Ohri gölü kenarında kurulmasından dolayı ismini bu gölden almış Makedonya’nın sekizinci büyük şehridir.

Ohri gölü kenarında kurulmasından dolayı ismini bu gölden almış Makedonya’nın sekizinci büyük şehridir. Ohri gezilecek yerler oldukça fazladır ve şehir tamamen turizm şehri olarak bilindiği için seyahati oldukça keyifli geçecektir. Geçmişi Orta Çağ dönemine kadar uzandığı için binlerce yıllık tarihi eserlere rastlamak oldukça mümkündür. Hisarları, kiliseleri, manastırları ve camileri ile kendine hayran bırakan bir dokuya sahiptir. Ohri gölü ise binlerce yıldır doğal güzelliğini koruyan ve yerli ve yabancı bütün turistleri kendine hayran bırakacak kadar harika bir güzelliğe sahip olduğu için burayı kesinlikle görmelisiniz. Avrupa’nın en eski gölü olmasından dolayı da çok dikkat çekmektedir. Ohri gölünü Makedonyalılar  ‘Mavi İnci ‘ olarak tanımlamaktadırlar. Ohri şehrinin en büyük özelliği ise UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenerek kendini güzelliği ve tarihi dokusu ile kanıtlamış bir şehirdir. Genellikle Balkanlardan gelen turistler zamanlarını burada geçirmeyi tercih ederler. Belli bir Osmanlı egemenliğinde bulunan şehirde Osmanlılardan kalma tarihi eserlere rastlamak olasılığı yüksektir. Osmanlılardan kalma 10 cami ve 1 tekke bulunmasının yanında 40 yakında kilisenin bulunması Hristiyanlar içinde önemli bir merkez haline gelmiştir. Ohri’de görülmesi gereken yerler Ohri Gölü, Galicia National Park, Ohri Kalesi, Sveti Jovan Kaneo Kilisesi, Plaosnik (Sinan Çelebi Türbesi kilisenin içindedir), Antik Tiyatro, National Ohrid Museum–Robevci House, Stuga Kasabası, Saint Sophia ve Ohrid Eski Çarsı sadece gezilecek yerlerden bir kaçıdır.

En İyi Zaman

Ohri şehrine turistler genellikle yaz aylarında gitmeyi tercih ederler. Bunun nedeni ise kış aylarının eksilere kadar düşmesi ve çok soğuk olmasından dolayı kış aylarında rahat gezilecek bir yer olmadığı için yaz aylarında bu şehre seyahat etmek daha doğru olacaktır. Yaz aylarında sıcaklık 20–25 derece arasında olduğu için rahatlıkla gezebileceğiniz bir mevsimdir. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Ohri Gölünde yüzme maratonuna denk gelen seyahatleriniz de eğlencenin tadını çıkaracaksınız. Bunun yanında yaz aylarında düzenlenen Ohri yaz festivali, Balkan folklor festivali ve Ohri koro festivali eğlenceli anlar yaşatan etkinliklerdir.

Ulaşım

Ohri şehrinde Ohri Havaalanı bulunmaktadır. Bu şehre genellikle bütün ülkelerin seferleri olmayabilir onun için Ohri şehrine genellikle Üsküp’ten otobüs ile ulaşılmaktadır. Ohri şehri küçük bir şehir olduğu için her yer yürüyüş mesafesindedir. Yürüyerek her noktaya ulaşabileceğiniz gibi taksileri de kullanabilirsiniz.

Alışveriş

Ohri’de alışveriş için bir çok alternatif mevcuttur. Diğer şehirlerden tek farkı ise daha turistik bir yapıya sahip olmasından dolayı biraz daha pahalı bir şehirdir. En çok satılan ürünler müzik aletleri, oymacılık ürünleri (geleneksel ürünlerdir), bakır eşyaları ve geleneksel takılar ön plandadır ve en çok satışı yapılan ürünlerdir. Tamamen bu şehre özel ürünlerde mağazalar da satılmaktadır. Bunlar ise kırmızı şarap, peynir, çikolata, inciden yapılmış takılar ve en önemlisi ise Makedon rakısıdır. Gittiğiniz zaman kırmızı şarabın ve Makedon rakısının tadına kesinlikle bakmalısınız.

Yeme İçme

Ohri mutfağı Türk mutfağına çok benzediği için bu şehre gittiğiniz zaman aç kalmazsınız hatta farklı lezzetleri de deneme imkânını yakalayabilirsiniz. Genel damak tadımız aynı olduğu için istediğiniz yemeği rahatlıkla yiyebilirsiniz. Et yemekleri, mezeleri ve köfteleri ile sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı börekleri burada da bulabilirsiniz. Farklı börek çeşidi arayanlar için aslında en uygun şehirdir burası. Oldukça lezzetli ve iştah açıcı börekler ile turistlerin gözdesi olmuş mekânlar bulunmaktadır. Bunların yanında patates, lahana ve çorbalar önemli yer tutmaktadır menülerde. Baharat kullanımı da oldukça yüksektir. En bilindik ve Ohri’de en ünlü restoranlar ise Dr.Falafel, Kaj Kanevche, Kaneo, Gladiator, Cuba Libre Beach & Bar, Belvedere ve Restoran Sveta Sofija’dır.

Konaklama

Ohri’de konaklama, şehrin turistik bir mekân olmasından dolayı konforludur ancak oteller biraz daha pahalıdır bu şehirde. Ama otel olarak birçok alternatife sahip olmasından dolayı kalacak yer konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir şehirdir. Villa Germanoff, Villa St. Sofija, Hotel Belvedere, Hotel Tino, Hotel Lagadin, Pension Old Town, Hotel City Palace, Aleksandar Villa, Hotel Granit, Hotel Flamengo, Hotel Sileks, Metropol Lake Resort ve Hotel Diplomat gibi birçok otel bulabileceğiniz şehirde farklılıklar arayanlar içinde farklı dizaynda oteller mevcuttur. 3 yıldızlı otelden 5 yıldızlı otele kadar lüks otelleri şehrin her köşesinde bulabilirsiniz. Bütçenize göre de otel seçimi yapabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Gece hayatının çok yoğun olarak yaşandığı bu şehir de özellikle yaz aylarında farklı etkinliklerle turistlere unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Gece kulüpleri genellikle sahil kısmında yoğunluk kazanmaktadır. Kliment Ohridski Caddesi bütün gece hayatının yaşandığı yer olarak önemli bir konumdadır. Taverna, pub ve kulüpler bu caddede yer alır.

Ohri gezisi mi planlıyorsun?

Ohri hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Ohri gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Ohri gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.