Karadağ’ın kıyı kesimindeki önemli şehirlerinden biridir Kotor.

Karadağ’ın kıyı kesimindeki önemli şehirlerinden biridir Kotor. Kotor’un nüfusu yaklaşık olarak 15 bindir. Doğal bir liman olma özelliği taşır. Birbirine bağlanan dört adet koydan oluşmaktadır. Kotor doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile UNESCO Dünya Mirası Listesindedir. Çok fazla turist her yıl Kotor’u görmek için gelmektedir. Farklı etnik gruplardan birçok insan barındırmaktadır. Hepsi bir arada güvenli ve huzurlu bir yaşam sürmektedir. Çok fazla keşfedilmediği için sakin bir yaşantısı olan Kotor büyük yolcu gemilerinin ve yatların uğradıkları bir liman kentidir. Genel olarak halkta İngilizce bilenlerin sayısı azdır. Daha çok turizm ile ilgilenen kısım İngilizce bilmektedir. Kotor’da yerel dil olan Karadağca konuşulmaktadır. Kotor yüz ölçüm açısından da çok büyük olmadığı için yürüyerek 3–4 saat gibi bir sürede şehri gezebilirsiniz. Kotor kalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Kale Kotor’un neredeyse tamamına hakim bir görünüm sergilemektedir. Kale içinde dar sokaklar, restoranlar, kiliseler, oteller ve mağazalar bulunmaktadır. Gezinizde Kotor kalesine tırmanıp eşsiz güzellikteki manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Fakat bunun için 400 metrelik merdivenlerden çıkmanız gerekmektedir. Kaleye tırmanmak oldukça yorucu olacağı için kıyafetlerinizi ona göre seçmeli, günün sabah erken saatlerini ya da akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Öğlen çıkmak zor olabilmektedir. Ayrıca yanınızda bolca sıvı bulundurmalısınız.

En İyi Zaman

Kotor’da Akdeniz iklimi görülmektedir. Kış ayları ılık ve yağışlı geçmektedir. Yaz ayları ise sıcak ve kuraktır. Yaz aylarının sıcaklığı ortalama olarak 25–30 derece civarındadır. Karadağ’da oldukça fazla festival ve etkinlikler düzenlenmektedir. Yılın her ayında bir etkinlik ya da festival görmeniz mümkün. Kotor\’da Karadağ’ın en fazla festival ve etkinlik düzenlenen şehridir. Genellikle bu etkinlikler ilkbahar ve yaz aylarında yapılmaktadır. Dilerseniz gezinize bu etkinlik zamanında gidebilir, düzenlenen etkinliklere ya da festivallere katılabilirsiniz. Kışın gitmek için çok uygun değildir. Kış sporları için daha çok Zabljak tercih edilmektedir.

Ulaşım

THY İstanbul’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya haftanın 5 günü uçuş düzenlemektedir. Podgorica havaalanından Kotor’a taksi, kiralık araç ya da otobüslerle gidebilirsiniz. En uygun olan havaalanından Podgorica otobüs terminaline gidebilir oradan da Karadağ’ın istediğiniz şehrine gitmek için otobüs kullanabilirsiniz. Otobüs fiyatları uygundur. Taksi ile gidecekseniz mutlaka pazarlık yapmanızı öneririz. Şehrin içinde otobüs kullanılmamaktadır. Şehir çok büyük olmadığı için halkın çoğu yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih etmektedir. Karadağ’a gitmek için ülkemiz ile yapılan anlaşmayla Schengen vizesi gerekmemektedir. O yüzden 90 günü aşmayacak şekilde seyahatlerinizi vizesiz gerçekleştirebilirsiniz.

Alışveriş

Kotor’da kullanılan para birimi Euro’dur. Halkı zengin değildir. Genellikle büyük markalar değil de yerli malları kullanılmaktadır. Dilediğiniz mağazadan bol çeşitli gıda ve içecek ürünleri bulabilirsiniz. Kotor’da alışveriş için birçok mağaza bulabilirsiniz. Bunlar genelde şehrin Old Town denilen eski şehrinde bulunmaktadır. Kotor kalesi içinde de birçok yerel mağaza bulabilirsiniz. Şehir içinde kurulan pazarlara mutlaka uğramalısınız. Herkes bahçesinde yetiştirdiği ürünleri birer sepete koyup tezgahta satmakta. Organik, nefis meyvelerin ve sebzelerin tadına bakmalısınız. Büyük bir alışveriş merkezi de Kotor’da bulunmakta. Daha yeni yeni büyük markalar gelmektedir. Dilerseniz buradan da alışveriş yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Kotor’daki yemekler genellikle hamur işi ve et yemekleridir. Bizim yemek kültürümüzden farklı bir yemek kültürleri var. Daha çok makarna, pizza gibi yemekler yaygın. O yüzden bizim atıştırmalık tabir ettiğimiz fast food yiyeceklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hamburgerleri oldukça büyük, rahatlıkla doyabilirsiniz. Kotor marinadaki restoran en şık restoranlardan biri. Fiyatlar diğer restoranlara göre biraz daha pahalı fakat yemekleri oldukça lezzetli. Buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırmanızı öneririz, yer bulmanız sıkıntı olabilir. Genelde yeme içme fiyatları oldukça uygun. Ayrıca Kotor’da Karadağ şaraplarının tadına bakmanızı öneririz.

Konaklama

Kotor’da birçok konaklama seçenekleri mevcut. Konaklama ücretleri genellikle pahalı fakat küçük pansiyonlar, kiralık odalar, ufak oteller daha uygun seçenek olabilir. Ya da daha önceden erken rezervasyon fırsatlarından yararlanıp uygun fiyatlara da otellerde kalabilirsiniz. Oldukça huzurlu olan bu şehirde dinlenmek de ayrı bir keyif olacaktır. İnternetteki booking sitelerinden rezervasyon yaptırabilir, kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Kotor’a gelince de birçok seçenek bulabilirsiniz. İsterseniz şehrin merkezindeki otelleri ya da pansiyonları tercih edebilir ya da kale içindeki oldukça nezih otellerde de kalabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kotor’a gece hayatı için geldiyseniz eğer büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çünkü Kotor’da gece hayatı yok. Burası sakinliğin, dinginliğin ve huzurun şehri. Zaten gece 1’den sonra gürültülü müzik çalmak yasak. Fakat eğlenmek için yılın her ayı düzenlenen festivaller ve etkinlikler var. Şehrin merkezinde ve kale içinde birçok kafe, bar mevcut. Şubat ayında St. Tripun’s günü (eski zamanlardan beri kutlanmaktadır) ve Kotor karnavalı, Mart ayında kamelya festivali, Nisan ayında Karadağ genç müzisyenler festivali, Mayıs ayında Montenegro tırmanışı, Haziran ayında su altı filmleri festivali, Temmuz ayında uluslararası moda festivali, Ağustos ayında uluslararası yaz festivali ve uluslararası clapper müzik festivalleri düzenlenmektedir.

Kotor gezisi mi planlıyorsun?

Kotor hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kotor gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kotor gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

PAYLAŞIN »
Önceki İçerikBudva Gezi Rehberi
Sonraki İçerikPodrogica Gezi Rehberi
Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı gezi rehberleri ile tatilinizi ucuza planlayın!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.