Koca bir ülkede sadece bir şehri ziyaret edip, dönünce de o ülkeyi gezdim diyenlere pek anlam veremiyorum. Sırbistan‘a yaptığım seyahat elbette Belgrad‘dan ibaret olmamalıydı. Sırbistan’ın kuzeyinde, Belgrad’a 100 km mesafe uzaklıkta bulunan Novi Sad gezilip, görülmeyi sonuna kadar hak eden bir şehir. Belgrad’da kaldığım 3 günün ardından soluğu bu güzel şehirde almıştım.

Novi Sad, yaklaşık 300.000 kişilik nüfusu ile, Belgrad’dan daha küçük fakat çoğu zaman başkentten daha iyi bir günlük gezi rotasıdır.

Novi Sad Hakkında Bilgi

Novi Sad, Macarlar, Hırvatlar, Slovakyalılar, Osmanlılar ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli milletlere ev sahipliği yapmış kuzey Voyvodina Eyaleti’nin başkentidir.

Şehir, 17. yüzyılda kuruldu ve şimdi Sırbistan’ın ikinci büyük yerleşim yeridir. Meryem Ana Katolik Kilisesi şehrin kalbinde, Özgürlük Meydanı’nın merkezinde yer alıyor. Neo Gotik mimarisi ile oldukça dikkat çekici. Eğer kaybolursanız, kiliseyi merkez olarak kullanabilir ve tekrar buraya dönebilirsiniz.

Meryem Ana Katolik Kilisesi, Novi Sad

Kilisenin etrafında, Macar tarzı inşa edilmiş 19. yüzyıldan kalma birkaç bina bulunuyor. Bir sonraki durağınız ise, yaya dostu bir bulvar olan Jovan Jovanovic Caddesi olabilir. Burada mağazalar ve kafeler bulunuyor. Bir kahve içmek veya hafif bir öğlen yemeği yemek için çok ideal bir yer.

Şehir merkezi gezintisinden sonra Tuna Nehri üzerindeki 17. yüzyıla ait Petrovaradin Kalesi’ne gidebilirsiniz. Kale, Avrupa‘nın ikinci en büyük kalesi. İlk önce şehrin en eski caddesi olan Dunavski Caddesi’nden Varadinski Köprüsü’ne gelin ve buradan kaleye yaklaşık 500 metre yürüyün.

Petrovaradin Kalesi, Novi Sad

Kalenin tepesinden Tuna Nehri’nin ve Novi Sad şehrinin muhteşem manzaralarını göreceksiniz. Petrovaradin Kalesi’nde ayrıca bir gurme restoran bulunuyor ve her yıl düzenlenen EXIT Müzik Festivali‘ne (Avrupa’nın en büyük ve en popüler müzik festivallerinden biri) ev sahipliği yapıyor.

Kaledeki saat kulesi, şehir için bir çeşit ikon haline gelmiş. Kalenin etrafında dolaşmak için biraz zaman ayırın. Bir sürü sanat galerisi ve göz atmak için dükkanlar var. Ayrıca buradan inanılmaz manzaraları da kaçırmak istemezsiniz.

Petrovaradin Kalesi Saat Kulesi

Sırbistan’ın kuzeyinde, Voyvodina Eyaleti’nin merkezi olan ülkenin gizli harikası Novi Sad’ı keşfedin! Çoğunluğu Ortodoks Hristiyan’ı olan şehirlilerin küçük bir azınlığını Müslümanlar oluşturuyor. Novi Sad eski zamanlarda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı olduğu için şehir merkezinde bulunan ana binalar, cadde ve sokaklar Neo klasik mimariye ait. Novi Sad, Sırp kültür başkenti olarak algılandığı için lakap olarak Sırp Atina’sı ile anılıyor.

2000 yılından bu yana her yıl yaz aylarında EXIT Müzik Festivali’ne ev sahipliği yaptığı için turizm açısından büyük patlamasını 2000 yılından sonra yaşamış ve bu müzik festivali sayesinde Avrupa’nın genç kitlesinin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

350 bine yakın nüfusunu ise Sırplar, Macarlar, Yugoslavlar, Slovaklar ve Hırvatlar oluşturmakta. Novi Sad şehrinin büyük bir bölümü Tuna Nehri’nin batısında yer alıyor ve EXIT Müzik Festivali’nden bahsetmişken Kasım ayında düzenlenen jazz festivalini de unutmamalıyız.

