Kula'da Bir Kilise

Bu hafta yolum, bir dönem Germiyanoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan, Gediz Vadisi içinde yer alan ve ülkemizin ilk volkanik şehri olma özelliğini taşıyan, Kapadokya’nın küçük kardeşinin içinde bulunduğu, tarihi evleri ile ünlü, kaplıcaları, camileri, türbeleri, Yunus Emre’si, birbirinden lezzetli yemeklerden oluşan mutfağı ve leblebisiyle ünlü şirin bir Anadolu kasabası Kula’ya düştü.

Kula Evi

Kula, Manisa’ya bağlı yaklaşık 45 bin nüfuslu bir ilçe. Ankara–İzmir karayolu üzerinde bulunan Kula, Manisa’ya 126, Uşak’a 73, İzmir’e 140 km mesafede bulunuyor.

Kuladokya, Kula

Kula Gezilecek Yerler

Kula Evleri

Kula, kale içi bir yerleşim özelliği taşıyor. Günümüzde kale kalıntıları bulunmasa da, halk arasında kullanılan isimler (Seferkapı, Demircikapı gibi) bir kalenin varlığına işaret ediyor. Yerleşimin sıkışık olması, sokakların çok dar olması, evlerin birbirini tamamlayan biçimde sıralar oluşturması vb. gibi. Şehirde evler iç içe geçmiş ve birbirinin sırtına dayamış görünümüne sahip. Bazı evlerin çatıları sokakları örtüyor. Kula’da yaklaşık 900 adet birinci dereceden olmak üzere 3 bin tarihi ev bulunuyor. Kula evlerinde ahşap ve taş birbirini tamamlıyor.

Kula Evleri

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin Lideri Kenan Evren’in doğduğu ev de burada ve kafe olarak hizmet veriyor. Ev, eski bir Rum evi.

Kenan Evren Evi, Kula

Nüfus Mübadelesi’nden önce Türkler ve Rumlar iç içe yaşıyor. Rumlardan kalan bir çok ev ve kilise var. Kültür merkezi olarak kullanılan bir kilise dışındakiler kendi haline bırakılarak, yok olmasına göz yumuluyor gibi. Ülkemizde şehirlerin tarihi anlatılırken kilise ve camilerin yan yana yüzyıllardır bir arada yaşadıklarına özel bir vurgu yapılıyor. Oysa komşularımızdan kalan yadigarları korumada “titiz bir özensizlik” hakim gibime geliyor.

Eski Kilise, Zafer Okulu, Kula

Anadolu insanının  bir kısmının “öteki” dediğine karşı müthiş tahammülsüzlüğü var. Yeryüzünde kendinden başka kimseyi değerli saymıyor. Oysa bu topraklar “babamızın malı” değil. Bizden önce bizden olmayanlar bir çok “öteki” yaşadı, bizden sonra da ötekiler yaşıyor olacak. Yaşadığımız yeryüzünü şairin dediği gibi, “yârin yanağından gayri her şeyde ortak” yapmak ve kardeşçe yaşamak için çaba içinde olmamız gerekiyor.

Kula'da Bir Kilise

Kula Çarşısı

İlçe merkezinde, geleneksel el sanatlarının günümüze dek sürdürüldüğü bu tarihi çarşı gezilip görülmeyi hak ediyor. Yöresel el sanatlarına (bakır, keçe, halı vb.) ilişkin örneklerden hediyelik eşyalar satın alınabilir.

Kula Çarşısı

Kula Volkanik Jeoparkı

Divlit Yanardağı, Kula

Kula’nın hemen yanındaki volkanik bölgeye antik dönemde “Katakekaumene – Yanık Ülke” adı verilmiş. “Yanık, yanmış ülke” anlamı taşıyan bölgede yapılan kazılarda tepeden ovaya doğru inen ilk insanın ayak izlerine rastlanılmış olması burada yerleşimin çok eskiye, ilk çağlara dayandığının bir kanıtı olarak kabul ediliyor. Antik dönemin ünlü coğrafyacısı ve gezgini Strabon’un Coğrafya adlı eserinde de bu bölge “Katakekaumene – Yanık Ülke” olarak tanımlanıyor. İlçede, 300 km’lik alanda 80’den fazla volkan konisi 17 km’lik lav şelalesi ile 12 bin yıl önceki tarihi dönemi hatırlatıyor. Bölge Türkiye’nin ilk ve tek jeoparkı olma özelliğini taşıyor. Kula Divlit Yanardağı’nın içinde yer aldığı jeo parkın çevresinde 12 bin 350 metre boyunca yürüyüş patikası ve bisiklet yolu bulunuyor. Jeopark alanında bir tane bile ağaç bulunmuyor. Toprağın üstü küllerle kaplı, yeni yangından çıkmış gibi simsiyah renktedir. Şehir merkezi ile Jeo park arasında 11 km bulunuyor.

Jeo Park, Kula

Jeolojik Miras Nedir?

(“Jeolojik miras, yeryüzünün jeolojik tarihinin ve ilgili süreçlerin tanınmasına, incelenmesine ve yorumlanmasına izin veren yenilenemeyen bir doğal kaynaktır. Doğal mirasın bu önemli bileşeni, Dünya tarihi, insanlık tarihi, ekolojik gelişim tarihi ve biyolojik evrim arasındaki bağlantıları kurmamızı sağlar. Yeni bin yılın başlangıcında, Jeolojik mirasın korunması hem doğal hem de kültürel mirasımızın önemli bir unsuru olarak küresel bir sorun haline gelmektedir.”)

