Ermenistan'a Nasıl Gidilir? Tiflis'ten Erivan'a Nasıl Gidilir?

Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ermenistan geziniz öncesi online Ermenistan vize başvurusu yapabilir veya sınır kapısında 10$ karşılığında Ermenistan Vizesi temin edebilirsiniz.

Ermenistan’a ulaşım hava, kara ve demiryolu ile sağlanmakta. Ermenistan havayolları olan Armavia ile İstanbul-Erivan arası düzenli uçuş seferleri ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bir başka alternatif ulaşım ağı olan İstanbul-Tiflis arasını havayolu ile Tiflis-Erivan arası ulaşımınızı ise demiryolu ile sağlayabilirsiniz. Tiflis’ten kalkan gece trenleri ile sabah saatlerinde Erivan’a ulaşabilirsiniz.

Ermenistan Online Vize Başvurusu: https://evisa.mfa.am/

Tiflis’ten Erivan’a Nasıl Gidilir?

Taksi ile ulaşım ise paylaşımlı bir şekilde sağlanıyor. 4 kişi bir araya gelerek 45 Lari karşılığında taksi ile Erivan’a gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Tiflis Ortaçalı otobüs terminalinden kalkan dolmuşlar. Tiflis Erivan arası dolmuş ücreti 30 Lari. Yalnız dolmuş tam dolmadan eksik 1 yolcu dahi olsa hareket etmiyor. Bu da bekleme süresini biraz arttırabiliyor.

Daha Fazla Okuyun: Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ben, dolmuşlar ile Tiflis’ten Erivan’a geçtim. Araçlar pek eski değil. Yaklaşık 5 saat sürüyor Tiflis-Erivan arası yolculuk. Tiflis’ten Ermenistan sınır kapısına mesafe yaklaşık 1 saat sürüyor. Yollar gayet bakımlı. Ermenistan sınırını geçtikten sonra her şey bir anda değişiyor. Uçsuz bucaksız bozkır alanlar, eski evler ve araçlar. Fakat özellikle belirtmeliyim ki sınır geçişinden sonra başlayan muhteşem bir doğa ve dağ manzarası yolculuğunuzu son derece keyifli hale getirecektir. Mayıs ve Haziran ayları en ideal mevsim aralığı. Bu aylarda yapacağınız karayolu ile Erivan seyahati yemyeşil vadileri ve dağ manzaralarını beraberinde getiriyor.

Ermenistan’a otobüs ile yolculuk yapmak isterseniz İstanbul emniyet garajından kalkmakta olan birçok Türk otobüs firması bulunmakta. Otobüs, Karadeniz sahil yolundan Sarp Sınır Kapısı ve oradan sırasıyla Batum, Kutaisi, Gori, Tiflis ve Erivan güzergâhını izliyor.

Daha net olması açısından Tiflis’ten Erivan’a Nasıl Gidilir? sorusunun aşağıda yazılı olan cevabı ile Ermenistan seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Tiflis’ten Ermenistan’ın başkenti Erivan’a gitmenin 3 farklı yolu bulunuyor.

 • Tiflis Tren Garı’ndan Erivan’a kalkan trenler ile Erivan’a gidebilirsiniz. Bu yolculuğun maliyeti 80 Lari civarı. Yolculuk yaklaşık 8-10 saat sürüyor.
 • Minibüs (Matruşka) ile Erivan’a gidebilirsiniz. Tiflis Ortaçala Otobüs Terminali’nden hareket eden minibüslerin yolculuk ücreti 30 Lari ve yolculuk süresi yaklaşık 6 saat sürüyor.
 • Biraz lükse kaçsa da Minibüs ile gitmektense 5 Lari daha fazla verir daha rahat giderim derseniz, minivan araçlar ile yine yaklaşık 6 saat süreyle Erivan’a gidebilirsiniz. Bu araçların bilet ücreti ise 35 Lari.

Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır? ve Türk Pasaportu İle Ermenistan’a Nasıl Gidilir? sorularının cevabı için ilgili yazıları okuyabilir ve merak ettiğiniz her şeyi aşağıda bulunan yorum kutusundan yazarak sorabilirsiniz.

Değerlendirme Yazısı
Ermenistan'a Nasıl Gidilir? Tiflis Erivan Arası Ulaşım

22 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih bey merhaba,

  Yazınız için çok teşekkür ederim. Ermenistan’a gitmeyi düşünüyorum. İlk sorum Ermenistan halkı ve polisi vs. bize karşı herhangi bir düşmanlığı var mı? Yani gittiğimiz zaman sorun yaşar mıyız? Ve ben İzmir’de yaşıyorum. İzmir’den Trabzon’a oradan Batum ve oradan da Erivan’a gitmeyi düşünüyorum otobüsle. 🙂 Bu şekilde gidilebilir mi? İkinci ve son sorum da Ermenistan sınırında vizeyi herkese veriyorlar mı?

  Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba Okan bey,

   Açıkçası Ermenistan sınırından geçiş ve polisleri ile herhangi bir problem yaşamamıştım. Fakat şu sıralar “Barış Pınarı Harekatı” nedeniyle rahatsız olmuşa benziyorlar. Seyahat etmeden önce bir kez daha düşünmenizin faydalı olacaktır. Bunun haricinde dediğim gibi sınır geçişinde bir problem yaşamamıştım. Ayrıca benden sonra giden birkaç arkadaş da sorunsuz ülkeye giriş yapmışlardı.

   İzmir-Trabzon-Batum-Tiflis-Erivan rotasını izlemelisiniz. Erivan’a araçlar Tiflis’ten hareket etmektedir. Evet, Ermenistan vizenizi sınırdan 3.000 Dinar’a alabilirsiniz.

