Tiran'dan Elbasan'a Nasıl Gidilir?

Bu yazımda sizlere, Tiran‘dan Elbasan’a yolculuğun tüm ayrıntılarını vermeye çalışacağım. Tiran’dan Elbasan’a gitmek için otobüs, taksi veya araç kiralama tercih edebilirsiniz.

Otobüsle gitmek isterseniz, otobüs biletleri 200 Leke ve her saat başı 5:45 ile 20:00 saatleri arasında kalkan otobüsler bulunmaktadır.

Taksi tercih ederseniz, taksi ücretleri 25-30 Euro arasında değişmektedir. Alternatif olarak, bir araç kiralamayı düşünüyorsanız, kiralık araç fiyatları en az 25-30 Euro artı yakıt maliyeti (yaklaşık 35 Euro) ile başlamaktadır.

Bu blog yazımda, Tiran’dan Elbasan’a seyahat etmek için gereken tüm ayrıntıları size sunacağım. Otobüs seferlerini, bilet fiyatlarını ve otobüs terminalinin konumunu açıklayacağım. Ayrıca taksi fiyatlarını karşılaştıracak, araç kiralama seçeneklerini paylaşacağım. Son olarak, Tiran Havalimanı’ndan Elbasan’a doğrudan nasıl seyahat edileceğiniz hakkında bilgileri aktaracağım.

Tiran’dan Elbasan’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Tiran’dan Elbasan’a ulaşmak için Güney Otobüs Terminali’nden kalkan otobüsleri kullanacaksınız. Otobüsler 5.45 ile 20.00 saatleri arasında sefer yapmaktadır. Tiran’dan Elbasan’a otobüs bileti ücreti ise 200 Lekedir.

Tiran’dan Elbasan’a otobüs kalkış saatleri 5:45, 6:45, 7:45, 8:45, 9:30, 9:45, 10:45, 11:45, 12:30, 12:45, 13:45, 14:45, 15:45, 16:00, 16:45, 17:45, 18:45, 19:45 ve 20:00’dir. Tiran’dan Elbasan’a giden otobüsler Era Travel Sh.pk ve Tirana Bus tarafından işletiliyor.

Güncel otobüs tarifelerini kontrol etmek isterseniz, Gjirafa Autobus’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tiran’dan Elbasan’a otobüsle seyahat etmek yaklaşık 50 dakika sürüyor.

ÖNEMLİ – Tiran’dan Elbasan’a giden otobüsler farklı bir otobüs terminalinden kalkmaktadır. Bu otobüs terminali Arnavutça’da “Terminali i Autobusëve Juglindje” olarak geçiyor.

Bu terminal yalnızca Arnavutluk‘un güneydoğusuna seyahat eden otobüsler için kullanılıyor. Bu nedenle Elbasan, Cerrik, Gramsh, Erseke, Librazhd, Korce, Belsh, Pogradec, Perrenjas, Leskovik ve Bilisht gibi yerlere giden otobüsler buradan kalkmaktadır. Eğer Arnavutluk’ta Berat, Gjirokaster veya İşkodra gibi farklı bir yer için seyahat ediyorsanız, Kuzey Otobüs Terminali’ni kullanmanız gerekecektir.

Arnavutluk’ta otobüs bileti rezervasyonu veya kartla ödeme yapmak gibi yöntemler kullanılmıyor. Otobüs yolculuğu Arnavutluk’ta oldukça geleneksel bir şekilde gerçekleşiyor. Otobüs terminaline gidip nakit para ile bilet almanız gerekiyor. Çoğu otobüste kredi kartı pos cihazı bulunmadığı için kartla ödeme yapma seçeneği de sınırlıdır.

Tiran Otobüs Terminali

Tiran’dan Elbasan’a Taksiyle Nasıl Gidilir?

Tiran’ın en popüler taksi şirketlerinin sunduğu fiyatlar şu şekilde;

 • Speed Taxi, Tiran’dan Elbasan’a 2800 Leke ücret alıyor.
 • City Taxi Tirana, Tiran’dan Elbasan’a 3000 Leke ücret alıyor.
 • Taxi Tiran, Tiran’dan Elbasan’a 2500 Leke ücret alıyor.
 • Merr Taxi Tirana, Tiran’dan Elbasan’a 3000 Leke ücret alıyor.
 • Ups Taxi, Tiran’dan Elbasan’a 3500 Leke ücret alıyor.

