Kotor Gezi Rehberi ile keyifli ve rahat bir Kotor gezisi için ihtiyacınız olan tüm bilgileri tek bir yerde bulabilirsiniz. Kotor Gezi Rehberi, Kotor’daki gezinizi en iyi şekilde planlamanıza yardımcı olacak pek çok bilgi içeriyor. Kotor gezi rehberinde şunları bulabilirsiniz: Kotor hakkında bilgi, Kotor otelleri, Kotor plajları, Kotor restoranları, Kotor etkinlik ve festivalleri, ulaşım, alışveriş ve daha fazlası…

Boka Körfezi Manzarası, Kotor

Karadağ Hakkında Bilgi

Adriyatik Kıyısının güneyinde yer alan ve birçok açıdan benzersiz olan Akdeniz’in incisi Karadağ, kompakt yaşam alanı, doğal zenginliği, güzellikleri, ılıman kumsalları, gölleri, nehir ve muhteşem dağları ile ziyaret edilmesi gereken bir destinasyon.

Ülke: Karadağ

Başkent: Podrogica

Nüfus: 650.000’den fazla

Konuşulan Dil: Karadağca, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça ve Arnavutça

Para Birimi: Euro (€)

Sahil: 294 km, Plajlar: 73 km

En Yüksek Dağ: 2.522 mt (Durmitor, Bobotov)

Sınır Geçişleri: Arnavutluk (Bozaj ve Sukobin Sınır Kapıları), Bosna-Hersek (Sitnica, Vilusi ve Scepan Polje Sınır Kapıları), Hırvatistan (Debeli Brijeg Sınır Kapısı)

Limanlar: Bar, Budva, Kotor ve Herceg Novi

Uluslararası Havaalanı: Tivat Havaalanı, Podrogica

Karadağ’ın En Güzel Yerleri: Ada (Ulcinj), Sveti Stefan (Budva), Kotor (Boka Koyu), NP Lovcen, NP Scadar Gölü, NP Biogradska Gora (Kolasin), Tara Kanyonu), NP Durmiyor ve Ostrog Manastırı.

Önemli Telefon Numaraları: 988-Bilgi, 92-Polis, 93-Yangın Söndürme, 94-Acil Sağlık, 9807-Yol Durumu

Kotor Hakkında Genel Bilgi

Kotor Old Town Manzarası

Kotor, Karadağ’ın kıyı kesimindeki önemli şehirlerinden biri. Nüfusu yaklaşık olarak 15.000 civarı. Burası doğal bir liman kenti. Birbirine bağlanan dört adet koydan oluşuyor. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta. Her yıl çok fazla turist bu doğal güzelliği görmek için geliyor. Farklı etnik gruplardan birçok insanın yaşadığı Kotor’da güvenli, huzurlu bir yaşam sürmek ve hatta sorunsuzca gezip tozmak mümkün. Çok fazla keşfedilmediği için sakin bir yaşantısı olan Kotor büyük yolcu gemilerinin ve yatların uğradıkları ışıltılı bir liman şehri.

Kotor Kalesi Manzarası

Kotor’un eski kenti 12. ve 14. yüzyılları arasında inşa edilmiş tipik bir Ortaçağ şehri görünümüne sahip. Ortaçağ mimarisi ve çok sayıdaki kültürel miras anıtlarına tüm şehir boyunca rastlamak mümkün. Roma kültürünün ve şehrin en tanınmış simgelerinden biri olan Saint Tryphon Katedrali burada mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Diğer görülecek yerlerden olan 13. yüzyıldan kalma Saint Luke Kilisesi, 12. yüzyıldan kalma Saint Ana Kilisesi, 13. yüzyıldan kalma Saint Mary Kilisesi, 17. yüzyıldan kalma Prens Sarayı ve 19. yüzyıl mimarisi olan Napolyon Tiyatrosu, Kotor’un zengin mirasının bir parçası olan hazinelerinden bazılarıdır.

İpucu: Kotor’a gemi (cruise) ile gelecek kadar şanslıysanız, alarmınızı erken saatlere, güneşin doğacağı vakte ayarlayın. Böylece yol üzerinde birbirinden harika etkileyici doğa manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Genel olarak Kotor’da İngilizce bilenlerin sayısı az. Ancak şehrin gezilecek yerler çevresinde yaşayan insanlar İngilizce biliyorlar. Yerel olarak konuşulan dil ise Karadağca. Boşnaçka ve Sırpça diğer konuşulan diller arasında.

