Ermenistan'a Nasıl Gidilir? Tiflis'ten Erivan'a Nasıl Gidilir?

Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ermenistan geziniz öncesi online Ermenistan vize başvurusu yapabilir veya sınır kapısında 10$ karşılığında Ermenistan Vizesi temin edebilirsiniz.

Ermenistan’a ulaşım hava, kara ve demiryolu ile sağlanmakta. Ermenistan havayolları olan Armavia ile İstanbul-Erivan arası düzenli uçuş seferleri ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bir başka alternatif ulaşım ağı olan İstanbul-Tiflis arasını havayolu ile Tiflis-Erivan arası ulaşımınızı ise demiryolu ile sağlayabilirsiniz. Tiflis’ten kalkan gece trenleri ile sabah saatlerinde Erivan’a ulaşabilirsiniz.

Ermenistan Online Vize Başvurusu: https://evisa.mfa.am/

Tiflis’ten Erivan’a Nasıl Gidilir?

Taksi ile ulaşım ise paylaşımlı bir şekilde sağlanıyor. 4 kişi bir araya gelerek 45 Lari karşılığında taksi ile Erivan’a gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Tiflis Ortaçalı otobüs terminalinden kalkan dolmuşlar. Tiflis Erivan arası dolmuş ücreti 30 Lari. Yalnız dolmuş tam dolmadan eksik 1 yolcu dahi olsa hareket etmiyor. Bu da bekleme süresini biraz arttırabiliyor.

Daha Fazla Okuyun: Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ben, dolmuşlar ile Tiflis’ten Erivan’a geçtim. Araçlar pek eski değil. Yaklaşık 5 saat sürüyor Tiflis-Erivan arası yolculuk. Tiflis’ten Ermenistan sınır kapısına mesafe yaklaşık 1 saat sürüyor. Yollar gayet bakımlı. Ermenistan sınırını geçtikten sonra her şey bir anda değişiyor. Uçsuz bucaksız bozkır alanlar, eski evler ve araçlar. Fakat özellikle belirtmeliyim ki sınır geçişinden sonra başlayan muhteşem bir doğa ve dağ manzarası yolculuğunuzu son derece keyifli hale getirecektir. Mayıs ve Haziran ayları en ideal mevsim aralığı. Bu aylarda yapacağınız karayolu ile Erivan seyahati yemyeşil vadileri ve dağ manzaralarını beraberinde getiriyor.

Ermenistan’a otobüs ile yolculuk yapmak isterseniz İstanbul emniyet garajından kalkmakta olan birçok Türk otobüs firması bulunmakta. Otobüs, Karadeniz sahil yolundan Sarp Sınır Kapısı ve oradan sırasıyla Batum, Kutaisi, Gori, Tiflis ve Erivan güzergâhını izliyor.

8 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih bey merhabalar,

  Öncelikle yazılarınız için çok teşekkürler çok faydası dokundu. Fatih bey Haziran ayının başlarında Tiflis’e gideceğim ve oradan da Erivan’a geçmek istiyorum 1 günlüğüne. Söylemiş olduğunuz dolmuşlar tam olarak nereden kalkıyor Tiflis’ten ve ayrıca geri dönüş için aynı dolmuş ve/veya taksi kullanabilir miyim ve nereden kalkmaktadır Erivan’dan? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Tiflis Ortacala Otobüs Terminali’nden dolmuş veya taksiler ile Erivan’a ulaşabilirsiniz. Erivan’dan Tiflis’e geri dönmek için ise yine son durak olan Erivan otobüs terminalinden yarım dolmuşlar Tiflis’e gitmekte. Sadakhlo Sınır Kapısı’nı kullanarak Erivan’a geçiliyor. Sınırda 10$ karşılığında 7-15 gün aralığında Ermenistan vizenizi de alabilirsiniz.

 2. Fatih bey merhabalar,

  Tiflis’ten Erivan’a geçeceğim 1 hafta sonra. Yazdığınız dolmuş fiyatları güncel mi acaba? Yazılarınızı çok beğeniyorum bu arada, çok bilgilendirici olmuş.

  • Merhabalar,

   Dolmuş fiyatlarında pek fazla değişim olmaz. Olsa olsa 1-2 Lari artmıştır. Yani makalede yazan fiyata yakın bir ücrettir ve bütçeyi de fazla sarsmayacaktır. Erivan hakkında sorularınız olursa buradan bana yazabilirsiniz. Yazılarıma olan beğeniniz için teşekkür ederim. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu.

 3. Çok başarılı bir yazı olmuş. Yardımınız çok dokundu. Yazınızdan dolayı çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

  • Merhaba Yasin,

   İlgin ve değerli yorumun için teşekkür ederim. Ermenistan gezisi hakkında sormak istediklerin olursa her zaman yazabilirsin.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.