İran'dan Irak'a Nasıl Gidilir?

İran‘dan Irak‘a veya tam tersi Irak’tan İran’a nasıl gidilir? Ortadoğu gezginleri eminim bu sorunun cevabını bir kez olsun aramışlardır. Nitekim, ben de gezilerimi sıklıkla Ortadoğu’ya yapıyorum ve öncesinde bu rotayı birkaç defa internette aramıştım. Ancak ne yazık ki, açıklayıcı bilgiler bulamamıştım. Rota ve sınır geçişi hakkında bilgileri vermeden önce bu iki ülkenin kısa bir tarihine gelin bir göz atalım…

Sene 1980, aylardan Eylül… İran-Irak Savaşı patlak vermişti. On binlerce kişi yerinden yurdundan olmuş, yüz binlerce kişi yaşamını yitirmişti. Bu çarpışma, Ortadoğu’nun 8 yıl süren en uzun ve en kanlı savaşlarından biri olarak biliniyor. Galibi olmayan ancak mağduru çok olan bir savaştı bu.

İki ülke şöyle bir geriye dönüp baktıklarında eminim pişmanlık duyacakları pek çok hissiyata kapılacaklardır. İran-Irak savaşının üzerinden 40 yıla yakın bir zaman geçti ve bugün İran-Irak sınırı turistlere açıldı. İran ve Iraklılar iki ülke arasında seyahat ediyor, yabancı turistler de Türkiye‘den Irak’a girip yollarına İran’dan devam edebiliyorlar. Rota fantastik ve bir o kadar da macera dolu olsa gerek?

İran-Irak Sınır Geçişi

Sınır geçişleri her defasında bana heyecan vermiştir. İran’dan Ermenistan‘a giderken, Sırbistan‘dan Bosna Hersek‘e geçiş yaparken… İran-Irak sınır geçişi de kesinlikle bir istisna değil.

Dünyanın en büyük miktardaki petrolün bir kısmının geçtiği yer olarak, sınırda, kelimenin tam anlamıyla, yüzlerce varille dolu yüzlerce kamyonu sıralı halde dizili olarak görünce eminim heyecanınız bir kat daha artacaktır.

Bu manzara karşısında tedirgin olsanız da, yetkililer, özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (bundan sonra IKBY olarak anılacak) tarafından kontrol edilen Irak’ta, sizi rahatsız etmeyeceklerdir.

İran-Irak Arasında Hangi Sınırlar Açık?

İran ve Irak arasında açık olan tek sınır bölgesi IKBY tarafıdır. Diğerleri bölge halkına açık olabilir, ancak yabancı gezginlere açık olmayabilir ve her durumda, birkaç güvenlik kaygısı dışında, elde edilmesi çok zor olan bir Irak vizesine sahip olmanız gerekebilir.

⚠️ T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın “Irak’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine” başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

Piranshahr – Haji Omran Sınır Kapısı

İran’da bu sınır Tebriz ve çevresinde olanlar için daha uygundur. Irak tarafında ise Erbil‘den 154 kilometre uzaklıkta ve sınıra giderken IKBY’nin popüler turistik yerlerinden biri olan Rawandiz’den geçiyorsunuz.

Bashmaq – Penjwen

İran tarafında, bu sınır mesafe olarak Tahran‘a daha yakın. Irak tarafında ise en büyük ikinci şehir Süleymaniye’ye çok yakındır.

İran-Irak Sınır Geçişi

İran-Irak Sınırını Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Irak Vizesi

Karayoluyla Irak’a seyahatlerinizde vize almadan Habur-İbrahim Halil Sınır Kapısı’nda IKBY makamları tarafından vize alabilirsiniz. Ancak bu vize ile yalnızca Duhok, Erbil ve Süleymaniye’ye giriş yapabilirsiniz. Bu üç şehir de İran’a gidebilmeniz için zaten müsaade edilen şehirler arasında.

⛔️ Bu vize ile, IKBY haricindeki herhangi bir yere girdiğiniz takdirde, Irak makamları, Türkiye dahil tüm yabancı ülke vatandaşlarını Irak’a yasadışı yollardan giriş yapmış kabul ederek tutuklayabilmektedir.

İran Vizesi

İran, Türk vatandaşlarına 3 ay süreli (90 gün) vizesizdir.

Güvenlik

İran-Irak sınır geçişlerinde güvenlik zafiyeti yoktur. İran sınır kapıları zaten güvenli, IKBY tarafı da birkaç yıldır güvenli ve istikrarlı olduğu görülüyor.

