Kaşhan eyaletinin merkez şehri olan Kaşhan, eyaletin kuzey kısmında yer alıyor.

Kaşhan eyaletinin merkez şehri olan Kaşhan, eyaletin kuzey kısmında yer alıyor. Konum olarak Orta İran Sıra Dağlarının eteğinde olan Kaşhan gezilecek yerler, tarihi devirlere önemli bir yol olan kervan yolu üzerine kurulmuş. İran’ın en köklü şehirlerinden biri olan Kaşhan dini, milli, tarihsel ve kültürel olarak uzun bir geçmişin birikimini yansıtmaktadır. Kaşhan’ın en karakteristik özelliklerinden biri olan seramik, tarihin eski zamanlarında Kaşhan için önemli bir etkinlik seçeneği olmuş. Eskiden çini merkezi olan bu şehir, lüster sırlı çinileriyle ün salmış. Şehrin bir diğer karakteristik özeliği de halı işçiliği olmuş. Bu alanda dünyada ün kazanan şehir, İran halılarının ününe ün katmış. Bağ-e Şah bahçeleri ile ünlü olan şehir endüstri yönünden fazla gelişmemiş. Toprak görünümlü evleriyle Mardin’i andıran bu kompakt şehirde telaşsız, sakin kuş cıvıltıları içinde vakit geçirebilirsiniz. Kaşhan’ı gezmek isteyenler için küçük bir hatırlatma yapacak olursak mevsim şartlarının altını çizmeliyiz. Yazları 40 dereceyi aşan sıcaklıklar oldukça bunaltıcı olabilirken kışları da eksi on derecenin altına düşen ısı içinizi titretebilir. Mimari olarak görsel şölen sunan şehir de unutulmaz anlar yaşayacaksınız. Sanayinin çok gelişmediği bu şehirde doğal güzelliklere inşa eli pek değmemiş. Sıra dışı ve özel bir gezi planlıyorsanız sizin için en özel tercihlerden biri Kaşhan olacaktır.

En İyi Zaman

Kaşhan’a gelen ziyaretçiler için birçok zaman geçirme etkinliği var. Turistik olarak şehir gezisi sunan kafile firmaları ile geziler düzenlenebileceği gibi araba kiralama ya da diğer seçeneklerle bireysel olarak da şehri gezebilirsiniz. Dünya mirası kabul edilen Fin Bahçeleri zaman geçirebilecek en özel noktalar arasında yer alıyor. Bu noktayı gezerek keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Zamanın aktığı Kaşhan gezilecek yerler, Fin Bahçelerinde akan suyun güzelliğine şahit olacaksınız. Tarihi zamanlardan bugüne gelen bu mimari özellik ile konak tarzı binanın bahçesinden kanallar halinde bahçeye yayılan su havuzlarının muhteşem görüntüsü sizi büyüleyecek.

Ulaşım

Eyalet merkezi olan Kaşhan ulaşım ağı olarak çok gelişmemiş. Şehir içi ulaşımda toplu taşıma seçenekleri ve bireysel ulaşım seçenekleri düşünülmüş. Toplu taşıma tercihi sıcak yaz günlerinde ve soğuk kış günlerinde turistler için ideal olmasa da bireysel olarak araç kiralama ve diğer bireysel ulaşım seçeneklerini kullanarak şehirde daha özgür hareket edebilirsiniz. Turist firmaları ile kafile oluşturarak şehri gezmek daha bilinçli bir düşünce olsa da sizi kısıtlayan uygulama olduğu için bireysel olarak daha özgür olacaksınız. Tarih kokan Kaşhan sokaklarında unutulmaz bir tatil keyfi yaşayacaksınız.

Alışveriş

Şehrin ekonomik durumuyla orantılı olarak çok zengin alışveriş seçenekleri olmasa da kültürel olarak şehrin karakterini yansıtan halı, altın gibi değerli eşyaları satın alabilirsiniz. Geçmişten bugüne şehir için önemi bir takı seçeneği olan altın kadar halı da çok değerli bir üründür. Dünyaca ünlü İran halılarının ününe yakışan halılarıyla pazarlardan özel alışverişler yapabilirsiniz. Klasik bir şehirle aynı alışveriş seçeneklerini sunan Kaşhan, kendine has olarak size Kapalı çarşı alışveriş seçeneğini sunuyor. Tarihi devirlerin kokusunu hissedeceğiniz Kapalı Çarşı’da ürün çeşitliği sınırsız denebilir. Baharatlardan kıyafetlere, yöresel ürünlerden yemek seçeneklerine kadar birçok seçeneğe sahipsiniz. Şehrin atmosferini en çarpıcı şekilde hissedeceğiniz Kapalıçarşı’da her dükkândan ayrı bir müzik duyarken her dükkândan da ayrı bir karakteristik ürünle karşılaşacaksınız.