Kotor Gezi Rehberi Hakkında Bilgi

Yüz ölçümü bakımından çok büyük olmadığı için yürüyerek 3–4 saat gibi bir sürede şehri gezebilirsiniz. Kotor Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Kale, Kotor’un neredeyse tamamına hâkim bir manzara sunmakta. Kale içinde dar sokaklar, restoranlar, kiliseler, oteller ve mağazalar bulunmakta. Gezinizde Kotor Kalesi’ne tırmanıp eşsiz güzellikteki manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Fakat bunun için 400 metrelik merdivenlerden çıkmanız gerekmekte. Kaleye tırmanmak oldukça yorucu olacağı için kıyafetlerinizi ona göre seçmeli, günün sabah erken saatlerini ya da akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Öğlen sıcağında çıkmak biraz zor olabilir. Kaleye tırmanış öncesi yanınıza bolca sıvı almayı unutmayın.

Not: Kotor Turizm Danışma Bürosu: Kotor turizm bilgilendirme ofisi, deniz kapısının olduğu sur duvarlarının orada yer almakta. Buradan Old Town’un ücretsiz bir şehir haritasını alarak daha rahat bir şekilde Kotur’u gezebilirsiniz.

Kotor Haritası ve Coğrafi Konumu

Kotor Haritası

Avrupa’nın güney kıyısında yer alan Kotor dünyanın her yerinden çok sayıda turist çekiyor. Benzersiz bir koyda (Boka) bulunan bu büyüleyici eski kasaba, sizi kesinlikle doğal manzaraları ile nefessiz bırakacak. Zaman içerisinde sıkışmış gerçeküstü ve eşsiz bir ortamda yer alan Kotor, size antik efsaneler ve şaşırtıcı hikâyeler hakkında bilgi verecektir.

Boka Koyu, Kotor

Boka Koyu, Kotor

Dünyanın en güzel koylarından biri. Dört bağlantılı boğazdan oluşuyor. Toplamda yedi ada olan Sveti Marko, Mamula, Gospa od Skrpjela, Sveti Djordje, Milosrdja, Ostrvo Cveca ve Mala Gospa adaları bu muazzam koyu süsleyen doğal oluşumlar. Boka Koyu üzerinde birbirinden güzel yerleşim yerleri bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ve bilineni de şüphesiz Kotor’dur.

Daha Fazla Okuyun: Dünya’nın Doğa Harikası Koyları

Kotor’da Yaşam

Trafik, kaotik şehir yaşantısı ve stresten biraz olsun uzaklaşarak dinlenmek ve huzur bulmak için ideal bir yer arıyorsanız, Kotor’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kotor Gezisi

Yaz boyunca özellikle Prcanj, Stoliv, Perast ve Risan gibi yerler sessizlik sevenler için adeta biçilmiş bir kaftandır. Ayrıca Herceg Novi’ye doğru gidebilir ve bu kasabada keyifli bir yaz günü geçirebilirsiniz.

Kotor Hava Durumu

Kotor’da Akdeniz iklimi görülmekte. Kış ayları ılık ve yağışlı geçerken, Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmekte. Yaz aylarının sıcaklığı ortalama olarak 25–30 derece civarında seyrediyor.

Kotor’u Gezmek İçin En İyi Zaman Nedir?

Karadağ’da oldukça fazla festival ve etkinlik düzenlenmekte. Kotor’da bu aktivitelerden fazlasıyla nasibini almış. Burada neredeyse yılın her ayında bir etkinlik ya da festival görmeniz mümkün. Kotor’da, Karadağ’ın en fazla festival ve etkinlik düzenlenen şehri olarak ön plana çıkıyor.

Kotor Hava Durumu

Genellikle etkinlikler İlkbahar ve Yaz aylarında yapılmakta. Dilerseniz gezinize bu aylar arasında gidebilir, düzenlenen etkinliklere ya da festivallere de katılabilirsiniz. Kotor, Kış aylarında gitmek için pek uygun değil. Kış sporları için gitmeyi düşünüyorsanız daha çok tercih edilen Zabljak şehrine gidebilirsiniz.

Kotor’da Sağlık

Karadağ seyahatiniz için herhangi bir aşı olmanıza gerek yok. Sağlık sorunlarınıza neden olacak bir salgın hastalık veya tehlike söz konusu değildir.

Kotor’dan Dönmeden Önce Mutlaka Yapılması Gerekenler

 • Surları yürüyün… Kotor’un surlarına, Aziz John’un kalesine kadar tırmanın.
 • Kalenin giriş noktasında kurulan et ve sebze pazarını dolaşın. Kotorlu çiftçilerin kendi hasat ettikleri ürünleri getirip sattıkları Pazar.
 • Şehrin 3 tarihi kapısını ziyaret edin. (Deniz Kapısı, Nehir Kapısı ve Gurdik Kapısı)

 

 • Old Town’da yürüyüş yapın, ara sokaklara dalıp Kotor’un günlük yaşantısını gözlemleyin. Old Town’da pek çok ilgi çekici yer var.
 • Grgurina Sarayı’nı ziyaret edin. 18. yüzyıldan kalma bir barok saray ve şimdilerde Deniz müzesi olarak hizmet veriyor.
 • Kotor çevresinde yer alan koylara düzenlenen tekne turlarına katılın.
 • Şarap tadımcıları mutlaka Vranac şarabını denemeli. Oldukça lezzetli ve satış fiyatı sadece 3€.

