Neretva Nehri, Mostar

Saraybosna‘da kaldığım 3 günün ardından bir sonraki durağım Mostar olmuştu. Yaklaşık 2,5 saat mesafe uzaklıkta bulunan ve ülkenin adeta cazibe merkezi olan, pek çok ülkeden yüz binlerce turistin geldiği Mostar… Ne şirin bir yer burası böyle.

Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir? hakkında detaylı bir yazı yazmıştım. Okuyabilir ve Saraybosna-Mostar arası ulaşım hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Mostar Gezi Notları

Öğlen saat 12:30 sularında Mostar’a geliyorum. Terminal ufak, temiz ve gayet bakımlı. Çevre şehirlere, Zagreb‘e ve Kotor‘a da buradan otobüs bulabilmek mümkün.

Mostar Otobüs Terminali ile Oldt Town bölgesi yürüme mesafesinde. Otobüsten iner inmez yürümeye başladığınızda yaklaşık 10 dakika sonra soluğu Old Town’da alabilirsiniz.

Mostar’ın Old Town bölgesi meşhur Mostar Köprüsü’nün olduğu bölge. Gezilecek yerlerin hepsi köprü etrafında yer alıyor ve birbirine yakın yürüme mesafesinde.

Terminalden çıkıp Old Town’a yürürken solumda bu ilginç mimarili yapıyı görüyorum.

Mostar'da İlginç Mimarili Yapı

Merak edip binaya yaklaşıyorum. Ön taraflarının iş merkezi, arka kısımda kalan yerlerin ise ev olduklarını görüyorum. Alt kat, bir üst katın az da olsa balkonunu oluşturuyor. Bir Eski Mardin, bir Masule Köyü evleri kadar olmasa da sanki bana o yörelerin evlerini anımsatmıştı.

10 dakikalık bir yürüyüşten sonra Old Town’a varmıştım. Saraybosna’dan yola çıkmadan önce Mostar’da kalacağım hostelin rezervasyonunu yapmıştım. Açtım maps.me uygulamasını ve hostelin olduğu yöne doğru yürümeye başladım. Mostar Köprüsü’ne yakın mesafede bulunuyor. Konakladığım yerin adı: Hostel Dada.

Plaja ve Mostar Köprüsü’ne ise 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Bahçesi var. Ücretsiz Wi-Fi ve kişiye özel kilitlenebilir dolapları da mevcut. Konakladığım gün kahvaltı dahildi. Ancak şimdi tekrar baktım da kahvaltı hariç yazıyor. Genel olarak temizdi. Tipik bir hostel. Ortak kullanım duş ve wc. İçecekler sınırsız. Bahçeden bulunan kettle ile kendinize çay-kahve yapabilirsiniz.

Hostele vardığımda beni güler yüzlü, şirin bir teyze karşıladı. Kendisi hostelin sahibi. Oğluyla birlikte işletiyor. Ben geldiğim esnada teyzemizin oğlu playstation’a kaptırmıştı kendini. İnsan bir hoş geldin derdi. 🙂

Hostel Backparkers, Mostar

Pasaportumu verip, ödememi de yaptıktan sonra 1 gecelik hostel girişim yapıldı. Yol yorgunu olmam ve havanın da aşırı sıcak olmasından dolayı epey bir yorulmuştum. Güzel bir duşu hak etmiştim. Üzerimdeki yüksek kurtulup hemen kendimi ılık suyun altına bıraktım. Duş sonrası bahçeye inip kendime bir kahve yaptım. O esnada bahçede oturan 2 Japon kadın gezginle tanışıp lafladım. Yarım saatlik muhabbetin ardından Mostar’ı gezilmeye koyuldum.

Daha Fazla Okuyun: Saraybosna Gezi Notları: Merak Uyandırıcı Kozmopolit Şehir

Gelir gelmez Mostar’ı gezmeye başlamamın nedeni hem bu şehirde 1 gece kalacak olmam hem de yarın Kotor’a akşam üzeri gidecek olmamdan. Aslında yetişmeyecek bir yer değil Mostar. Yarım günde bile gezilebilir ancak kim ne anlar gezdiğinden? Bugün yarım gün, yarın yarım gün birleştirdim mi 1 güne bu güzel şehri bitirmiş olurdum.

Srebrenitsa Katliamı Anısına Graffiti, Mostar

Mostar Gezilecek Yerler

Neretva Nehri bu şehri ikiye bölüyor. Aslına bakarsanız her iki tarafta Old Town. Hersek Bölgesi’nin başkenti burası. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Osmanlı eserlerinden tutun da Yugoslavya döneminden kalma pek çok yapı bulunuyor. Eğer Mostar’ı derinlemesine gezerseniz bazı yerler de yakın tarihte meydana gelen Bosna Savaşı’nın izlerini göreceksiniz. Köprüleri, camileri, Yugoslav yapıları ve çarşıları ile Mostar her zaman Bosna Hersek gezilerinin Saraybosna’dan sonra mutlaka uğranıldığı popüler duraklardan biri.

