Arnavutluk'a Nasıl Gidilir?

Merhaba sevgili dostlar,

Sizlere bu yazımda, Balkanlar’ın tarihi ve doğal güzellikleriyle son yıllarda popüler bir turistik destinasyon haline gelen Arnavutluk hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum. İlk olarak, Arnavutluk hakkında sizleri bilgilendirmek ve sonrasında Arnavutluk’a başta Türkiye olmak üzere çevre ülkelerden uçak, otobüs ve feribot ile nasıl ulaşım sağlayabileceğiniz üzerine bilgiler paylaşmak istiyorum.

Arnavutluk, pek çoğumuz için Balkanlar seyahatimizde pek fazla vakit ayırmak istemediğimiz ülke olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, zengin tarihi, muhteşem doğal manzaraları ve sıcakkanlı insanları ile Arnavutluk, her yıl giderek artan sayıda gezginin radarına giriyor. Balkanlar turunuzda, klasik rotanın dışına çıkıp doğa, tarih ve denizin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz İşkodra, Durres, Avlonya ve Saranda gibi şehirlere gitmek isterseniz işte tam da bu yazımda sizlere bu bölgelerden bahsedecek ve bununla da kalmayıp İtalya, Hırvatistan, Yunanistan gibi komşu ülkelerden Arnavutluk’un kıyı şehirlerine ulaşım hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Arnavutluk’a Nasıl Gidilir?

Arnavutluk’a ulaşım, Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinden oldukça kolaydır;

Uçak ile Ulaşım

Arnavutluk’un başkenti Tiran, ülkenin ana varış merkezidir ve uluslararası uçuşlarda tercih edilen ilk destinasyondur. Avrupa’nın birçok büyük şehrinden Tiran’a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Özellikle Avrupa’nın bazı başkentlerinden kısa uçuş süreleriyle Tiran’a ulaşabilmek mümkün. Türkiye’de İstanbul‘dan her gün Arnavutluk’un başkenti Tiran’a ve Tiran’dan İstanbul’a karşılıklı olarak uçuş seferleri düzenlenmektedir.

Otobüs ile Ulaşım

Eğer yolculuğun tadını çıkararak seyahat etmeyi tercih ediyorsanız, çevre ülkelerden Arnavutluk’a otobüsle ulaşabilirsiniz. Özellikle Kuzey Makedonya, Kosova ve Karadağ gibi komşu ülkelerden Tiran ve İşkodra’ya düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Otobüs yolculuğu, sizi Balkan kültürüne yakınlaştırırken, yol boyunca göreceğiniz etkileyici doğa manzaralarıyla da unutulmaz bir yolculuk deneyimi yaşatacaktır.

Feribot ile Ulaşım

Arnavutluk, Adriyatik Denizi’nin muhteşem sahilleriyle çevrili bir ülke olduğundan, deniz yoluyla da ulaşım sağlanabilmektedir. İtalya’dan Durres ya da Avlonya limanına feribot ile seferler düzenlenmektedir. Feribot yolculuğu, sakin ve keyifli bir seçenek olup, yolculuk boyunca masmavi denizin ve muhteşem kıyı şeritlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer Arnavutluk’tan İtalya’ya feribot ile geçmeyi düşünürseniz bir Schengen vizesine ihtiyacınız olduğunu da unutmayın.

Arnavutluk Hakkında Bilgi

Arnavutluk geziniz öncesi ülke hakkında bilgi sahibi olmak için bazı pratik bilgiler paylaşmak istiyorum;

Arnavutluk, zengin tarihi ve kültürel mirası ile tarih severler için cazip bir Balkan ülkesidir. Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri, Orta Çağ’dan kalma kaleler ve antik kalıntılar sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracaktır. Aynı zamanda Arnavutluk, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan birçok tarihi alanı barındırarak ziyaretçilerine zengin bir tarihi geçmişin de hikayelerini sunmaktadır.

Arnavutluk, sahip olduğu doğal güzelliklerle de adeta bir cennet köşesi Dağlar, berrak gölleri, nehirleri ve masmavi Adriyatik Denizi ile doğa severler için de özellikle yaz ayları tercih edilmeye değer. Güneydeki Akdeniz kıyıları arasında gezinirken, müthiş doğal manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Eğer Arnavutluk’ta bir yol gezisi yapmayı düşünürseniz araç kiralama üzerine yazdığım yazımı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Arnavutluk’ta Nasıl Araç Kiralanır?

Arnavutluk’a geldiğinizde, sıcakkanlı ve misafirperver bir halkla karşılaşırsınız. Kültürlerine bağlılıkları, gelenekleri ve hoşgörüsü, sizin için keyifli bir Balkan gezisi yapmanıza etki edecektir. Bununla birlikte, Arnavutluk mutfağı, kendine özgü lezzetleriyle de beğeninizi kazanacaktır.

Ve deniz severler için de Arnavutluk’un muhteşem sahil şeritleriyle dolu bir tatil cenneti olduğunu söyleyebilirim.