Kuladokya

Kuladokya

Manisa’nın Kula ilçesine 16 km uzaklıktaki Burgaz mevkiinde yer alan ve koruma altında bulunan Kuladokya / Kula peri bacaları ziyaretçileri kendine hayran bırakan bir yer. Bölge doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Kapadokya’nın küçük kardeşi sayılabilir. Peri bacalarının hemen altında güneşten korunup, çay içip gözleme yiyebileceğiniz salaş bir kafe mevcut. Kula’dan peri bacalarına ulaşım oldukça rahat, tabi ki özel aracınızla.

Ayrıca Okuyun: Ege’nin Saklı Güzelliği – Karaburun Yarımadası

Kuladokya

Taşyaran Vadisi

Yaşyaran Vadisi, Kula

Kula–Uşak karayolunun 28 km uzağında yer alan Taşyaran Vadisi, jeolojik açıdan birbirinden ilginç bir doğa harikası ve 2 bin 500 metre uzunluğunda bir yürüyüş yoluna sahip. Taşyaran Vadisi suyun şekillendirdiği kayalar, doğal bitki örtüsü ve doğal güzelliği ile dikkati çekiyor. Vadi 2016 yılında tabiat parkı ilan edilmiş. Vadiye inmeden önce veya sonra oturup dinlenebileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz büfe bulunuyor. Çocuklu ailelerin çocuklarının vakit geçirebileceği bir oyun parkı da var. Vadi karayolundan 1,5 km içeride bulunuyor. Yolun ilk yarısı kötü ikinci yarısı oldukça iyi durumdadır.

Tapduk Emre Türbesi

İlçe merkezine bağlı, 25 km mesafedeki Emre Köyü’nde yer alıyor. Hamam, çeşme, medrese ve camiden oluşan bir külliyenin parçasını oluşturuyor türbe. Türbenin Yunus Emre’ye ait olduğu düşünülüyor. Bu nedenle her yıl, Eylül ayının ilk haftası Yunus Emre Anma Şenlikleri düzenleniyor.

Tapduk Emre Türbesi

Kula’da konaklama seçenekleri fazla olduğu söylenemez. Fakat şehir merkezinde uygun oteller mevcut.

Kula’nın daracık sokaklarında bir evden diğerine dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamanız mümkün değil. Saatler sonra bir bakmışsınız ki karnınız açıkmış. Bölgede 50’ye yakın yöresel yemek çeşidi bulunuyor. Kapama, oğlak dolması, susam böreği, su böreği, şekerli pide ve odun köfte gibi. Kula merkezde bulunan restoranlarda bu lezzetleri tadabilirsiniz. Yemeğin üstüne Kula Maden Suyu içmeyi unutmayın.

Odun Köfte, Kula

Kula sokaklarını gezerken misafirperver ev sahiplerine rastlayabilirsiniz. Sizinle beraber sokak sokak gezer, evleri tanıtır ve kendi evlerinde misafirleri olmanızı isterler. Çaylarını içer ya da yemeklerini yiyebilirsiniz. Biz de gezerken böyle bir aile grubuna rastladık. Hemen kaynaştık. Birlikte gezdik. Evlerine misafir olduk. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum.

Kulalı Bir Aile

Tarihi ve doğal güzellikleri görmek, zengin mutfağını tatmak ve misafirperver insanlarıyla tanışmak için, Kula sizi bekliyor.

Veli Yalçın
11.12.1963 Küçük Yapalak Köyü Elbistan, Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. İlkokulu Eskişehir, ortaokulu Adana ve liseyi İstanbul’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bölümüne 1982 yılında girdi ve 1986 yılında bitirdi. 1988 yılında Sivas ve Ağrı Patnos’ta askerlik görevini kısa dönem olarak yaptı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümlerinde yüksek lisans bölümlerine devam etti. Ocak 1989 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda (şimdiki adı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) Sosyal Hizmet Uzmanı olarak Sivas, Gaziantep, Ankara, Batman, Kilis ve Aydın’da çalıştı. Gaziantep Çocuk Yuvası ve Gaziantep Yetiştirme Yurdu’nda Müdür olarak görev yaptı. Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (daha sonra SES ile birleşti) kurucularındandır. Haziran 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında Aydın Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak görev yaptı ve Mart 2016 tarihinde emekli oldu. Şiirleri Fransız Postası, Alleben, Sanat ve Hayat, Bizim Dergi, Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmet Sen. ve Gerçek Sanat gibi yurt içi ve yurt dışında ve “yersiz yurtsuz” ve “süje” İnternet dijital dergilerinde yayımlandı. Bugüne kadar 23 ülke, 72 şehir dolaştı. Ülkemizde ise 81 ilin 70’ine gitti. Aydın Denge Gazetesi’nde gezi yazıları yayımlandı. Halen Gaziantep Sabah Gazetesi’nde haftada iki gün ve hadigez.com İnternet sitesinde gezi yazıları yayımlanmaktadır. Veli Yalçın’ın yayımlanmış kitapları: * Kuşlar Su İçti Dilinden (Şiir, Favori Yayınları 2017) * Gezdim Gördüm Yazdım (Gezi Notları, Favori Yayınları 2018) * 1961 Yılından Bugüne Sosyal Hizmet Dergileri (Sabev Yayınları 2022)

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.