Makedonya’da herkesin ziyaret etmesi gereken bir yer varsa, hiç şüphesiz o da Ohri’dir. Bu pitoresk kasaba, aynı isimdeki gölün kıyısında, Arnavutluk ve Makedonya sınırında, turistler için bir cazibe merkezi. Ohri, ülkenin en büyük şehirlerinden biri olmasına rağmen, böyle hissettirmiyor. Sessiz ve pastoral bir yer gibi görünüyor.

Ohri, çok eski bir yerleşim yeri. Bu nedenle zengin bir tarihe sahip. Şehirle ilgili en belirgin şeylerden biri, belki de küçük kiliselerin sayısıdır. Ohri’de yılın her günü için bir tane kilise inşa edilmiş. Bu yüzden şehir sık sık Balkanlar’ın Kudüs’ü olarak adlandırılıyor. Kent ayrıca, Kültür ve Tabiat listesinde bulunan 28 esere ev sahipliği yapıyor.

Ohri Eski Kent Çarşısı

2018 Temmuz ayında Ohri’de bulunmuştum. Tiran gezim sonrası bu güzel şehre gelmiştim. Güzel bir gün, sıcak ve güneşliydi. Arnavutluk ve Makedon sınırında başlayan doğal güzellik Ohri’de son bulmuş yerini bambaşka bir doğa güzelliğine bırakmıştı. Çarpıcı göl manzarasını eski kentin silueti tamamlıyordu. Gördüğüm en mükemmel görüntülerden biriydi!

***

Bu şirin kent, Ohri Gölü kıyısında kurulmasından dolayı ismini bu gölden almış Makedonya’nın sekizinci büyük şehridir. Ohri gezilecek yerler oldukça fazla ve şehir tamamen turizm şehri olarak bilindiği için seyahatiniz oldukça keyifli geçecektir. Tarihi geçmişi Orta Çağ dönemine kadar uzandığı için binlerce yıllık tarihi eserlere rastlamak oldukça mümkün. Hisarları, kiliseleri, manastırları ve camileri ile kendine hayran bırakan bir dokuya sahip.

Ohri Eski Kent Çarşı Bölgesi

Ohri gölü ise binlerce yıldır doğal güzelliğini koruyan ve yerli ve yabancı bütün turistleri kendine hayran bırakacak kadar harika bir güzelliğe sahip olduğu için burayı kesinlikle görmelisiniz. Avrupa’nın en eski gölü olmasından dolayı da çok dikkat çekmektedir. Ohri gölünü Makedonyalılar  ‘Mavi İnci ‘ olarak tanımlıyorlar.

Ohri şehrinin en büyük özelliği ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenerek kendini güzelliği ve tarihi dokusu ile kanıtlamış bir şehir olmasıdır. Genellikle Balkanlardan gelen turistler zamanlarının çoğunu burada geçirmeyi tercih ederler. Bir dönem Osmanlı egemenliğinde bulunan şehirde Osmanlılardan kalma tarihi eserlere rastlamakta mümkün.

Ohri Eski Kent Meydanı

Osmanlılardan kalma 10 cami ve 1 tekke bulunmasının yanı sıra 40’a yakın kiliseye ev sahipliği yapması burayı Hristiyanlar için önemli bir merkez haline getiriyor.

Ohri’de görülmesi gereken yerler: Ohri Gölü, Galicia National Park, Ohri Kalesi, Sveti Jovan Kaneo Kilisesi, Plaosnik (Sinan Çelebi Türbesi kilisenin içindedir), Antik Tiyatro, National Ohrid Museum–Robevci House, Stuga Kasabası, Saint Sophia ve Ohrid Eski Çarsı sadece gezilecek yerlerden bir kaçıdır.

Daha Fazla Okuyun: Ohri Gezi Notları – Makedonya’nın Baştan Çıkarıcı Şehri

Ohri’ye Ne Zaman Gidilir?

Ohri şehrine turistler genellikle yaz aylarında gitmeyi tercih ederler. Bunun nedeni ise kış aylarının eksilere kadar düşmesi ve çok soğuk olmasından dolayı kış aylarında rahat gezilecek bir yer olmadığı için yaz aylarında bu şehre seyahat etmek daha doğru olacaktır.

Ohri'ye Ne Zaman Gidilir?