Arnavutluk, Tiran dışında hala keşfedilmemiş bir ülke olarak duruyor. Zengin tarihi, doğal güzellikleri ve misafirperver halkı ile sizi Balkanlar gezinizde mutlaka memnun bırakacaktır. Arnavutluk’a uçak, otobüs veya feribot ile ulaşım seçenekleri, yolculuğunuzun kendisi kadar heyecanlı olacaktır.

Arnavutluk’un eşsiz güzellikleri ve sıcak atmosferiyle dolu bir Balkanlar gezisi planlıyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Arnavutluk’a doğrudan ulaşım ve buradan çevre ülkelere nasıl gidebileceğiniz hakkında detaylı bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Arnavutluk’u ziyaret etmek istediğinizde varış yeriniz, başkent Tiran’ın sadece 15 dakika uzaklığında yer alan Nene Teresa Havalimanı olacaktır. Havalimanı, Arnavutluk’un en işlek uluslararası havalimanlarından biridir.

Nene Teresa Havalimanı’na Türkiye, Avusturya, İtalya, Almanya ve İngiltere gibi önemli Avrupa şehirlerinden ulaşmak mümkün. Ayrıca, Nene Teresa Havalimanı’nın Balkan ülkeleriyle de pek çok bağlantısı bulunmaktadır. Bu da çevredeki diğer güzel Balkan şehirlerini keşfetmek için büyük kolaylık sağlıyor.

Nene Teresa Havalimanı’ndan Tiran’a Ulaşım

Nene Teresa Havalimanı’ndan Tiran şehir merkezine ulaşmak oldukça kolay. Ulaşım için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Havalimanından Tiran şehir merkezine ulaşımınızı sağlamanız için aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Nene Teresa Havalimanı'ndan Tiran Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Rinas Express Otobüs

Nene Teresa Havalimanı’ndan Tiran şehir merkezine giden Rinas Express servis otobüsü, güvenilir ve ekonomik bir ulaşım sunuyor. 08:00 ile 23:00 saatleri arasında hizmet veren bu otobüsle şehir merkezine yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Yolculuk ücreti kişi başı 250 Lek veya yaklaşık 2 Euro kadar. Otobüs, şehir merkezinde İskenderbey Meydanı’ndaki Ulusal Tarih Müzesi’nin yanında duruyor.

Araç Kiralama

Hertz, Enterprise, Eurocar, Avis, Europcar, Sixt, ARA ve Airport Rent a Car ofisleri havalimanı terminali içerisinde hizmet vermekte. Bütçenize en uygun olan aracı seçerek kendi hızınızda Arnavutluk gezinizi planlayabilirsiniz.

Taksi

Hızlı ve özel bir ulaşım tercih edenler için taksiler de uygun bir seçenektir. Nene Teresa Havalimanı’ndan Tiran şehir merkezine taksiyle ulaşım genellikle 20-25 dakika sürüyor. Taksi ücreti yaklaşık 2500 Lek veya 20-25 Euro civarında. Taksileri, gelen yolcu salonu çıkışında görebilirsiniz.

Korfu Adası’ndan Feribotla Arnavutluk’a Ulaşım

Korfu, Arnavutluk’un güney kıyılarına yakın konumda bulunan güzel bir Yunan adası. Her gün Saranda ile Korfu Adası arasında feribotla ulaşım hizmeti veriliyor. Adaya birkaç farklı feribot operatörü ulaşım sağlıyor. Çevrimiçi veya limanda bilet alabiliyorsunuz.

Saranda'dan Korfu Adası'na Nasıl Gidilir?

Ionian Seaways, Korfu Adası’ndan Saranda şehrine günlük feribot seferleri düzenlemektedir. Bu seferlerde iki farklı feribot bulunuyor. İlki, 30 dakika süren hızlı ‘Flying Dolphin’ feribotu. İkincisi ise 70 dakika süren daha yavaş bir feribot. Bu ikinci feribot arabalı olandır.

Mevsime bağlı olarak, günde bir ila beş sefer yapılıyor. Tek yön bilet fiyatı kışın 19, yazın 25 Euro civarı. Güncel fiyat listesi ve rezervasyon için tıklayın.

Ayrıca Finikas hatları da aynı rotada iki farklı feribotla hizmet veriyor. Fiyat ve hareket saatleri hemen hemen aynı. Dilerseniz buna da bir göz atabilirsiniz.

İtalya’dan Feribotla Arnavutluk’a Ulaşım

İtalya’nın güneyindeki Bari şehrinden, Arnavutluk’un popüler sahil kenti Durres’e feribotla geçilebiliyor. Feribot yolculuğu yaklaşık 9 saat sürüyor. Durres şehrinden de başkent Tiran’a araba veya otobüsle 35 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Bari-Durres Feribot Yolculuğu

Bari’den 13:00’te kalkan feribot saat 22:00’de ve 23:00’te kalkan feribot sabah saat 8:00’de Durres’e varıyor. Gündüz ve gece iki sefer düzenleniyor. Ventouris Ferries ve Adria Ferries feribot operatörleri hizmet vermekte. Feribotlar, banyolu ve banyosuz 2, 3 veya 4 yataklı konaklama seçenekleri de sunuyor. Ayrıca arabalı feribot da iki şehir arasında sefer düzenliyor.

