Girne Kalesi, Kıbrıs

Kıbrıs, hiç şüphesiz Akdeniz’in sıcacık ikliminde tatil severler için çok güzel bir destinasyon. Tarihi yapısı, tertemiz kumsalları, doğası, insanları ve Rum-Türk ilişkilerini görebileceğiniz doyurucu bir kültürel nokta olma özelliğini taşımaktadır. Rahatlatıcı dokusu, eşsiz güzellikte olan kumsalları ve tüm bunların birleşmesi sonucu ortaya çıkan kültürel miras, tarihi zenginlik her zaman Kıbrıs’a gelen tatilcileri büyülemektedir adeta.

E! Hal böyle olunca Kuzey Kıbrıs’a her yaz binlerce Türk ve Yabancı turist akın etmektedir. Gelen yerli yabancı turistler elbette sadece kumar için değil, kültür, sanat, turkuaz renkli denizi, altın sarısı kumsalları ve doğası için gelmekte. Türk ve Rum ilişkilerini gözlemleyeceğiniz köyler, yerel lezzetler tatilinize ayrı bir değer katacaktır.

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Gelin sizler için derlediğim Kıbrıs’a gitmek için en iyi 10 neden listesine bir bakalım. Bu liste, Kıbrıs gezimde beni etkileyen başlıca nedenler olmuştu.

1Lala Mustafa Paşa Cami – St. Nicholas Katedrali

Lala Mustafa Paşa Camii, Kıbrıs

Tüm Akdeniz coğrafyasının en güzel ve ihtişamlı gotik yapılarındandır.

2Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesi

Girne Kalesi, Kıbrıs

Girne‘nin sembolü ve görkemli yapılardan biridir Girne Kalesi. İçerisinde bulunan Batık Gemi Müzesini görmeden çıkmayın kaleden…

3Tarihi Girne Limanı

Tarihi Girne Limanı, Kıbrıs

Girne’de ilk görülmesi gereken yer diyebilirim. At nalı şeklinde inşa edilmiş olan tarihi liman, şehir merkezinde yer almaktadır. Akşam görünümü bir başka güzeldir. Akdeniz’in sıcacık akşamlarında liman yanında sıralı restoranlarda limana karşı ada mutfağını tadabilir, harika kahvelerinden yudumlayabilirsiniz.

4Salamis Antik Kenti

Salamis Antik Kenti, Kıbrıs

Bronz çağında kurulan Antik Kent M.Ö 11. yüzyıla dayanmaktadır. Roma dönemine ait kalıntılar görülmeye değer.

5St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi, Kıbrıs

Deniz seviyesinden 732 mt. yükseklikte yer almaktadır kale. Kıbrıs’ın sıcaklarında çıkabilene benden kocaman bir tebrik! 🙂

6Karpaz Altın Kumsalları

Dipkarpaz Köyü, Kıbrıs

2 km boyunca uzanan muhteşem sahili ve masmavi denizi ile denizde yüzdüğünüzü anlıyorsunuz. 🙂

7Karpaz Eşeği

Karpaz Eşekleri, Kıbrıs

Ülkenin sembolü olan Karpaz Eşekleri adeta bir haraç keser gibi yolunuzu kesmekte. Toplu halde dolaşırlar. Dipkarpaz köyü ve Zafer Burnu arasında yer alan doğal ortamlarında görebilirsiniz. Ne verirseniz yerler kendileri. 🙂 Bknz: Cips vermekteyim…

8Şeftali Kebabı

Şeftali kebabı, Kıbrıs
Fotoğraf: tazekibrisli.com

Kıbrıs’a özgü kebap çeşidi. Koyun ya da keçinin “telb” denilen iç zarının kıyma, soğan, maydanoz karışımı ile dolma biçiminde sarılması ile yapılır.

9Hellim

Kıbrıs Hellim Peyniri
Fotoğraf: yeniduzen.com

Kıbrıs’a özgü bir peynir türüdür. Koyun ya da keçi sütünden yapılan peyniri Kıbrıs’lılar kahvaltılarında, mangalda pişirerek veya tavada kızartarak da yemektedirler.

10Ceviz Macunu

Kıbrıs Ceviz Macunu
Fotoğraf: havadiskibris.com

Kıbrıs Türk kültürünün en gözde tatlılarındandır. Taze ceviz meyvesi, acılığının giderilmesi için 6-7 gün suda bekletilir ardından karanfil ve badem ile kaynatılır. Kaynama sonrası bir güzel şeker ilave edilir üzerine. Genellikle kahve içildikten sonra servis edilir.

Değerlendirme Yazısı
Kıbrıs'ı Gezmek İçin En İyi 10 Neden

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.