yapmış ve pasaportunuza giriş/çıkış mühürleri vurulmuşsa ne yazık ki o pasaport ile İran’a giriş yapamıyorsunuz. Bu aynı zamanda İsrail’e komşu ülkelerden kara sınır kapılarından giriş/çıkış damgalarına sahipseniz de geçerlidir. Bunu aşmak için ülkemizin sunduğu ikinci pasaport avantajından faydalanabilirsiniz.

Paranızı Bankalarda Değil, Döviz Bürolarında Bozdurun

İran Paraları

İran’da döviz büroları devlet kontrolündeki bankalardan daha iyi oranlar veriyor. “Exchange” tabelası olan veya ön camında yabancı banknotları yapıştırılmış olan küçük dükkanlardan paranızı çevirmeniz daha iyi olacaktır.

Paranızı Cebinizde Tutun. Para Çevirirken Bile Ne Kadar Paranız Olduğunu Görmelerine İzin Vermeyin

İran’da hırsızlık pek yaygın olmamasına rağmen, bunu her seyahatinizde alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederim. Yalnızca İran’a özel bir durum değil tabii ki. Kendinize bir bel cüzdanı alabilir ve paranızı burada muhafaza edebilirsiniz. Günlük ihtiyacınız kadar cebinize para almanız yeterli. Kalan diğer parayı da tamamını tek bir yerde tutmayın. Mümkünse parça parça farklı ceplerinize dağıtın. Bu maddeden sonra içinizi bir tedirginlik kaplamasın.. İran’da hırsızlık oranı çok yaygın değil. Endişelenmenize gerek yok. Sadece güvende hissetmek ve kafa sağlığınız için. 🙂

Ayrıca Okuyun: İran’ı Gezmenin Maliyeti Nedir? Ekonomik İran Gezisi İçin Tavsiyeler

Oldu ki Paranızı Kaybettiniz veya Paranız Bitti. Endişelenmeyin! Turistik Şehirlerdeki Halıcılara Gidin

İran Halıcıları

En son ihtimal paranızı kaybettiniz veya bitti. Ülkeye dönecek kadar para kalmadı üzerinizde. Sırt çantalı bir gezginseniz bu problem değil. İran’da otostop yaygın. Tek bir kuruş para ödemeden dahi Türkiye’ye dönebilirsiniz. Ancak, aile, eş-dost ile gezenler otostop yolculuğunu zaten yapamayacaklardır.

Bu nedenle, paranız kaybolur veya biter de bir başınıza İran’da parasız kalırsanız endişelenmeyin… Turistik şehirlerdeki halıcılara giderek durumunuzu anlatın. Belli bir oran üzerinden (pazarlık yapın) komisyon alarak kredi kartınızdan çekim yapıp size karşılık olarak nakit para vereceklerdir.

Hızlı ve Konforlu Bir Yolculuk İçin VIP Otobüs Tercih Edin

Tebriz Otobüs Terminali
Tebriz Otobüs Terminali

Konfor ve hızı düşündüğümüzde akla ilk gelen uçak ile yolculuk yapmak oluyor. Pekala, İran’da iç hat uçuşları uygun fiyatlı olabiliyor. Bunları da tercih edebilirsiniz.

Ancak, karayolu ile İran’da şehirlerarası yolculuk yapmayı düşünenlere önerim VIP otobüsler ile seyahat etmeleri yönünde olacaktır. VIP otobüslerde koltuklar büyük ve geniş aralıklıdır. Üstelik açılabilir ve neredeyse tam yatak pozisyonunu alabilen koltuk tipine sahiptir.

Ayrıca Okuyun: İran’a Nasıl Gidilir? (Otobüs, Uçak ve Tren)

Bahşişe Gerek Yok

Eğer güzel, kaliteli bir restoranda değilseniz veya aldığınız bir hizmetten pek memnun kalmadıysanız bu durumda bahşiş vermenize gerek yok.

İran’da Kahveyi Unutun, Her Yer Çay. Çay İyidir! 🙂

İran Çay Kültürü

İran’da inanılmaz bir çay içme kültürü var. Eminim bu noktada kendinizi hiç de yabancı hissetmeyeceksiniz. Çay, İran’da çokça tercih edilen bir içecektir. Kahveyi özlerseniz, turistik şehirlerin lüks ve orta sınıf kafelerine gidebilir ve bu yoksunluğunuzu giderebilirsiniz.

Bina Duvarlarında ve Reklam Panolarındaki Kişiler Şehitlerdir

İran'da Duvar Resimleri

Çoğunluğu İran-Irak savaşında şehit olmuş kişilerin resimleridir. İran’da şehitlik mertebesi bizdeki gibi kutsaldır ve çok önem verilir. Ülkenin şehitlerine olan minnet duygusunu göstermek amacıyla duvarlara, reklam panolarına resimlerini asarlar.

Tur Acenteleri ve Hosteller Ücretsiz Şehir Haritası Verir

İran Şehir Rehberi

Acentelerden bir tur satın almanıza gerek yok. İçeriye girin, selam verin ve ücretsiz bir şehir haritası isteyin. Mutlaka vereceklerdir. Ayrıca kaldığınız hostelde resepsiyondaki görevliye turistik şehir haritası olup olmadığını da mutlaka sorun.

Düzenli Bir İnternet Bağlantısına İhtiyacınız Varsa

İran gezilerinizde bir SIM kart almayı düşünebilirsiniz. Irancell SIM kart yaklaşık 50.000 Tümen ve yanında 1GB İnternet 10.000 Tümen.

Ayrıca Okuyun: İran’a Seyahat Etmeden Önce Telefonunuza Yüklemeniz Gereken 5 Uygulama + Bonus

İran hakkında merak ettiğiniz başka şeyler olabilir. Aklınıza takılan tüm her şeyi site içerisinde yer alan ilgili yazılara yorum yazarak sorabilirsiniz. Kim bilir, belki de bir sonraki yazının konu başlığı sizin sorduğunuz sorunun içerisinde gizlidir. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Kalın sevgiyle.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.