Yunanistan’dan Arnavutluk’a Otobüsle Ulaşım

Albtrans, Yunanistan ile Arnavutluk arasında her gün karşılıklı olarak otobüs seferleri yapıyor. Atina’dan saat 20:00’de hareket ediyor ve ertesi gün sabah saat 7:00’de Tiran’a varıyor. Tek yön kişi başı bilet ücreti 30 Euro.

Selanik'ten Tiran'a Otobüs ile Ulaşım

Crazy Holidays firması ise Selanik-Tiran arasında otobüsle ulaşım hizmeti sunuyor. Selanik’ten her gün saat 19:30’da hareket ediyor. Yolculuk yaklaşık 12 saat sürüyor. Bilet ücreti 30 Euro.

Hırvatistan’dan Arnavutluk’a Otobüsle Ulaşım

Eurolines, Almanya ve Hırvatistan’dan Tiran’a düzenli otobüs seferleri yapmaktadır. Şirketin merkezi Almanya olduğu için Berlin, Münih ve diğer birkaç Alman şehirlerinden doğrudan Tiran’a seferler düzenliyor. Ayrıca Hırvatistan’da Dubrovnik ve Zagreb’den otobüs seferleri düzenliyor. Dubrovnik’ten Tiran’a olan yolculuk 10,5 saat sürüyor ve bilet ücreti 46 Euro. Zagreb’ten Tiran’a olan yolculuk ise 20 saat 45 dakika sürüyor ve bilet ücreti 78 Euro.

Zagreb'ten Tiran'a Otobüsle Ulaşım

Getbybus ise Hırvatistan’ın Dubrovnik şehri ile Arnavutluk’un Tiran şehri arasında iki otobüs seferi düzenliyor. Gece otobüs yolculuğu 6,5 saat sürüyor. Otobüs Dubrovnik’ten saat 23:00’te hareket ediyor ve ertesi sabah saat 5:30’da Tiran’a ulaşıyor. Bu yolculuğun bilet ücreti 40 Euro. Gündüz otobüsü ise Dubrovnik’ten saat 7:00’de hareket ediyor ve 10 saat 45 dakika sürüyor. Bu yolculuğun bilet fiyatı ise 44 Euro.

Karadağ’dan Arnavutluk’a Otobüsle Ulaşım

Getbybus, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’dan Tiran’a iki otobüs seferi düzenliyor. Podgoritsa’dan en erken hareket saati sabah 9:00 ve Tiran’a varış saati 12:15. Ayrıca, öğleden sonra kalkan otobüs Podgoritsa’dan saat 13:00’te hareket ediyor ve Tiran’a saat 17:45’te ulaşıyor. Bu yolculuğun fiyatı 15 Euro.

Kotor, Podgorica'dan Tiran'a Otobüsle Ulaşım

Old Town Travel, Karadağ’ın Kotor şehrinden Tiran’a direkt otobüs seferleri düzenliyor. Otobüs, Budva ve Podgoritsa şehirlerinde de duruyor. Bu otobüs, her gün sabah 8:00’de Kotor’dan hareket ediyor, Podgoritsa’ya saat 10:00’da varıyor ve buradan Tiran’a devam ederek saat 13:50’de yolculuk son buluyor. Kotor’dan Tiran’a otobüs bilet fiyatı 25 Euro, Podgoritsa’dan Tiran’a bilet fiyatı ise 15 Euro.

K. Makedonya’dan Arnavutluk’a Otobüsle Ulaşım

Getbybus, K. Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten Tiran’a her gün otobüs seferleri düzenliyor. Yolculuk 7 saat 30 dakika sürüyor ve Tiran’a sabah saat 4:30’da varıyor.

Ayrıca Okuyun: Ohri’den Tiran’a Nasıl Gidilir?

Priştine'den Tiran'a Nasıl Gidilir?

Kosova’dan Arnavutluk’a Otobüsle Ulaşım

Autobus.al, Kosova’nın başkenti Priştine ile Tiran arasında iki otobüs seferi düzenliyor. Öğleden sonra hareket eden otobüs Priştine’den saat 15:00’te kalkıyor ve Tiran’a saat 19:30’da varıyor. Ayrıca, akşam saatlerindeki otobüs Priştine’den saat 21:00’de kalkıyor ve Tiran’a gece saat 2:00’de varıyor. Tek yön bilet ücreti kişi başı 10 Euro.

Arnavutluk’a Tren ile Ulaşım Var mı?

Arnavutluk’ta bazı yerel tren hatları bulunuyor, ancak bu trenlerin durumu da pek iyi değil. Bununla beraber, uluslararası tren seferleri de ne yazık ki düzenlenmiyor. Yalnızca Arnavutluk ile Kosova arasında demiryolu bağlantısı var fakat bu da sadece yük taşımacılığı için kullanılıyor.

Arnavutluk’a ulaşım hakkında sorularınızı yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.