Dans Eden Kız Heykeli, Budva

Kotor gezimden sonra bir sonraki durağım Budva şehri olmuştu. Sırt çantamı dün geceden toplamıştım. Sabah uyandığımda önce güzel bir kahvaltı yaptım ve daha sonra saat 09:00’da hostelden ayrıldım. Kotor otobüs terminali şehir merkezine yürüme mesafesinde. Sabahın serin ve sessizliğinde terminale doğru yürümeye koyuldum. 10 dakika kadar yürüdüm ve soluğu terminalde aldım.

Kotor-Budva Otobüs Yolculuğu

Budva otobüs bileti almak için ilgili yazıhaneye gittim. Otobüsün kalkmak üzere olduğunu öğreniyorum. Kendime hemen bir bilet aldım. Kotor-Budva otobüs bilet ücreti 4 Euro.

Kotor-Budva Otobüs Bileti

İki şehrin arası yaklaşık 30 dakika. Otobüste benle birlikte toplam 6 yolcu var.

Kotor-Budva Otobüsü

Yarım saat süren Kotor-Budva otobüs yolculuğundan sonra şehrin kuzeyinde yer alan terminale giriş yapıyoruz. Budva otobüs terminali şehir ölçeğinde ne küçük ne de büyük bir terminal. Çıkış kapısını çok beğenmiştim. Sanırsınız botanik bahçesi. Etraf yemyeşil, ufak bir fıskiyeli havuz ve kafeteryası vardı.

Terminal şehir merkezine biraz uzak kalıyor. Ancak merkeze giden dolmuşlar da yok değil. Ben yürümeyi tercih ettim. Güneş henüz fazla yakmıyordu. Telefonumdan maps.me uygulamasını açtım ve rotayı şehir merkezi olarak ayarladım. Mesafe gözünüzü korkutmasın. Yürünebilecek uzaklıkta. Böylece etrafı da gözlemlemiş olursunuz.

15 dakikalık yürüyüş sonrası nihayet Budva şehir merkezine iniyordum. Karşımda Adriyatik Denizi’nin kristal berraklığında suları. Henüz saat sabahın 10:00’u olmasına rağmen etraf canlı, insanlar denize gidiyor, bisiklet sürüyor, yürüyüş yapıyorlardı. Budva’da kalmayacağım. Şehri yarım günde gezip başkent Podgorica’ya geçmeyi planlıyorum. Bu yüzden hemen gezmeye başlamalıydım.

İlk olarak size biraz Budva hakkında bilgiler vermek istiyorum. Daha sonra ise Budva gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğim.

Budva Hakkında Bilgi

Adriyatik Denizi’nin kıyısında antik bir şehir olan Budva, yemyeşil dağlarla çevrili, hareketli sahil şeridine, çok sayıda plaja, tarihi Eski Kent’e ve gece hayatıyla dolu eğlence dolu bir yaşama ev sahipliği yapıyor. Bütün bu güzel şeyleri düşünürsek, Budva’nın Karadağ’daki en popüler yer olduğunu söyleyebiliriz. 14.000 nüfusa sahip. Ancak bu rakam yaz aylarında yabancı turistlerin de gelmesiyle 20.000’e ulaşıyor.

Budva Şehri

Yaklaşık 2,5 asırlık bir tarihe sahip olan Budva, Karadağ’daki Adriyatik Denizi boyunca en eski yerleşim yerlerinden biri. Çalkantılı tarihi boyunca Budva Yunanlılar, Romalılar ve Bizanslılar tarafından işgal edilmiş. Bir dönem Sırp aristokratları tarafından yönetildi. Daha sonra ise Venedikliler yaklaşık olarak 400 yıl boyunca şehirde hüküm sürdü. Osmanlı Devleti’nin saldırılarını püskürtmek amaçlı, eski kenti çevreleyen üç metre kalınlığında sur duvarları inşa edildi; bunlar arasında birkaç kule, bir kale ve birkaç müstahkem kapı vardı. 1797 yılında şehrin kontrolü, Avusturya’nın Habsburg Monarşisine, ardından da Avusturya İmparatorluğuna devredilmeden önce Fransa’ya düştü. Fransızlar I. Dünya Savaşı’na kadar hüküm sürdü. İkinci Dünya Savaşı’nda ise, şehir İtalya tarafından işgal edildi ancak savaşın sonunda Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ne geçti. Karadağ nihayet 2006 yılında bağımsızlığını kazandı ve Budva şehri de ülkenin turizminin temelini oluşturdu.

