Dubrovnik, Hırvatistan

Avrupa şehirlerini gezmek için illa çok fazla para harcamaya gerek yok. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den Polonya’nın Krakow şehrine kadar, minimum bütçeyle gezebileceğiniz Avrupa’nın bütçe dostu 10 şehrine göz atın…

Budapeşte, Macaristan

Budapeşte, Macaristan

Avrupa’da az para ile gezebileceğiniz şehirlerin başında Macaristan’ın başkenti Budapeşte geliyor. Ülkenin bu güzel başkenti, ucuza seyahat edenlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor. Pahalı turistik aktivitelerinin çoğu, Tuna Nehri boyunca sıralanmış olsa da, şehri yürüyerek keşfetmek oldukça ucuz ve keyifli. Tuna’nın karşısında yer alan güzel Balıkçı Tabyası, şehrin muhteşem panoramik manzaralarını gözler önüne seriyor. Ekim ve Mart ayları arasında ücretsiz giriş imkanı sunmaktadır. Elbette, Budapeşte’ye gittiğinizde ünlü termal kaplıcalarına da gitmek isteyebilirsiniz. Makul fiyatlı ve güzel Szechenyi Hamamları termal bir banyo için mükemmel bir seçim olacaktır.

Prag, Çekya

Prag, Çekya

Avrupa’da ucuza gezebileceğiniz bir başka şehir Çekya’nın başkenti Prag’tır. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinin başında gelen Prag’ta yapılacak çok fazla şey var. Eski Şehir Meydanı ve Wenceslas Meydanı gibi canlı noktalar, her gezginin zorunlu uğrak yerlerinden olsa da, bütçe dostu yiyecek ve içecek mekanları için şehrin tarihi merkezinden inip Zizkov gibi cebinizi zorlamayacak yerlere gidebilirsiniz. Sokaklarında yürüyün ve Çek heykeltıraş David Cerny’nin birbirinden güzel eserlerini görün.

Vilnius, Litvanya

Vilnius, Litvanya

Diğer birçok Doğu Avrupa şehirlerinden önemli ölçüde daha az turistik yer olan Litvanya’nın başkenti Vilnius, Baltık ülkeleri arasındaki en düşük maliyetli yerlerden biridir. Şehirde yapılacak bir sürü ücretsiz şey var! Eski Kent çevresinde keyifli bir gezinti yapabilir, tarihi yapıları görebilir ayrıca Litvanya edebiyatının ustalarına bir saygı yeri olan Okuryazar Sokak Projesi’ni görebilirsiniz. Vilnius’ta, bedava olmasa da çok fazla pahalı olmayan birçok turistik aktivite bulunuyor. Örneğin, Gediminas Kulesi’ne 5€ gibi bir ücret ile giriş yapabilir, başkentin muhteşem manzaralarını seyre doyabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Tüm Detaylarıyla Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Krakow, Polonya

Krakow, Polonya

Tarihi anıtlar ve mimarisi ile ünlü olan 11. yüzyıldan kalma güzel Wawel Kalesi ve Eski Kent’in muhteşem ortaçağ meydanına ev sahipliği yapan Krakow, gezginlerin Avrupa’da görmek istedikleri yerlerin başında geliyor. Bütçe dostu bir şehir ve genellikle de çok uygun fiyatlı konaklama ve gece hayatı sunuyor. Krakow’un kıtadaki en ucuz biralara ve dünyanın en büyük pub ve barlarına ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Riga, Letonya

Riga, Letonya

Letonya’nın hareketli başkenti Riga, özellikle yeme-içme tutkunlarının uğrak noktalarından biri. Diğer Avrupa şehirlerine göre Riga’da yeme-içme nispeten daha ucuzdur. Ayrıca büyüleyici Eski Kent bölgesinde yer alan ana cazibe merkezlerinin çoğunu çok uygun fiyatlara gezebilirsiniz. Riga’nın porselen mirasının bulunduğu Porselen Müzesi, ilginç Güneş Müzesi ve güzel St. Peter Kilisesi burada görebileceğiniz başlıca yerler arasındadır. Şehrin merkez pazarını gezerek uygun fiyatlı pek çok şey de kendinize alabilirsiniz.

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan

Çoğu zaman Dubrovnik’in Akdeniz’in pahalı şehirlerinden ve aslında Hırvatistan’ın pahalı destinasyonlarından biri olduğu söylenir, ancak iyi bir tatil planı ile bu büyüleyici şehri mütevazi bir bütçeyle keyifle gezebilirsiniz. Dubrovnik’in tarihi surlarla çevrili eski kentinde, güzel Sponza Sarayı ve Rektör Sarayı gibi birçok önemli cazibe merkezi görülebilir ve hatta şehir surlarını yürünebilir. Üstelik bu aktiviteler de oldukça ucuz. Ayrıca, Eski Kent sınırları içerisinde uygun fiyatlara konaklama ve yemek yeme mekanlarını da bulabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Seyahatlerinizde Tasarruf Etmenin 6 Etkili Yolu!

Sofya, Bulgaristan

Sofya, Bulgaristan

Sofya, Bulgaristan’ın kalbinde görkemli Vitosha Dağı’nın eteklerinde yer alan ziyaret etmek için Avrupa’nın en ucuz başkentlerinden biridir. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Sofya, ortaçağdan kalma Boyana Kilisesi’nden 4. yüzyıla kadar uzanan eski St. George Kilisesi’ne kadar zengin bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Ayrıca otantik Bulgar mutfağının sunduğu birbirinden lezzetli yemekleri birçok ucuz restoranlarda yiyebilir ve konaklamanızı uygun fiyatlı otellerde yapabilirsiniz.

Lizbon, Portekiz

Lizbon, Portekiz

Portekiz’in güzel başkenti Lizbon, ücretsiz pek çok etkinliğe ve birçok yaz festivaline ev sahipliği yapıyor. Her ayın ilk Pazar günü, şehrin başlıca turistik cazibe merkezleri arasında yer alan Torre de Belem ve Ulusal Antik Sanat Müzesi dahil, ücretsiz giriş imkanı sunan birkaç güzel yer bulunmaktadır.

Saraybosna, Bosna Hersek

Saraybosna, Bosna Hersek

Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna, geride bıraktığı savaşın izlerini sararak bugün adeta küllerinden doğdu ve bunun sonucunda hem uzak hem de yakın zamanda zengin bir tarihe ev sahipliği yapmış oldu. Haliyle, bu zenginliği keşfetmek adına turistler tarafından fazlasıyla ilgi gören bir durak haline dönüştü. Avrupa’da ucuza gezebileceğiniz bir başka şehir olan Balkanlar’ın bu masum şehri özellikle Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Gazi Hüsrev Bey Camii gibi yerel simge yapılara ev sahipliği yapıyor.

Varşova, Polonya

Varşova, Polonya

Krakow gibi Varşova şehri de Polonya’da bütçenizi zorlamayacak yerlerden biridir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında büyük ölçüde yeniden inşa edildikten sonra, Krakow’a kıyasla çok daha modern bir ambiyansa sahip. Bir miktar kültür dozu için, Avrupa’da ucuza gezebileceğiniz muhtemelen daha iyi bir yer yoktur. Ulusal Müze ve Zacheta Ulusal Sanat Galerisi gibi Varşova müzeleri ve sanat galerilerinin birçoğunu 5€’dan daha az bir maliyetle gezebilirsiniz.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.