Kıbrıs'ı gezmek için en iyi nedenler. Kıbrıs hakkında bilgiler ve daha fazlası...

Kıbrıs’ı gezmek, görmek için herkesin bir nedeni vardır ancak yazımızda bahsettiğimiz en temel 5 neden Kıbrıs tatili için olmazsa olmaz nedenlerin başında geliyor. Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’deki en büyük üçüncü ada olan Kıbrıs, her yıl binlerce ziyaretçiyi kendisine çekiyor. Akdeniz ikliminin ılıman etkisiyle her mevsim gidilebilecek olan Kıbrıs, tatil denince akla gelen ilk destinasyonlardan biri.

Kıbrıs’ı Gezmek İçin En İyi 5 Neden

1- Yakın ve Kolay Ulaşılır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sadece Türkiye’nin tanıdığı bir devlet. Herhangi bir vize uygulanmadığı gibi pasaport gerekmeden, Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile ülkeye giriş ve çıkış yapılabilir. Türkiye’den 65 km uzaklıkta bulunan adaya, düzenli uçak seferleri düzenleniyor. Örneğin, İstanbul’dan uçak ile 1 saat 5 dakikada Kıbrıs’a ulaşılabilir. KKTC Ercan Havaalanı, Lefkoşa şehir merkezinin 12 km doğusunda. Havaalanından sonra ekonomik ve rahat ulaşım için araba kiralanabilir. Ayrıca Mersin’in Silifke ilçesinden kalkan feribotlara binilerek de ulaşım sağlanabilir. Yıl boyu ılıman olan iklimiyle, herhangi bir mevsimde denize girmek istediğinizde kısa bir uçak yolculuğuyla kendinizi denizde boy verirken bulabilirsiniz.

2- Tarih ve Kültür

Akdeniz’deki ticaret yollarının kesişim noktasında bulunmasıyla Kıbrıs, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bizans, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve İngiliz izlerinin görülebileceği Kıbrıs, adeta bir açık hava müzesi. Bizans’ın adaya armağanı olan Girne Kalesi’ndeki Batık Gemi Müzesi, zindanlar, mezarlar, sarnıç ve kilise mutlaka görülmelidir. Lüzinyanlılar tarafından yapılan Bellapais Manastırı’nda bir konser dinlemeden, Girne Limanı’nda günbatımı izlenmeden, olası Arap akınlarına karşı denizden 1000 metre yükseklikte inşa edilmiş olan Bufavento Kalesi manzarasını seyretmeden dönülmemelidir. En eski gotik mimari örneklerinden biri olarak, Selimiye Camii ziyaret edilmelidir. Salamis Antik Kenti de Roma döneminden kalan önemli bir antik kenttir.

3- Doğa

Kıbrıs, Akdeniz’in en güzel sahil ve koylarına sahip. Hatta Gazi Mağusa şehrindeki Kapalı Maraş’ta dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli ve Sophia Loren’in evi bulunuyor. Şu an girişin yasak olduğu bölge o dönemde Hollywood yıldızlarını ağırlamış. Afrodit’in doğduğu yer olan Altın Kumsal’da altın renkli kumların tadını çıkarabilir, Alagadi Plajı’nda kaplumbağalarla yüzebilir, Glapsides Plajı’nda su sporları yapabilirsiniz. Eşsiz plajları, ince kumuyla ünlü adadaki güzelleri keşfetmek için özel bir aracınızın olmasını tavsiye ediyoruz. Türk ehliyetiyle makul ücretlerle araba kiralanabilir. Ada, Son Buz Çağı’ndan etkilenmediği için bitki ve hayvan çeşitliliği açısından da çok zengindir.

4- Eğlence

Kıbrıs eğlence yerleri, gazinoları ve yasal kumarhaneleriyle tatilde eğlenmek isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Adanın turizmdeki en önemli gelir kalemlerinden birisi şans oyunları. Lüks casino otelleri, şansını denemek isteyen binlerce kişi için Kıbrıs’a gitmeleri adına tek sebep. Gece hayatının her mevsim hareketli olması, partiler, şovlar, alkol fiyatlarının düşüklüğü, her türden insana, sevdiği tarzda bir eğlence hayatı sunuyor.

5- Zengin Mutfak

Hepimizin bildiği gibi Kıbrıs deyince akla Hellim geliyor. Ancak Kıbrıs’ta damağınıza hitap edecek onlarca lezzeti bulabilirsiniz. Kahvaltıda bir hamur işi olan pilavuna bu lezzetlerden sadece biri. Şeftali kebabı yerken şeftali bunun neresinde diye soracak, asıl isminin Şef Ali kebabı olduğunu öğreneceksiniz. Kebap deyince hırsız kebabından, bikla sosundan da bahsetmemek olmaz. Et severler için diğer güzel bir seçenek tavşan etinden yapılan ve yağda kızartılan lalangı. Molehiya bitkisi, golyandro otu ve kereviz yapraklarından yapılan Kıbrıs salatası ise sebze düşkünleri için. Canınız mantı çekerse pirohu tatmadan, kuru bakla ve humus gibi güzellikleri denemeden fakat ille de ceviz macunu keyfini yaşamadan dönmeyin.

Kıbrıs’ı gezmek üzerine hafta sonu tatili veya yaz tatili kapsamında bir plan yapıyorsanız adada yer alan tur acenteleri ile Kıbrıs otelleri, Kıbrıs uçak bileti gidiş-dönüş, transfer vb. hizmetleri uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Hakkında Daha Fazla Okuyun:

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.