Bu sıkıcı tarih bilgisinden sonra gelin hep birlikte Budva’yı bir gezintiye çıkalım.

Budva Gezilecek Yerler

Budva gezilecek yerler tamamıyla Eski Kent bölgesinde yer alıyor. Hepsi birbirine yakın ve yürüme mesafesinde. Zaten Eski Kent’in labirent sokaklarında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Sanki tarihte başka bir dönemde yaşıyormuşsunuz hissine kapılacaksınız.

Tarihi Budva Evleri

Budva Old Town

Eski Kent’e birçok açık kapıdan kolayca girebilirsiniz. Ana giriş, şehrin ana caddesine bağlanan Porta di Terra Ferma’dır. Bu bölgede 4 giriş kapısı daha bulunmakta.

Dışarıdan, kalın kireçtaçı ile örülmüş kaleyi görebilirsiniz. Pek bir ihtişamlı! Ayrıca sur duvarlarına bitişik bir şemsiyenin gölgesinde öğlen yemeği veya soğuk bir içecek için dinlenebileceğiniz yeme-içme mekanları da bulunuyor.

Budva Şehir Surları

Old Town (Sur İçi)

Budva’nın Eski Kent bölgesi son derece mütevazı ama hayat dolu. Sokakları son derece dar ve restoranlar, kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve giyim mağazaları ile dolu.

Budva Eski Kent Sokakları

Eski Kent’te Arnavut kaldırımlı sokakları pizzacılar, hediyelik eşya dükkanları ve kafeler tamamlıyor. Burada dolaşırken insan kendinden geçiyor. Her yeri sanat, her yeri özenle dekore edilmiş göz alıcı yapılar. Hemen hepsi de Venediklilerden kalma yapılar.

Budva Sokakları

Şehrin elbette en güzel yeri. Dubrovnik’e henüz gitmedim ancak fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla birbirine benzer iki şehir. Eski Kent çok küçük ancak tarihi anıtları ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile gerçekten güzel ve görülmeye değer bir yer. Eski Kent’i koruyan duvarlar bölgeyi yönettikleri dönem Venedikliler tarafından inşa edildi. Bu yüzden, burada göreceğiniz çoğu yapı Venedikliler tarafından inşa edildi.

Budva Magnetleri

Eski Kent bölgesi 24 saat açık. Birçok ilginç mağaza, restoran, kafe ve galerileri ziyaret edebilirsiniz. Eski Kent, kesinlikle yürüyüş ve gezinti için harika bir yer.

Budva Old Town Sokakları

İpucu: Budva, yakınlardaki Kotor şehri gibi cruise gemilerinin uğradığı bir yer olmasa bile özellikle yaz ayları çok sayıda turist çekiyor. Bu yüzden turist kalabalığına yakalanmamak için sabah 09:00-10:00 saatleri arasında kalabalıktan uzak şehri keşfedebilir, güzel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz.

Budva Eski Kent Manzarası

İnsan çiçek dolu avlularda bir süre kalıp inzivaya çekilmek istiyor. Budva Eski Kent’te dolaşırken rengarenk çiçeklerle bezeli avluları da görebilirsiniz. Bütçenize uygun bir restoranda öğlen yemeğinizi yiyebilir, yerel beyaz şarapları deneyebilir, plajların birinde tembellik yapabilir ve balerin heykeli ile fotoğraf çekinebilirsiniz.