  • Merhaba,

   Biz yazın arkadaşla Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan gezisi yapmak istiyoruz. İlk önce uçakla Bakü’ye gidip oradan Tiflis veya Batum’a geçeceğiz. Şunu öğrenmek istiyorum. Gurcistan’dan araba kiralayıp Ermenistan’a geçiş var mı?

   Bilginiz var mı?

   • Merhaba Cenk,

    Öncelikle yeni tip uluslararası ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Tiflis’ten Erivan’a açılan Sadakhlo Sınır Kapısı üzerinden ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Araba ile Erivan’a gitmeniz elbette mümkün. Ancak, tüm detaylı ve sağlıklı bilgileri size araç kiralaması yapacağınız acente zaten verecektir. Kendilerine mutlaka prosedürleri ve diğer tüm önemli bulduğunuz soruları sorun.

 2. Merhaba Fatih Bey,

  Değerli bilgiler için çok teşekkürler. Erivan ziyareti planlıyoruz. Yazılarınızdan da faydalandık ancak sizce 10 yaşında çocuk ile en doğru seçenek ne olur? Atlas global ile direkt uçuş, sonrasında araba kiralama çok mu masraflı olur ve kullanımı kolay olur mu? Gördüğüm kadarıyla araç kiralama da ucuz değil. Ya da minibüs-otobüs çözümleri rahat mıdır?

  Çok teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba Murat bey,

   Tiflis’e direkt uçup buradan Erivan’a giden midibüsler var ancak yol 3 saat kadar falan sürüyor. Bu süreyi göz önünde bulundurup çocuğunuzun bu tür yolculuklara ne tepki verdiğine bağlı. Ya da direkt Erivan’a giden bir uçuş planlayabilirsiniz. Erivan içerisinde araç kiralamanıza gerek yok. Çünkü gezilecek yerlerin hepsi meydan çevresinde yer almakta ve yürüme mesafesindedir.

 3. Merhabalar,

  Kars’tan Ermenistan’a nasıl gidilir? Otobüsle veya araba kiralayıp gidebilir miyim, bilginiz var mı? Giriş çıkış yapmam gerekiyor. Yabancı uyrukluyum vizem için.

  • Merhaba Linda hanım,

   Kars’tan Ermenistan’a ve diğer şehirler üzerinden olan sınır kapıları kapalı. Dolayısıyla Türkiye’den hiçbir şekilde Ermenistan’a giriş yapılamıyor. Ancak İran üzeri veya Gürcistan’a giriş yapıp Tiflis üzeri Ermenistan’a giriş yapabilirsiniz. Kiralık araba ile yurt dışına çıkmak için ise bazı prosedürler var.

 4. Ben, İstanbul Azerbaycan başkonsolosluğunda vize başvurusunda bulundum. Başvuru formunda Azerbaycan’a ne zaman gelmeyi düşünüyorsunuz sorusuna 28.08.2018 yazdım. Evrakları verirken bana 30.08 tarihinde gelip alabilirsiniz dediler. Orada formda yazdığım gidiş tarihi bana vizenin verilme tarihinden sonra olduğu için sıkıntı olur mu? Yani vize onaylanır mı?

  • Merhaba,

   Siz zaten vizeyi almadan Azerbaycan’a giriş yapamazsınız ki. Ayrıca siz 2 önceden gidip, arkanızdan vizenin gelme gibi bir durumu söz konusu değil. İlgili görevliye durumu; “28 Ağustosta gideceğim fakat siz 30 Ağustos vizenizi gelip alabilirsiniz diyorsunuz” diye söylemeliydiniz. Bugün akşam 17 mesai bitimine kadar konsolosluğu arayıp durumu ivedi olarak bildirin ve duruma göre hareket edin.

 5. Fatih bey merhabalar,

  Öncelikle yazılarınız için çok teşekkürler çok faydası dokundu. Fatih bey Haziran ayının başlarında Tiflis’e gideceğim ve oradan da Erivan’a geçmek istiyorum 1 günlüğüne. Söylemiş olduğunuz dolmuşlar tam olarak nereden kalkıyor Tiflis’ten ve ayrıca geri dönüş için aynı dolmuş ve/veya taksi kullanabilir miyim ve nereden kalkmaktadır Erivan’dan? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Tiflis Ortacala Otobüs Terminali’nden dolmuş veya taksiler ile Erivan’a ulaşabilirsiniz. Erivan’dan Tiflis’e geri dönmek için ise yine son durak olan Erivan otobüs terminalinden yarım dolmuşlar Tiflis’e gitmekte. Sadakhlo Sınır Kapısı’nı kullanarak Erivan’a geçiliyor. Sınırda 10$ karşılığında 7-15 gün aralığında Ermenistan vizenizi de alabilirsiniz.

 6. Fatih bey merhabalar,

  Tiflis’ten Erivan’a geçeceğim 1 hafta sonra. Yazdığınız dolmuş fiyatları güncel mi acaba? Yazılarınızı çok beğeniyorum bu arada, çok bilgilendirici olmuş.

  • Merhabalar,

   Dolmuş fiyatlarında pek fazla değişim olmaz. Olsa olsa 1-2 Lari artmıştır. Yani makalede yazan fiyata yakın bir ücrettir ve bütçeyi de fazla sarsmayacaktır. Erivan hakkında sorularınız olursa buradan bana yazabilirsiniz. Yazılarıma olan beğeniniz için teşekkür ederim. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu.

 7. Çok başarılı bir yazı olmuş. Yardımınız çok dokundu. Yazınızdan dolayı çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

  • Merhaba Yasin,

   İlgin ve değerli yorumun için teşekkür ederim. Ermenistan gezisi hakkında sormak istediklerin olursa her zaman yazabilirsin.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.