Makedonya’ya gelinmişse eğer, görkemli Ohrid Gölü ile özdeşleşen Ohri’yi görmeden geçmek olmazdı. Bu muazzam göl, ülkenin güneybatı köşesinde Arnavutluk sınırında yer alıyor. Ohri, yerel Makedonlar ve diğer bölgesel/Avrupalı tatilciler tarafından tercih edilen bir yaz tatili beldesi olarak popüler hale gelmiştir. 3 gün burada geçirdim ve rahatlatıcı atmosferi ve doğal güzelliği ile keyifli zamanlar geçirmiştim.

Ohri, Makedonya’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Balkanlar’ın Kudüs’ü dendiğinde akla ilk gelen Saraybosna olsa da, Ohri için de aynı benzetme yapılır. Ohri’de gezilmesi gereken yerler arasında, ünlü kiliselerin yanı sıra Ohri Gölü’nde bir tekne gezintisi yapmak, çeşitli antik kalıntıları, ortaçağ anıtlarını ve civardaki Osmanlı yapılarını görmek yer alıyor.

Ohri Kenti

Ohri, aynı adı taşıyan Ohrid Gölü kıyısında, küçük bir yerleşim yeri. Kent, 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Bölgede daha fazlasını görmek isteyenler için Ohri, diğer çevre yerlere yapılan günlük geziler için harika bir üs görevi görüyor. Dolayısıyla, “Makedonya’nın İncisi” nde zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz bazı gezilecek yerler var.

Ohri Çarşısı’nda Gezin

Tabii ki Ohri kentinin en yoğun kısmı gölden yukarı doğru çıktığınızda karşınızda belirecek olan çarşı yeridir. Ohri’nin St. Klement Kilisesi’nin adını taşıyan bu güzel yaya caddesi, kafeler ve dondurma tezgahlarından butik giyim mağazalarına kadar birçok mağaza ve dükkanlarla dolu.

Ohri Çarşısı

Bugün ayakta duran az sayıda binası var bunlar da yerel Makedon mermerleriyle kendini ortaya koyuyor. Çarşının kuzey ucunda, su çeşmesi ve tarihi Çınar Ağacı’nın bulunduğu küçük bir meydan var. Meydanın etrafında da şehrin camileri bulunmakta.

Ohri Eski Kenti’ni Keşfedin

Ohri’nin en güzel yerlerinden biri de, kent merkezinin batı yakasını kaplayan şehrin Eski Kentidir. Burada harika Osmanlı evlerine ve dar Arnavut kaldırımlı şeritlere rastlıyorsunuz. Çarşının herhangi bir yerinden yokuş yukarı inmek sizi çok yakında turist kalabalığının kaybolduğu Eski Kent’in sokaklarına götürecektir. Burada güzel eski ve şirin evleri göreceksiniz ve çok daha rahat bir atmosfer hissedeceksiniz. Şehrin bir zamanlar nasıl olabileceğini görmek burada keyifli anların yaşanmasına neden oluyor.

Ohri Eski Kent Bölgesi

Eski Kent ayrıca önemli bazı tarihi simge yapılara da ev sahipliği yapıyor. Birkaç kapı da dahil olmak üzere eski şehir surlarının kalıntılarını da burada görebilirsiniz. Kapıların en iyi korunanları, şehir pazarına yakın bulunan Üst Kapı’dır. Hemen yakındaki Üst Kapı, şehrin son antik yeri olan Antik Tiyatro’dur. Tiyatro, Ohri’de bulunduğum vakit önemli bir restorasyondan geçiyordu.

Samuel’in Kalesi’ne Tırmanın (Ohri Kalesi)

Ohri’nin en baskın simgesi eski şehrin tepelerinde bulunan muazzam Samuel’in Kalesi’dir. Samuel’in Kalesi olarak da bilinen Ohri Kalesi, 10. yüzyılın sonundaki ilk Bulgar İmparatorluğu’nun başkentiydi. Arkeolojik kalıntılar, aynı noktada inşa edilmiş daha büyük bir kalenin olduğunu da gösteriyor.

Ohri Kalesi

2003 yılında yapılan onarımlar sayesinde ziyaretçiler kaleyi ziyaret edip, surlar boyunca yürüyebilir ve Ohri Gölü’nün eşsiz manzaralarını buradan doyasıya seyredebilirler. Kaleden eski şehrin tamamını da görebiliyorsunuz.

Daha Fazla Okuyun: Budva Gezilecek Yerler – 2.500 Yıl Öncesine Uzanan Bir Şehir

Ohri’nin Ünlü Kiliselerini Gezin

Ohri boyunca, Bizans tarzında birçok tarihi Ortodoks kilisesine rastlayacaksınız. Her biri Kutsal Meryem Perivlepta Kilisesi içindeki boyalı fresklerden St. Sophia Kilisesi’nin uzun tarihine kadar kendi ilginç yönlerine sahiptir. Bu, bazı ortaçağ kiliseleri ziyaret etmek ve keşfetmek için iyi olacaktır. Ohri’de kiliselere giriş ücretli.

