Çoğunluğu Ortodoks Hristiyanı olan şehirlilerin küçük bir azınlığını Müslümanlar oluşturmaktadır.

Sırbistan’ın kuzeyinde ve Voyvodina’nın merkezi olan ülkenin gizli harikası Novi Sad Voyvodina Hükümetine ve il genel meclisine ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunluğu Ortodoks Hristiyan’ı olan şehirlilerin küçük bir azınlığını Müslümanlar oluşturmaktadır. Novi Sad eski zamanlarda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı olduğu için şehir merkezinde bulunan ana binalar, cadde ve sokaklar neo klasik mimariye aittir. Novi Sad, Sırp kültür başkenti olarak algılandığı için lakap olarak Sırp Atina’sı uygun görülmüştür. 2000 yılından bu yana her yıl yaz aylarında EXIT müzik festivallerine ev sahipliği yaptığı için turizm açısından büyük patlamasını 2000 yılından sonra yaşamıştır ve bu müzik festivali sayesinde Avrupa’nın genç kitlesinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. 350 bine yakın nüfusunu ise Sırplar, Macarlar, Yugoslavlar, Slovaklar ve Hırvatlar oluşturmaktadır. Novi Sad şehrinin büyük bir bölümü Tuna Nehri’nin batısında yer almaktadır ve EXIT müzik festivalinden bahsetmişken Kasım ayında düzenlenen jazz festivalini de unutmamalıyız. Her bir kalesi, çeşmesi, belediye binası, caddeleri, sokakları birbirinden güzel ve neo klasik dönem imzası taşıyan Novi Sad kentinin doğusunda bulunan volkanik kayaları da unutmamalıyız. Özellikle 1699 ile 1780 yılları arasında Fransız mimar Vauban tarafından planlanan Petrovaradin Kalesi’ni gezmeden dönmeyin deriz. Şehri en güzel gezme yöntemi ise kesinlikle yürümek ve adım başı sokak müzisyenleriyle karşılaşıp her anınızı doğa ve mimariyi koklayarak geçirmeniz yönünde olacaktır.

En İyi Zaman

Novi Sad şehri ara ara yağış alan bir şehir olsa da şehri ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi ilkbahar yaz aylarıdır fakat eğer hem yağmuru hem de güneşi bir arada deneyimlemek ve bu deneyim sırasında da şehrin doğal ve neo klasik mimari güzellikleriyle göz banyosu yapmak istiyorsanız kesinlikle Temmuz ya da Ağustos aylarından birinde şehri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Fakat eğer jazz festivallerinden hoşlanıyorsanız Kasım ayı sizin seyahatiniz için çok daha uygun olacaktır.

Ulaşım

Bir şehri keşfetmenin en güzel yanının yürüyerek gezmek olduğunu düşünenlerdenseniz Novi Sad’ı kesinlikle çok seveceksiniz. Çünkü Novi Sad, Arnavut kaldırımlı sokakları, ara sokaklarında bulunan küçük şirin dükkânları, birbirinden geniş avluları, yol üzerlerinde denk geleceğiniz birbirinden otantik çeşmeleri, sık sık karşılaşacağınız pazar ve panayırlarıyla etrafı gezerken birbirinden farklı tecrübeler edinebileceğiniz bir şehir. Fakat yürümeyi sevmeyenlerdenseniz eğer; tramvay ile şehir turu atmayı deneyebilirsiniz ayrıca şehir içinde otobüs ve minibüs ile gezme imkânınız olduğu gibi taksi ile de gezmeyi tercih edebileceğiniz bir ulaşım alt yapısına sahiptir.

Alışveriş

Sağlı sollu kafeleri, barları, dükkânları, sokak sanatçıları, sokak ressamları, hediyelik eşya dükkânları ile Dunavska Street oldukça hareketli bir caddedir ve aradığınız her şeyi uygun fiyata bulabileceğiniz bir alışveriş bölgesidir. Özellikle geceleri caddenin ışıklandırılması ile büyüleyici bir atmosfere dönüşen bu cadde, görkem ve ihtişamının hakkını sonuna kadar vermektedir. Novi Sad’da kalabalık alışveriş merkezlerinde bulunmak istemiyorsanız eğer uluslararası markaların bulunduğu ve butik dükkânların da bulunduğu yerlerden ya da pazar ve panayırlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Novi Sad’da yeme ve içme oldukça ucuz olduğu için yeni tatlar denemekte ekonomik açıdan kendinizi sınırlamak zorunda değilsiniz. Mekânların hepsi birkaç cadde aralıkla dağılmış bir şekilde bulunmaktadır dolayısıyla yemek yemeye ya da birkaç arkadaşla bir şeyler içmeye gitmek için merkezden çok uzaklaşmanıza gerek yok. Novi Sad’da neredeyse her yemekte et bulunmaktadır ve özellikle domuz eti çok tüketilmektedir. Novi Sad mutfağı çok zengin olmadığı için vejetaryenseniz ya da domuz eti yemek istemiyorsanız tatmadan garsona sormanızı tavsiye ederiz.

Konaklama

Panorama City Inn, Hotel Planeta Inn, Hotel Aurora, Hotel Park, Fontana ve Fortress Apartments konaklama için en uygun yerlerdir. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz. Bu hotel fiyatları ise 90 TL ile 190 TL arasında değişmektedir. İlkbahar ve yaz ayları turizmde patlama yaşanan zaman dilimi olduğu için fiyatlar daha yüksek tutulmakta ve bir ay kadar önce rezervasyon yapılmadıysa, konaklama için yer bulmanız oldukça zor olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Cuba Libra Bar meşhur ve lezzetli Sırp biranızı yudumlarken barın müdavimleriyle sohbet edip şehir hakkında bilgi de alabileceğiniz bir mekândır. Dunavska Street üzerinde de bulacağınız birçok bar bu şekilde bir ortama sahiptir. Açıkçası Nova Sad’da, Belgrad’da olduğu gibi çok hareketli ve çılgın gece hayatı deneyimlemeniz pek mümkün değil fakat Novi Sad’da gece hayatı sakin geçmesine rağmen içten insanları sayesinde oldukça eğlenceli geçecektir. Sizde dingin bir tatil şehri arıyorsanız ve eğlencenin çok hareketli olmasa da yaşanabileceğini düşünüyorsanız Novi Sad kesinlikle gezi rehberi listenizin başlarında bulunmalıdır. Şimdiden iyi tatiller.

Novi Sad gezisi mi planlıyorsun?

Novi Sad hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Novi Sad gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Novi Sad gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.