Kotor Seyahat Hazırlığı

Bir şehre gitmeden önce mutlaka öncesinde seyahat hazırlığı yaparız. Gittiğimiz yerde herhangi bir olumsuzlukla veya gezimizin kâbusa dönmesini pek tabi istemeyiz. Kotor seyahatiniz öncesi uçuşunuzu check-in yapmayı, Kotor otel rezervasyon bilgilerinizi, pasaportunuzu ve diğer gerekli olan tüm gezi notları ve belgelerinizi yanınıza aldığınızı kontrol edin. Ayrıca daha kapsamlı bir seyahat hazırlığı yapmak için “Kaynaklar” sayfasına göz atarak Kotor seyahatinizi kusursuzca planlamanız için önerdiğim diğer yapılacaklar listesine bir göz atın.

Karadağ Vize İstiyor Mu?

Karadağ, bizden vize istemiyor. Pasaportunuzun kullanım süresi en az 6 ay olmalı. 60 gün süreli Karadağ’da kalabilir ve Kotor’u vizesiz bir şekilde gezebilirsiniz.

Kotor’a Nasıl Gidilir?

Doğrudan Karadağ’ın başkenti Podrogica’ya THY’nın tarifeli seferleri mevcut. Buradan Kotor yaklaşık iki saat sürüyor. Direkt Kotor’a uçuş seçeneği yok ancak Pegasus ile Üsküp veya Saraybosna’ya inerek Balkanlar seyahatinize bir-iki şehir daha ekleyerek ekonomik ulaşım seçeneği olan otobüsleri kullanıp Kotor’a ulaşabilirsiniz.

Karadağca (Boşnakça) Günlük Konuşmalar

Kotor’da, ülkenin resmi dili olan Karadağca konuşulmakta. Ancak Boşnakça’da bilinen, anlaşılan ve konuşulan ikinci bir dildir. Boşnakça’da ülkede sık olarak kullanılan diller arasındadır. Aşağıda Kotor gezinizde işinize yarayabilecek günlük bazı Boşnakça kelimeleri bulabilirsiniz.

Da – Evet, Ne – Hayır, Hvala – Teşekkürler, Mnogo vam hvala – Çok teşekkürler, İznivite – Özür dilerim, Molim te – Lütfen, Vidimo se – Görüşürüz, Dobro jutro – Günaydın, Dobro vece – İyi akşamlar, Lahku noc – İyi geceler, Kako ste – Nasılsınır?, Dobro sam – İyiyim, Turcin sam  Türk’üm, Koliko je sati – Saat kaç?, Gdje – Nerede?, Da li znate Turski – Türkçe bilir misiniz?, Da li ovdje neko govori Turski – Burada Türkçe konuşan birisi var mı?, Dolazim iz Turske

Karadağ Para Birimi

Karadağ’ın güneyinde yer alan Kotor’da kullanılan para birimi Euro’dur. Kredi kartı kullanımı Kotor’da mümkün. Kotor gezinizde dilerseniz yanınıza nakit Dolar veya Euro alabilir, dilerseniz de bankamatikten döviz olarak çekebilirsiniz. Karadağ Tivat Havaalanı, Kotor otelleri, restoran ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde kredi kartı kullanımı mevcuttur.

Kotor Resmi Tatiller

Yeni Yıl – 1 Ocak

Ortodoks Noel Günü – 7 Ocak

Kutsal Cuma – 29 Nisan

İşçi Günü – 1 Mayıs

Ortodoks Paskalya Günü – 2 Mayıs

Zafer Günü – 9 Mayıs

Devlet Günü – 13 Haziran

Kotor’da Telefon Kullanımı

Karadağ seyahatinizde iletişim ihtiyacınızı gidermek için kendinize bir mobil hat alabilirsiniz. Karadağ’da üç tip mobil hat kullanılıyor: Telenor, Crnogorski Telekom (T-Mobile olarak da bilinir) ve mtel. Telekom ve Telenor’un her ikisi de iyi bir kapsama alanına sahiptir.

Nakit ödeyerek bir paket satın almak istediğinizde müşteri kayıt formunu doldurmanız ve pasaportunuzun kimlik bilgilerini içeren ön yüzünü fotokopi çekerek vermeniz gerekiyor. Mobil hattı Karadağ’a iner inmez almak isterseniz Tivat Havaalanında mobil hat satan yerler mevcut.