Yaz aylarında sıcaklık 20–25 derece arasında olduğu için rahatlıkla gezebileceğiniz bir mevsimdir. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Ohri Gölünde yüzme maratonuna denk gelen seyahatleriniz de eğlencenin tadını çıkaracaksınız. Bunun yanında yaz aylarında düzenlenen Ohri Yaz Festivali, Balkan Folklor Festivali ve Ohri Koro Festivali eğlenceli anlar yaşatan etkinlikler arasındadır.

Ohri Müzik Festivali

Yaz ayları çok yoğun geçiyor. Makedonyalılar için çok popüler bir tatil beldesi ve komşu Balkan ülkelerinden de birçok insanı çekiyor.

Ohri’ye Nasıl Gidilir?

Ohri’de havaalanı var ancak uluslararası uçuşlara kapalı. Ohri şehrine genellikle Üsküp’ten otobüs ile ulaşılmaktadır. Ohri şehri küçük bir şehir olduğu için her yer yürüyüş mesafesindedir. Yürüyerek her noktaya ulaşabileceğiniz gibi taksileri de kullanabilirsiniz.

Tiran-Ohri Otobüs Bileti

Daha Fazla Okuyun: Tiran’dan Ohri’ye Nasıl Gidilir?


Böldüğüm için özür dilerim. Balkanlar ve Orta Doğu’da yaptığım gezilerden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

InstagramFacebookYouTube


Ohri’de Gezilecek Yerler

Burada yapılacak çok fazla şey var. İster kültürel bir geziye çıkmış olun, ister tembel olun ve gölün keyfini çıkarın. Ruh halinize ve gezi tarzınıza uygun bir şeyler mutlaka bulacaksınızdır. Eğer Ohri’ye yaz aylarında gelirseniz asla sıkılmazsınız.

Ohri Görülecek Yerler

Sveti Naum Manastırı (St. Naum)

Bu Ortodoks Manastırı, 905 yılında Aziz Naum tarafından kurulmuş. Komplekse girerken, küçük bir taş kemerin altından geçip birçok tavus kuşunu göreceksiniz. Manastırın kendisi oldukça güzel. Ancak dağların ve gölün muhteşem manzarasına sahip olan gerçek kiliseye ulaştığınızda, içiniz tamamen huzur dolacaktır. Kişise içerisinde taş sütunlar, duvarlarında ve tavanda iyi korunmuş freskler var.

Burası belki de Ohri’de en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Ohri şehrinin 30 kilometre güneyinde bulunan manastıra, arabayla, taksiyle veya tekneyle ulaşabilirsiniz.

Sveti Naum Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Sveti Naum Manastırı’na gidiş-dönüş tekne turu 7$ tutuyor. Tekne gezisi, yaklaşık olarak 90 dakika sürüyor. Her sabah saat 10:00’da Ohri iskelesinden açılıyor ve öğlen 15:00 da Sveti Naum’dan ayrılıyor.

Saint Naum Manastırı'na Nasıl Gidilir?

Bu turu iki tekne şirketi yapıyor: iskelenin iki tarafına demir atmış tekneleri göreceksiniz. Rota, fiyatlandırma ve tarife aynı. Sandalyeli ve koltuk tarzı oturma düzenine sahip tekneler var.

Ayrıca Ohri’den Sveti Naum’a giden bir de otobüs var. Tekne gezisi, otobüs ile ulaşıma göre biraz daha pahalı. Bu yüzden otobüs ile gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Sveti Jovan Manastırı (St. John Manastırı)

Bir başka güzel manastırı. Ancak, bu defa Makedon Ortodoks Manastırı. Bu kiliseyi, Ohri Eski Kent bölgesinin hemen dışındaki Kaneo Plajı’nın yukarısında bulacaksınız. Buradan Ohri Gölü’nün manzarası harika! Yalnızca rahatmaka için huzurlu bir yer arıyorsanız bile buraya gelebilirsiniz.

Tam olarak kastettiğim şey 🙂

Burada yürüyüş yapmak da harika bir deneyim olacaktır. Kiliseye gelmeden önce eski kent bölgesi ve göl kıyısından yürümeye başlayabilir, harika manzaralar eşliğinde dolaşabilirsiniz.

Samuel’in Kalesi (Ohri Kalesi)

Kale, Çar Samuel’in 10. yüzyılda hüküm sürdüğü ilk Bulgar İmparatorluğu’nun başkentiydi. Bugün ise turistler için popüler bir mekandır.

