Gezi Fotoğrafları İçin Yedekleme Yöntemleri

Hepimiz günlük hayatlarımızda birer fotoğrafçıyız. Gezi fotoğrafları çekmeyi ve çekinmeyi hayatımızın her anında severiz elbette. Teknolojinin bir hayli ilerlemesi ile artık ceplerimizde taşıdığımız akıllı telefonlar sayesinde fotoğraflar çekiyor, işliyor ve sosyal medya hesaplarımızdan sevdiklerimiz, arkadaşlarımız ile paylaşıyoruz. Hal böyle iken fotoğraf her anımızın birer parçası oluyor. Kah yaz tatilleri, kah sömestr tatillerinde yakınlarımıza ya da başka yerlere gezmeye giderken yanımızda akıllı telefonlarımız, kompakt makineler ya da profesyonel DSLR fotoğraf makineleri taşırız. Zira, gezi fotoğrafları çekmek hayatımızın ilerleyen dönemlerinde birer anı olarak kalacak ve hatırlanacaktır, sevdiklerimiz ile paylaşılacaktır. Ancak yedek bir hafıza kartı ya da sabit diskin olmayışı bizleri yedeklemeler konusunda sıkıntıya sokacaktır. Makinenizin çalınması, darbe görmesi gibi durumlarda fotoğraflarınızı kaybedebilir ve ne yazık ki geri getiremeye bilirsiniz.

Gezi Fotoğrafları Yedeklemenin Önemi

Bu konuda çektiğimiz tüm gezi fotoğraflarını birkaç basit adımda yedekleyerek güvenliğimizi alabiliriz.

Tüm Her Şeyi Yedekle!

Bu ne demek? Yapmanız gereken, fotoğraflarınızı en az iki yerde yedeklemeniz.

Gezi fotoğraflarınızı yedeklemeniz için dört seçenek gerekir;

  • Laptop’ta yedekleme,
  • Çoklu hafıza kartlarında yedekleme,
  • Harici sabit disk veya yüksek kapasiteli bir flash bellekte yedekleme (32GB veya daha yüksek),
  • Çevrimiçi yedekleme (Cloud depolama).

Laptop’ta Yedekleme

Bir notebook sabit disk kapasitesine göre tüm fotoğraflarınızı korumaya yetecektir. Gittiğiniz tatil yerlerinde ve sık seyahat ettiğiniz zamanlarda konaklayacağınız otel/pansiyon yerlerinde rahatlıkla gün sonunda fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz. Zahmetli bir iş olarak görülse de birkaç dakikanızı alacaktır ve yedekleme işleminin en kolayı olarak görebiliriz.

Günlük Yedeklemenin Faydaları

  • Günlük yedekleme, yolculuğun sonunda toplu bir yükleme ile daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir.
  • Fotoğraf makinelerimizin ne zaman, nerede başına bir şey geleceğini bilemeyiz. En son yedeklemeniz belki tüm fotoğraflarınızı kurtarmak için iyi bir hamle olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Gezilerinizde Tasarruf Etmenin 6 Yolu!

Çoklu Hafıza Kartları

Fotoğraflarınızı iki yerde (minimum) yedeklemiş olmanız sizin yararınıza olacaktır. İkinci bir yedekleme için İnternet erişimi ya da sabit sürücü yoksa manuel olarak yanınızda taşıyacağınız hafıza kartlarına aktarım yapabilirsiniz. Eğer büyük bir hafıza kartınız varsa bu muhtemelen (eğer büyük miktarda fotoğraflar yoksa) yolculuk sonunda dolacak olan hafıza sonrası beraberinde getirdiğiniz en az iki çoklu hafıza kartı ile fotoğraflarınızı güvende tutabilirsiniz.

Hafıza kartlarını güvenli bir yerde muhafaza ediniz. Bir poşet içerisine koyarak çantanızın iç bölmesinde tutmak gayet güvenilir bir saklama olacaktır.

Harici Sabit Disk veya Yüksek Kapasiteli Flash Bellek

Bir dizüstü bilgisayarınız var ve buna tüm gezi fotoğraflarınızı yüklediniz. Şimdi de harici bir sabit disk üzerinde fotoğrafları yedeklemek için tam zamanı. Hafıza kartları üzerinde tuttuğunuz fotoğrafların ikinci bir yedeğini oluşturmak oldukça güvenli olacaktır. Yalnızca bir bellek kartı varsa, o zaman bu çift yedekleme sistemi için alanı boşaltarak yer açabilirsiniz.

Not: Gezileriniz için özel bir harici disk alın. Bunlar küçük ve oldukça güvenlidir. Yer kaplamayan daha ufak bir taşınabilir bellek için 32GB’a kadar veri alabilen küçük flash bellekler de alabilirsiniz.

Gezileriniz esnasında yanınızda bulunduracak bir dizüstü bilgisayarınız yoksa yakınlarda bir yerde İnternet kafe ya da konaklayacağınız otel/pansiyonlarda fotoğraflarınızı çevrimiçi yedekleyebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Harita Uygulamaları İle Gezilerinizi Kolaylaştırın

Çevrimiçi Yedekleme

Fotoğraf makineniz ya da çantanızın başına bir şey geldiğinde önceki süreçlerde aldığınız yedeklemeler ile çevrimiçi yedekleme yapabilirsiniz. Flickr, Google, Microsoft Drive ve Dropbox cloud depolama hizmetleri en popüler olanlarıdır. Ücretsiz üyeliklerde az bir alan verseler de, arkadaşlarınızı davet ederek belli bir GB alanı kazanabilir ya da yıllık minimum ücretler ile 100GB’a kadar alan satın alabilirsiniz.

Akıllı Telefonlar ile Yedekleme

Yaşadığınız şehirde düzenli Wi-Fi hizmeti veren belediyeler varsa fotoğraf yedekleme işleminizi akıllı telefonlarınızdan günün her saati düzenli bir şekilde yapabilir ya da gün sonu evinizde bu işlemi çevrimiçi depolama yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Sizlere önerim en az iki yedekleme işlemi yapmanız, zamanınız varsa güvenlik açısından tüm yedekleme seçeneklerini yapmanızdır. Fiziksek depolama alanlarınızın başına bir şey gelmesi sonucunda çevrimiçi yedeklemeleriniz hayati bir önem taşıyacaktır.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.