Kotor Gezilecek Yerler

Kotor, güney Avrupa‘nın kalbinde yer alan küçücük, şirin mi şirin masalsı bir yer. Burası Karadağ‘ın en güzel ve en iyi korunmuş şehri. Yaklaşık 400 yıl gibi bir süre Venedikliler buraya hükmetmiş. Bugün Kotor, geçmiş ve günümüz yapıları ile mükemmel bir uyum içerisinde şehirleşme yapısına sahiptir. Bu mükemmel birliktelik Kotor’u dünyanın nadir yerlerinden biri yapmaktadır.

Adriyatik Denizi’nin kalbinde muhteşem bir koy içerisinde kalan Kotor içerdiği turistik, doğal ve tarihi güzelliklerinden dolayı inanılmaz bir seyahat rotası.  Ancak, en büyük turist çekimi elbette muhteşem manzaralarıdır. Körfezin masmavi sularında destansı bir fon sağlayan yemyeşil dağlar arasında kalmış ortaçağ şehri.

Boka Körfezi Manzarası, Kotor

Kotor Körfezi de tarihi açıdan önemi olan zengin bir yer. Körfezi çevreleyen şehirlerin, kasabaların ve köylerin birçoğu ortaçağ şehri ve mükemmel derecede korunmuştur. Tüm bu yapılarla birlikte dünyanın dört bir yanından gelen tarih ve mimari sanat meraklılarını da ziyadesiyle cezbediyor.

Kotor Old Town

Kotor, birçoğu keşişler olmak üzere Ortodoks ve Katolik hacıları için bir tür kutsal bir durak. Şehir, birkaç Ortodoks Hıristiyan ve Katolik kilisesi ile katedrallere ev sahipliği yapıyor.

Kotor Eski Kent

Sözün özü, bu harika şehri gezmek, Akdeniz ikliminin sıcaklığını iliklerinize kadar yaşamak, tarihin içerisinde kaybolmak, muhteşem doğasında yürüyüşler yapmak, tekne gezintileri ve açık hava etkinliklerinin yıl boyunca ritmine kendinizi kaptırmanız için Kotor’a mutlaka ama mutlaka gelmelisiniz. Üstelik Karadağ, Türk vatandaşlarından vize de istemiyor. Ancak, biraz acele etmekte fayda var. Çünkü eli kulağında her an Karadağ, Avrupa Birliği’ne girebilir.

Ayrıca Okuyun: Kotor Gezi Rehberi

Kotor Gezilecek Yerler

Kotor’dan bahsetmişken bir de Kotor’da nereler gezilir, Kotor’da gezilecek yerler arasında mutlaka görülmeye değer yerler nerelerdir gelin bir göz atalım…

Eski Kent (Old Town)

Kotor’un en ünlü yeri işte burası! Kotor tarihinin, kültürünün ve geleneğinin korunmakta olduğu yer. Eski Kent, Ortaçağ mimarisine sahip çok sayıda anıt yapıya ev sahipliği yapıyor. Kiliseler, katedraller, saraylar ve müzeler… Tarihi yapıların mimarisi, çok sayıda dar labirent sokakları, meydan ve pazarları burayı bir cazibe merkezi yapıyor. Tabi sadece bunlarla da sınırlı değil. Çok sayıda şık tasarımlı yeme-içme mekanları, zengin ailelerin sarayları ve çok sayıda kıvrımlı merdivenler içeriyor. Hepsi de göze hitap ediyor. Bugün, Kotor, Akdeniz’in en iyi korunmuş Ortaçağ şehri olarak kabul ediliyor. En etkileyici olanı da, şehri çevreleyen surlardır. Yaklaşık 5 km uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğinde şehir surları. Tamamıyla korunmuş. Avrupa’daki sur mimarisinin de eşsiz bir örneğidir.

Kotor Old Town Manzarası

Eski Kent meydanında birkaç meydan bulunuyor. Ancak en büyük ve en meşhur olanı Trg od oruzja’dır (Silahlar Meydanı). Meydan, vakti zamanında şehirlilerin ana toplanma yeriydi. Burada çeşitli toplantılar yapılır, Kotorlular eğlenirmiş. Bugün de, Kotor’un kültürel zenginlikleri içerisinde yer alan Sveti Tripun Katedrali, Sveti Luka Kilisesi, Prens Sarayı gibi önemli kültürel eserleri içerisinde barındıran paha biçilemez bir yer. Sveta Marija Kilisesi, Leydi Kilisesi ve Napolyon Tiyatrosu, günümüzde Denizcilik Müzesi olan Bizanti, Buca, Pima, Grgurin gibi çok sayıda saray da bulunmakta. Ayrıca Kotor eski kent bölgesinde, ilk turizm ve otelcilik fakültesinin yanı sıra bazı müzik salonları, kültür merkezleri ve galeriler bulunmakta.