Ohri Kalesi

Kale sağlam bir şekilde günümüze kadar ulaşabilmeyi başarmış. Giriş ücreti: 30 MKD (0,55 $)

Ayasofya Kilisesi

Bu kilise, Makedonya’nın en önemli anıtlarından biridir. Hristiyan, Bulgar Ortodoks ve Müslümanlık…

Ohri Ayasofya Kilisesi

Çok sayıda inanca ev sahipliği yapmış bir yer! İçinde, Orta Çağ’dan kalma mimari, sanat ve freskler bulacaksınız. Giriş ücreti: 100 MKD (1.80 $)

Antik Tiyatro

Helenistik döneme ait olan antik tiyatro M.Ö 200 yılında inşa edilmiş (Büyük İskender’in ölümü ile Roma İmparatorluğu’nun başlangıcı arasında).

Ohri Antik Tiyatro

Tiyatro biraz hasar görmüş. Oradayken bazı restorasyon çalışmaları yapılıyordu, fakat yine de çok etkileyiciydi. Roma döneminde, bu tiyatro Gladyatör savaşları için kullanılıyordu. Giriş ücreti: Ücretsiz.

Geleneksel Evleri İnceleyin

Ohri’nin mimarisi eşsiz! Evlerin tamamına yakını beyaza boyalı. Burada görülmeye değer iki ev var: Robevci ve Uranija evleri.

Ohri Geleneksel Evler

Yüzme ve Şnorkelle Dalış

Ohri’yi yaz aylarında ziyaret ederseniz, tüm su aktivitelerinin tadını çıkartabilirsiniz. Ohri Gölü yıl boyunca ziyaret edilebilse de, yüzme ve dalış için ideal mevsim bahar aonları ve yaz aylarıdır. Dalışlar yaklaşık 45 Dolar civarında.

Eski Kent Bölgesinde Yürüyüş Yapın

Eski Kent çevresinde göze hitap eden harika manzaralar var. Bunları görmek ve şehri daha iyi gözlemlemek için yürüyüş yapabilirsiniz. Göl boyunca yürüyüş yapmak ve etrafın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ohri Eski Kent Yürüyüş

Daha Fazla Okuyun: Ohri Gezilecek Yerler – UNESCO Mirası & Avrupa’nın En Eski Şehri


Balkanları ziyaret etmek ister misin? Seyahatini planlarken sana yardım etmeme izin ver! Daha fazla bilgi için benimle iletişime geçebilirsin!


Ohri’de Alışveriş – Ne Alınır?

Ohri’de alışveriş için bir çok alternatif mevcut. Diğer şehirlerden tek farkı ise daha turistik bir yapıya sahip olmasından dolayı biraz daha pahalı bir şehir olmasıdır. En çok satılan ürünler arasında: müzik aletleri, oymacılık ürünleri (geleneksel ürünlerdir), bakır eşyaları ve geleneksel takılar ön plandadır ve en çok satışı yapılan ürünlerdir.

Ohri Alışveriş

Tamamen bu şehre özel ürünlerde mağazalarda satılmaktadır. Bunlar ise kırmızı şarap, peynir, çikolata, inciden yapılmış takılar ve en önemlisi ise Makedon rakısıdır. Gittiğiniz zaman kırmızı şarabın ve Makedon rakısının tadına kesinlikle bakmalısınız.

Ohri’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Ohri mutfağı Türk mutfağına çok benzediği için bu şehre gittiğiniz zaman aç kalmazsınız hatta farklı lezzetleri de deneme imkânını yakalayabilirsiniz. Genel damak tadımız aynı olduğu için istediğiniz yemeği rahatlıkla yiyebilirsiniz. Et yemekleri, mezeleri ve köfteleri ile sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı börekleri burada bulabilirsiniz. Farklı börek çeşidi arayanlar için aslında en uygun şehirdir burası. Oldukça lezzetli ve iştah açıcı börekler ile turistlerin gözdesi olmuş mekânlar bulunmaktadır.

Ohri Yemekleri

Bunların yanında patates, lahana ve çorbalar önemli yer tutmaktadır. Baharat kullanımı da oldukça yüksektir. En bilindik ve Ohri’de en ünlü restoranlar ise Dr. Falafel, Kaj Kanevche, Kaneo, Gladiator, Cuba Libre Beach & Bar, Belvedere ve Restoran Sveta Sofija’dır.

Yemek yiyebileceğiniz çok sayıda yer var, ancak kış aylarında sadece birkaç restoran açık kalıyor. Yaz aylarında ise, her restoran açık ve kalabalık!

Objectif – Eski şehir merkezinin hemen dışında bulunuyor. Açık havada oturma alanlarına sahip. 2 kişilik öğlen yemeği yaklaşık 10 dolar.

