Balkanlar seyahatinde Arnavutluk çoğu zaman es geçilir. Bu durumu henüz Balkanlar gezime çıkmadan önce yaptığım araştırmalar sonucu fark etmiştim. Hatta bazı kaynaklarda başkent Tiran‘a dahi uğranılmasına gerek olmadığını, turistik açıdan hiçbir cazibesinin olmadığını okumuştum. Acaba neden? Gelin, önce bir Arnavutluk hakkında derlediğim bilgilere göz atalım…

Arnavutluk Hakkında Bilgi

Arnavutluk, yıllardır en baskıcı komünist totaliter rejimlerden birinin gücü altındaydı. Tabi daha öncesine gidersek ülke, Yunanlılar, İliryalılar, Romalılar, Venedikliler, Bizanslılar ve Osmanlılardan etkilenen, neredeyse 5.000 yıl gibi çok uzun bir tarihin hayat bulduğu bir coğrafya.

Arnavutluk Hakkında Bilgi

Geçmiş tarihlere baktığımızda Arnavutluk’un çok acılar çektiğini görebiliriz. Ancak, bugün başkent Tiran’ın kozmopolit yapısı ve canlılığı, tarihi ve kültürel açıdan zengin antropolojik dokusuyla İşkodra, plajları ile Durres şehirleri Arnavutluk’a Doğu Avrupa’nın öne çıkan ülkelerinden biri durumuna getiriyor.

Asıl anlatmam gereken içeriğimin konusu olan İşkodra’ya ayrı bir paragraf açmalı ve öyle tanıtmalıyım.

İşkodra Hakkında Bilgi

Arnavutluk’un en eski ve tarihi yerlerinden biri olduğu kadar önemli de bir kültürel ve ekonomik merkezdir. Farklı kültürlerin bir buluşma noktası. Nüfusu 135.000 civarında, ancak Arnavutluk’un en kalabalık şehirlerinden biridir. Tuna Nehri ve Ege Denizi ticaret yollarının birleştiği Osmanlı döneminden kalma çarşısı ile özellikle Türk turistler tarafından ziyaret edilmeye değer bir ara durak.

İşkodra Kole İdromeno Caddesi

Karadağ sınırına yakın olan İşkodra şehri Drin ve Buna Nehirlerinin kesiştiği noktada, batısında Adriyatik Denizi ve kumsalları, kuzeydoğusunda ise yüksek dorukları ile İsviçre Alplerini andıran dağlar ile çevrilidir. Binlerce yıldır önemli bir ticaret merkezi olduğu için hem eski Yunanlılar, hem Romalılar hem de Osmanlılardan kalma güzel yapılar görülebilir.

Ayrıca Okuyun: İşkodra Gezi Notları

Arnavutluk tarihi ve kültürünü, camileri ve katedralleri görmek için İşkodra’yı ziyaret edebilir daha sonra başkent Tiran veya Karadağ’a doğru yolunuza devam edebilirsiniz. İşkodra’ya geldiğinizde gezilecek birkaç yer var.

İşkodra Şehir Merkezi

Rozafa Kalesi şehir merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesinde ancak diğer görülecek yerlerin hepsi Demokrasi Meydanı çevresinde, birbirine yakın ve yürüme mesafesindedir.

İşkodra Gezilecek Yerler

Rozafa Kalesi

İşkodra tarihindeki her uygarlık, bu stratejik noktayı verimli bir şekilde kullandı. Kalenin bulunduğu noktada 2.500 yıl önce İliryalılar Kalesi varmış. Kale, bundan sonraki kale yapıları için hep öncü olmuş.

Rozafa Kalesi, İşkodra

Rozafa Kalesi de bunlardan biri. Rozafa Kalesi’nde her ne kadar Romalıların izlerini görebilmek mümkün olsa da, kalıntıların çoğu, 1478 yılı Osmanlı kuşatmasından sonra kalma yapılardır.

Tarih Müzesi

Müzenin bulunduğu bina eski bir Venedik tüccarının evi. Kültürel açıdan önemli eserlerin barındırılması ve binanın kendi başına tarihi bir değeri olması burayı turistik açıdan ilgi çekici yapıyor.

İşkodra Tarih Müzesi

Müze içerisinde bölgedeki arkeolojik kazılarda çıkarılan Bizans dönemi, Osmanlı dönemi ve Romalılardan kalma eserler yer alıyor. Müze bahçesinde ise orijinal Venedik taşları ve Roma mezar kalıntıları görülebilir.

Marubi Fotoğraf Koleksiyonu

Pietro Marubi, 19. yüzyılın ortalarında İşkodra’ya siyasi nedenlerle kaçan İtalyan bir fotoğrafçıydı. Kariyeri boyunca 500.000’e yakın fotoğraf çekmiş birisi.