Ülkede Telenor hattı daha sık kullanılmakta. Size önerim Telenor hattı almanız yönündedir. Ülkenin her yerinde sorunsuzca mobil hattınızı 4G kalitesinde kullanabilirsiniz.

Karadağ (Kotor) Acil Durum Numaraları

Bilgi – 988

Polis – 92

Yangın Söndürme – 93

Acil Sağlık – 94

Yol Durumu – 9807

Kotor’da İnternet Kullanımı

Mobil hattınıza Euro yükleme ve İnternet etkinleştirme için telefonunuzdan *123# tuşlayarak aktivasyon işleminizi yapabilirsiniz.

100 MB – 24 Saat Geçerli – 0,50€

200 MB – 30 Gün Geçerli – 2,45€

500 MB – 30 Gün Geçerli – 3,45€

1 GB – 30 Gün Geçerli – 4,45€

3 GB – 30 Gün Geçerli – 5,95€

10 GB – 30 Gün Geçerli – 9,95€

Karadağ Mobil Hat Turist Paketi

Telenor, yaz sezonları için turistlere özel turuncu paket mobil hat satmakta. Paket içeriği: 3 gün geçerli, 1 GB mobil internet (4G). Ücreti ise 1€ başlangıç kredisiyle toplamda 5€’dur.

Karadağ, T.C. Büyükelçiliği, Podgoritsa Büyükelçiliği

Adres: Ambasada Turske Radosava Burica b.b. (Do Codre) 81000 Podgorica Montenegro

Telefon: 00 382-20-445 777

Faks: 00 382-20-445-777

Embasy.podgorica@mfa.gov.tr

http://www.podgorica.be.mfa.gov.tr

Kotor’da Gezilecek En İyi 5 Yer

Karadağ’ın güneybatısı Adriyatik kıyısında küçük tarihi bir kasaba yer alan Kotor, çarpıcı doğa manzarası ve Orta Çağ tarihini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz şehir yaşantısı ve mimarisiyle Balkanlar’ın gezilecek en iyi yerlerinden biri.

Kotor Eski Kent (Old City)

Old Town, Kotor

Eski şehir – Kotor’un tarihi, kültürü ve geleneğinin korunduğu kentin en turistik yeridir. Kotor’un eski kentinde, kiliseler, katedraller, saraylar ve müzeler gibi çok sayıda Orta Çağ mimarisinin görkemli yapıları bulunuyor. Dar labirent sokaklarını adımladığınızda her köşe başında mutlaka göz alıcı tarihi bir yapı göreceksiniz. Eski kent, çok sayıda zarif kapısı olan evler, zengin ailelerin sarayları ve estetik merdivenleriyle dikkat çekiyor. Bugünkü Kotor’un eski kenti, Akdeniz’in en iyi korunmuş Orta Çağ şehri olarak biliniyor.

Eski kentte çok sayıda butik otel ve alışveriş mağazası mevcut. Dünyanın ünlü tasarımcılarının ayakkabı ve kıyafetlerini bu küçük butik mağazalarda bulabilirsiniz. Eski şehirdeki butik otel ve giyim mağazaları haricinde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı, kuyumcular, kitapçı, antika dükkânları ve kafeler bulunmakta.

Perast

Perast, Kotor

Perast, bugün genellikle Kotor’un en sessiz yeri olarak biliniyor. Dar sokakları ve çok sayıda çoğunlukla terk edilmiş olan Rönesans ve Barok sarayları, Boka koyunun eski zenginlikleri ve orada yaşayanların lüks bir yaşam sürdüğü günler hakkında en kapsamlı bilgi veren yerlerden biri. Perast, denizcilerin yaşadığı bir kasabaydı. Bugün bile denizcilerin yaşadığı yerleşim yerlerini görebilmek mümkün.

Perast’ta tam olarak korunan 16 saray var; aralarında Perast’ta girişte göreceğiniz Bujovik Barok sarayı en dikkat çekeni. Diğer saraylar ise; Bronza, Sestokrilovic, Mazarovic, Balovic, Viskovic, Pavlovicini, Martinovic, Zmajevic ve diğerleridir. Bunların tümü de 12 adet Perast kardeşliğini temsil ediyor. Bugün Perast çoğunlukla terk edilmiş bir kasaba ancak yaklaşık 350’e yakın insan halen daha burada yaşamlarını sürdürmekte.

Skrpjela Adası

Skrpjela Adası, Boka koyundaki iki muhteşem adadan birisidir. Bu adaya “ölü kaptanların adası” da deniliyor. Bir efsaneye göre Fransız askerin ateşlediği top burada bulunan öz kızının bulunduğu eve çarparak ölümüne neden olmasıymış. Hatta bu efsane, İsviçreli ressam Beklin’in “Ölüler Adası” adlı eserinde de geçmekte.