Aleksandrija – Burası 6 dolara odun ateşinde pişirilen pizzaları ile meşhur. 4.50 dolar sebze yemekleri ve 9 dolardan başlayan şarapları var.

Falafel – Bu küçük yer, ana meydanın hemen yanında ucuz ve lezzetli yiyecekler sunuyor. Humus 1.60 dolar.

Gladiator Restaurant – Eski antik tiyatronun batı tarafında kalan restoran muhteşem manzaralara da ev sahipliği yapıyor. Bir kahve içmek veya bir şeyler yemek için burayı tercih edebilirsiniz.

Ohri Kahvesi

Kaj Kanevche – Burası eski kent bölgesinden biraz daha uzak. Patlıcanlı musakka, pinjur, kızarmış balık ve karışık omletini deneyebilirsiniz.

Ohri’de Nerede Kalınır? Ohri Otel & Hostelleri

Ohri’de konaklama, şehrin turistik bir mekân olmasından dolayı biraz daha pahalıdır. Fakat otel olarak birçok alternatife sahip olmasından dolayı kalacak yer konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir şehirdir. Villa Germanoff, Villa St. Sofija, Hotel Belvedere, Hotel Tino, Hotel Lagadin, Pension Old Town, Hotel City Palace, Aleksandar Villa, Hotel Granit, Hotel Flamengo, Hotel Sileks, Metropol Lake Resort ve Hotel Diplomat gibi birçok otel bulabileceğiniz şehirde farklılıklar arayanlar içinde farklı dizaynda oteller mevcuttur. 3 yıldızlı otelden 5 yıldızlı otele kadar lüks otelleri şehrin her köşesinde bulabilirsiniz. Bütçenize göre de otel seçimi yapabilirsiniz.

Sırt çantalı gezginler için de Eski Kent bölgesinde bütçe dostu hosteller bulunmakta. Booking gibi otel rezervasyon sitelerinden arattığınızda 7-8 EUR civarında hosteller bulabilirsiniz. Bu konaklama tipi bildiğiniz gibi paylaşımlı odalardır. Başka gezginlerle aynı odalarda kalıyorsunuz. Konforundan ödün vermeyenler için 3-4* oteller mevcut. Hosteller gezginlere hitap eden ucuz konaklama yerleridir.

Ohri gezimde konaklama tercihimi, güzel mimarisi, görülecek pek çok yeri ve en fazla konaklama seçeneği olan Eski Kent bölgesinden yana kullanmıştım. Buradaki yollar parke taşları ile örülü ve tüm kasaba göze hitap ediyordu.

Ohri Ucuz Hostel

Burada kalacak çok fazla yer var. Çoğu daire ve hostellerden oluşuyor. Eğer Balkanları araç kiralayarak geziyorsanız Ohri’nin Eski Kent bölgesinde kalmak için tek sorun park yeri bulmak olacaktır. Yollar çok dar ve park edebilecek çok fazla alan yok. Eski şehir dışına park etmek ve kalacağınız yere yürümek zorunda kalabilirsiniz.

Ohri’de Gece Hayatı & Eğlence

Gece hayatının çok yoğun olarak yaşandığı bu şehirde özellikle yaz aylarında farklı etkinliklerle turistlere unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Gece kulüpleri genellikle sahil kısmında yoğunluk kazanmaktadır. Kliment Ohridski Caddesi bütün gece hayatının yaşandığı yer olarak önemli bir yer tutar. Taverna, pub ve kulüpler bu caddede yer alıyor.

***

Balkanları ziyaret eden herkes en az iki gününü Makedonya’nın bu şirin kenti Ohri’ye ayırmalı düşüncesindeyim. Hem Ohri şehri hem de Ohri Gölü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Ohri Gölü, birçok endemik türün bulunduğu, dünyanın en biyolojik çeşitlilikteki tatlı su kaynaklarından biri. Ohri kenti ise özel ve güzel bir yer.

Ohri Manzarası

Ohri, şirin bir yaz tatili ortamı yaşatıyor. Sokak tavernaları ve kafeleri, açık havada gezebileceğiniz güzel yerler, eski şehrin atmosferi ve göl üzerindeki kilise ve kaleleri ile masalsı bir yer.