Her bir kalesi, çeşmesi, belediye binası, caddeleri, sokakları birbirinden güzel ve Neo klasik dönem imzası taşıyan Novi Sad kentinin doğusunda bulunan volkanik kayaları da unutmak olmaz. Özellikle 1699 ile 1780 yılları arasında Fransız mimar Vauban tarafından planlanan Petrovaradin Kalesi’ni ise gezmeden dönmeyin derim.

Şehri en güzel gezme yöntemi ise kesinlikle yürümek ve adım başı sokak müzisyenleriyle karşılaşıp her anınızı doğa ve mimariyi kulağa hoş gelen melodiler eşliğinde dolaşmanız yönünde olacaktır.

Novi Sad’a Ne Zaman Gitmeli?

Novi Sad şehri ara ara yağış alan bir şehir olsa da şehri ziyaret etmek için en uygun zaman İlkbahar ve Yaz aylarıdır. Fakat eğer hem yağmuru hem de güneşi bir arada deneyimlemek ve bu deneyim sırasında da şehrin doğal ve Neo klasik mimari güzellikleriyle göz banyosu yapmak istiyorsanız kesinlikle Temmuz ya da Ağustos aylarından birinde şehri ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Eğer jazz festivallerinden de hoşlanıyorsanız Kasım ayı sizin seyahatiniz için çok daha uygun olacaktır.

Belgrad’dan Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Otobüs: Belgrad’dan Novi Sad’a her saat başı otobüs kalkıyor. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Otobüs bilet ücreti 5-6 Euro civarı değişiyor. Belgrad’dan Novi Sad’a giden otobüslerin sıklığı göz önüne alındığında, önceden rezervasyon yapılması gerekmiyor. Ancak, EXIT Festivali dönemlerinde önceden biletinizi almakta fayda var.

Novi Sad Otobüs Terminali

Tren: Belgrad’dan Novi Sad’a her gün tren işletilmekte. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Tren bilet ücretleri ise 4 Euro civarı değişiyor.

Ayrıca Okuyun: Belgrad’dan Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Novi Sad’da Ulaşım

Bir şehri keşfetmenin en güzel yanının yürüyerek gezmek olduğunu düşünenlerdenseniz Novi Sad’ı kesinlikle çok seveceksiniz. Çünkü Novi Sad, Arnavut kaldırımlı sokakları, ara sokaklarında bulunan küçük şirin dükkânları, birbirinden geniş avluları, yol üzerlerinde denk geleceğiniz birbirinden otantik çeşmeleri, sık sık karşılaşacağınız pazar ve panayırlarıyla etrafı gezerken birbirinden farklı tecrübeler edinebileceğiniz bir şehir. Fakat yürümeyi sevmeyenlerdenseniz eğer; tramvay ile şehir turu atmayı deneyebilirsiniz ayrıca şehir içinde otobüs ile gezme imkânınız olduğu gibi taksi ile de gezmeyi tercih edebileceğiniz bir ulaşım alt yapısına sahip.

Novi Sad’da Yapılacak En İyi Şeyler

Voyvodina’nın başkenti Novi Sad başkent Belgrad ile kıyaslandığında farklı bir tarih ve farklı bir mimariye sahip olan çok farklı bir şehir. Sırbistan’ın en güzel bölgelerinden birinin merkezinde, doğal manzaralar açısından harika bir konumda bulunan Novi Sad, Sırbistan gezilerinde mutlaka ziyaret edilmeye değer bir yer.

Şehir Merkezini Keşfedin

Novi Sad’ı nasıl gezmeliyim diye soracak olursanız size cevabım şehrin kalbi olan Özgürlük Meydanı’ndan başlamanız yönünde olacaktır. Özgürlük Meydanı (Trg Slobode) şehrin can damarı. Meydanı çevreleyen birbirinden güzel 19. ve 20. yüzyıl binaları bulunuyor. Meydan, kent tarihinin önemli olaylarını kutlamanın yanı sıra çok sayıda etkinliğin yapıldığı yer ve insanlar için bir buluşma yeri olmuştur.