Skrpjela Adası’na Kotor’dan kolayca ulaşabilirsiniz. Yaz döneminde adaya yapılan seferler, gün boyunca Kotor gezinizin ilginç bir parçası olabilir. Ada gezintisi yapmak istiyorsanız eski kent meydanında yer alan acentelerden tur detaylarını öğrenebilirsiniz.

Sveti Ivan Kalesi

Sveti Ivan Kalesi, Kotor

Kotor’u ziyaretiniz sırasında mutlaka Sveti Ivan Kalesi’ni ziyaret edin. Kale, deniz seviyesinden 280 mt. yükseklikte yer alıyor. Kaleye doğru tırmanmaya başlamadan önce fotoğraf makinenizi hazır tutun. Çünkü muhteşem Boka koyunun manzarasını bir an olsun durmadan fotoğraflayacağınıza eminim. Kaleye her tırmandığınızda Kotor’un o muazzam şehir manzarasının cazibesine kapılacaksınız.

Denizcilik Müzesi

Denizcilik Müzesi, Kotor

Kotor Eski şehir gezinizi meydanda bulunan Deniz Müzesi’ni ziyaret ederek noktalayabilirsiniz. Müzede, Kotorlu denizcilere ait eşyalar ve birbirinden güzel el sanatları üzerine pek çok eser bugün denizcilik müzesinde sergileniyor. Ayrıca, 16. ve 18. yüzyıllarına ait etnografik koleksiyonlar bulunmakta. Müzeyi ziyaret ederek Kotorlu denizcilerin hikâyelerine tanıklık edebilir ve Kotor gezinize farklı bir anlam katabilirsiniz.

Kotor gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgiyi: Kotor Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

Kotor Kaç Günde Gezilir?

Kotor Boka Koyu

Kotor, yürüyerek keşfetmek için harika bir yerdir. Ana meydanları ve sokakları ziyaret etmenin yanı sıra, surları dolaşmak ve eski yerleşim alanlarını ziyaret etmek burada yapılacak en güzel şeylerden biri. Bu şirin küçük şehre aslında 1 gün yetecektir ancak arka sokakların her bir köşesini adımlamak, yarım günde kaleye tırmanmak, otantik kafelerinde zaman geçirmek ve doğal manzaraların en güzel anlarını yakalamak için Kotor’a 2 gün ayırmanız daha yerinde olacaktır.

Kotor’da Şehiriçi Ulaşım ve Şehirlerarası Ulaşımı

Kotor, yürüyerek dolaşılacak kadar küçük bir yerleşim yeri. Dilerseniz eski şehir bölgesinde bisiklet kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Buradan bir bisiklet kiralayarak da Kotor’u gezebilirsiniz.

Kotor'da Ulaşım

THY, İstanbul’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya haftanın 5 günü uçuş düzenliyor. Podgorica havaalanından Kotor’a taksi, kiralık araç ya da otobüslerle gidebilirsiniz. En uygun olan havaalanından Podgorica otobüs terminaline gidebilir oradan da Karadağ’ın istediğiniz şehrine gitmek için otobüs kullanabilirsiniz. Otobüs fiyatları uygun. Taksi ile gidecekseniz mutlaka pazarlık yapın. Şehrin içinde otobüs kullanılmıyor. Şehir çok büyük olmadığı için halkın çoğu yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih ediyor. Karadağ’a gitmek için ülkemiz ile yapılan anlaşmayla Schengen vizesi gerekmemekte. O yüzden 90 günü aşmayacak şekilde seyahatlerinizi vizesiz gerçekleştirebilirsiniz.

Daha Fazla Okuyun: En İyi 10 Seyahat Uygulaması

Tivat Havaalanından Kotor Şehir Merkezine Ulaşım

Tivat Havaalanı, Karadağ’da önemli bir ulaşım merkezi olduğu için taksiler, otobüsler, tren ve metrolar mevcut.

Kotor’dan Dubrovnik’e Ulaşım

Kotor-Dubrovnik arası yaklaşık 2 saat sürüyor. İlk otobüs sabah saat 07:10’da kalkarken, son otobüs ise saat 18:00’dır. Kotor otobüs terminali şehir merkezine yakın bir konumda.

Kotor'dan Dubrovnik'e Nasıl Gidilir?

