Gezi blogu oluşturmaya henüz yeni başlayanlar için ilk adımı atmadan önce; blog nasıl kurulur, tema nasıl düzenlenir ve nereden başlamalıyım soruları kafaları karıştırıyor. Bundan 10 yıl önce yol hikayelerimi arkadaşlarımla ve ailemle paylaşmak için ilk gezi blogumu açmıştım. Başta Türkiye gezilerim olmak üzere İran, Azerbaycan ve diğer komşu ülkelere yaptığım seyahatlerimi yazıyordum. Yıllar içerisinde ilgi alanlarımın artması ve dijital medyaya olan ilgim nedeniyle hadigez.com’u açarak daha düzenli ve sistemli bir içerik üreticiliğine evrildim.

Gezi Blogu Üzerine Bilgiler

Tam zamanlı seyahat edebilmek için çevrimiçi blog içerikleri oluşturarak para kazanmak üzerine yıllar boyunca öğrendiğim her şeyi paylaşmaya karar verdim. Bu yüzden uzun zamandır üzerinde düşündüğüm ilk şey şu oldu: gezi bloguna yeni başlayanlar için fayda sağlayacak pratik bloglama ipuçları.

Bloglamaya ilk başladığınızda, endişelendiğiniz küçük ayrıntıların hepsiyle ve gezi blogunuzu büyütmeye çalıştığınız zaman odaklanmanız gereken can sıkıcı aşamalar yüzünden ilk etap bu işten soğuyabilirsiniz. İş diyorum çünkü bu sistemli, programlı tam zamanlı bir iştir, hobi değil.

Neyse ki, artık günümüzde çok daha fazla bilgi çevrimiçi olarak bulunabilir durumda. Aradığınız her ne ise hızlı bir şekilde Google’da arayabilir ve birkaç dakika sonra blogunuzda veya blog ile ilgili herhangi bir sorunun cevabını bularak üstesinden gelebilirsiniz.

Gezilerinizi yazmak için kendi blogunuzu başlatmaya karar verdiyseniz umarım başlangıçta niyetiniz para kazanmak değildir. Çünkü profesyonel bir blog olmak için biraz özveri ve sabırla bol bol özgün içerik yazmanız gerekecek.

Yeni başlayanlara keyifli bir bloglama süreci oluşturmaları için bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.

Haydi öyleyse, bloglamaya başlayalım!

Gezi Bloguna İçin Faydalı Bloglama İpuçları

Gezi Bloguna Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Tutkulu Olduğunuz Bir Konu Seçin

Markanızı, alan adınızı ve sosyal medya kullanıcı adlarını almadan önce tutkulu olduğunuz ve uzun vadede hakkında yazmanın keyfine varacağınız bir konu seçin.

Üzerine yoğunlaştığınız ve aslında tutkulu olduğunuz belirli bir konuyu oluşturmak sizinle aynı konu üzerine bloglayan diğer blog yazarları ile içerik yazmayı ve etkileşimde bulunmanızı kolaylaştıracaktır. Seçmiş olduğunuz konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz muhtemelen bir süre sonra heyecanınızı kaybedecek ve yazmayı bırakacaksınızdır. Bu nedenle, kişisel olarak ilgilendiğiniz bir şeyi seçmeniz, size daha iyi içerikler üretmeniz için artı bir puan kazandıracaktır.

Doğru Platformu Seçin

Seçmiş olduğunuz konu ile alakalı, yazdıklarınızı insanlarla paylaşmaya başlayabilmek için bir web sitesine ihtiyacınız olacak.

Hem ücretsiz hem de ücretli pek çok farklı blog platformları mevcut. Ancak benim size önerim milyonlarca insanın da kullandığı WordPress olacaktır.

WordPress, gerek altyapısı gerekse kaliteli, hızlı ve arama motoru dostu temalara sahip olduğu için profesyonel görünmenizi sağlayacak ve blogunuzun tüm yönleri üzerine daha fazla kontrol sahibi olabilmenize imkan tanıyacaktır.

WordPress’i, bloglamaya yeni başlayacak olanlara ve hatta profesyonellere bile en iyi blog platformu olarak öneriyorum. Çünkü kullanımı kolay, esnek ve sitenizi özelleştirmek için kullanabileceğiniz pek çok çeşit tema ve eklentilere sahip.

Düzenli Yazın ve Özgün İçerikler Üretin

Gezi Blogu Yazısı

Bloglamaya başlamak için en uygun zaman şu an! Mükemmel bir blog yazısı oluşturmaya olan endişeniz yerine, sadece yazmanız ve yayına almanız ilk adımı atmanın en iyi yoludur.

Blogunuzun ilk yazısı veya sonraki yazıları hakkında endişelenmenize gerek yok, sadece konunuzla alakalı bir şey üzerine odaklanıp yazmanız yeterli olacaktır.

Seçmiş olduğunuz konu hakkında yeteri kadar bilgiye sahip değilseniz, sizinle aynı konu üzerine içerik üreten blogları araştırmanızı ve okumanızı öneriyorum. Böylece konu hakkında bilgi sahibi olabilir ve kendi düşüncelerinizi içeren makaleyi böylelikle yazabilirsiniz.