Aziz Stephen (Sveti Stefan)

Aziz Stephen, Budva’da yer alan büyük bir cazibe merkezi. Daha önce balıkçı köyüydü, ancak şimdi birçok ünlünün zaman geçirdiği küçük bir otel kasabası haline geldi. Adanın kuzey ve güney plajları halka açıktır.

Sveti Stefan Adası, Budva

St. Nikola Adası

Adriyatik bölgesinin en büyük adası. 2 km uzunluğunda. Sadece tekneyle ulaşılabilen bu küçük ada yerel insanlar arasında Hawaii olarak biliniyor. Adriyatik Denizi’nin berrak sularında denizin keyfini çıkarabilir, kumsallarında güneşlenebilirsiniz.

Aziz Nikola Adası, Budva

Aziz John Katolik Kilisesi

Kıyı bölgesinde yer alan şehrin en eski kiliselerinden biri. 7. yüzyıla ait. Eski Kent’in en büyük meydanında bulunan bu Katolik Kilisesi, Budva’nın koruyucusu St. John’a adanarak inşa edilmiş.

St. John Katolik Kilisesi, Budva

Holy Trinity Kilisesi

Eski şehrin pitoresk meydanında yer alan eşsiz bir Ortodoks kilisesi. İç mekanındaki sanat eseri resimleri, dışındaki pembe renkli taş işçiliğine sahip oymalar görülmeye değer. Tüm duvarları karmaşık sanat eserlerine sahip. Hepsi güzel, hepsi göz alıcı. Belki de Karadağ’da gezdiğiniz kiliseler arasında en iyilerinden biri olabilir sizin için. Duvarlarındaki oymalar, resimler görülmeye değer. Girişi ücretli.

Holy Trinity Kilisesi, Budva

Dans Eden Kız Heykeli

Budva’nın sembolü. Adriyatik kıyısında kayalıkların üzerine zarifçe yapılmış güzel bronz bir heykel. Morgen Plajı ve ünlü Avala Otel yakınındaki kayaların arasında bir kaya üzerinde bulunan heykel şehrin turistik açıdan popüler bir çekim merkezi. Sonsuz sevginin simgesi olan heykel, dünyanın her yerinden milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor.

Dans Eden Kız Heykeli, Budva

Bu bölge, Karadağ tabiatının gerçekten muhteşem ve güzel panoramik manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Yakınlardaki ilgi çekici yerler, antik kaleler ve tapınaklar, tarihi ve kültürel eserler var. Karadağ’a bir gün gelirseniz Budva’ya uğrayın ve Dans Eden Kız Heykeli’ni mutlaka ziyaret edin.

Budva Kalesi

Budva Kalesi eski ve bir o kadar da güzel bir yer. Şehrin en yüksek noktasında yer almakta. Budva antik Akropolis’in üzerine inşa edildiği düşünülen kale, Karadağ’ın ve Adriyatik Denizi’nin birbirinden güzel muazzam ihtişamını sergiliyor.

Citadela, Budva

Kale, 2. Dünya Savaşı sırasında kıyıda bulunan birliklerin askerlerine konaklamaları için 1936 yılında Avusturya Ordusu tarafından inşa edilmiş. Kale içerisinde şehir müzesi, görkemli bir kütüphane ve restoran bulunmakta.

Budva Kalesi

Akşamları kale ve çevresi bar ve restoranların kalabalıklığı ile canlanıyor. Yaz aylarında, yıllık Şehir Tiyatrosu Festivali burada düzenleniyor.

Budva Kalesi'nden Adriyatik Denizi Manzarası

Budva Plajları

Slovenska Plajı – Eski Kent’e 150 metre uzaklıkta yer alan Slovenska Plajı, Budva’nın en büyük ve en popüler plajı. Her tarafı yeşil tepelerle çevrili eşsiz manzaralara ev sahipliği yapıyor. Plajın kendisi yumuşak ve kumlu. 5 Euro ücret ödeyerek bir şezlong ve şemsiye alabiliyorsunuz. Denizin berraklığına ise diyecek bir söz yok.