Terminalde kafeterya, banka ve araba kiralama yerleri mevcut. Ayrıca 6 no’lu şehir içi toplu taşıma otobüsleriyle de terminale ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Kotor’dan Ne Alınır? Kotor Alışveriş Rehberi

Kotor’da kullanılan para birimi Euro’dur. Halkı pek zengin değildir. Genellikle büyük markalar değil de yerli malları kullanılmaktadır. Dilediğiniz mağazadan bol çeşitli gıda ve içecek ürünleri bulabilirsiniz. Kotor’da alışveriş için birçok mağaza bulabilirsiniz. Bunlar genelde şehrin Old Town denilen eski şehrinde bulunmaktadır. Kotor kalesi içinde de birçok yerel mağaza bulabilirsiniz. Şehir içinde kurulan pazarlara mutlaka uğramalısınız. Herkes bahçesinde yetiştirdiği ürünleri birer sepete koyup tezgâhta satmakta. Organik, nefis meyvelerin ve sebzelerin tadına bakmalısınız. Kotor’da büyük bir alışveriş merkezi de bulunmakta. Dilerseniz buradan da alışveriş yapabilirsiniz.

Kotor Pazar Yerleri

Eski şehre (Old Twon) girişte, limanın tam karşısında kurulan Kotor pazarına mutlaka uğrayın. Antika eşyalar, meyve, sebze, balık, elbise ve takılara kadar çeşitli ürünleri bu pazarda bulabilirsiniz.

Kotor’da Ne Yenilir? Kotor Yeme-İçme Rehberi

Kotor şaşırtıcı bir mutfak seçeneği sunuyor. Karadağ mutfağı, et yemeklerinde ve hamur işlerinde ağırlık olan Sırp mutfağıyla benzerlik gösteriyor. Deniz kenarında bulunan Kotor, çeşitli taze deniz ürünlere de sahip. Genel olarak Kotor, özellikle Dubrovnik’le karşılaştırıldığında daha ucuz ancak Sırbistan’dan daha pahalı. Makarna yemekleri yaklaşık 10-15€ ve balık yemekleri 15-20€ civarında. Bununla birlikte, ucuz yemekleri de mevcut. Lezzetli bir cevapcici yemek isterseniz sadece 2.50€.

Saraybosna Cevapi

Yukarıda da bahsettiğim üzere yemekler genellikle hamur işi ve et yemeklerinden oluşuyor. Bizim yemek kültürümüzden farklı bir yemek kültürleri var. Daha çok makarna, pizza gibi yemekler yaygın. O yüzden bizim atıştırmalık olarak tabir ettiğimiz fast-food yiyeceklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hamburgerleri oldukça büyük, rahatlıkla doyabilirsiniz. Kotor marinadaki restoran en şık yeme-içme mekânlarından biri. Fiyatlar diğer restoranlara göre biraz daha pahalı fakat yemekleri oldukça lezzetli. Buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırmanızı öneririm, yer bulmanız sıkıntı olabilir. Genelde yeme-içme fiyatları oldukça uygun. Ayrıca Kotor’da Karadağ şaraplarının tadına bakmanızı öneririm.

Kotor Yeme-İçme Mekânları

Caffe Pizzeria Pronto

2€ gibi bir fiyatla pizza yiyebileceğiniz hoş bir mekân. Otantik görüntüsü ve mekân içerisinde çalan yerel müzikler burayı gayet keyifli kılıyor.

Adres: Vladimira Corovica 17, Mladenovac Grad, Çalışma Saatleri: 10:00 – 00:00

Tanjga

Ucuz fakat kaliteli ızgara etler için şehirde en iyi yeme-içme yerlerinden biri. İlk bakışta dışarıdan bir kasap dükkânı olarak görebilirsiniz burayı ancak tam aksine gayet nezih bir aile restoranı olduğunu göreceksiniz. Tavuk ve dana eti de olan menüsü ile güzel bir et restoranı. Tipik bir Balkan restoranı olan Tanjga’da çeşitli yemek alternatiflerini çok makul bir fiyata yiyebilirsiniz. Bir sırtçantalı gezgin için de çok iyi bir yer. Özellikle lezzetli hamburgerleri denenmeli.

Adres: Suranj Bb, Kotor, Çalışma Saatleri: 08:30 – 22:00

Bocalibre

Çoğunlukla İtalyan menüsüne sahip olan mekânda lezzetli bir taş pide veya soslu makarna tercih edebilirsiniz. Özellikle tatlı menüsü lezzetli olup şehrin en iyi ev yapımı tiramisu tatlısını burada tadabilirsiniz. Burası yerli halkın da sıkça uğradığı bir mekân.

