Avrupa’nın yeni ve gözde ülkelerinden biri olan Karadağ; doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve sahilleri ile oldukça etkileyici güzelliklere sahiptir.

Avrupa’nın yeni ve gözde ülkelerinden biri olan Karadağ; doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve sahilleri ile oldukça etkileyici güzelliklere sahiptir. Fazlaca turist ve göç almaktadır. Karadağ Yugoslavya’yı oluşturan devletlerden biri idi. Yugoslavya’nın parçalanmasının ardından 2003 yılında Sırbistan–Karadağ olarak ayrılmıştır. Daha sonra 2006 yılında yapılan referandum sonucuna göre bağımsızlığını ilan etmiştir. Bir Balkan ülkesi olan Karadağ, Güneydoğu Avrupa’da bulunmaktadır. Doğusunda Kosova, batısında Hırvatistan ve Bosna Hersek bulunmaktadır. Kuzeyinde Sırbistan, güneyinde Adriyatik Denizi yer almaktadır. Başkenti Podgorica’dır. Podgorica dışında önemli şehirleri Kotor ve Budva’dır. Budva, Karadağ’ın Adriyatik Denizi kıyısındaki sahil şehridir. En eski yerleşim bölgelerinden biri olan Budva, hem doğal güzellikleri hem de tarihi dokusuyla her yıl oldukça fazla turist çekmektedir. Uzun ve temiz sahilleri ile güneşin ve denizin tadını doya doya çıkarabilir ayrıca yaklaşık 2500 yıllık geçmişi ile orta çağdan günümüze kadar korunarak gelmiş olan eski şehri de gezerek tarihi havasını soluyabilirsiniz. Özellikle Rusların ve Hollywood yıldızlarının tercih ettiği gözde tatil şehri olan Budva 18 plaja sahiptir. Yaklaşık olarak 12 bin nüfusa sahip olan şehirde turunuzu yürüyerek 1 saatte tamamlayabilirsiniz. Küçük olmasına rağmen tüm güzellikleri fazlasıyla yaşayabileceğiniz bir şehir. İster deniz ve güneş isteyin; isterseniz kültürel, tarihi bir gezi isteyin; isterseniz de bol eğlence isteyin hepsini Budva’da bulabilirsiniz.

En İyi Zaman

Oldukça ılıman bir iklime sahip olan Budva kış aylarını yağışlı geçirmekte fakat yaz aylarında ise oldukça sıcak olmaktadır. Özellikle yaz turizmi ile gözde olan şehre ilkbahardan itibaren gidebilirsiniz. Nisan ayından itibaren eylül veya ekime kadar gidip görebilir ve unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Old Town (eski şehir) kale içinde kurulmuş olan eski yerleşim bölgesi UNESCO tarafından korumaya alınmıştır. Kale içinden plajlara açılan kapılar mevcuttur. Plajların hemen hepsi mavi bayraklıdır. Bunların dışında kilise, katedral ve müzeleri de görülmeye değerdir.

Ulaşım

Budva’ya gitmek için ‘Schengen’ vizesine gerek olmadığını öncelikle belirtelim. THY ile Karadağ’ın başkenti olan Podgorica’ya 1 saat 45 dakikada gidebilirsiniz. Podgorica’dan Budva’ya gitmek için araç kiralayabilir, taksi tutabilir ya da otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. En ekonomik olanı otobüs ile gitmek olacaktır. Fakat otobüs terminaline gitmek için de taksiye binmeniz ve terminale gidip oradan otobüsle Budva’ya geçmeniz gerekmekte. Eğer havaalanından Budva’ya taksi ile gidecekseniz önceden pazarlık yapmanızı öneririz. Vakit açısından fazla bir şey değişmeyeceği için size en uygun olan seçeneği tercih edebilirsiniz.

Alışveriş

Özellikle Old Town gezilebilecek yerlerin başında gelmektedir. Ortaçağ’dan kalma tarihi eserleri, kuleleri, dar sokakları ve kalesi ile birçok turistin gezilecekler listesinin başında yer almaktadır. Hal böyle olunca alışveriş için de en uygun yer Old Town olmaktadır. Kale içinde restoranlar, barlar, kafeler, hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. El yapımı ürünlerin bulunabildiği mağazalar ayrıca Old Town içinde uygun fiyatlara içki ve puro alabileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz. Hediyelik eşya satan dükkanlardan el işi biblolar, süs eşyaları, magnetler satın alabilirsiniz. Mağazaları öncelikle gezmeli daha sonra uygun olan yerlerden alışveriş yapmalısınız.

Yeme İçme

Budva sokaklarında pek çok restoran mevcuttur. Birçok etnik grup ve turistler olduğu için çeşitli ülkelerin mutfaklarının yemeklerini bulabilirsiniz. Karadağ yemeklerinden olan Kastradina, kurutulmuş dana etinden yapılmaktadır ve bir tür pide türü olan Pogaea mutlaka denenmelidir. Ayrıca Karadağ yerel şaraplarının tadına mutlaka bakmalısınız. Sahile yakın kısımlarda ve Old Town içinde atıştırmalık tarzında restoranlar mevcut. Dilerseniz oralardan dilim pizza, krep, sandviç gibi atıştırmalıkların tadına bakabilirsiniz. Dilerseniz de İtalyan yemeklerini çoğunlukla bulabileceğiniz restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Konaklama

Budva’da gittiğiniz yerlerde ‘soba’ yazısı gördüğünüzde bu kiralık anlamına gelmektedir. Halkın büyük bir kısmı evlerini ya da odalarını gecelik ya da dönemlik olarak kiralamaktadırlar. Özellikle tarihi kent Old Town için geldiyseniz oraya yakın hatta yürüme mesafesinde olan otelleri tercih edebilirsiniz. Özellikle otellerin merkeze olan uzaklıklarına dikkat edip rezervasyon yaptırmalısınız. Booking.com adresinden gitmeden önce otelleri inceleyip rezervasyon yaptırabilirsiniz. Uygun fiyatlarda pansiyon ya da daha az yıldızlı oteller bulabilirsiniz. 5 yıldızlı popüler olan Maestral, Hotel Splendid gibi otellerden tercih edebilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırırsanız daha uygun fiyatlarla konaklama yapabilme olanağınız bulunmaktadır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Rus turistlerin ve Avrupa sosyetesinin vazgeçilmez tatil mekanı haline gelmiştir Budva. O yüzden sokaklarda gezerken kendinizi Rusya’da zannedebilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında daha eğlenceli olan şehirde Mart ayında turist pazarı, Nisan ayında hediyelik eşya fuarı, Mayıs ayında Budva Karnavalı, Haziran ayında dans festivali, Temmuz ayında Budva gece festivali, Ağustos ayında tiyatro festivali, Eylül ayında ise Karadağ Tenis turnuvası yapılmaktadır. Budva eğlencenin oldukça yoğun yaşandığı bir şehirdir. Eğer gece hayatını seviyorsanız tam size göre bir mekanı mutlaka bulabilirsiniz. Çünkü sokaklarındaki yüzlerce gece kulübü ile sabaha kadar eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Budva gezisi mi planlıyorsun?

Budva hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Budva gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Budva gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.