Old Town, Mostar

Olağanüstü doğal güzellikleri, mimarisi ve elbette ünlü UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Stari Most ile Bosna’nın en gözde mekanlarından biri. Pek çok geleneksel restoran, pazar tezgahları, cami ve diğer tarihi binaların yer aldığı şık Osmanlı mimarisiyle dolu. Ayrıca keşfedilmeyi bekleyen çarpıcı manzaralar ile çevrili.

Mostar’ı gezmeye tabii ki meşhur Mostar Köprüsü ile başlıyordum. Uzun yıllar fotoğraflarına hep İnternet üzerinden bakmış ve her baktığımda derin bir iç geçirmiştim. Kiminiz için küçük bir hayal olsa da, benim için Mostar’a gelmek ve Mostar Köprüsü’nü görmek büyük bir hayaldi. Tüm ihtişamıyla karşımdaydı! Nasıl heyecanlıyım, nasıl mutluyum o anki yüz ifademi görseydiniz ne demek istediğimi anlardınız. 🙂

Mostar Köprüsü Manzarası

Dostlar Mostar küçük bir şehir. Yarım güne dahi bitirebilirsiniz. Aşağıda yazılı olan Mostar gezilecek yerler sırasıyla gezdiğim yerler. Hepsi birbirine yakın ve yürüme mesafesinde. Olur da bir gün Mostar’a gelirseniz aşağıda yazılı olan gezilecek yerleri sırasıyla takip ederek gezebilirsiniz. Mostar’da ve çevresinde görülecek ve yapılacak en önemli şeyleri gelin şimdi birlikte keşfedelim.

Karagöz Bey Camii

1557 yılında inşa edilen Karagöz Bey Camisi, Mostar’ın önemli ibadet yerlerinden biri. Kubbesi eminim sizinde beğeninizi kazanacaktır.

Karagöz Bey Camii, Mostar

Nakışlı kubbesi ve cami bütünüyle bir mimari şaheserlik. E, tabii ki bu şaheserin mimarisi de Mimar Sinan! 1992 savaşında çok ağır bir zarara uğrayan cami tekrardan restore edilmiş ve ardından ibadete açılmış.

Karagöz Bey Cami Medresesi, Mostar

Caminin yanında ayrıca bir medrese alanı göreceksiniz. İşte bu medrese Mostar’ın en eski halk kütüphanesidir.

Mostar Köprüsü (Stari Most)

Mostar’da hayat işte tam da burada dönüyor. Mostar’ın ve Bosna’nın en ünlü yerlerinden biri: Mostar Köprüsü. 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından yaptırıldı. Tipik bir İslam mimarisi ve güzel bir mühendislik örneklerinden biri.

Mostar Köprüsü (Stari Most), Mostar

Berrak Neretva Nehri’nin üzerinden geçiyor. Mostar’ın tarihi Eski Kent’inin kalbinde yer alıyor. Ancak iç savaş sırasında, köprü Hırvat güçleri tarafından zarar gördü. Daha sonra ise orijinal mimarisine sadık kalınarak yeniden inşa edildi. Şimdi bir UNESCO eseri olan köprü her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor, milyarlarca fotoğraf karesine konu oluyor.

Koski Mehmet Paşa Camii

Mostar’ın ikinci en büyük camisi. 1618 yılında inşa edilmiş. 5 KM ile bilet alabilir ve caminin minaresine çıkabilirsiniz.

Koski Mehmet Paşa Camii, Mostar

Zirvede sizi muazzam bir manzara bekliyor olacak. Old Town ayaklarınızın altında. Mostar Köprüsü ve Neretva Nehri’ni çevreleyen yemyeşil alanlar insanın gözlerini iyileştirir cinsten.

Müslüm Bey Konağı

Bosna Hersek’te Osmanlı döneminden kalma birbirinden güzel konakları görebilmek mümkün. Bu konaklardan biri de Mostar’da bulunan Müslüm Bey Konağı’dır.

Müslüm Bey Konağı, Mostar

Dönemin tüccar ve arazi sahipleri için inşa edilmiş. Türk İslam mimarisinin en güzel işçiliğini bu konakta görebilmek mümkün.

Biscevica Evi

Yine güzel bir konak… Osmanlı Türkleri döneminden kalma. 18. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş.

Eski Köprü Müzesi

2006 yılında hizmete açıldı. Mostar Köprüsü’nün yeniden yapımına istinaden açılan müze; köprü ile ilgili yapım aşaması, savaş sırasında gördüğü zararları ve dönemi anlatan olayları içeriyor. Müzenin teras katından Neretva Nehri’nin güzel bir manzarası görülebilir.

Tara Kulesi

Zamanında barut ve cephanelik olarak kullanılırmış. O kadar önemli ki duvarları da savunma amaçlı 3 metre kalınlığında inşa edilmiş. Ancak 1878 yılı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun baskın işgalleri sonucu kullanım amacını yitirmiş.

Saat Kulesi

Old Town merkezde yer alıyor. İnşa tarihi bilinmiyor ancak bazı tarihi belgelerde 1636 yılı geçiyor. 15 metre yüksekliğe sahip. Kule zirvesinde 250 kiloluk çan bulunuyor.