Kelimeler bu eşsiz şehrin enerjisini ve nefes kesen manzaralarını açıklayamaz. Üsküp’ün 170 km güneyinde bulunan Ohri, Makedonya’nın en baştan çıkarıcı şehri. Saf doğanın ve 365 kilisenin karşımı bir yer! Bu güzel şehirde hoşuma giden şey, tarihi anıtlar ve Ohri Gölü’nün cezbeden manzarasıydı. Kiliseleri, manastırları, kale, antik tiyatro ve göl kenarındaki kafeleri ile çok hoş bir yerdi.

Ohri Yat Limanı


Makedonya’yı gezmeyi düşünüyorsanız veya yalnızca ülke hakkında daha fazla yazı okumak istiyorsanız, bu konuda başka neler yazdığıma bir bakın!

***

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlarım için beni Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Ohri gezisi mi planlıyorsun?

Ohri hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. Ohri gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile Ohri gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

Değerlendirme Yazısı
Ohri Gezi Rehberi

8 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Biz Üsküp’ten Ohri’ye otobüsle geçip günübirlik gezdikten sonra Belgrad’a geçeceğiz. Acaba kabin bagajını bırakabileceğimiz güvenli emanet yerleri oluyor mu Ohri otobüs terminalinde?

  Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,

   Evet. Ohri otobüs terminalinde emanet yeri vardı. Dilerseniz buraya bırakabilirsiniz. Ancak, ekstradan para vermenizi istemem. Bu nedenle, küçük Ohri meydanına gelinde meydanın kuzey yoluna girin. Sağınızda Ohrili Türklerin işlettiği lokantaları göreceksiniz. Bunlardan birine girin ve çantamızı şu kadar saat buraya bırakabilir miyiz diye sorun. Eminim size yardımcı olacaktır.

   Ohri hakkında sorularınız olursa buradan her zaman bana yazabilirsiniz. Keyifli geziler dilerim.

   • Merhaba Fatih bey,

    Cevabınız için teşekkür ederim. Son olarak Belgrad’a gitmek için tren mi yoksa otobüs mü kullanmalıyız? Kış ayları olduğu için ayrı bir endişe duyuyoruz. 🙂 Güncel saatleri bulamadık çünkü.

    • Merhabalar,

     Rica ederim.. Açıkçası ben olsam tren yolculuğunu tercih ederdim. Hem keyifli olacaktır hem de manzara açısından seyri dolu bir yolculuk. Ancak, otobüsler de her gün Belgrad’a gitmektedir. Balkanlar’da yapacağınız her yolculuk için getbybus ve busticket4.me adresleri üzerinden ulaşım tarih ve saatlerine ulaşabilirsiniz.

     Balkanlar geziniz hakkında daha fazla sorularınız olursa buradan her zaman bana yazabilirsiniz. Keyifli ve güvenli geziler dilerim.

     • Merhaba Fatih Bey,

      O zaman Ohri’den Belgrad’a trenle gideceğiz. Akşam treni bulursak o şekilde yaparız. Trenle gidişte vizeli yerlere uğramıyor değil mi? Son olarak Ohri’de tren istasyonu merkeze yakın mı peki bununla ilgili bir bilginiz var mı?

      Şimdiden verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

      • Yalnız öncelikle Ohri’den Üsküp’e geçmelisiniz ve daha sonra buradan Belgrad’a giden bir trene bilet alarak gitmelisiniz. Ohri’den direkt Belgrad’a tren yok diye biliyorum. Hayır herhangi bir Schengen bölgesine girmiyor. Üsküp’ten hareketle Niş üzeri Belgrad’a gidiyor trenler. Üsküp’te tren istasyonu şehirlerarası otobüs terminali ile yan yanadır.

       • Fatih bey tekrar merhaba,

        Çok soru sordum ama tekrar Üsküp’e dönmek, hem zaman hemde maddi kayıp (dönüş bileti otobüs için) olmaz mı o zaman? Direkt Ohri’den gidelim diye düşünmüştük. Ohri’ye daha fazla zaman ayıralım diye.

        • Merhabalar,

         Estağfurullah. Tüm aklınıza takılanları her zaman bana buradan yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım. Belgrad’a gitmek için her halükarda Üsküp’ü göreceksiniz. Zira Ohri’den Belgrad’a Üsküp üzerinden Niş’i takip edilerek gidiliyor. Bu da yaklaşık 12 saat yolculuk demek. Ohri’den Üsküp’e 3,5 saatlik bir otobüs yolculuğu ve ardından Üsküp’ten Belgrad’a 10 saat süren tren yolculuğu yapabiliyorsunuz. Sizin için bir araştırma yaptım ve karşılaştığım sonuç bu.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.