Novi Sad Belediye Sarayı

Meydanın ortasında Svetozar Miletic’in anıt heykeli bulunuyor.

Meydanın batı tarafında Belediye binası tam karşısında ise Meryem Ana Katolik Kilisesi bulunuyor.

Vojvodanska Bank, Novi Sad

Meydanın en eski binası ise Hotel Vojvodina’dır. 1854 yılında bir otel olarak hizmet vermek için inşa edilmiş. O zamanlar, kentin en modern oteliydi. Lüks odalar, sıcak-soğuk banyolar, seçkin restoran ve saygın bir kafeye sahipti. O günlerden bugüne kendini sürekli yenileyerek gelmiş olan otel ilk günkü kalitesini hala korumakta.

Meydanı bir cazibe merkezi haline dönüştüren yapı var ki o da; Meryem Ana Katolik Kilisesi’dir.

Meryem Ana Katolik Kilisesi, Novi Sad

Şehri gezmeye bu meydanda ister muhteşem mimarisi ile kiliseden isterseniz de Jovan Jovanoviç Caddesi’ni adımlayarak başlayabilirsiniz.

Şehrin tarihinin en önemli siyasi ve kültürel binalarının çoğu burada yer alıyor ve bugün yerliler tarafından bir buluşma yeri olarak kullanılıyor.

Novi Sad Özgürlük Meydanı

Belediye Binası’nın yan sokağı sizi Sırp Ulusal Tiyatrosu’na çıkaracak. 20.000 m2’lik bir alanı kaplayan tiyatro binası toplamda üç sahneye ev sahipliği yapıyor. Sırp Ulusal Tiyatrosu, Sırplar arasında türünün en eski kültür-sanat yapısı.

Novi Sad Sırp Ulusal Tiyatrosu

Tiyatro binasının arkasında Barok tarzında 1774 yılında inşa edilen Uspen Kilisesi bulunuyor. Üç çan ile barok bir kule ile inşa edilen kilisede ahşap oymalar ve freskler görülmeye değer.

Zmaj Jovan Jovanovic Caddesi ise Novi Sad’ın en eski caddelerinden biridir. Özgürlük Meydanı’ndan piskoposun sarayına kadar uzanıyor. Cadde bir zamanlar el işçiliği ve mağazaları olan bir yerdi ve o zamanlar Magazinska sokağı olarak adlandırılıyormuş.

Jovan Jovanovic Caddesi, Novi Sad

Tuna Caddesi (Dunavska Ulica) şehir merkezindeki en işlek caddelerden biridir ve nehrin karşı tarafına gitmeden önce bir şeyler yemek üzere mola vermek için harika bir yerdir.

Petrovaradin Kalesi’ne Gidin

Yemek için bir şeyler yedikten sonra, Novi Sad’daki ana cazibe merkezi olan Petrovaradin Kalesi’ne gidin. Şehrin diğer yarısını oluşturan Petrovaradin, Novi Sad’ın en ikonik noktasıdır ve sunduğu manzaralar kadar çok sayıda etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Petrovaradin Kalesi'nden Tuna Nehri Manzarası

Buradan Tuna Nehri’nin manzaraları gerçekten muhteşem ve harika bir akşam yemeği için buradan başka daha romantik bir yer bulamayabilirsiniz. Güneş batımını buradan mutlaka izleyin.

Kiliseleri Gezin

Novi Sad’da zarif birkaç kilise bulunuyor. 16. yüzyıldan kalma Sırp Ortodoks Manastırlarını gezebilir ve Sırbistan’ın en iyi dini tasvirlerinin bir kısmını burada görkemli freskler şeklinde bulabilirsiniz.

Psikopos’un Sarayına Gidin

Özgürlük Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde, Jovan Jovanvic Caddesi’nin sonunda bulunan Psikopos Sarayı şehrin görülecek en iyi mimari yapılarından biri.

Piskopos Sarayı, Novi Sad

Sarayın önünde Novi Sad doğumlu büyük şair Jovan Jovanovic Zmaj’ın bir heykeli de bulunuyor.

Novi Sad Sinagogu’nda Tarih ve Kültüre Doyun

Özgürlük Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan görkemli Art Nouveau tarzında inşa edilmiş Sinagog şehrin en etkileyici yapılarından biridir.