Saat Kulesi, Mostar

Yine Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun işgali sonucu ele geçiriliyor ve bu sefer askeri amaçlarla kullanılıyor. 1981 yılında ise eski kullanımına kavuşuyor. Şimdilerde Mostar’a farklı bir hava katıyor. Görülecek yerler arasında en güzel yapılardan biri.

Bakırcılar Çarşısı

Old Town’un kalbi. Turist kalabalığı burada başlıyor ta ki Mostar Köprüsü’ne kadar devam ediyor. Hediyelik eşyalar satan küçük tezgahları burada bulabilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı, Mostar

Her ne kadar kalabalık olsa da, güzel bir atmosfere ev sahipliği yapıyor.

Çarpık Köprü (Kriva Cuprija)

Mostar’ın minyatürü. Old Town’un arka kısımlarında, yeşilliklerin arasından ziyaretçilerine kendini gösteren bu şirin köprü Mostar Köprüsü’nün yapımı için deneme amaçlı inşa edildiği söyleniyor.

Neretva Nehri

Bosna Hersek ve Hırvatistan’dan geçen berrak Neretva Nehrş, Mostar’da güzel Eski Kent’i bölen Mostar Köprüsü’nün altından geçiyor.

Neretva Nehri, Mostar

Nehrin etrafında gezinin, nehrin turkuaz yeşil sularına ayaklarınızı sokun. Etrafı seyretmeyi aman unutmayın. Son derece keyifli!

Hersek Tarih Müzesi

Mostar’ın önemli müzelerinden biri. Mostar tarihi ve Tito dönemini merak ediyorsanız o halde uğramanız gereken yerlerden biri de burası olacaktır.

Katolik Katedrali

1980 yılında inşa edilmiş. Zarif bir katedral. Çatı dizaynı ve camlarındaki vitray çalışmalar görülmeye değerdir.

Partizan Abidesi

Burası biraz şehrin dışında kalıyor. Ben gidemedim. Ancak bir sonraki Mostar ziyaretimde mutlaka uğramak istiyorum. II. Dünya savaşı’nda Mostar’ı savunan askerler şehit oluyor ve sonra burası ölen askerlere ithafen yapılıyor.

Kravice Şelaleleri

Mostar’ın güneyinde kısa bir mesafede bulunan Kravice Şelaleleri muhteşem bir doğal oluşumdur. Şelaleler şu an için turistler tarafından çok fazla bilinmiyor. Sakin ve henüz ticarileştirilmemiş. Mostar kalabalığından uzakta, güzel bir gün geçirmek isterseniz Kravice Şelaleleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

***

Blagay Tekkesi

Mostar’a kadar gelmişken kısa bir mesafede bulunan Blagay Tekkesi’ne de uğrayabilirsiniz. Mostar’ın güneyinde kalıyor. Küçük bir köy. 16. yüzyılda sufi dervişler tarafından inşa edildi. Uçurumun dibinde, güzel manzaralara pencere aralayan, ahşap pencereleri ve sarkan çatısı ile klasik Osmanlı mimarisi örneklerinden.


Mostar Köprüsü Gece Manzarası

Mostar, eminim pek çok insanın Bosna Hersek’te sevdiği favori yerlerden biridir. Şehrin manzarası sanırsınız bir masal kitabından alınmış gibi görünüyor.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Bilgilendirme için teşekkür ederim. Planlamada çok işime yaradı. Mostar’dan Kravice şelalerine nası gidebilirim? Bir de Mostar’da Belgrad’a giden otobüs var mı ya da başka bir ulaşım aracı?

  • Merhaba Arzu hanım,

   Mostar’dan Saraybosna’ya geçebilir ve buradan Belgrad’a her gün giden otobüslere binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

   Kraviçe Şelaleleri’ne gitmek için ise ilk olarak Mostar’dan Lubuşka’ya gitmeli ve buradan dolmuşlara binerek Kraviçe Şelaleleri’ne gidebilirsiniz.

  • Merhaba Derya,

   Mostar’da parlak sarı renkte United World College binası var. Hemen önündeki otobüs durağından 11 numaralı otobüse binebilirsin. Mesafe yaklaşık 12 kilometre. Otobüs ile 30 dakika kadar sürüyor.

   Mostar’dan Blagaj’a (Hafta içi)

   6:40, 7:45, 10:00, 11:00, 12:00, 13:45, 15:00, 16:30 (12), 18:40, 20:15, 22:00

   Blagaj – Mostar (Hafta içi)

   6:15 (12), 7:00, 8:15, 10:30, 11:30, 12:30, 14:15, 15:30, 17:15, 19:10, 22:15

   Mostar’dan Blagaj’a (Cumartesi)

   6:00, 8:00, 10:30, 12:00, 14:00, 15:30 (12), 17:00, 19:00, 22:00

   Blagaj – Mostar (Cumartesi)

   6:15, 6:55 (12), 8:30, 11:00, 12:30, 14:30, 16:25, 17:30, 19:30, 22:15

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.