Budva Gezilecek Yerler

Karadağ‘ın en popüler şehirlerinden biri olan Budva, ışıltılı denizi, upuzun plajları, yaz eğlenceleri ve Eski Kent’in Orta Çağ’dan kalma mistik dokusu ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Tatil tarzınız ne olursa olsun, Karadağ’ın ünlü sahil şehrinde yapılacak çok şey vardır. Budva gezilecek yerler nelerdir? Gelin birlikte göz atalım.

Budva’da Gezilecek Yerler

Eski Şehirde Kaybolun

Budva’nın eski şehri, Adriyatik Denizi’ndeki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Yaklaşık 2.500 yaşında, güzel ve tarihi bir kent. Şehrin içinde gezerken kendinizi tarihte başka bir dönemde hissediyorsunuz.

Budva Sokak Manzaraları

Eski Kenti tamamlayan kırmızı çatılı tarihi yapılar, gri taştan yapılmış antik kiliseler ve saraylar buraya farklı bir doku katıyor. Budva Kalesi ve Avala Hotel’in önünde, depremde ortaya çıkarılan orijinal yerleşim kalıntıları sergileniyor. Kale’nin kendisi ve eski şehirdeki müze, Budva’nın tarihi hakkında bilgi edinmek için mükemmel yerlerdir. Ricardova Glava Plajı’na bakan antik kilisenin muhteşem manzarasını sunan Santa Maria del Punta Kilisesi’nin önündeki meydan ise kaçırmamanız gereken yerlerden biridir.

Budva Kiliseleri

Budva Eski Kent gece ve gündüzüyle capcanlı bir yer. Geleneksel Karadağ mutfağı sunan mükemmel restoranlar bulunuyor. Bütçenize uygun konaklama yerleri de yine Eski Kent çevresinde bulabileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Sveti Stefan’da Masalsı Bir Hayat Yaşayın

Sveti Stefan, Karadağ’ın en ünlü yerlerinden biridir. Uzun ince bir kara bağlantısı ile anakaraya bağlı olan ada, 15. yüzyıl taş binaları ile bir peri masalı gibi izlenim bırakıyor.

Sveti Stefan Adası, Budva

Adanın her iki tarafında, fotoğraf çekilmeye değer manzaralar bulunuyor.

Budva Plajları

Budva, uzun sahil şeritleri olan 17 plaja sahip. Her plajın kendine ait ilgi çekici yerleri bulunuyor. Bazıları çok büyük ve ailelerle dolu olsa da diğerleri kadar sessiz ve güzel bir yüzme deneyimi sunuyor.

Mogren Plajı, Budva

Mogren Plajı, eski şehir bölgesine en yakın plajdır. Kumu güzel ve plajda kiralayabileceğiniz soyunma kabini, şezlong ve güneşlikler yer alıyor. Mogren Plajı bugün tarihi bir sit alanı olarak korunmaktadır. Kamp yapanlar için de popüler yerlerden biridir.

Mogren Plajı, Budva

Becici Plajı ise, Budva’nın en tanınmış plajlarından biridir ve bölgenin en büyük plajıdır. 1935 yılında Akdeniz’in en güzel plajı ödülünü kazanmıştı.

Ayrıca Okuyun: Budva Gezi Notları

Budva Müzesi (Etnografya & Arkeoloji)

Etnografya Müzesi, Eski Şehir içerisinde yer alan görülmeye değer yerlerden biridir. 2.500 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Budva, Etnografya Müzesi ile ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Budva Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müze içerisinde çeşitli vazolar, takılar, süs eşyaları, yemek kapları, cam ve kilden yapılmış eşyalar, sıra dışı tasarımlar, gümüş tabaklar ve yıllarca keşfedilmeyi bekleyen pek çok eşya yer alıyor. Müzede yer alan bu eserler, Akdeniz’de tarihte hem yaşam hem de tarihsel koşullar hakkında detaylı bilgiler veriyor. Müze giriş ücreti yetişkinler için 3, çocuklar için 1,5 Euro ve grup halinde girişlerde ise ücret kişi başı 2,5 Euro.

Budva Kalesi’nden Adriyatik’in Eşsiz Manzarasını Seyre Doyun

Adriyatik Denizi’nin en güzel manzaralarını Budva Kalesi’nden görebilirsiniz. Kale, kentin 1000 yıl gibi çok eski yapılarından biridir.

Budva Kalesi

Kalenin zirvesi açık hava terasına sahip. Buraya çıkarak Adriyatik’in tertemiz maviliklerini izleyebilir, Eski Kent’in tarihi dokusunu kuşbakışı görebilirsiniz.

Adriyatik Denizi’nin İncisi

Budva sahilden adaya tekne taksiler çalışıyor. 2 km’lik bir uzunluğa sahip olan Sveti Nikola Adası, Adriyatik’in en büyük kara ada parçasıdır.

Aziz Nikola Adası, Budva

Bir kısmı özelleştirilen adada bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir restoran ve iki modern plaj bulunuyor. Ayrıca adanın müdavimlerinden olan geyikler, karaca geyikleri, tavşan ve kuşlar da buranın zenginliğinin önemli bir parçası.

7. Yüzyıl Katolik Kilisesi: St.John

Eski Kent meydanında yer alıyor. Şehrin en eski kiliselerinden biridir. 7. yüzyılda inşa edilmiş. Budva’nın koruyucusu olan Aziz John’a adanarak inşa edilen kilise burada görülmeye değer tarihi yapılardan biridir.

Aziz John Katolik Kilisesi, Budva

Kilise içerisindeki çeşitli objeleri ve fresk kaplamaları görmek isteyebilirsiniz.

Holy Trinity Kilisesi

St. John Kilisesi ile yan yana. Aralarında 40-50 metre var ya da yok. Küçük ve bir o kadar da ilginç bir mimari üsluba sahip.

Holy Trinity Kilisesi, Budva

Çan kulesi kilise binası ile bir bütün. Giriş kapısının üzerinde üç çan ile tamamlanan kilise içerisinde sanatsal açıdan göze hitap eden zarif nadide parçalar içeriyor.

Budva’nın Sembolü: Dans Eden Kız Heykeli

Dans eden kız heykeli, Budva için adeta bir çekim merkezi. Dünyanın dört bir yanından gelen yabancı turistler mutlaka bu zarif heykel ile fotoğraf çekinirler.

Dans Eden Kız Heykeli, Budva

Arkasına Eski Kent manzarasını alan heykeli Adriyatik’in masmavi suları tamamlıyor. Budva gezinizde sizler de mutlaka bu güzel heykeli görün.

Lüks ve İhtişam: Budva Marina

Eski Kent’in doğu kapısından çıktığınızda hemen karşınızda belirecek olan Budva Marinasıdır. Yerli ve yabancı zenginlerin yatları olsa gerek.

Budva Yat Limanı

Marinada birbirinden lüks yatları görebilirsiniz. Sveti Nikola Adası’na giden tekne taksiler de Budva Marina’dan hareket etmektedir.

Karadağ’ın en işler turizm merkezi olan Budva, kesinlikle her tatilcinin görülecekler listesinde olması gereken bir şehir.

Budva gezilecek yerler ve daha fazla bilgi için Budva Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz. Budva gezisi hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.