Aziz John Kilisesi, Ohri

Muhtemelen en popüler ve doğal olanı Kaneo’daki Theologian St. John Kilisesi’dir. Ohri’nin simgesi St. John Kilisesi, Samuel’in Kalesinin altındaki ormanlarda gizli göz alıcı bir yapı. Kaleden inen ya da sahil boyunca uzanan patika yolu takip ederek bu muhteşem kiliseye ulaşabilirsiniz.

Aziz Yuhanna Kilisesi, Ohri

Uçurumun dibinde, Ohri Gölü’ne nazır bir başka kilise var ki bu da görülmezse olmaz. Ohri’nin diğer kiliseleriyle karşılaştırıldığında oldukça küçüktür, ancak mimarisi ve konumu ile diğer kiliselerin önüne geçiyor. Kaneo’daki kiliseyi görmek için en iyi nokta, kilisenin hemen yukarısına çıkan patika yola doğru ilerlemek ve kiliseyi tepeden görecek bir konumda olmak.

Ohri’nin Plajında Yüzün ve Güneşlenin

Ohri’ye gelenler için en belirgin aktivitelerden biri de gölde yüzmektir. Göle yakın birçok noktada plaj bulunuyor. Ohri Limanı ve Kaneo Kilisesi arasında küçük bir taşlı halk plajı bulunuyor.

Ohri Gölü'nde Yüzenler

Ohri’yi yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, şehir plajlarının oldukça yoğun olması sürpriz olmayacaktır. Kaneo’ya daha yakın olan plajlarda, güneşlenmek ve yüzmek için biraz daha sessiz olan bazı küçük yerler var. Genel olarak, şehir merkezinden daha da uzaklaştıkça daha sessiz yerlerle kaşılaşıyorsunuz.

Güneyde Ohri’den kıyıya doğru ilerlerken, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda bağımsız tesis var.

Sahil Kenarında Bir Şeyler Yemek İsteyebilirsiniz

Ohri Gölü’nün kıyısında, göle özgü taze balık yiyebilirsiniz. Akşam yemeği için göl kenarında güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Ohri Sahil Kenarı

Restoranlar göle nazır, sade atmosferi ve lezzetli yemekleri ile çok rağbet görüyor. Ya da öğlen buzlu kahve ya da sandviç için Beach Bar & Restoran’ı tercih edebilirsiniz.

Struga’yı Ziyaret Edin

Turist kalabalığından uzaklaşmak için yakındaki Struga şehrine gitmek isteyebilirsiniz. Burada Makedon yaşamının daha sıradan bir tarafına bakabilirsiniz. Ohri Gölü’nün kuzey ucunda ve sadece 15 km uzaklıkta bulunan Struga, bölgeye artan turizmden daha az etkilenmiş gibi görünüyor. Bunun nedeni, şehrin komşu Ohri şehri gibi simge yapı ve mimarileri barındırmamasıdır. Ancak Ohri’den farklı olarak, şehrin merkezine yakın iki uzun sahil şeridine sahip. Oldukça ilginç olanı da, kıyıdan uzak duran sazlıklar.

Şehir, Ohri Gölü’nden akan Drin Nehri’nin etrafına kurulu. Burada çok sayıda yerlinin çalıştığı birçok kafe ve bar bulabilirsiniz. Struga’da da çarşı ve pazarları dolaşabilir yörele özgü hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ohri’den Struga’ya gitmek için ise şehir merkezinden 40 Denar’a otobüse binebilirsiniz. Taksi ile gitmek isterseniz 100 Denar tutuyor.

St. Naum Kilisesi

Ohri’ye gelen turistler için en popüler günübirlik gezi noktası St. Naum Kilisesi’dir. Buraya tekne yolculuğu yaparak gelebilirsiniz. Manastırın kendisi güzel bir eski kilise ve bakımlı bahçeler ile göl manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Çok doğal bir ortamı var.

St. Naum Kilisesi, Ohri Gölü’nün en popüler plajlarından birine sahip olmakla birlikte, çoğu insan sadece kumsalı için buraya geliyor. Ohri’de olduğu gibi, burası da halka açık bir plaj.

Gün Batımını Limandan İzleyin

Benim görüşüme göre, gün batımını izlemek için en iyi yer, Ohri’nin sahilindeki iskelenin yanı başı.

Ohri Gün Batımı

Buradan Ohri’nin ski kenti ve Samuel’in Kalesi üzerinde gökyüzünün tüm tonlarını görebiliyorsunuz.