Morgen Plajı, Budva

Budva Gece Hayatı ve Eğlence

Budva, muhteşem gece hayatı ile ünlü bir şehir. Çeşitli kafeler, restoranlar ve gece kulüpleri ile dolu olan bir yer. Eski Kent surlarının dışında yer alan çok sayıda açık bar ve gece kulüpleri bulunuyor. Uluslararası ses getiren büyük çaplı partilerin çoğu Temmuz ve Ağustos aylarında düzenleniyor. Ayrıca, plaj partileri de sezonun bu dönemlerinde popülerdir. Şehrin en ünlü gece kulübü 5000 kişinin aynı anda eğlenebildiği Top Hill’dir.

Budva’da Nerede, Ne Yenir?

Budva’da yemek yiyebileceğiniz çok sayıda yer bulunuyor. Özellikle Old Town’da her şeyi kolayca bulabilirsiniz: pizza yerleri, deniz ürünleri restoranları, fırınlar ve fast food mekanları. Şehrin bazı restoranları: Porto Restoran, Kanguru Restoran ve Jadran’dır.

Budva’da Nerede Kalınır?

Budva’da konaklamadım. Şehri gezdikten sonra akşam otobüsü ile başkent Podgorica’ya geçmiştim ancak sizlere birkaç ucuz Budva otelleri önerisinde bulunmak istiyorum.

Apartments Mikovic – Merkeze 250 metre yürüme mesafesinde. En yakın plaj ise 600 metre uzaklıkta. Balkonlu, oda ve mutfağı ihtiyaçlar üzerine donatılmış uygun fiyatlı bir yer.

Freedom Hostel Budva – Morgen Plajı’na 500 metre yürüme mesafesinde. Teraslı hostel ortak salon ve dorm tipi paylaşımlı odalara sahip. Sırt çantalı gezginler için gayet ideal.

High Hostel – Eski Kent bölgesine 1.2 km uzaklıkta. Dorm tipi paylaşımlı odalar sunan hostelde ortak mutfak ve duş alanları bulunuyor. F/P olarak gayet iyi ve sırt çantalı gezginler için ideal bir yer.

Budva’da konaklama için çeşitli seçenekler var. Tercihinize bağlı olarak, daire veya ucuz hostel yerlerini kolayca bulabilirsiniz. Daha sessiz olan ya da yoğun Eski Kent bölgesinde kalmak isteyebilirsiniz. Ancak Budva küçük bir şehir zaten ve şehrin her yerine toplu taşıma ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Budva, Adriyatik kıyısındaki en eski şehirlerden biri. 2.500 yıl önce kurulmuş bir yer. Kumlu plajları, muhteşem koyları ve tarihi Eski Kent bölgesi ile görülmeye değer bir yer. Ülkenin Miami’si olarak bilinen Budva, hareketli gece hayatıyla da özellikle yaz ayları kalabalık ve popüler turistik bir yer.

Budva Sokak Sanatçıları

Yaz dönemlerinde, Karadağ’ın en çok ziyaret edilen yeri olan Budva adeta bir Şehir Tiyatrosu’na dönüşüyor ve ziyaretçilerine hem gece hem gündüz gerçekleşen müzik etkinlikleri, tiyatro oyunları ve eğlenceli programları ile unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor.

Budva Gezi Notları

Kotor ve başkent Podgorica’dan günün her saati sık sık Budva’ya otobüslerle kolayca ulaşılabiliyor. Otobüs bileti yaklaşık 4-5 Euro gibi bir fiyat. Karadağ Euro kullanıyor. Karadağ hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz.

Budva kesinlikle Karadağ’da görülmesi gereken şehirlerden biri. Karadağ, Avrupa Birliği’ne girmeden ve bizlere de vize uygulamadan önce en kısa zamanda görmeniz dileğimle.

Budva gezisi hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

4 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.