Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en yoğun turizm yaşanan noktalarından biri olarak öne çıkıyor.

Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en yoğun turizm yaşanan noktalarıdan biri olarak öne çıkıyor. Deniz kum güneş üçlüsünde tatil yapmak isteyenlerin ilk ziyaret noktalarında biri olan Girne’de gezilecek yerler, güneyinde Beşparmak dağları, kuzeyinde de Akdeniz sularının bulunduğu bir coğrafyada konumlanıyor. Roma döneminde corineum kelimesinden gelen Girne kelimesi, şehrin kültür belleğini yansıtıyor. Güzellikleriyle iştah kabartan Girne zaman zaman korsanların da yağmalarına maruz kalmış. Girne’ye yolculuğa karar verdiyseniz bir buçuk saatlik yolculuktan sonra İstanbul’dan Kıbrıs’a ulaşabilirsiniz. Uçuş rotanıza göre kalkış yaptığınız noktaya göre zamanlama değişkenlik gösterecektir. Bir buçuk saatlik yolculuktan sonra Ercan Havaalanından Girne’ye toplu taşıma seçenekleri ile ya da araç kiralama seçeneği ile bireysel olarak yolculuk yapabilirsiniz. Alternatif seyahat seçenekleri arıyorsanız Mersin’den deniz yolu ile Kıbrıs’a geçebilirsiniz. Girne’ye ulaştığınızda uzun Akdeniz sahilleri sizi bekliyor. Lapta dolmuşları hizmetinizdeyken bireysel olarak araç kiralama seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Girne’ye yapacağınız geziyi birtakım seçeneklerle ideal hale getirebilirsiniz. Hayatın pahalı olduğunu söyleyebileceğimiz Kıbrıs’a seyahat etmeden önce bir takım planlamalar yapabilir, şartları iyileştirebilirsiniz. Yolculuğa başlamadan önce planlama yaparak erken rezervasyon imkânlarını değerlendirebilir Girne konaklama ihtiyacınızı bütçeye uygun hale getirirken uygun bilet fırsatlarını değerlendirerek de Girne ziyaretinizi uygun hale getirebilirsiniz. Bununla beraber şehirle ilgili harita ve krokiler temin ederek şehirde ulaşım için daha az vakit harcayabilirsiniz.

En İyi Zaman

Girne’de zaman geçirebileceğiniz birçok seçenek arasında öncelikle zengin doğa seçenekleri yer alıyor. Doğa sporlarına merakınız varsa trekking ya da diğer doğa sporları ve arazi yürüyüşleri gibi hafif sporlar yapabilirsiniz. Bunun dışında doğa seçenekleri olarak Akdeniz’in uzun sahilleri de sizi bekliyor. Çeşitli etkinliklerle özel seçenekler haline gelen sahillerde eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Girne’de zaman yat gezisi ya da diğer etkinliklerle özel hale gelirken gece hayatı ile de değişik eğlence seçenekleri beğeninize sunuluyor. Kumar merkezleri ile meşhur olan Kıbrıs’ta gece hayatında kumar seçeneği dışında disko seçeneği ile bol hareketli ve enerjik şekilde eğlenebilirsiniz.

Ulaşım

Girne ulaşım seçeneklerinin çok çeşitli olmadığı KKTC hava yolu ile Türkiye üzerinden olduğu gibi çevre ülkelerden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Deniz taşımacılığı seçeneğinin çok yoğun olmadığı Kıbrıs’a feribot ile de ulaşabilirsiniz. KKTC’ye indiğinizde Ercan Havaalanından toplu taşıma seçenekleri ile Girne’ye ulaşabileceğiniz gibi araç kiralama seçeneği ile bireysel olarak da seyahat ederek Girne’ye gelebilirsiniz. Şehir içi ulaşım için de toplu taşıma seçeneklerini kullanabileceğiniz Girne’de bireysel olarak araç kiralama seçeneğini kullanan kişiler araçlarıyla şehir içinde gezilerine devam edebilirler. Kıbrıs’ta ulaşım için en önemli detaylardan biri de trafik yönü öne çıkmaktadır. Türkiye’deki trafiğin aksine soldan akan trafik bireysel olarak gezi yapacakların dikkat etmesi gereken bir noktadır.

Alışveriş

Girne’de alışveriş seçenekleri olarak en dikkat çekici ürünler el işi ürünler olarak öne çıkıyor. Girne’de halk pazarı tarzı merkezlerden ve hediyelik eşya satan dükkânlardan alabileceğiniz el sanatları ürünleri ile hediyelik eşyalara sahip olabilirsiniz. Bu seçeneklerin dışında klasik anlamda AVM tarzı seçenekleri kullanarak alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçeneklerde dikkat etmeniz gereken bir nokta Girne’deki hayat pahalılığı göz önünde bulundurularak alışverişlerin bütçeye uygun hale getirmeye dikkat etmelisiniz.

Yeme İçme

Kıbrıs gezinizi unutulmaz hale getireceğiniz yeme içme seçeneklerini mercek altına aldığımızda ilk olarak şeftali kebabını denemenizi söyleyebiliriz. Özel bir lezzet olan şeftali kebabını menünüze ekleyebileceğiniz gibi fırın kebabı da menünüz için özel bir seçenek olacaktır. Çadısdes ve hellim peyniri de özel yemek seçenekleri arasında yer alırken samarella ve humus gibi lezzetleri de tadabilirsiniz. Anadolu mutfağından etkilenen KKTC mutfağı ürünlerini yansıtan Girne lezzet seçenekleri, Asya ve Avrupa mutfaklarından da esinlenerek özel lezzetlere dönüşmüştür. Gullurikya, macun ve nor böreği gibi seçeneklerle de Girne gezinizi daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Konaklama

Konaklama seçenekleri ile de bütçenize uygun seçenekler sunan Girne konaklama merkezleri, şehre gelmeden önce erken rezervasyon seçenekleri ile bütçeye uygun hale getirebilirsiniz. Girne konaklama seçeneklerini mercek altına aldığımızda The Olive Three Otel, Kemerli Konak Boutiqe Hotel, Citrus Homes, Farm House ve Paradise gibi seçeneklerden tercih yaparak otel seçeneğinizi belirleyebilirsiniz. Bu seçenekler dışında butik otel ve pansiyon gibi seçeneklerle konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bu noktada konaklama tercihleriniz şehir gezinizi de etkileyecek; lüks otellerde konaklamanız durumunda zamanın büyük çoğunluğu otel bünyesinde geçerken butik otel ve pansiyon ya da oda kiralama gibi seçeneklerle şehrin akışını yakalayabileceksiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Akdeniz’i ayaklarınızın altına sunan Girne’de sahil gezileri düzenleyebileceğiniz gibi yat gezisi gibi seçeneklerle de Akdeniz’i daha yakından yaşayabilirsiniz. KKTC denince akla gelen kumar seçeneği Girne’de de eğlence seçeneği olarak öne çıkarken gece hayatı için diğer eğlence seçenekleri de mevcuttur. Disko seçeneği ile enerjik bir eğlence seçeneğine sahipsiniz. Aynı seçenek içinde canlı müzik gibi seçenekleri de değerlendirebilirken özel disko eğlencelerine de katılabilirsiniz. Girne’de eğlenmek için seçenekler arasında doğa sporları tercihleri de yapabilir, doğayla iç içe zaman geçirebilirsiniz.

Girne gezisi mi planlıyorsun?

Girne hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Girne gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Girne gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.