Kotor Old Town Girişi

Eski Kent bölgesinde en çok butik mağazalara rastlayacaksınız. Ayrıca, ünlü Avrupa ve dünya tasarımcılarının ayakkabı ve kıyafetlerinin satıldığı bazı küçük mağazalar da bulunuyor. Butik ve giyim mağazalarının dışında, eski kentte çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, fotoğraf dükkanı, kuyumcu, kitapçı, antika dükkanı, kuaför salonu, güzellik merkezi, berber dükkanı, kafeler ve pizzacılar bulunuyor.

Kotor Silahlar Meydanı

Tüm bu yerleri gezmeniz için elbette Eski Kent bölgesine bir tam gününüzü ayırmanız gerekiyor. Çünkü Kotor Eski Kentte görmeniz gereken çok sayıda tarihi zenginlik var. Hepsi de Kotor eski kentinde yer alıyor.

Perast

Perast, kesinlikle Boka Körfezi’nin en güzel yerlerinden biri. En sessiz kasaba. Dar sokakları ve sayısız, çoğunlukla terkedilmiş Rönesans ve Barok sarayları, Boka Körfezi’nin eski zenginliğini ve sakinlerinin lüks yaşamlarına tanıklık ediyor.

Perast, Kotor

Perast, bir denizci kasabasıydı. Bugün bile kaptan saraylarının ayakta durduğunu burada görebilirsiniz. Perast’ta 16 adet korunaklı saray bulunuyor. Bunların arasında Barok Bujovic Sarayı en meşhurudur. Diğer saraylar ise Bronza, Sestokrilovic, Mazarovic, Balovic, Viskovic, Pavlovicini, Martinoviç, Zmajevic ve diğerleri.

Hepsi 12 Perast kardeşliğini temsil ediyor. Perast, çok sayıda turistik aktivite sunmasa da, Temmuz ve Ağustos aylarında geleneksel Fasinada şenlikleri yapılıyor. Katılmayı düşünebilirsiniz.

Kotor Katedrali

Karadağ’da yer alan iki Roma Katolik Katedrali’nden biri olan Kotor Katedrali Romanesk mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alıyor.

Kotor Katedrali

Katedrale giriş ücretli. Katedral içerisinde yerel elbiseleri, silah ve güzel bir koleksiyona sahip birkaç araç ve gereci görebilirsiniz. Kilise çan kulesine çıkarak da Eski Kent bölgesinin birkaç güzel fotoğrafını çekebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Mostar’dan Kotor’a Nasıl Gidilir?

Aziz Nikola Kilisesi

Aziz Nikola (Sveti Nilolaos) Kotor eski kent içerisinde yer alan Sırp Ortodoks kilisesidir. Etkileyici bir Bizans mimarisine sahiptir.

Aziz Nikola Kilisesi, Kotor

İkiz kubbeleri ve süslü iç mekanı ile görülmeye değer bir yapıdır. 1909 yılında inşa edilmiş. Buraya ise giriş ücretsiz.

Aziz Luke Kilisesi

Kotor Katedrali ve Aziz Nikola Kilisesi’nin etkileyici mimarilerinin yanında daha küçük kalan Aziz Luke Kilisesi de çevresi itibariyle görülmeye değer bir yapıdır. 1195 yılında inşa edilmiş. Kotor yerlileri için önemli bir yerdir burası.

Aziz Luke Kilisesi, Kotor

Küçük olduğuna bakmayın, İtalyan tarzında inşa edilmiş bir Katolik Kilisesi olan Aziz Luke, 1657’de Ortodoks Kilisesi oldu ve daha sonra Katolik mezhebi de eklenince her iki inanca yönelik hizmet vermeye başladı.

Denizcilik Müzesi

Denizcilik Müzesi, Kotor Körfezi’nden kalan mükemmel bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Denizcilik üzerine nadide eserler, geleneksel kıyafetler, madeni paralar, silahlar ve mobilyalar.

Denizcilik Müzesi, Kotor

Birkaç Euro ile müzeye giriş yapabilir ve bu güzel eserleri yerinde görebilirsiniz. Müze, Eski Kent bölgesi içerisinde yer alıyor.

Kayaların Leydisi

Perast’ta yer alan iki muhteşem adadan birinde yer alan Kayaların Leydisi Katolik Kilisesi Boka Körfezi’nin en gözde mekanlarından biri. Kayaların Leydisi’ni görmenin en iyi yolu Kotor’dan bir tekne kiralamak olacaktır. Yolculuk hem keyifli hem de muhteşem körfez kıyı şeridini görmek için harika bir yolculuk olacaktır.

