Tiran Otobüs Terminali

Tiran’da geçen keyifli iki günün sonrasında Balkanlar seyahatimin bir sonraki durağı Makedonya’nın incisi Ohri şehri olmuştu.

Tiran’da bulunduğum son günün akşamına doğru Ohri’ye giden otobüslerin hareket ettiği yere gittim. Ertesi gün için hangi saatlerde Ohri’ye otobüslerin gidiyor olduğunu öğrenmek istiyordum. Otobüste yer bulamayabilirsiniz. Bu yüzden yola çıkmanıza 1 gün kala biletinizi satın almanız iyi olacaktır.

Tiran Otobüs Terminali

Şehirlerarası ve çevre ülkelere giden otobüslerin hareket ettiği yer Tiran şehir merkezine yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesinde. İşkodra gezi notlarımda otobüs terminali hakkında detaylı bilgileri vermiştim.

Daha Fazla Okuyun: İşkodra Gezi Notları – Arnavutluk’un Tarihi ve Kültürel Hazinesi

Terminale geldiğinizde sıralı yazıhaneler göreceksiniz. Giriş kapılarında gidilen şehirler yazıyor. 6 numaralı yazıhanenin giriş kapısında Struga ve Ohri tabelasını görünce içeriye girdim. Yazıhanede iki çalışan vardı.

Tiran Hakbus Otobüsü

Kadın çalışan Türk olduğumu anlayınca Türkçe konuşmaya başlamıştı. Gayet akıcı konuşuyordu. Kendisine bir sonraki gün için Tiran-Ohri otobüs saatlerini öğrenmek istediğimi sordum. Sağ olsun bana tüm otobüs saatlerini ufak bir kağıda yazmıştı. Ancak Tiran’dan Ohri’ye direkt olarak günde yalnızca iki sefer yapıldığını da eklemişti. Diğer seferler Struga’ya kadardı.

Tiran'dan Ohri'ye Nasıl Gidilir?

Tiran’dan Struga ve Ohri’ye Giden Otobüsleri Hareket Saatleri:

09:55, 11:30, 12:30 (Ohri), 12:45, 14:30, 15:30, 16:00 (Ohri), 16:45, 17:00, 18:00 ve 19:55.

Yukarıda da belirttiğim üzere öğlen 12:30 ve akşamüzeri saat 16:00’da yalnızca Tiran’dan Ohri’ye direkt gidiliyor. Diğer saatlerde hareket eden otobüsler ise Struga’ya kadar götürüyor.

Ancak bu durum pek bir sorun olmayacaktır. Çünkü Struga ve Ohri arası 18 km ve yaklaşık 20 dakikalık mesafe. Mesafenin yakın olması nedeniyle ben günün ilk seferi olan 09:55’e biletimi kestirmiştim.

Tiran-Ohri otobüs bilet ücreti: 13€

Tiran-Ohri Otobüs Bileti

Eğer sizde Tiran’dan Ohri’ye geçmeyi düşünürseniz terminal içerisinde 6 numaralı yazıhane olan HAK-BUS firmasına gidebilirsiniz. Firmanın bilgileri de aşağıdaki gibidir.

Mob: +389 (0)75/209-209

Tel: +389 (0)44/331-587

Web: www.hak-bus-com

E-mail: hakkomerc@gmail.com

Ayrıca bu firma İtalya ve Almanya şehirlerine de seferler düzenliyor.

Tiran’da iki gün boyunca Vertigo Hostel’de kalmıştım. Otel çalışanı gayet güler yüzlü ve ilgiliydi. Hoş bir bahçesi vardı. Keyifli bir iki gün geçirmiştim. Ertesi günün sabahında erken saatlerde kalkarak mutfakta kendime bir şeyler hazırlayıp yola çıkmadan önce kahvaltımı etmiş oldum. Sırt çantamı ise dün geceden hazırlamıştım. Saat 09:00 da hostelden çıkışımı yaparak doğruca otobüsün hareket edeceği noktaya doğru yürüdüm. Kaldığım hostelden otobüs terminali 10 dakikalık yürüme mesafesindeydi. Sabah serinliğinde Tiran henüz yeni yeni uyanırken etrafı izleye izleye terminale keyifli bir yürüyüş sonrası vardım.

Daha Fazla Okuyun: Mostar’dan Kotor’a Nasıl Gidilir?

6 numaralı yazıhanenin önünde beni Struga’ya götürecek olan otobüste gelmişti. Ön kapısı ve bagaj kapakları açıktı. Henüz kimsecikler yoktu. Sırt çantamın da ufak boyutlu olmasından dolayı yanıma almayı uygun gördüm. Şoför de bu durumu sorun etmedi.

Not: Balkanlarda yanına alamayacağınız her bir bagaj için 1€ (bagaj parası) ödemek durumundasınız.

Balkanlar’da otobüsle seyahat ediyorsanız bilet alım esnasında size bir koltuk numarası vermezler. Otobüste boş bulduğunuz yere oturabiliyorsunuz. Nitekim Tiran-Struga biletimde de tanımlanmış bir koltuk numarası yoktu. Otobüste de o an kimse olmayınca en öne geçtim.

