Persepolis Antik Kenti, Şiraz

Büyük Pers İmparatorluğu’nun merkezi, Akamenid’lerin tören merkezi olan Persepolis kenti Şiraz şehrinin kuzeydoğusunda, 60 km kadar dışındadır. Mervdeşt ovasında yer alan Şiraz şehrinin denizden yüksekliği 1570 metredir.

Pers İmparatorluğu

Perspolis Yunanca Perslerin şehri manasındadır. İranlılar bu tarihi yere Farsçada Taht-ı Cemşid (Cemşid’in Tahtı) ismini vermişler. Bu büyük yerleşim yerinin ancak gerçek bir İranlı kültüre ait olması gerektiğini düşünerek, mitolojik İran kahramanı olan Cemşid’in tahtı olması gerektiğine hükmetmişler.

Ayrıca Okuyun: İran’ın Kültür ve Sanat Başkenti: Şiraz

Persepolis, M.Ö. 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius tarafından kurulmuştur. Darius’dan sonra tahta çıkan Haşayarşah ve I. Ardaşir şehri büyüterek harika anıtlarla doldurmuşlardır. Kentin içindeki bütün binaların temelleri, sütunları ve pencerelerinin taştan yapılmış olduğu kesin. Çatılarının ahşap ve duvarlarının ise tuğla olduğu tahmin ediliyor. Büyük bir inanca göre M.Ö. 330 yılında Yunanların meşhur Serdarı olan İskender Meğduni buraya saldırmış ve yaptığı yıkımdan dolayı burası büyük bir hasar görmüştür.

Taht-ı Cemşid 135.000 m2’lik bir alanı kaplamaktadır. Akamenid’lerin en önemli başkentleri şunlardan ibarettir; Taht-ı Cemşid nevruz törenleri için, Pasargad taç yapma törenleri için, Şuş ise idari siyasi başkenti olarak yaptırılmıştır.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.