Yeme İçme

Kaşhan’da konaklama seçenekleri arasında size otel seçenekleri kadar özel seçenekler sunan hamamlar tasarlanmış. Sultan Mir Ahmed Hamamı ile hamam alışkanlıklarınız tamamen değişecek. Misafirperver anlayış ile mükemmel bir şekilde ağırlanacak iken şehir gezinizin yorgunluğunu da atacaksınız. Hamam sefanızı yaşayacağınız bir diğer nokta da Khan-e Ameriha hamamıdır. Bu alanda oldukça gelişmiş bir anlayışa sahip olan Kaşhan hamamcılık sektöründe markalaşmış denecek seviyeye gelmiş.

Coğrafi Şartlar

Ülke genelinde olan sert iklim Kaşhan’da da görülüyor. Yakınında bulunan çöl, yaz aylarında çok sıcak, kış aylarında ise havanın soğukluğu turistlerin sınırlarını zorluyor. Bu noktada alerjik bünyeye sahip kişiler için toz uyarısı dikkate alınmalıdır. Gezinizi ideal hale getirmek için başörtüsü kullanılabilir yüzünüzü tozdan korurken cildinizi de kumdan ve tozdan koruyabilirsiniz.

Tarihi Doku

Tarihe biraz duyarlı kişilerin bildiği ibrik temalı vazoların ana vatanı olan Kaşhan’ın Sailk bölgesi arkeolojik olarak zengin bir kaynak. İbrik seramikleri dışında devasa vazolar ve birçok vazo türlerini de görebileceksiniz. Bir kısmı yurt dışında olan bu ürünlerden önemli bir kısmını buradaki müzede görebileceksiniz. Olmazsa olmaz etkinlik olarak da Ziggurat tapınaklarını görmeniz gezinizi renklendirecek.

Neler Yapılır

Kaşhan gezinizi en özel şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız ayaklarınız yere basmalı. Kaşhan’ın labirent sokaklarında gezerek zamanı unutacak şehrin kalp atışlarını hissedeceksiniz. Labirent sokaklarda yürüye yürüye Agha Bozorg Cami medresesine geleceksiniz. Henüz avlusunda başlayan ihtişam, bahçeye giriş yapıldığında yutkunulacak derecede muazzam görüntüyle sonlanacak. Kaşhan’da yapılacak en özel etkinliklerden biri de Kapalıçarşı gezisi olacaktır. Bu noktalar size Kaşhan’da yaşam ve şehrin kimliğini yansıtacak en önemli noktalar olarak öne çıkıyor.

Kaşhan gezisi mi planlıyorsun?

Kaşhan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kaşhan gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kaşhan gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

2 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba Fatih Bey,

  Bugünlerde sitenizi okumaktayım. Orada belki bizlere yardim edebileceğinizi söylemektesiniz. Biz inşallah 27 Nisan – 10 Mayıs arası İran gezisi yapacağız. Uçağımız Tahran’a inip Şiraz’dan kalkacak. Düşüncemiz Tahran-Kaşan-İsfahan-Yezd-Şiraz güzergahını izlemek. Oteller konusunda biraz sıkıntı çekmekteyiz. Bu konuda acaba bize yardımcı olabilir misiniz? Muhafazakar aile olduğumuzdan dolayı otelleri de buna göre seçmeye çalışıyoruz. Yani wc-banyo özel olsa iyi olur. Bunun yanında yukarıda yazdığım şehirlerde mutlaka görülmesi gereken yerler sizce nedir ve bu şehirler arasında başka görülmesi gereken yerler var mı sizce? Varsa hangileri? Son olarak ilgili şehirlerde kaç gün kalmamızı tavsiye edersiniz?

  Bize yardımcı olursanız seviniriz.

  Saygılar,
  Muhammed Çağlı

  • Merhaba Muhammed Bey,

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Evet, başta İran olmak üzere diğer tüm şehirler üzerine elimden geldiğince yardımcı olmaktayım.

   İran’a planlamış olduğunuz tarih güzel bir zamana denk geliyor. Gidiş-dönüş ulaşımınız ve planladığınız rota da gayet iyi. Oteller ve İran şehirleri gezilecek yerler hakkında öncelikle yazmış olduğum detaylı makaleleri https://hadigez.com/ortadogu/iran/ kategorisi altında yer alan içeriklere göz atarak seyahat planınızı oluşturabilirsiniz. İran otelleri üzerine konaklama önerilerim de yine aynı şekilde yazdıklarım içerisinde mevcut. İlgili şehirlere ek olarak aralarda kalan Abyaneh Köyü’nü de görebilirsiniz. Belirtmiş olduğunuz şehirlerde kabaca Tahran (3), Kaşan (2), İsfahan (3) ve Şiraz (2), Persepolis (Yarım gün) olacak şekilde gezebilirsiniz. Diğer kalan günler ise İran içi şehirlerarası ulaşımınızda geçecek solan süredir.

   Sizlere İran seyahatiniz üzerine yardımcı olmak için ben her zaman buradayım. Aklınıza takılan tüm sorularınızı yine aynı şekilde buradan bana sorabilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.