Müzeleri Ziyaret Edin

Novi Sad’da keşfedilmeyi bekleyen birbirinden güzel müzeler bulunuyor. Şehir Müzesi ve Voyvodina Müzesi şüphesiz şehrin mücevher niteliğindeki iki güzel müzesidir.

Voyvodina Müzesi, Novi Sad

Novi Sad ayrıca Matica Srpska Galerisi ve Voyvodina Çağdaş Sanat Müzesi gibi bir dizi mükemmel galeriye de ev sahipliği yapıyor.

Dunavska Caddesi’ni Adımlayın

Dunavska Caddesi muhtemelen Novi Sad’ın en eski caddesi. Üç bölümden oluşuyor. İlki Jovan Jovanovic’e çıkan cadde. Cadde üzerinde tek katlı rengarenk binalar bulunuyor. İkinci kısım bir tarafta Tuna Parkı, bir tarafta Tuna’nın eşsiz manzarası. Üçüncü ve son kısım ise Voyvodina Müzesi ve Tarih Müzesi’ne çıkan yol. Yol üzerinde Neo-barok tarzda evler görülmeye değer.

Dunavcki Parkta Vakit Geçirin

Novi Sad’daki en eski ve en güzel park. Park içerisinde küçük bir göl ve göl içerisinde ördekler bulunuyor.

Miroslav Antic Heykeli, Dunavski Parkı

Ayrıca Dura Jaksic, Branko Radicevica ve ünlü Sırp şair Miroslav Antiç’in anıtları bulunuyor.

Ayrıca Okuyun: Novi Sad Gezi Notları – Sırbistan’ın Kültür Başkenti

Novi Sad’da Nereden, Ne Alınır?

Sağlı sollu kafeleri, barları, dükkânları, sokak sanatçıları, sokak ressamları, hediyelik eşya dükkânları ile Jovan Jovanovic ve Dunavski Caddeleri oldukça hareketlidir. Aradığınız her şeyi uygun fiyata bulabileceğiniz bir alışveriş bölgesidir. Özellikle geceleri caddenin ışıklandırılması ile büyüleyici bir atmosfere dönüşen bu cadde, görkem ve ihtişamın hakkını sonuna kadar vermektedir. Novi Sad’da kalabalık alışveriş merkezlerinde bulunmak istemiyorsanız eğer uluslararası markaların bulunduğu ve butik dükkânların da olduğu yerlerden ya da pazar ve panayırlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Novi Sad’da Nerede, Ne Yenir?

Novi Sad’da yeme ve içme oldukça ucuz olduğu için yeni tatlar denemekte ekonomik açıdan kendinizi sınırlamak zorunda değilsiniz. Mekânların hepsi birkaç cadde aralıkla dağılmış bir şekilde bulunmaktadır. Dolayısıyla yemek yemeye ya da birkaç arkadaşla bir şeyler içmeye gitmek için merkezden çok fazla uzaklaşmanıza gerek yok. Novi Sad’da neredeyse her yemekte et bulunmaktadır ve özellikle domuz eti çok tüketilmektedir. Novi Sad mutfağı çok zengin olmadığı için vejetaryenseniz ya da domuz eti yemek istemiyorsanız tatmadan garsona sormanızı tavsiye ederim.

Novi Sad’da Nerede Kalınır?

Panorama City Inn, Hotel Planeta Inn, Hotel Aurora, Hotel Park, Fontana ve Fortress Apartments konaklama için en uygun yerlerdir. Bu hosteller şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün derim. Bu otel fiyatları ise 250 ila 500 TL arasında değişmektedir. İlkbahar ve Yaz ayları turizmde patlama yaşanan zamanlar olduğu için fiyatlar daha yüksek tutulmakta ve bir ay kadar önce rezervasyon yapılmadıysa, konaklama için yer bulmanız oldukça zor olmaktadır.

Alterna Home Hostel, Novi Sad

Novi Sad gezi notlarımda da yazdığım üzere bu güzel şehirde iki tam gün kaldım. Konaklamamı ise Alterna Home Hostel’de yapmıştım. Şehrin kalbi olan Özgürlük Meydanı’nda öyle pek fazla bütçenizi zorlamayacak merkezi ve güzel bir yer. Siz de 8-10 Euro aralığında Novi Sad’da ucuza konaklamak isterseniz kaldığım hostele rezervasyon yapabilirsiniz.