Adres: Stari Grad. Pjaca od Mlijeka, Kotor, Çalışma Saatleri: 11:00 – 22:00

Kotor Gece Hayatı & Kotor Festivalleri

Eğer Kotor’a gece hayatı için geldiyseniz büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çünkü Kotor’da gece hayatı pek fazla yok. Burası sakinliğin, dinginliğin ve huzurun şehri. Zaten gece 1’den sonra gürültülü müzik çalmak yasak. Fakat eğlenmek için yılın her ayı düzenlenen festivaller ve etkinlikler var. Şehrin merkezinde ve kale içinde birçok kafe, bar mevcut. Şubat ayında St. Tripun’s Günü (eski zamanlardan beri kutlanmaktadır) ve Kotor Karnavalı, Mart ayında Kamelya Festivali, Nisan ayında Karadağ Genç Müzisyenler Festivali, Mayıs ayında Montenegro Tırmanışı, Haziran ayında Su Altı Filmleri Festivali, Temmuz ayında Uluslararası Moda Festivali, Ağustos ayında Uluslararası Yaz Festivali ve Uluslararası Clapper Müzik Festivalleri düzenlenmekte.

Ancak yine de Kotor’da eğlenebileceğiniz mekânlar da yok değil. Canlı müzik çalan birbirinden renkli mekanlara Kotor’da rastlamak mümkün….

Daha Fazla Okuyun: Dünya’nın En Popüler Festivalleri

Kotor Gece Kulüpleri

Maximus: Kotor’un en iyi gece kulüplerinden biri. Burada Kotorlular ve diğer ülkelerden gelen yabancı turistler ile birlikte eğlenebilir, müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Old Town Pub: Ağırlıklı olarak konuklarına rock müzik dinletisi sunan mekân Kotor gibi küçük bir şehre yeter derecede ancak yaz ayları şehrin kalabalık olmasından dolayı eğlenenler dışarı taşabiliyor. Mekân iki katlı ve fazla harcama yapmayacağınız uygun fiyatlı bir yer.

Kotor Festivalleri

Kotor Karnavalı

Her yıl Şubat ayında düzenlenen Kotor Festivali şehrin en eğlenceli etkinliklerinden biri. Yöresel yemeklerin yapıldığı, dans gösterileri ve çocuklar için yapılan etkinliklerle renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor. Şubat ayında Kotor’a giderseniz mutlaka festivale katılın.

Kotor Uluslararası Moda Festivali

Her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen Uluslararası Moda Festivali, çevre ülkelerden gelen modacılar tarafından ürettikleri elbiselerin sunumu ile gerçekleşiyor. Festivalde ön plana çıkan tabi ki modaya yön veren İtalyanlar oluyor.

Sveti Tripun Günü (St. Tripun)

9. yüzyıldan kalma bir gelenek olan Sveti Tripun Kutlamaları, Ocak ayında başlıyor ve Şubat ayının ilk günlerine kadar devam ediyor. Eski Kotor Katedrali’nin önünde düzenlenen etkinlikle Kotorlular tarafından gerçekleştirilen kortej eşliğinde eski kent merkezine kadar yapılan yürüyüşle sonlanıyor. Yürüyüş sonrası yapılan yerel dans ve folklor gösterileri izlenmeye değer.

Kotor Plajları

Kotor için pek fazla plajlardan bahsetmek doğru olmaz. Özellikle olağanüstü bir kültürel değere sahip tarihi bir kasaba olduğu gerçeğini göz önünde alırsak. Yüzyıllar boyunca plaj sayısından çok kültürel açıdan tarihi bir kasaba olan Kotor, çoğunlukla otellerin önünde birkaç taşlı plaj haricinde öyle kumsalı olan plajlara sahip değil. Çok küçük kapasitelere sahip iki kumsal Orahovac ve Ljuta bölgelerinde bulunmakta. Ayrıca şehir merkezi dışında Risan’a giden yol üzerinde körfezin alt kısımlarında yer alan küçük kafelerde bir şeyler içmek dışında, güneşlenmek için şemsiye ve sandalyelerle donatılmış minik plajlarda bulunmakta.

Kotor’da Nerede Kalınır? Ucuz Kotor Otelleri

Kotor’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Konaklama ücretleri genellikle pahalı fakat küçük pansiyonlar, kiralık odalar, ufak oteller daha uygun seçenek ve bütçeyi fazla zorlamaz. Ya da daha önceden erken rezervasyon fırsatlarından yararlanıp uygun fiyatlara da otellerde kalabilirsiniz. Oldukça huzurlu olan bu şehirde dinlenmek de ayrı bir keyif olacaktır. İnternetteki booking sitelerinden rezervasyon yaptırabilir, kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Kotor’a gelince de alternatif butik otel seçenekleri bulabilirsiniz. İsterseniz şehrin merkezindeki otelleri ya da pansiyonları tercih edebilir ya da kale içindeki oldukça nezih otellerde kalabilirsiniz.

Old Town Hostel (13$ Dorm / 28$-50$ tek kişilik oda) – Düşük bütçeli gezginler için

Avrupa’nın en iyi pansiyonlarından biri olan Kotor Old Town Hostel, bütçeye uygun ve merkezi konumda bulunuyor. Özellikle sırtçantalı gezginler için ideal bir konaklama yeri.