Daha Fazla Okuyun: Kotor Gezilecek Yerler

Ohri Gölü Üzerinde Bir Tekne Yolculuğuna Çıkın

Ohri’ye kadar gelip tekne turu yapmadan dönmek eksik kalacaktır. Ohri Gölü, Avrupa’nın en eski ve en büyük göllerinden biridir. Ohri kenti ile birlikte göl, 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Siteleri’nin kültürel ve doğal önemi nedeniyle listeye girdi. Ohri Gölü tekne turları için iskeleye inip burada bulunan teknelerden birine giderek bilgi alabilirsiniz.

Ohri Gölü Tekne Turu

Gidiş-dönüş tekne yolculuğunda Naum Kilisesi’ni görmek istemiyorsanız bunu kaptana söyleyebilir ve fiyatı daha da düşürebilirsiniz. Ohri Gölü’nde tekne turu kişi başı yaklaşık 10 EUR.

Ohri Antik Tiyatrosu’nu Gezin

Ohri merkezinin yakınında, Antik Tiyatro bulunuyor. M.Ö. 200 civarında inşa edilmiş ve 4.000 seyirci kapasitesiyle açık hava Hellenistik tarzda tarihi bir yapı. Roma döneminde gladyatör savaşları için kullanılmış, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra da kendi kaderine terk edilmiş.

Ohri Antik Tiyatro

Daha sonraları yapılan restorasyonlarla halk gösterileri için kullanılmaya devam etmiş. En önemli gösterilerden biri de yıllık Ohri Yaz Festivali’nin burada yapılıyor olması. Antik tiyatroya giriş ücretsiz.

Robevci Aile Evi Müzesi

Ohri Eski Kenti’nde yer alan Robevci Aile Evi Müzesi, 19. yüzyıldan kalma geleneksel Makedon mimarisinin muhteşem bir örneğidir. Asken 35 yıl önce Robevci ailesi için inşa edilmiş.

Bugün ev, Robevci ailesinden kalma hatıra eşyaları, Ohri’den, Roma ve Yunan eserlerinin sergilendiği kültürel ve tarihi bir müzedir. Ev içerisinde yer alan eski mobilyalar ve ahşap oymacılığını görmek, Ohri’nin nasıl olduğuna dair eski dünyasına bir göz atmak için iyi olacaktır. İlk görüşünüzde Safranbolu Evleri’ne benzetebilirsiniz.

Aziz Sofya Kilisesi’nin Fresklerine Bakın

Ohri’deki Ayasofya Kilisesi, Makedonya’daki en önemli anıtlardan biri ve Makedon ortaçağ sanatı ve mimarisinin klasik bir örneğidir.

Ayasofya Kilisesi, Ohri

Başlangıçta Bizans İmparatorluğu’nun Ohri Başpiskoposunun katedral kilisesiydi ve bölgenin dini otoritesini yansıtıyordu.

Ayasofya Kilisesi Freskleri, Ohri

Yapım tarihi kesin olarak bilinmiyor. Diğer Makedon kiliseleri gibi, Osmanlı Türkleri tarafından bir kiliseye dönüştürülmeden önce camiye çevrilmiş.

Ohri İncileri İçin Alışveriş Yapın

Ohri’de yapılacak benzersiz şeylerden biri de, yerel bir atölyede ünlü Ohri incilerini görmektir. Ohri incileri parlaklığıyla biliniyor. 1924’ten beri Ohri incileri ile takıları üreten Talev ailesinin atölyesini ziyaret edebilirsiniz. Talev ailesi, Makedonya’da Ohri incileri yapmaya başlayan ilk kişilermiş.

Ulusal Park Galicica’da Doğa İle Bütünleşin

Milli Park Galicica, Ohri Gölü ve Prespa Gölü’nü ayıran bir dağ. El değmemiş ortamı, yürüyüşçüler, kuş gözlemcileri ve doğa tutkunlarının nefes kesen manzaraların keyfini çıkarması için ideal yerlerden biridir.

Havanın bulutsuz ve net olduğu öğlen vakitleri, hem Ohri hem de Prespa göllerinin ve çevredeki kasabaların muhteşem panoramik manzaralarını görebilirsiniz.

Yürüyüş, buradaki en popüler aktivitelerden biridir.

***

Neden Ohri’yi Ziyaret Etmelisiniz?

Ohri, Ohri Gölü’nün kıyısında üç milyon yıldan fazla süren tarihi ile muhteşem bir şehir. 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Ohri şehri, Avrupa’nın en eski insan yerlerin yerlerinden biridir ve “Balkanların Kudüs’ü” olarak da bilinir.

Ohri gezilerinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri ve yapmanız gereken aktiviteleri yazdım. Ohri’ye daha önce gittiniz mi? Ya da gitmek istiyor musunuz? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumda paylaşın!

Değerlendirme Yazısı
Ohri Gezilecek Yerler

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.