Novi Sad Gece Hayatı ve Eğlence

Şehrin gece hayatıyla ilgileniyorsanız ana meydana yakın yerlerde olmaya özen gösterin. Dunavska ve Jovan Jovanoviç Caddelerinde irili ufaklı çok sayıda pub ve barlar bulunuyor.

Cuba Libra Bar meşhur Sırp biranızı yudumlarken barın müdavimleriyle sohbet edip şehir hakkında bilgi de alabileceğiniz bir mekândır. Dunavski Caddesi üzerinde de bulacağınız birçok bar bu şekilde bir ortama sahiptir. Açıkçası Nova Sad’da, Belgrad’da olduğu gibi çok hareketli ve çılgın gece hayatı deneyimlemeniz pek mümkün değil fakat Novi Sad’da gece hayatı sakin geçmesine rağmen içten insanları sayesinde oldukça eğlenceli geçecektir. Siz de dingin bir tatil şehri arıyor ve eğlencenin çok hareketli olmasa da yaşanabileceğini düşünüyorsanız Novi Sad kesinlikle tercih edebileceğiniz destinasyonlarında başında gelmektedir.


Voyvodina’nın başkenti ve neredeyse çeyrek milyona yaklaşan nüfusuyla, Sırbistan’ın en büyük ikinci şehri olan Novi Sad, eyaletin Backa bölgesindeki Tuna’nın kuzey kıyısında, nispeten refah, ticari, endüstriyel ve üniversite şehri. Uzun yıllardır Sırbistan’ın Atina’sı olarak anılan Novi Sad, her zaman bir kültürel öğrenim merkezi olmuştur. Küçük ama zarif bir şehir olan Novi Sad mutlaka görülmeye değer yerlerden biridir.

Sırp, Macar, Hırvat ve Slovak nüfusuyla birlikte, oldukça büyük bir kozmopolit yapıya sahip. Belgrad ve Saraybosna’dan ziyade Budapeşte ve Viyana’yı akla getiriyor. Bir yazarın daha önceleri söylediği gibi, Novi Sad, Batı Avrupa’nın en doğu şehri ve doğu Avrupa’nın en batı şehri.

Şehrin en çarpıcı özelliği olan Petrovaradin Kalesi, Tuna Nehri boyunca güzel manzaraların keyfini çıkarmak için çok ideal bir yer. Nehrin iki tarafını birbirine bağlayan üç köprü ve her birinin sahip olduğu tarihi yerinde hissetmeli.

Aynı zamanda büyük bir öğrenci nüfusu ve dinamik bir kafe-bar atmosferine sahip çok canlı bir şehir. Novi Sad gezilerinizde eğer vaktiniz varsa şehrin çeşitli manzaralarına ev sahipliği yapan Voyvodina’nın diğer bölgelerine de bir gezi düşünebilirsiniz.

1 ay süren Balkanlar gezimin ikinci durağı olan Novi Sad hakkında ihtiyacınız olan bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Novi Sad hakkında merak ettiğiniz her şeyi aşağıda bulunan yorum kısmından yazarak doğrudan bana sorabilirsiniz.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

8 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhabalar,

  Yazınızı okudum çok teşekkür ederim. Geçen yaz Marmaris’te tanıştığımız bir Sırp aile bizi Novi Sad’daki evlerine davet etti. Araba ile Çanakkale’den Sırbistan’a Nisan ayında 9 gün gitmeyi planlıyoruz. O tarihte nasıl olur? Karadağ’a da geçmek istiyoruz. Yeterli midir? Bize önereceğiniz bir şey var mı?

  • Merhaba Elif Hanım,

   Nisan ayı Balkanları gezmek için nispeten iyi. Tabi yağmurlu günlere de denk gelmek olası. Belgrad’dan Podgoritsa’ya otobüsler gitmekte. 9 gün, 2 şehir için yeterli bir süredir. Her iki şehir hakkında önerilerimi ise gezi notlarımdan okuyarak kendinize notlar çıkarabilirsiniz.

