Ohri'den Tiran'a Nasıl Gidilir?

Geçmişte Ohri‘den Tiran‘a gitmek oldukça zahmetli bir süreçmiş. En iyi ihtimalle yarım gün, en kötü ihtimalle daha uzun bir süre alabiliyormuş. Ancak şimdi, Kuzey Makedonya ile Arnavutluk arasındaki sınırı geçmek oldukça kolay hale geldi. Ohri ve Tiran arasında düzenli seferler yapılıyor. Bu sayede, sezonluk ve yolcu sayısına bağlı olarak da olsa herhangi bir zorlukla karşılaşmadan seyahat edebiliyorsunuz.

Ancak, sezon dışında Balkanlar’da bir yolculuk yapıyorsanız ve Ohri ile Tiran arasında gitmeye çalışıyorsanız, ulaşım seçenekleri mevcut olmayabilir. Bu nedenle, bu yazıda sizlere Ohri’den Tiran’a seyahat etmenin her iki yolunu da anlatmaya çalışacağım. İlk seçenek, doğrudan ve en basit seçenek olup, diğer ise daha karmaşık ve zamanlama açısından daha stresli bir seçenektir. Zamanınız ve seyahat programınıza bağlı olarak seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Tiran Otogar

Ohri’den Tiran’a Transit Minibüs ile Ulaşım

Bu seçenek, Ohri ile Tiran arasında seyahat etmek için en kolay ve uygun maliyetli olanıdır. Bilet ücreti yaklaşık 20 Dolar. Biletler, Eski Kent’te Tsar Samoil Caddesi’nde bulunan Kompas Travel (Euro Bus) ofisinden satın alınabilir.

Minibüs, şehir merkezinde dev Makedon bayrağına yakın bir noktadan sabah 7’de hareket ediyor. Yolcu sayısı az ise, küçük bir minibüs kullanılırken daha fazla yolcu için daha büyük bir otobüs kullanılıyor.

Saat 8 gibi sınıra gelmiş oluyorsunuz. Sınır geçiş süreci oldukça standarttı ve Kuzey Makedonya ile Arnavutluk arasındaki geçiş yaklaşık 30 dakika kadar sürüyor. Toplamda, yolculuk, sınır geçişi ve mola dahil 3,5 saat sürüyor.

Minibüs normalde şehir merkezinin dışında bir durakta duruyor, ancak şoföre 2 Euro fazladan verirseniz sizi konaklayacağınız yere bırakacaktır.

Tiran-Struga Otobüs Bileti

Bu yolculuk Mayıs ile Eylül ayları arasında yapılıyor.

Kompas Travel gibi bazı otobüs işletmeleri, yaz sezonu olarak kabul edilen Mayıs ile Eylül ayları arasında sadece Ohri’den Tiran’a doğrudan otobüs seferleri düzenliyor.

Diğer otobüs şirketleri, Eurobus gibi, Mayıs ayından Aralık ayına kadar Ohri’den Tiran’a doğrudan otobüs seferleri düzenlemektedir.

Ancak yaz sezonu dışında seyahat ediyorsanız, Eurobus’un web sitesindeki bilet müsaitliğini kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Ohri’den Struga Aktarmalı Tiran’a Ulaşım

Yaz sezonu dışında seyahat ediyorsanız, Ohri’den Tiran’a doğrudan otobüs bulunmayabilir. Bu durumda alternatif olarak Struga’dan Tiran’a otobüs bileti rezervasyonu yapabilirsiniz. Sonrasında Ohri’den Struga’ya taksiyle gelebilir ve Struga’dan otobüse binebilirsiniz. Struga’dan Tiran’a otobüs seferleri yıl boyunca devam etmektedir.

Ohri Gölü’nden Tiran’a direkt otobüs seferleri düzenleyen iki otobüs şirketi bulunuyor:

  • Kompas Travel
  • Eurobus

Struga ile Tiran arasında otobüs biletlerini satın almak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Drita Travel
  • Eurobus
Ohri-Tiran Otobüs Bileti

Ohri’den Tiran’a Taksi ile Ulaşım

Ohri’den Tiran’a Taxi Struga Flori ve Taxi Dauti tek yön yolculuk için 90 Euro civarı ücret alıyor.

Struga’dan Tiran’a Taxi Struga Flori, Taxi Kujtim ve Taxi Dauiti tek yön yolculuk için 80-85 Euro arasında ücret alıyor.

Ohri’den Struga’ya taksiyle tek yönlü yolculuk ücreti ise 7-10 Euro arasında değişiyor. Yukarıda belirttiğim gibi, Ohri’den Tiran’a doğrudan otobüs seferleri yaz aylarında yapılıyor, ancak kış sezonunda her zaman bulunmayabilir. Bu nedenle alternatif olarak Struga’dan Tiran’a otobüs rezervasyonu yapmanız gerekebilir. Daha sonra Ohri’den taksi ile Struga’ya giderek, Struga’dan kalkacak olan otobüse binebilirsiniz.

Ohri’den Tiran’a Araç Kiralayarak Ulaşım

Ohri’den araç kiralayarak Tiran’a gitmek ise günlük 30-45 Euro arasında bir maliyete sahip.

Ohri’de araç kiralama şirketleri: Escape Ohrid, Pegasus Rent a Car Ohri, Interways Ohrid Rent a Car ve Hertz Ohrid.

Açıkçası, Ohri’de araç kiralayarak Tiran’a gitmek, Arnavutluk’ta araç kiralamaktan daha pahalı olabilir. Daha önce Tiran’daki araç kiralama firmaları arasında fiyat karşılaştırması yapmıştım ve Tiran’da günlük kiralama ücretleri genellikle 20-25 Euro civarında başlıyor.

Ancak sınırı geçmek her zaman ekstra bir ücrete tabidir, çünkü araç kiralama şirketi Yeşil Kart Sigortası belgesi düzenlemektedir. Yeşil Kart sigorta belgesi, Kuzey Makedonya’dan gelen bir aracın Arnavutluk’ta sürüş sırasında temel sigorta kapsamında olduğunu gösterecektir.

Sınır geçişi için Yeşil Kart Sigorta belgesine sahip olmanız önemli ve unutmayın ki yabancı plakalı bir aracın Arnavutluk’ta trafik polisi tarafından durdurulma ihtimali oldukça yüksektir.

Daha Fazla Okuyun:

Ohri ile Tiran arası ulaşım hakkında sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.