Marubi Fotoğraf Koleksiyon Müzesi, İşkodra

İşkodra’daki 19. ve 20. yüzyılın ilk yıllarını merak ediyor, zamanın yöresel kıyafetleri ve toplumsal normlarını görmek istiyorsanız Marubi Fotoğraf Koleksiyonu’nu gezebilir dönemin İşkodra günlük yaşamına tanıklık edebilirsiniz.

İşkodra Gölü

Balkanlar’ın en büyük gölü olan İşkodra Gölü, Arnavutluk ve Karadağ arasında doğal bir sınırı oluşturuyor. Göle gitmek için bisiklet kiralayabilir veya şehir merkezinden İşkodra Gölü’ne giden otobüslere binebilirsiniz ve son durakta indikten sonra kalan beş kilometreyi yürüyerek tamamlayabilirsiniz. Göl kenarında konaklama imkanı sunan bir kamp alanı da mevcut. Burada kano kiralayabilir ya da gölün güzel çevresinde yürüyüş turuna çıkabilirsiniz.

İşkodra Katedrali (Aziz Stephen)

Aziz Stephen Katedrali olarak da bilinen bina 1867 yılında yapılmış. Katedral ile ilgili dikkat çekici şeylerden biri, Müslüman çoğunluğa sahip bir ülkede ve birçok Hristiyan Ortodoksluğunun olduğu yerde Katolik yapının olmasıdır.

Aziz Stephen Katedrali, İşkodra

Aslında bu bina ile Arnavutluk’un dünya dinleri için nasıl bir buluşma noktası olduğunu gösteriyor. 1990 yılında, 1967’den beri ilk Katolik cemaat buluşması Aziz Stephen’da yapıldı ve 90’ların başında hem Rahibe Teresa’yı hem de Papa II. John Paul’u ağırladı.

Ebu Bekir Camii

İşkodra şehir merkezinde yer alan Ebu Bekir Camii, Osmanlı devlet adamı 17. ve 18. yüzyıllarda yaşamış Ebubekir Paşa adını taşıyor. Ebubekir Paşa döneminde cami saygın bir medrese ve bölgedeki Müslüman akademisyenlerin dini bir okuluydu.

İşkodra Ebubekir Camii

Müslüman Arnavutlar için şehrin ana camisi olan Ebubekir Camii, Kole Idromeno Caddesi üzerinde bulunuyor.

Ayrıca kuyun: Podgorica Gezilecek Yerler

İşkodra’da Nerede, Ne Yenir?

İşkodra mutfağı tipik bir Balkan mutfağını andırıyor. Et yemekleri burada da ön plana çıkıyor. Arnavutluk’un genelinde görünen lezzetli yemeklerin tamamını İşkodra’da bulabilmeniz mümkün. Kentte yemek yenilecek birkaç güzel mekan var…

San Francisco Restaurant, İşkodra

Shefa e Eger

Ucuz ve hafif bir yemek için ideal yerlerden. Şehir merkezinde bulunuyor. Tavuk eti, patates kızartması ve salata için kişi başı ücret 1000 LEK.

Elita Restoran

Elita restoran, İşkodra’daki en iyi yeme-içme mekanlarından biri. Fiyat olarak biraz lüks sayılabilir. Burada Arnavutluk şaraplarını deneyebilir, lezzetli yöresel yemekleri tatma şansı bulabilirsiniz.

Tradita Otel

Yerlilerin favori yerlerinden biri. Restoran 1600’lerden kalma eski bir eve ve han içerisine inşa edilmiş olan Tradita Otel’in içerisinde yer alıyor. Geleneksel Arnavut müziği dinlerken yörelsel yemeklerinizi yiyebilir unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Eğer lüks bir yer ve lezzetli yemekler arıyorsanız buraya gelebilirsiniz. Ana yemek, çorba, patates kızartması, ev yapımı makarna, iki tatlı ve iki şişe şarap yaklaşık 4.000 LEK / 40 USD.

İşkodra’da Nerede Kalınır?

Şehir merkezinde, çoğu biraz eski ama temiz ve uygun fiyatlı birçok otel bulunuyor. Airbnb’de listelenen hosteller, misafir evleri ve daireler gece başına yaklaşık 10 Euro’dan başlarken, göl kenarına yakın villalar daha yüksek fiyatlı olabiliyor.

Tradita Otel

Tradita Otel’in bulunduğu bina 1694 yılında inşa edilmiş ve daha sonra otel ve restorana çevrilmiş. Şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde. 20. yüzyılın başlarında, ev Rönesans şairi Filip Shiroka tarafından kullanıldı. Bugün ise kültürel değerini korumak için çabalayan yerel bir ailenin mülkiyetinde hizmet veriyor. Çift kişilik odalar yaklaşık 50 Euro civarında.

