Kamp esnasında kullanılması gereken temel kamp malzemeleri hakkında bilgi.

Kamp yaparken kullanmanız gereken bazı temel kamp malzemeleri vardır. Yanınıza alacağınız gerekli kamp malzemeleri ile doğadan ve kamp yaşantısından alacağınız keyif maksimuma çıkacaktır. Peki, kamp yapma ihtiyacı neden duyarız?

Hayatın sıkıcı dönemlerinde kendinize ayıracağınız özel zamanlar ile doğa ile iç içe olarak zihninizi canlandırabilir ve yoğun bir şehir yaşantısından kısa süreliğine de olsa uzak kalabilirsiniz.

Farklı ve bir o kadar sıra dışı tatil planı yapmak isteyenlerin en popüler tercihleri arasında genelde doğa kampları yer almakta. Alışıla gelmiş betonarme yapıların dışına çıkarak doğada konaklamak için güzel bir kamp turuna çıkabilir veya tek başınıza kamp atarak bu anın keyfini çıkarabilirsiniz.

Keyif alacağınız bir kamp yaşamak için sizlerde gittiğiniz yerlerde yanınızda olmazsa olmaz kamp malzemelerini mutlaka bulundurmalısınız. Gidilecek olan mevsim, yer ve süre gibi önemli bilgiler; kullanılacak kamp malzeme listesini değiştirecektir.

Ayrıca Okuyun: Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Temel Kamp Malzemeleri

Ortamına uygun, doğru kamp malzemeleri seçmek en önemli süreçtir. Sizlerde kamp yapmayı planlıyorsanız aşağıdaki malzemeleri almadan yola çıkmayın.

1. Mevsime Uygun Çadır

Kamp yapmayı düşündüğünüz mevsime uygun kumaşlardan tasarlanmış çadır, kamp sırasında en çok ihtiyaç duyacağınız kamp malzemelerinin başında geliyor.

2. Uyku Tulumu

Rahat ve huzurlu bir uykuya dalmak için yanınıza güzel bir uyku tulumu almayı ihmal etmeyin. Doğa, eviniz kadar sıcak ve sevecen olmayabilir.

3. Işıldak ve Fener Gibi Aydınlatma

Doğada tek başınıza kaldığınızda sizlere yardımcı olacak, yol gösterecek en önemli kamp malzemelerinden biri olan ışıldak ve fener gibi aydınlatma araçları sayesinde yolunuzu kolayca bulabilirsiniz.

4. Kesici Bıçak ve Çakı Gibi Aletler

Kamp için gittiğiniz yerde yemek yerken ya da farklı yaşamsal ihtiyaçlarınız sırasında sizlere bıçak ya da çakı gibi kesici aletler oldukça yardımcı olacaktır. Sizlerde kamp çantanıza bir adet katlanabilir çakı almayı ihmal etmeyin.

5. Pusula ve Düdük

Çıktığınız kamp macerasında yolunuzu kaybederek kendinizi tam da gerçek maceranın ortasında bulabilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyacağınız tek şey bir adet pusula ve düdük olacaktır. Günümüz teknolojisinden de faydalanarak akıllı telefon kullanıyorsanız çevrimiçi/çevrimdışı harita uygulamaları kullanabilirsiniz.

6. Su Matarası

İnsanoğlu açlığa dirençli olduğu kadar ne yazık ki susuzluğa dirençli değildir. Uzun ve maceralı kamp yolculuğunuzda sürekli yanınızda taşıdığınız bir su matarası mutlaka olsun.

7. Telefon ve Yedek Batarya

Zor anlarda kamp ekibi ya da farklı kişiler ile kolayca iletişim kurabilmek için sürekli aktif olarak çalışan bir telefon ve yedek bataryayı yanınızda bulundurmalısınız.

8. Çakmak ya da Kibrit

Doğada tek başınıza bir yaşam sürmediğinize göre; doğal ateş yakma yöntemlerini bilmiyor olabilirsiniz. Bu gayet normal bir durum. Kaybedecek zamanınız yoksa siz her ihtimale karşı yanınıza bir veya birkaç çakmak ya da kibrit alın.

Doğa yürüyüşü veya doğa kampına çıktığınızda yanınıza aldığınız malzemeler nelerdir? Hangi malzemeler bir kamp için olmazsa olmazlarınız arasındadır?

Bu yazıları da okumanızı tavsiye ederiz:

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.