Old Town Vintage (70$-80$ tek kişilik oda) – Orta sınıf bütçeli seyahat edenler için

Kotor’un kalbinde merkezi bir konumda yer alan otel, dağ manzaraları sunan iyi sayılabilecek bir konaklama yeridir. Otel genelinde ücretsiz Wi-Fi mevcut. Otel ayrıca bisiklet ve araba kiralama hizmeti de sunuyor.

Daha Fazla Okuyun: Ucuz Konaklama İle Seyahat Masraflarınızı Düşürün!

Kotor Gezi Maliyeti

Kotor her bütçeye hitap eden tarih-kültür-gurme turizmi yönünden oldukça hesaplı bir destinasyon. Her bütçeye hitap eden konaklama yerleri, yeme-içme mekânları ve şehrin yürüyerek gezilebilecek olması bakımından çok fazla masraf yapmadan gezilebilir. 10$-30$ aralığında dorm tipi hostellerde konaklayabilir veya 30$-80$ aralığında orta sınıf bir otelde tek kişilik odada banyo, wi-fi vb. imkanlardan da faydalanarak konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yeme-içme olarak gerek fast-food tarzı mekanlar, gerekse yöresel yemeklerin olduğu restoranlarda bir öğün yemeği 7-15$ aralığında satın alabilirsiniz.

Kotor’da şehiriçi ulaşıma para verme gibi bir harcamanız olmayacak. Gezilecek yerlerin hepsi şehir merkezi ve eski kent üzerinde yer alıyor. Yürüyerek tüm bu yerleri gezebilir, yorulduğunuzda butik kafelerde uygun fiyatlara kendinize bir içecek ısmarlayabilirsiniz.

Kotor Hakkında Genel Değerlendirme

Kotor Hakkında Genel Değerlendirme

Kotor dünyanın her yerinden çok sayıda turist çekiyor. Deyim yerindeyse Karadağ’ın tacında tartışılmaz bir mücevher. Benzersiz bir koyda bulunan bu büyüleyici eski kasaba ziyaretçilerine unutulmayacak bir doğa-kültür-sanat üçlemesi sunuyor. Kotor’da bulunan tüm gezilecek yerleri birkaç saat içerisinde bitirebilirsiniz. Ancak eski şehir (old town) bölgesine mutlaka en azından yarım gününüzü ayırın. Orta Çağ’dan kalma eski şehir 9. ve 18. yüzyılları arasında inşa edilmiş ve iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar ulaşmış yapılarla çevrili. Arnavut kaldırımlı sokakları saran surların içerisinde, yüzlerce yıllık taş binalar ve Kotor körfezinin sunduğu muhteşem doğal manzara mutlaka görülmeli!

Karadağ’ın turistik diğer iki şehri olan Podrogica ve Budva gezi rehberlerine de göz atın…

Kotor Hakkında Merak Ettiklerinizi Sorun

Kotor’a bir gezi mi planlıyorsun? Kotor gezi rehberi haricinde, Kotor hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. Kotor gezilecek yerler, şehiriçi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile Kotor gezi planlaman için sana yardımcı olabilirim.

Kotor Deneyimlerinizi Paylaşın!

Kotor’a gittiniz mi? Kotor’da nereleri gezdiniz ve neler yaşadınız? Kotor gezisi deneyimlerinizi içeren bilgileri yorum bölümüne yazarak katkıda bulunursanız, Kotor’a gitmek isteyen diğer insanlara da yardımcı olmuş olursunuz.

Değerlendirme Yazısı
Kotor Gezi Rehneri

9 YORUM YAZILMIŞ

 1. Yazının oradan buradan alınma bilgilerin harmanlaması olduğu açık, emeğinize saygı duyuyorum ama gitmediğiniz yerleri yazarak iyi yapmıyorsunuz bence. İyi aksamlar.

  • Merhaba,

   Değerli görüşün için teşekkür ederim. Evet bilgiler derleme ancak buradaki amacım böylesine kapsamlı rehberler hazırlayarak ilgili destinasyonlara gitmek isteyenlere yardımcı olmaktır. Bir blog havasında değil de, gezi rehberi formatında olan site için bu tür rehber yazılar hazırlamak ve gidecek olanlara, önemli olanın bilgilerin doğruluğu ve detayı açısından yayın hizmeti vermektir önceliğim. İlgin ve ziyaretin için çok teşekkürler.

   Sevgiler..

   • Not: Haziran – Temmuz 2018’de Kotor gezisi yaparak ilgili gezi rehberini deneyimlerimle pekiştirip güncelledim. Site içerisinde Kotor gezilecek yerler hakkında da detaylı bilgiler yer almaktadır.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.