 2. Merhabalar,

  Çok güzel bir anlatım. Okurken keyif aldım. 🙂 16-21 Şubat Belgrad gidiş dönüş biletimiz mevcut. Nasıl bir dağılım yapmalıyız? Belgrad ve Novi Sad düşünüyoruz ancak başka şehir de eklemeli miyiz yoksa bu ikisi yeterli mi? Acaba Karadağ’a da gitsek mi diye düşündük ama çok mu koşturmaca olur emin olamadık. Gideceğimiz yerlerde nerede kalmalıyız? Otobüs ile gitmek kolay ancak tren varsa yolları daha keyifli diye düşünüyorum. Tabi tren varsa. 🙂 Tüm fikirlere açığız.

  Şimdiden çok teşekkür ederim. 🙂

  • Merhaba Beril,

   16-21 Şubat çevre şehirler için yeterli bir süre değil. Belgrad 2, Novi Sad 2 ve kalan süre de iki şehir arasında yolculuk süresi olacaktır. Bu sürede Karadağ yetişmez. Dönüş uçağınız riske girebilir. Zaten öyle bir şey olsa koşturmaca olur ve gezinizden bir şey anlamazsınız. Belgrad-Novi Sad arası trenler var. Manzara açısından treni tercih edebilirsiniz.

 3. 1 ay sonra Belgrad’a gideceğiz. Toplamda 7 günlük bir gezi planlıyoruz. 3 gün Novi Sad ve 4 gün Belgrad’ı görmeyi düşünüyoruz. Üsküp’e gitmeyi de düşündük ama kız arkadaşımla gideceğimiz için biraz yorucu olur diye düşündük. Belgrad’dan Novi Sad’a trenle mi gitmeliyiz yoksa otobüsle mi? Hangisini tavsiye edersiniz? Bir de bileti aldıktan sonra peronu bulmada çok sıkıntı yaşar mıyız? 3 gün Novi Sad, 4 gün Belgrad çok mu gelir? Başka bir yere geçmeli miyiz? 2 şehri de doya doya görmek istiyoruz. Sıkışıklık olur mu bir yere daha gitsek?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Salih,

   Eğer dediğiniz gibi iki şehri de doya doya gezmek istiyorsanız bence zaman dağılımını iyi planlamışsınız. Novi Sad 3 ve Belgrad 4 gün yeterli bir süre. İki şehri de böylece doya doya gezebilirsiniz. Trenle gitmenizi tavsiye ederim. Hem manzara açısından, hem ekonomik olması bakımından hem de sizin için farklı bir deneyim olur. Hayır, peron bulma noktasında hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Novi Sad biletinizi 1 gün öncesinden alın ve bileti alırken peron görevlisinden yardım isteyin. Eğer Üsküp’ü görmek isterseniz Novi Sad’ı elemek durumunda kalacaksınız. Bana kalırsa Üsküp’ü bir sonraki Balkan seyahatinizde düşünebilirsiniz. Sonuçta buralar vizesiz ülkeler ve her zaman uygun fiyatlı bir bilet bulabilirsiniz.

   İki şehir hakkında yazdığım detaylı gezi notlarını okuyabilir, başka sorularınız olursa yine buradan bana doğrudan yazabilirsiniz.

   Şimdiden keyifli ve güvenli bir gezi diliyorum.

 4. Merhabalar! Paylaşım için teşekkürler.

  Novi Sad’de düzenlenmekte olan Exit festivale bu yaz katılacağım. Temposu yorucu ve her gün sabaha kadar uzayan bir etkinlik olduğu için şehirde gezi planları yapmakta zorlanıyorum. Gündüzleri vakit yaratıp nereleri gezmemi önerirsiniz? Novi Sad dışına da çıkılmalı mı?

  Teşekkürler. 🙂

  • Merhabalar, rica ederim..

   Festivale giderken çadırını da yanında götürmeyi unutma! 🙂 Yorucu olsa da eminim çok keyifli bir etkinliktir. Ben ne yazık ki henüz bu deneyimi yaşamadım. Tadını çıkar! Novi Sad şehir meydanının çevresi gezilecek tüm yerlere yakın. Yürüyerek şehri gezebilirsin. Yarım gününü Petrovaradin Kalesi’ne ayırabilirsin. Eğer doğayı, doğada yürüyüş yapmayı seviyorsan kaleye yakın yerlerde çok güzel yürüyüş parkurları var.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.