İran'dan Irak'a Nasıl Gidilir?

İran’dan Irak’a veya tam tersi Irak’tan İran’a nasıl gidilir? Ortadoğu gezginleri eminim bu sorunun cevabını arıyorlardır. Bilgileri vermeden önce bu iki ülkenin kısa bir tarihine göz atalım…

Sene 1980, aylardan Eylül… İran-Irak Savaşı patlak vermişti. On binlerce kişi yerinden yurdundan olmuş, yüz binlerce kişi yaşamını yitirmişti. Ortadoğu’nun 8 yıl gibi bir sürede en uzun süren çarpışması ve en kanlı savaşlarından biri olarak biliniyor. Galibi olmayan ancak mağduru çok olan bir savaştı bu.

İki ülke geriye dönüp şöyle bir baktıklarında eminim pişmanlık duyacağı pek çok hissiyatı olacaktır. İran-Irak savaşının üzerinden 40 yıla yakın bir zaman geçti ve bugün İran-Irak sınırı turistlere açıldı. İran ve Iraklılar iki ülke arasında seyahat ediyor, yabancı turistlerde Türkiye’den Irak’a girip yollarına İran’dan devam edebiliyorlar. Rota fantastik ve bir o kadar da macera dolu olsa gerek?

İran’dan Irak’a Nasıl Gidilir?

İran-Irak Sınır Geçişi

Sınır geçişleri her defasında bana heyecan vermiştir. İran’dan Ermenistan‘a giderken, Sırbistan’dan Bosna Hersek’e geçiş yaparken… İran-Irak sınır geçişi de kesinlikle bir istisna değil.

Dünyanın en büyük miktardaki petrolün bir kısmının geçtiği yer olarak, sınırda, kelimenin tam anlamıyla, yüzlerce varille dolu yüzlerce kamyonu sıralı halde dizili olarak görünce eminim heyecanınız bir kat daha artacaktır.

Bu manzara karşısında tedirgin olsanız da, yetkililer, özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (bundan sonra IKBY olarak anılacak) tarafından kontrol edilen Irak’ta, sizi rahatsız etmeyeceklerdir.

İran-Irak Sınır Geçişi – Hangi Sınırlar Açık?

İran ve Irak arasında açık olan tek sınır bölgesi IKBY tarafıdır. Diğerleri bölge halkına açık olabilir, ancak yabancı gezginlere açık olmayabilir ve her durumda, birkaç güvenlik kaygısı dışında, elde edilmesi çok zor olan bir Irak vizesine sahip olmanız gerekebilir.

⚠️ T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın “Irak’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine” başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

İran-Irak Açık Olan Sınırlar

Piranshahr – Haji Omran Sınır Kapısı: İran’da bu sınır Tebriz ve çevresinde olanlar için daha uygundur. Irak tarafında ise Erbil‘den 154 km uzaklıkta ve sınıra giderken IKBY’nin popüler turistik yerlerinden biri olan Rawandiz’den geçiyorsunuz.

Bashmaq – Penjwen: İran tarafında, bu sınır mesafe olarak Tahran‘a daha yakın. Ira tarafında ise en büyük ikinci şehir Süleymaniye’ye çok yakındır.

İran-Irak Sınırını Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Irak Vizesi: Karayoluyla Irak’a seyahatlerinizde vize almadan Habur-İbrahim Halil Sınır Kapısında IKBY makamları tarafından vize alabilirsiniz. Ancak bu vize ile yalnızca Duhok, Erbil ve Süleymaniye’ye giriş yapabilirsiniz. Bu üç şehir de İran’a gidebilmeniz için zaten müsaade edilen şehirler arasında.

⛔️ Bu vize ile, IKBY haricindeki herhangi bir yere girdiğiniz taktirde, Irak makamları, Türkiye dahil tüm yabancı ülke vatandaşlarını Irak’a yasa dışı yollardan giriş yapmış kabul ederek tutuklayabilmektedir.

İran Vizesi: İran, Türk vatandaşlarına 3 ay süreli (90 gün) vizesiz.

Güvenlik: İran-Irak sınır geçişlerinde güvenlik zafiyeti yoktur. İran sınır kapıları zaten güvenli, IKBY tarafı da birkaç yıldır güvenli ve istikrarlı olduğu görülüyor.

Para Çevirme: Sınırda herhangi bir döviz bürosu bulunmuyor. Bu durumda sınıra gelmeden önce en yakın şehirlerdeki döviz bürolarından veya karaborsadan paranızı çevirebilirsiniz.

Mesai Saatleri: Her iki ülkenin sınırı da haftanın her günü açıktır.

Bashmaq – Penjwen Sınır Kapısından Irak’a Giriş

Tahran’dan yola çıktınız ve varış noktanız Irak’ın Süleymaniye şehriyse o halde Bahmaq – Penjwen sınır kapısına geleceksiniz.

İlk olarak Senendec şehrine geleceksiniz. İran’da hemen hemen her şehirden otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz. İsfahan ve Tahran’dan doğrudan Senendec’e otobüs seferleri bulunuyor.

Senendec’e vardıktan sonra buradan paylaşımlı taksilere binerek Merivan’a gelmelisiniz. Senendec otobüs terminalinde, Irak’a en yakın sınır kasabası olan Merivan’a giden çok sayıda taksi bulunuyor. Kişi başı ücret 170.000 Tümen ve yaklaşık 1.5 saat süren bir yolculuk.

Merivan’a vardığınızda merkezde, sınıra giden paylaşımlı taksiler mevcut. Fiyatı kişi başı 25.000 Tümen.

Sınıra vardığınızda İran’dan çıkış ve Irak’a giriş işlemlerinizin ardından IKBY bölgesine giriş yapmış oluyorsunuz.

IKBY tarafında geçtikten sonra buradan Süleymaniye şehrine gideceksiniz. Gümrüğün hemen yanında, doğrudan Süleymaniye’ye giden taksiler bulunuyor ancak çok pahalıya (41 Dolar) mal oluyor. Alternatif olarak, bir kilometre boyunca yürüyebilir ve sınırın en yakın köyü olan Penjwen’e giden taksileri görürsünüz. Kişi başı 1.50 Dolar vererek Penjwen’e gidebilirsiniz. Penjwen’den Süleymaniye’ye 4 Dolar ücret karşılığında otobüsle gidebilir veya paylaşımlı bir taksiyle 6 Dolara yolculuk yapabilirsiniz. Sırtçantalı gezginler bu yolu otostop çekerek de gidebilirler.

Türkiye’den Irak’a Nasıl Gidilir?

2018 yaz ayında Veli Yalçın’ın Cizre’den IKBY’ne yaptığı sınır geçişi ve Erbil’e olan yolculuğunu içeren gezi notlarını da okumak isteyebilirsiniz. Yazısında Diyarbakır’dan hareketle Duhok, Zaho’ya olan yolculuğu hakkında bilgi alabilir ve sınır geçişi hakkındaki uyarılarını dikkate alabilirsiniz.

💬 Irak’a gitmeyi hiç düşünür müsünüz? Eklemek istedikleriniz veya endişeleriniz varsa, aşağıdaki yorum bölümünden düşüncelerinizi benimle paylaşın.

📢 Deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve eğlenceli gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

Değerlendirme Yazısı
İran'dan veya Türkiye'den Irak'a Nasıl Gidilir?

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.