Tiran Havalimanı’ndan Elbasan’a doğrudan taksiyle gitmeyi tercih ederseniz, bu yolculuğun ücreti de 55-60 Euro civarıdır.

Tiran’dan Elbasan’a Araç Kiralayarak Nasıl Gidilir?

Tiran’da araç kiralayarak Elbasan’a gitmek günlük en az 30-35 Euro maliyeti beraberinde getirecektir. Ayrıca, Tiran’dan Elbasan’a araba ile seyahat ederken yakıt masrafı olarak 25-30 euro civarı da ekstra bir ödeme yaparsınız.

Arnavutluk’taki araç kiralama şirketlerinin fiyatlarını değerlendirmek ve daha net bir fikir sahibi olabilmek için aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

 • Arnavutluk Havaalanı Rent a Car, 2019 model manuel vitesli bir Skoda Fabia için günlük 30 Euro ücret talep ediyor.
 • Tiran Havaalanı’ndaki Arnavutluk ARA Auto Rental, Fiat Punto için günlük 30 Euro ücret talep ediyor.
 • Avis Rent a Car Tiran Havaalanı, 2022 model Opel Corsa manuel vites için günlük 35 Euro ücret talep ediyor.
 • G Rentals Tiran Havaalanı, 2021 model bir Opel Corsa için günlük 35 Euro ücret talep ediyor.
 • Green Motion Tiran Havaalanı, bir Skoda Fabia için günlük 30 Euro ücret talep ediyor.
 • Hertz Tiran Havaalanı, 2019 model Suzuki Ignis için günlük 35 Euro ücret talep ediyor.
 • Eurocar Rentals Tirana, 2021 model bir Kia Rio için günlük 35 Euro ücret talep ediyor.
 • Easy Rent Tirana, Fiat Panda için günlük 40 Euro ücret talep ediyor.
 • Eagle Rent Car Renting Arnavutluk, manuel vitesli Volkswagen Up için günlük 35 Euro ücret talep ediyor.

ÖNEMLİ – Temmuz veya Ağustos aylarında Arnavutluk’a seyahat ediyorsanız, bu dönem yüksek turizm sezonudur. Bu nedenle, en ucuz araçlar müsait olmayabilir ve araç kiralama için için daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir.

ÖNEMLİ – Arnavutluk’ta araç kullanmak, özellikle yabancı bir sürücü için korkutucu ve zorlayıcı olabilir. Arnavut sürücülerin agresif bir sürüş tarzına sahip olduğunu unutmamalısınız. Trafik kurallarına uymama eğilimleri vardır. Eğer Arnavutluk’ta araba kullanmak konusunda herhangi bir endişeniz varsa, otobüs veya taksi seçeneklerini tercih etmenizi öneririm.

Tiran Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım
Fotoğraf: Albania Tour Guide

Tiran Havaalanı’ndan Elbasan’a Nasıl Gidilir?

Tiran Havalimanı’ndan Elbasan’a taksiyle ulaşabilirsiniz ve bu yolculuk için yaklaşık 55-60 Euro gibi bir para ödersiniz. Tiran Havalimanı’ndan Elbasan’a doğrudan otobüs hizmeti ise bulunmuyor.

Tiran Havalimanı, resmi taksi hizmeti sunan araçlarla yolculara hizmet veriyor ve bu taksiler gelen yolcu salonunun hemen çıkışında yer almaktadır. Havalimanında bekleyen bir taksiye binebilir veya önceden internet üzerinden taksi rezervasyonu yapabilirsiniz. Ayrıca taksi fiyat listelerini Tia Taxi üzerinden çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz, bu da size fiyat konusunda daha fazla güvence sağlayacaktır.

Tiran Havalimanı’ndan Elbasan’a doğrudan otobüs servisi mevcut değildir. Havalimanından yalnızca Tiran şehir merkezi, Durres, Fier ve Vlore gibi şehirlere doğrudan otobüs bulunuyor. Bu nedenle, toplu taşıma araçlarıyla seyahat ediyorsanız, Elbasan’a gitmeden önce ilk gece konaklamanızı bu şehirlerden birinde ayarlamak mantıklı olabilir. Havaalanı servis otobüsü tarifelerini ise Tiran Havaalanı resmi internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz.

Tiran’dan Elbasan’a ulaşım hakkında sorularınızı yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

3 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.