Para Çevirme

Sınırda herhangi bir döviz bürosu bulunmuyor. Bu durumda sınıra gelmeden önce en yakın şehirlerdeki döviz bürolarından veya karaborsadan paranızı çevirebilirsiniz.

Mesai Saatleri

Her iki ülkenin sınırı da haftanın her günü açıktır.

Ayrıca Okuyunuz: Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Başkenti – Erbil Gezi Notları

Bashmaq – Penjwen Sınır Kapısı’ndan Irak’a Giriş

Tahran’dan yola çıktınız ve varış noktanız Irak’ın Süleymaniye şehri ise o halde Bashmaq – Penjwen Sınır Kapısı’na geleceksiniz.

İlk olarak Senendec şehrine geleceksiniz. İran’da hemen her şehirden otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz. İsfahan ve Tahran’dan doğrudan Senendec’e otobüs seferleri bulunuyor.

Senendec’e vardıktan sonra buradan paylaşımlı taksilere binerek Merivan’a gelmelisiniz. Senendec Otobüs Terminali’nde, Irak’a en yakın sınır kasabası olan Merivan’a giden çok sayıda taksi bulunuyor. Kişi başı ücret 170.000 Tümen ve yaklaşık 1.5 saat süren bir yolculuk.

İran-Irak Yolculuğu

Merivan’a vardığınızda merkezde, sınıra giden paylaşımlı taksiler mevcut. Fiyatı kişi başı 25.000 Tümen.

Sınıra vardığınızda İran’dan çıkış ve Irak’a giriş işlemlerinizin ardından IKBY bölgesine giriş yapmış oluyorsunuz.

IKBY tarafına geçtikten sonra buradan Süleymaniye şehrine gideceksiniz. Gümrüğün hemen yanında, doğrudan Süleymaniye’ye giden taksiler bulunuyor ancak çok pahalıya (41 Dolar) mal oluyor. Alternatif olarak, bir kilometre boyunca yürüyebilir ve sınırın en yakın köyü olan Penjwen’e giden taksileri bulabilirsiniz. Kişi başı 5 Dolar vererek Penjwen’e gidebilirsiniz. Penjwen’den Süleymaniye’ye 7 Dolar karşılığında otobüsle gidebilir veya paylaşımlı bir taksiyle 10 Dolara yolculuk yapabilirsiniz. Sırt çantalı gezginler bu yolu otostop çekerek de gidebilirler.

Türkiye’den Irak’a Nasıl Gidilir?

2018 yaz ayında Veli Yalçın’ın Cizre’den IKBY’ye yaptığı sınır geçişi ve Erbil’e olan yolculuğunu içeren gezi notlarını da okumak isteyebilirsiniz. Yazısında Diyarbakır‘dan hareketle Duhok, Zaho’ya olan yolculuğu hakkında bilgi alabilir ve sınır geçişi hakkındaki uyarılarını dikkate alabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: Kuzey Irak’a Nasıl Gidilir? Erbil Yolculuğu ve Daha Fazlası

💬 İran-Irak sınır geçişi hakkında eklemek istediklerinizi veya sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

4 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba,

   Emin olmamakla birlikte Irak vizesi gerekmiyor. Süleymaniye’den Merivan’a giden yol kullanılıyor. Orada İran’a giriş için bir sınır mevcut. Dilerseniz bu bilgiyi resmi kurumdan teyit ediniz.

 1. Merhaba,

  Türkiye’den Irak’ın Erbil şehrine, Erbil’den de İran için Hakkari’nin Esendere gümrük kapısına en yakın olan yerden Türkiye’ye girmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Daha önce çoğu kez Irak’a gittim. Fakat Irak’tan İran’ın turistlere açık olan bölgesinden İran’a vizesiz şartsız girebiliyor ve İran’dan da Türkiye’ye herhangi bir sıkıntı çıkmaksızın dönebiliyor muyum?

  Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Irak’ın kuzeyinde kalan Duhok, Zaho gibi şehirlerden Diyarbakır, Mardin, Şırnak’a otobüsler gitmektedir. Irak’tan ise Soran üzeri Piranşehr veya Süleymaniye üzerinden Merivan’a geçiş yapabilirsiniz. Irak seyahatiniz öncesi lütfen T.C. Dışişleri Bakanlığı vize tablosuna göz atın ve gerekli bilgileri okuyunuz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.