Home Hostel

Home Hostel, İşkodra’da kaldığım iki gün için tercih ettiğim yer olmuştu. Hostelin ilk katı sırt çantalı gezginlere ayrılmış.

Home Hostel, İşkodra

Paylaşımlı odalar, mutfak, banyo ve WC bulunuyor. Hostelin üst katı ise iki kişilik özel odalardan oluşuyor. Hostelin kişi başı gecelik ücreti 8 Euro.

Ayrıca Okuyun: Budva Gezilecek Yerler

İşkodra Rehberi: Ne Yapmalı?

İşkodra şehir merkezinde genç ve yaşlılar bisiklet kullanıyorlar. Burada bisiklet kullanımı çok yaygın. Henüz çok az bisiklet yolları olsa da güçlü bir bisiklet kültürüne sahip. Özellikle Demokrasi Meydanı’nda yer alan trafik ortasında bisikletliler kendi yollarını bir şekilde bulmayı başarıyorlar. İşkodra’da bulunduğum vakit hava hafif yağmurluydu ancak yağmura rağmen insanların bir elinde şemsiye, diğer eli ile bisikletlerini sürmeleri güzel bir görüntünün oluşmasına neden oluyordu.

Kole Idromeno Caddesi, İşkodra

İşkodra’da yapılacak en güzel şeylerden biri şüphesiz bir bisiklet kiralayıp gezmek olacaktır. Hatta bisikleti İşkodra Gölü’ne sürebilir, doğanın ve göl manzaralarının keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Genellikle şehir merkezinde bisiklet kiralama yerleri var ve ayrıca hostellerin çoğu da bu hizmeti konuklarına sunuyor.

Şehri ister turla gezin, ister kendi başınıza, manzaralar ve etraf güzel, keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Eski Kent bölgesini gezebilir ve butik dükkanları dolaşabilirsiniz. Şehirde kalacağınız gün sayısına bağlı olarak Rozafa Kalesi’ne gidebilir ve şehrin manzarasını görmek için ziyaret edebilirsiniz. Tarihi Mes Köprüsü’nü ziyaret edebilir ya da her gün saat 10:00’da ücretsiz yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.

Demokrasi Meydanı, İşkodra

Arnavutluk’un tarihi ve kültürel değeri zengin şehirlerinden biri olan İşkodra’yı mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Bir tatil veya Balkanlar gezisinde İşkodra’yı da rotanıza dahil etmeniz için size birkaç nedenden bahsetmek istiyorum…

Sadece Uygun Fiyatlı Değil – Ucuz

Sırt çantalı gezginler için Hırvatistan hariç Balkanlar’da her yer, Batı Avrupa ile kıyaslandığında ucuzdur. Ancak Arnavutluk ve özellikle İşkodra şehri, komşu şehirlerden biraz daha ucuzdur.

Arnavutluk Parası: Leke

Konaklama, yeme-içme gibi temel gereksinimleri uygun fiyatlara karşılayabilir, gezilecek yerler için herhangi bir ulaşım aracı kullanmadan yalnızca yürüyerek şehri gezebilirsiniz.

Turist Kalabalığı Yok

Kuzey ve Güney komşularının aksine, İşkodra’da gezdiğinizde turist kalabalığına denk gelmezsiniz.

İşkodra Halkı Cömerttir

Sanırım bunu tüm ülke için söyleyebilirim. Ancak, İşkodra’da tanıştığım her insan bir şeyler ikram etmeye çalışıyordu. İran‘da gördüğüm misafirperverlik sonrası İşkodra’da da aynı ilgi ve konuk severliği görmek beni şaşırtmıştı. E, iyi insan her yerde iyidir. Her yerin iyisi ve kötüsü vardır. Yolumuza her zaman iyi insanların çıkması dileğimle.

Rozafa Kalesi’nden İnanılmaz Gün Batımı

İşkodra’da bulunduğunuz süre boyunca mutlaka bir veya birkaç kez Rozafa Kalesi’ne gidin. Buradan nefes kesen gün batımlarını izleyebilir, Buna ve Drin Nehirleri’nin manzaralarına doyabilirsiniz.

Buna Nehri, İşkodra

Yalnız Başınıza Gezebilirsiniz

Yalnız seyahat eden kadın gezginler belki ne demek istediğimi anlayacaklardır. Sık sık sizi rahatsız eden birileri burada olmaz. Herhangi kötü bir muameleye maruz kalmazsınız. Arnavutluk’ta geçirdiğim süre boyunca gece geç saatlerde İşkodra ve Tiran’da dolaştım. Gezerken yalnız başına gezen kadınları da gördüm ancak herhangi bir probleme şahit olmamıştım. Hatta kulaklığı takmış dış seslerden tamamen izole bir şekilde yolda yürüyen yalnız kadınlara da şahit oldum. Biliyorum, bu örnekleri vermek çok saçma ama ülkemizde benzerleri olmayınca insana farklı gelebiliyor.

