Girne Kalesi, Kıbrıs

Kıbrıs, hiç şüphesiz Akdeniz’in sıcacık ikliminde tatil severler için çok güzel bir destinasyon. Tarihi yapısı, tertemiz kumsalları, doğası, insanları ve Rum-Türk ilişkilerini görebileceğiniz doyurucu bir kültürel nokta olma özelliğini taşımaktadır. Rahatlatıcı dokusu, eşsiz güzellikte olan kumsalları ve tüm bunların birleşmesi sonucu ortaya çıkan kültürel miras, tarihi zenginlik her zaman Kıbrıs’a gelen tatilcileri büyülemektedir adeta.

E, hal böyle olunca Kuzey Kıbrıs’a her yaz binlerce Türk ve Yabancı turist akın etmektedir. Gelen yerli yabancı turistler elbette sadece kumar için değil, kültür, sanat, turkuaz renkli denizi, altın sarısı kumsalları ve doğası için gelmekte. Türk ve Rum ilişkilerini gözlemleyeceğiniz köyler, yerel lezzetler tatilinize ayrı bir değer katacaktır.

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Gelin sizler için derlediğim Kıbrıs’a gitmek için en iyi 10 neden listesine bir bakalım. Bu liste, Kıbrıs gezimde beni etkileyen başlıca nedenler olmuştu.

Lala Mustafa Paşa Cami (St. Nicholas Katedrali)

Tüm Akdeniz coğrafyasının en güzel ve ihtişamlı gotik yapılarındandır.

Lala Mustafa Paşa Camii, Kıbrıs

Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesi

Girne‘nin sembolü ve görkemli yapılardan biridir Girne Kalesi. İçerisinde bulunan Batık Gemi Müzesini görmeden çıkmayın kaleden…

Girne Kalesi, Kıbrıs

Tarihi Girne Limanı

Girne’de ilk görülmesi gereken yer diyebilirim. At nalı şeklinde inşa edilmiş olan tarihi liman, şehir merkezinde yer almaktadır. Akşam görünümü bir başka güzeldir. Akdeniz’in sıcacık akşamlarında liman yanında sıralı restoranlarda limana karşı ada mutfağını tadabilir, harika kahvelerinden yudumlayabilirsiniz.

Tarihi Girne Limanı, Kıbrıs

Salamis Antik Kenti

Bronz çağında kurulan Antik Kent M.Ö 11. yüzyıla dayanmaktadır. Roma dönemine ait kalıntılar görülmeye değer.

Salamis Antik Kenti, Kıbrıs

St. Hilarion Kalesi

Deniz seviyesinden 732 mt. yükseklikte yer almaktadır kale. Kıbrıs’ın sıcaklarında çıkabilene benden kocaman bir tebrik! 🙂

St. Hilarion Kalesi, Kıbrıs

Karpaz Altın Kumsalları

2 km boyunca uzanan muhteşem sahili ve masmavi denizi ile denizde yüzdüğünüzü anlıyorsunuz. 🙂

Dipkarpaz Köyü, Kıbrız

Karpaz Eşeği

Ülkenin sembolü olan Karpaz Eşekleri adeta bir haraç keser gibi yolunuzu kesmekte. Toplu halde dolaşırlar. Dipkarpaz köyü ve Zafer Burnu arasında yer alan doğal ortamlarında görebilirsiniz. Ne verirseniz yerler kendileri. 🙂 Bknz: Cips vermekteyim…

Karpaz Eşekleri, Kıbrıs

Şeftali Kebabı

Kıbrıs’a özgü kebap çeşidi. Koyun ya da keçinin “telb” denilen iç zarının kıyma, soğan, maydanoz karışımı ile dolma biçiminde sarılması ile yapılır.

Şeftali kebabı, Kıbrıs
Fotoğraf: tazekibrisli.com

Hellim

Kıbrıs’a özgü bir peynir türüdür. Koyun ya da keçi sütünden yapılan peyniri Kıbrıs’lılar kahvaltılarında, mangalda pişirerek veya tavada kızartarak da yemektedirler.

Kıbrıs Hellim Peyniri
Fotoğraf: yeniduzen.com

Ceviz Macunu

Kıbrıs Ceviz Macunu
Fotoğraf: havadiskibris.com

Kıbrıs Türk kültürünün en gözde tatlılarındandır. Taze ceviz meyvesi, acılığının giderilmesi için 6-7 gün suda bekletilir ardından karanfil ve badem ile kaynatılır. Kaynama sonrası bir güzel şeker ilave edilir üzerine. Genellikle kahve içildikten sonra servis edilir.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.