Kayaların Leydisi, Kotor

Ada, bir efsaneye göre büyük yelkenli teknelerinde büyük taşlar getiren denizciler tarafından yapılmış. Yani burası yapay bir ada. Adadaki kilise 1630 yılında inşa edildi.

Ayrıca Okuyun: Akdeniz’in Işıltılı Şehri “Kotor Gezi Notları”

Saat Kulesi

Kotor Eski Kent bölgesine güney kapısından giriş yaptığınız anda hemen karşınızda beliren tarihi yapı. Silah Meydanı’nda yer alıyor. Devasa boyutu ile meydanın vazgeçilmez yapılarından.

Kotor Saat Kulesi

17. yüzyılda inşa edildi. Saat Kulesi’nin dikkat çeken bir yanı da eskiden insanlar yüz kızartıcı bir suç işledikleri zaman buraya bağlanır ve cezalandırılırmış.

Pima Sarayı

1667 depreminden sonra inşa edilen Pima Sarayı, güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Teraslı saray Rönesans tarzında inşa edilmiş olup, pencereleri ve üst balkonu Barok tarzında inşa edilmiş.

Pima Sarayı, Kotor

Balkon korkulukları Kotor demirci ustalarının el emeği göz nuru. Saray 1979 depreminden sonra yeniden inşa edilerek bugünkü görünümüne kavuştu. Eski Kent bölgesinde yer alan saray dış mimarisi ile görülmeye değer bir yapı.

Napolyon Tiyatrosu

Tiyatro binası 18. yüzyılda inşa edilmiş. 1810 yılında Fransızlar, ülkenin ilklerinden biri olan tiyatro binasını kurmak için yeniden inşa ettiler. 1979 depreminde, güney cephesi neredeyse tamamen yok edildiğinde büyük ölçüde hasar gördü. Sonrasında ise cephe restorasyonu, Kuzey Makedonya‘daki akademik heykeltıraşlar ve inşaatçılar tarafından tüm detaylarıyla bugünkü görünümüne kavuşturuldu.

Kampana Kulesi

Kampana Kulesi, eski Kotor kentini çevreleyen Ortaçağ surlarının en ayırt edici özelliklerinden biri. Başlangıçta Bizans imparatoru I. Justinian tarafından kurulan yapı, işgalcileri caydırmak amacıyla kentin savunma sistemine eklenmesiyle yıllar içerisinde daha da büyümüştü. 13. ve 14. yüzyılda inşa edilen görkemli Kampana Kulesi, Scurda Nehri’nin Kotor Körfezi’ne aktığı bir noktada yer alıyor.

Kampana Kulesi, Kotor

Körfezin ve çevredeki dağlık manzaraların yanı sıra, Kotor’un tarihi ihtişamı ve şehri kuşatan doğal manzaraları seyretmek için harika bir olanak sunuyor. Sur duvarlarında yürüyüş yapabilir ve tüm bu manzarayı keyifle seyre doyabilirsiniz.

Kotor Kalesi

Kotor’un Eski Kentini keşfedip büyüsüne kapıldıktan sonra, bu çarpıcı tarihi yapıları bir de tepeden görme zamanı. Kotor Kalesi’ne (Aziz John ve Sveti Ivan olarak da bilinir) tırmanın ve Eski Kent ile Boka Körfezi’nin muhteşem manzarasını seyre doyun.

Zorlu bir tırmanış sizi bekliyor olacak. Fakat emin olun attığınız her adımın hakkını veren bir manzara ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Kotor Kalesi

Kotor gezisi sırasında kaleye tırmanmadan geziyi sonlandırmak olmaz. Deniz seviyesinden 280 metre yükseklikte bulunan Kotor Kalesi, eski Kotor kentinin muhteşem bir manzarasını sunuyor. Kaleyi ziyaret etmeniz gereken başka bir sebep de Boka Körfezi’nin büyüleyici manzarasıdır.

Boka Körfezi, Kotor

Kaleye tırmanırken birkaç dinlenme yeri var. Buralarda yerel esnaf bira ve su da satıyor.

Karadağ’ın en güzel sahil kentlerinden biri olan Kotor, binlerce yıllık geçmişi yansıtan tarihi yapıları, doğal dağ manzaraları, Boka Körfezi’nin büyüleyen görüntüsü, aynaya benzer suları ve ilginç kırmızı çatılı evleriyle gözlerden uzak tarihi bir cennet. Balkanlar gezisinin olmazsa olmaz duraklarından biri olan Kotor’u bir gün mutlaka ziyaret edin ve Kotor gezilecek yerler üzerine keyif dolu bir keşfe çıkın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.