Blogunuzu kurduktan sonraki ilk işiniz, “Hakkımda” sayfası, bir “İletişim” sayfası ve en yeni yayınlarınızın bulunduğu ayrı bir “Blog” kategorisi oluşturmak olsun. Bu, bir bloga başlamak için en gerekli adımlardan biridir.

Haftada en az bir kez, zamanınız varsa haftada üç kez olmak üzere içerik üretmenizi öneriyorum. Yazdığınız blog yazılarının, blogunuzun konusuyla alakalı bilgiler olduğundan emin olun ki, sadık okuyucu kitlesine sahip olabilesiniz. Bu, aynı zamanda okurların tekrar blogunuza gelmesi için önemli bir nedendir.

E-Mail Listesi Oluşturun

Blogunuzu büyütmek için en iyi yollardan biri de okurlarınızın e-mail adreslerini toplamak olacaktır. Bir e-posta listesine sahip olmak, yeni içeriklerinizi tanıtmak, abonelerinize beğendiğiniz içerikleri paylaşmak ve ileride kendi ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak için tanıtımın en etkili yollarından biridir.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Blogunuz için yazacağınız içerikler üzerine uygun anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Okuyucularınızın ilgisini çekecek doğru anahtar kelimeleri kullanmak aynı zamanda içeriklerinizi Google, Yandex gibi arama motorlarında da üst sıralarda çıkmasına yardımcı olacak ve uzun vadede blog trafiğinizin artmasına çok fazla katkısı olacaktır.

Anahtar kelimesi üzerine araştırma yaparak içerik üretmeniz uzun vadede daha fazla blog trafiği elde etmenin yanı sıra içeriğinizle ilgilenen aboneleriniz ve okur kitlenizi büyütmeniz için oldukça faydalı bir hamledir.

Anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını bilmek, blog yazma sürecinin önemli bir parçasıdır ve ilk bakışta can sıkıcı gibi görünse de, neye bakacağınızı bildikten sonra gerçekten çok daha kolay bir şey olduğunu göreceksiniz. Yazacağınız konu ile ilgili anahtar kelime araştırması yapmak için “Google Keyword Planner” servisini kullanabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması yapmak için ücretli-ücretsiz birçok araç mevcut. Google üzerinden bir arama yaparak bu araçlara göz atabilirsiniz. Ben, keywordtool.io internet sitesini kullanıyorum.

Profesyonel Bir Tema Satın Alın

Ücretsiz, bol miktarda WordPress temaları mevcut, ancak ücretli (premium) bir tema satın alarak yayına başlamanız çok daha iyi olacaktır. Kaliteli bir tema yaptığınız işi daha efektif gösterecek, okurlarınız için kullanıcı dostu bir yapıda olacak ve günümüz teknolojisine uygun mobil uyumlu aynı zamanda özelleştirilmesi daha kolay bir yapıya sahip olacaktır.

Doğru temayı seçmek, blogunuzu nasıl markalaştırmak istediğinizle ilgilidir. Bu nedenle, blogunuzun nasıl görünmesi gerektiği konusunda seçmiş olduğunuz blog konunuza uygun bir tema satın almanız iyi olacaktır.

WordPress temalarına Themeforest üzerinden göz atabilirsiniz. Bu sitede birbirinden güzel ve kaliteli, her bütçeye uygun temalar bulabilmek mümkün.

Sosyal Medyada İlgili Gruplara Katılın

Gezi Blogu Uygulamaları

Blogunuzu büyütmeye devam etmenin en iyi yollarından biri de, blogunuzla ilgili Facebook gruplarına katılmak ve mümkün olduğunca etkileşimde bulunmaktır.

Gezi yazıları paylaşılan gruplara katılarak yeni yazmış olduğunuz yazıları paylaşabilir ve doğru hedef kitleye içeriklerinizi doğrudan ulaştırabilirsiniz.

Okuyucularınıza yayınlarınızın sonunda sorular sorarak yorumda bulunmalarını sağlayın, yarışmalar düzenleyin, konaklama veya bir bilet hediye ederek etkileşimi arttırmaya çalışın.

Ayrıca Okuyun: En İyi 10 Seyahat Uygulaması

Okuyucularınızla etkileşim kurmanın yanı sıra, sizinle aynı türde içerik üreten diğer bloggerlar ile iletişim halinde olun, son yazılarına yorumda bulunun, konuk yazar olarak bloglarında yazılar yazın.

Hemen, Şimdi Başlayın!

Kimi zaman bir şeye başlamak için hep üşenir ve sürekli tarihi erteleriz. Ancak blogunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sadece başlamak ve içerik yazmaya koyulmak olacaktır. Hem yazmak ruha da iyi geliyor ve stresten arındırıyor. 🙂

Blog nasıl kurulur, WordPress teması nasıl düzenlenir gibi sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmından yazarak bana sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.