Altyapı Gelişmekte

Balkanlar gezime çıkmadan önce yaptığım araştırmalarda yolların çok bozuk ve dolambaçlı olduklarını okumuştum. Ancak, Arnavutluk’ta bu durum söz konusu bile değil. İşkodra ve Tiran arası yollar gerçekten çok bakımlıydı. Konforlu bir seyahat deneyimi yaşamıştım.

Ancak, Arnavutluk’ta bulunduğunuz süre boyunca daha kırsal kesimlere seyahat ediyorsanız, eminim daha bozuk yollarla karşılaşacaksınız. Ancak sahil kentleri İşkodra, Tiran, Berat ve Korca gibi güney Arnavutluk şehirlerini birbirine bağlayan ana yollar gayet bakımlı.

Yemekleri Lezzetli

Tave kosi (fırında kuzu eti) ve pathexhanet mbushur (patlıcan kebabı) gibi geleneksel Arnavut yemekleri, yerel malzemeler ve taze ürünlerle pişirilen lezzetli yemeklere ev sahipliği yapıyor.

Arnavut Mutfağının Bir Çoğu Vejetaryen

Yemeklerinin çoğu, Balkanlar’daki diğer ülkelere nazaran sebze ağırlıklıdır. Pirinç ile doldurulmuş biber dolmaları, üzüm yaprakları ile yapılan sarmalar, çeşitli salata menülerini her yerde bulabilirsiniz.

Mükemmel Kahve Yaparlar

Arnavutlar kahve yapmasını iyi biliyorlar. Belki de İtalyanlardan kazanmış olabilirler bu hünerlerini. Özellikle espresso kahvesini çok seviyorlar. İşkodra’da hemen her yerde bir espresso içebileceğiniz kafe mutlaka vardır. Üstelik yalnızca 50 LEK.

Kırsal Bölgeler Çarpıcı Manzaralara Sahip

Arnavut köyleri ve kırsal yaşamı henüz görmedim ancak İşkodra’da gördüğüm şu manzara ülkenin tamamıyla güzel doğal manzaralara sahip olduğunu gösteriyordu.

Rozafa Kalesi, İşkodra

Rozafa Kalesi’ne çıkarak bu güzel manzaranın keyfine varabilirsiniz.

Bölgedeki Diğer Ülkelere Ulaşım Kolay

Tiran’dan Kuzey Makedonya‘nın Ohri, Manastır ve Üsküp şehirlerine, Kosova‘nın Prizren ve Priştine ve Karadağ‘da Podgorica ve Budva şehirlerine kolaylıkla gidebilirsiniz.

Jadran Express, İşkodra

Osmanlı Devleti’nden Geriye Kalanlar

Osmanlı Devleti Arnavutluk’a girdikten sonra burada 400 yıl boyunca hüküm sürdü. Arkasında bazı önemli eserler bıraktı ve bunları bugün İşkodra’da görebilmek mümkündür.

Rozafa Kalesi Eski Kalıntılar

En önemlisi de ülkenin %60’a yakınının bugün Müslüman topluluğundan oluşuyor olmasıdır. Tiran ve İşkodra gibi yerlerde Osmanlı’dan kalma eserleri görebilmek mümkün.

Gerçek Bir Kültürel Zenginlik

Zaman içinde İşkodra, Yunanlılar, Romalılar, İliryalılar ve Osmanlıların etkisine sahip oldu. Bu bölünmeler ile gelenek, evler, etnik köken ve dinlerin muhteşem bir karışımını kentte görebilmek mümkün.

Vizesiz Seyahat Edebilirsiniz

Arnavutluk, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. 90 gün boyunca bu güzel ülkede kalabilir İşkodra ve diğer şehirleri gezebilirsiniz.

İşkodra şehir merkezinde genç ve yaşlılar bisiklet kullanıyorlar. Burada bisiklet kullanımı çok yaygın. Henüz çok az bisiklet yollarına sahip olsa da şehir, güçlü bir bisiklet kültürüne sahip. Özellikle Demokrasi Meydanı’nda yer alan trafik ortasında bisikletliler kendi yollarını bir şekilde bulmayı başarıyorlar. İşkodra’da bulunduğum vakit hava hafif yağmurluydu ancak yağmura rağmen insanların bir elinde şemsiye, diğer eli ile bisikletlerini sürüyor olmaları güzel görüntülere sahne oluyordu. Rengarenk şemsiye ve bisikletlerin olduğu bir yer canlandırın kafanızda.

Bisiklet Şehri: İşkodra

İşkodra hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.