Budva Gezilecek Yerler

Karadağ’ın en popüler şehirlerinden biri olan Budva, ışıltılı denizi, upuzun plajları, yaz eğlenceleri ve Eski Kent’in Orta Çağ’dan kalma mistik dokusu ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Tatil tarzınız ne olursa olsun, Karadağ’ın ünlü sahil şehrinde yapılacak çok şey var. Budva gezilecek yerler nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Budva’da Gezilecek Yerler

Eski Şehirde Kaybolun

Budva’nın eski şehri, Adriyatik Denizi’ndeki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Yaklaşık 2.500 yaşında, güzel ve tarihi bir kent. Şehrin içinde gezerken kendinizi tarihte başka bir dönemde hissediyorsunuz.

Budva Sokak Manzaraları

Eski Kenti tamamlayan kırmızı çatılı tarihi yapılar, gri taştan yapılmış antik kiliseler ve saraylar buraya farklı bir doku katıyor. Budva Kalesi ve Avala Hotel’in önünde, depremde ortaya çıkarılan orijinal yerleşim kalıntıları sergileniyor. Kale’nin kendisi ve eski şehirdeki müze, Budva’nın tarihi hakkında bilgi edinmek için mükemmel yerlerdir. Ricardova Glava Plajı’na bakan antik kilisenin muhteşem manzarasını sunan Santa Maria del Punta Kilisesi’nin önündeki meydan ise kaçırmamanız gereken yerlerden biri.

Budva Kiliseleri

Budva Eski Kent gece ve gündüzüyle capcanlı bir yer. Geleneksel Karadağ mutfağı sunan mükemmel restoranlar bulunuyor. Bütçenize uygun konaklama yerleri de yine Eski Kent çevresinde bulabileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Sveti Stefan’da Masalsı Bir Hayat Yaşayın

Sveti Stefan, Karadağ’ın en ünlü yerlerinden biridir. Uzun ince bir kara bağlantısı ile anakaraya bağlı olan oda, 15. yüzyıl taş binaları ile bir peri masalı gibi izlenim bırakıyor.

Sveti Stefan Adası, Budva

Adanın her iki tarafında, fotoğraf çekilmeye değer manzaralar bulunuyor.

Budva Plajları

Budva, uzun sahil şeritlerine ev sahipliği yapan 17 plaja sahip. Her plajın kendine ait ilgi çekici yerleri bulunuyor. Bazıları çok büyük ve ailelerle dolu olsa da diğerleri kadar sessiz ve güzel bir yüzme deneyimi sunuyor.

Morgen Plajı, Budva

Mogren Plajı, eski şehir bölgesine en yakın plajdır. Kumu güzel ve plajda kiralayabileceğiniz soyunma kabini, şezlong ve güneşlikler yer alıyor. Mogren Plajı bugün doğal tarihi ile tarihi bir sit alanı olarak korunmakta. Kampçılar için de popüler yerlerden biridir.

Becici Plajı ise, Budva’nın en tanınmış plajlarından biridir ve bölgenin en büyük plajıdır. 1935 yılında Akdeniz’in en güzel plajı ödülünü kazanmıştı.

Daha Fazla Okuyun: Budva Gezi Notları

Budva Müzesi (Etnografya & Arkeoloji)

Etnografya Müzesi, Eski Şehir içerisinde yer alan görülmeye değer yerlerden biridir. 2.500 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Budva, Etnografya Müzesi ile ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Budva Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müze içerisinde çeşitli vazolar, takılar, süs eşyaları, yemek kapları, cam ve kilden yapılmış eşyalar, sıradışı tasarımlar, gümüş tabaklar ve yıllarca keşfedilmeyi bekleyen pek çok eşyadan oluşuyor. Müzede yer alan bu eserler, Akdeniz’de tarihte hem yaşam hem de tarihsel koşullar hakkında detaylı bilgiler veriyor. Müze giriş ücreti: 3 EUR. .ocuklar için 1.50 EUR ve grup halinde girişlerde kişi başı 2.50 EUR.

Budva Kalesi’nden Adriyatik’in Eşsiz Manzarasını Seyre Doyun

Adriyatil Denizi’nin en güzel manzaralarını Budva Kalesi’nden görebilirsiniz. Kale, kentin 1000 yıl gibi çok eski yapılarından biridir.

Budva Kalesi

Kalenin zirvesi açık hava terasına sahip. Buraya çıkarak Adriyati’in tertemiz maviliklerini izleyebilir, Eski Kent’in tarihi dokusunu kuşbakışı görebilirsiniz.

Adriyatik Denizi’nin İncisi

Budva sahilden adaya tekne taksiler çalışıyor. 2 km’lik bir uzunluğa sahip olan Sveti Nikola Adası, Adriyatik’in en büyük kara ada parçasıdır.

Aziz Nikola Adası, Budva

Bir kısmı özelleştirilen adada bir şeyler yeyip içebileceğiniz bir restoran ve iki modern plaj bulunuyor. Ayrıca adanın müdavimlerinden olan geyikler, karaca geyikleri, tavşan ve kuşlar da buranın zenginliğinin önemli bir parçası.

7. Yüzyıl Katolik Kilisesi: St.John

Eski Kent meydanında yer alıyor. Şehrin en eski kiliselerinden biri. 7. yüzyılda inşa edilmiş.Budva’nın koruyucusu olan Aziz John’a adanarak inşa edilen kilise burada görülmeye değer tarihi yapılardan biridir.

Aziz John Katolik Kilisesi, Budva

Kilise içerisindeki çeşitli objeleri ve fresk kaplamaları görmek isteyebilirsiniz.

Holy Trinity Kilisesi

St. John Kilisesi ile yan yana. Aralarında 40-50 metre var ya da yok. Küçük ve bir o kadar da ilginç bir mimari üsluba sahip.

Holy Trinity Kilisesi, Budva

Çan kulesi kilise binası ile bir bütün. Giriş kapısının üzerinde üç çan ile tamamlanan kilise içerisinde sanatsal açıdan göze hitap eden zarif nadide parçalar içeriyor.

Budva’nın Sembolü: Dans Eden Kız Heykeli

Dans eden kız heykeli, Budva için adeta bir çekim merkezi. Dünyanın dört bir yanından gelen yabancı turistler mutlaka bu zarif heykel ile fotoğraf çekinirler.

Dans Eden Kız Heykeli, Budva

Arkasına Eski Kent manzarasını alan heykeli Adriyatik’in masmavi suları tamamlıyor. Budva gezinizde sizler de mutlaka bu güzel heykeli görün.

Lüks ve İhtişam: Budva Marina

Eski Kent’in doğu kapısından çıktığınızda hemen karşınızda belirecek olan Budva Marinasıdır. Yerli ve yabancı zenginlerin yatları olsa gerek.

Budva Yat Limanı

Marinada birbirinden lüks yatları görebilirsiniz. Sveti Nikola Adası’na giden tekne taksiler de Budva Marina’dan hareket etmektedir.


Karadağ’ın en işler turizm merkezi olan Budva, kesinlikle her tatilcinin görülecekler listesinde olması gereken bir şehir.

Budva gezilecek yerler ve daha fazla bilgi için Budva Gezi Rehberi makalesini okuyabilirsiniz. Diğer Balkan ülkeleri gezi rehberi ve gezilecek yerler için Balkanlar Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Değerlendirme Yazısı
Budva Gezilecek Yerler

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.