Struga’ya gidecek olan diğer yolcular da yavaş yavaş gelmek üzereydi. Hepsi bagajlarını otobüsün altına koyuyorlar ve daha sonra boş buldukları bir koltuğa oturuyorlardı.

Hareket saatimiz gelmiş ve Struga’ya gitmek üzere yola çıkıyorduk…

Tiran-Ohri arası yolculuk yaklaşık olarak 2,5 saat sürüyor. Bu süre sınır kapısında bekleme süresine göre 3 saati bulabiliyor.

Tiran’dan yola çıkıp ta ki Makedonya sınırına kadar pek bir yol manzarası yoktu. Ancak sınırdan sonra eğer otobüsün sağında oturuyorsanız Ohri Gölü size o güzel yüzünü gösterecektir.

Daha Fazla Okuyun: Tiran Gezilecek Yerler – Komünizm’den Modernizm’e

Arnavutluk-Makedonya Sınır Geçişi

Balkanlar seyahatimde geride dört ülke bırakmıştım. Bunların her birinde sınır geçişleri son derece basit ve hızlıydı. Ancak, Makedonya sınırına geldiğimizde bizi karşılayan sınır polisleri otobüsü metruk, bakımsız bir yere doğru çektiler. Burada tüm yolcular indi ve bagajdan tüm çantalar çıkarıldı. Çanta sahipleri eşyaları alarak sıraya girdi. Açıkçası diğer ülkelerde otobüsten dahi inmeden pasaportlara giriş mühürleri vurulurken Makedonya’ya girişte bu denli kontrol karşısında biraz şaşırmıştım.

Arnavutluk-Makedonya Sınırı

Sırası gelen çantasını açıyor ve polislere gösteriyordu. Kimi insanlar bu durum karşısında mırıldanarak polislere karşı sitem dolu sözler söyleniyorlardı. Sıra bana geldiğinde aynı şekilde çantamı açtım, baktılar… Daha sonra pasaportuma baktılar ve neden geldin, kaç gün kalacaksın diye iki soru sordular. Hazır cevaplar ile bu kontrolden geçtim. Daha sonra tüm çantalar tekrar otobüs bagajına yerleştirildi ve bizler de otobüsteki yerlerimizi aldık. Pasaportlarımızı ise otobüs şoförü sınır polisine götürerek girişlerimiz yapıldı. Neyse ki otobüs içerisinde vukuatlı biri çıkmadı. Yoksa bir kişi yüzünden koca otobüs ve içerisindeki yolcular beklemek durumunda kalabiliyorlar.

Çanta ve pasaport kontrolünden sonra Makedonya’ya giriş yapmıştım. Tiran’da geçen kurak bir yolculuktan sonra Makedonya sınırlarına girer girmez etrafı yeşillikler kaplamıştı. Sınırdan sonra Struga ve Ohri’ye kadar sağınızda Ohri Gölü manzarası ile yolculuk edebiliyorsunuz. Göl manzarası için otobüsün sağ tarafına oturmayı unutmayın!

Sınırdan sonra Struga’ya olan mesafe 15 dakika falan. Bu mesafeyi de bu süre içerisinde alarak Struga’da varıyorduk. Ohri’ye olan yolculuğumun ilk etabı buraya kadardı. Buradan dilerseniz Struga şehir merkezine gidebilir ve daha sonra Ohri’ye giden minibüslere binebilirsiniz. Ancak ben otostop çekmeyi tercih ettim. Çünkü Struga-Ohri arası yaklaşık 20 dakikalık bir mesafe. Yakın olması nedeniyle Ohri’ye giden yol üzerine çıkarak otostop çekmeye başladım. 10 dakika kadar sonra bir Lada Samara marka kırmızı araba durdu. Şoföre Ohri deyince anlamış olmalı ki kapıyı açıp içeriye buyur etti. Ne Türkçe ne de İngilizce biliyordu. Birkaç dakika arayla birbirimizin yüzüne bakıp gülümsemekten başka bir iletişim yoktu aramızda. 🙂 20 dakika süren bir yolculuktan sonra nihayet yolculuğumun son durağı olan Ohri’ye geliyordum.

Dün Tiran’da iken Ohri’de kalacağım hostel için rezervasyon yaptırmıştım. Hostelin adı: Valentine Hostel. Hostel, Ohri otobüs terminaline yakın mesafedeydi. İndiğim yerde terminale ve hostele çok yakın konumdu. İner inmez 5 dakikalık bir yürüme sonrası Valentine Hostel’e varıyordum.

Böylelikle Tiran-Ohri yolculuğumda böylece sonlanmış bulunuyordu…

Ohri’de kaldığım Valentine Hostel, Ohri gezi notlarım, Ohri gezi rehberi ve Ohri gezilecek yerler hakkında bilgileri bir sonraki yazılarımda sizlerle paylaşacağım.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.