Azerbaycan vizesi hakkında bilgiler. Azerbaycan vizesi nasıl alınır?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını 1 Eylül’den itibaren kaldıracağını açıkladı.

Azerbaycan’a seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar vizeye tabidir ve öncelikle Azerbaycan vizesi almaları gerekmektedir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla, Azerbaycan’a olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

Komşu ülkeler seyahatimin ikinci durağı olan Azerbaycan’a, Tebriz Bakü Otobüs Yolculuğu yaparak ulaşım sağlamıştım. Azerbaycan Vizesi başvurumu ise Tebriz, Azerbaycan Başkonsolosluğunda yapmıştım.

Azerbaycan Hakkında Bilgi

Kafkaslar bölgesini en güzel ülkelerinden biri olan Azerbaycan hem Doğu Avrupa hem de Batı Asya’yı kapsayan güzel bir ülke. Doğu ile Batı’nın buluşmasını gözler önüne seren mimari, kültürel ve sanat pek çok turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan Azerbaycan’da yapılacak bir dolu aktivite var. Hazar Denizi kıyısında bulunan bu güzel ülke başkent Bakü şehri ile Alev Kuleleri, eski camileri, minareleri, doğal kasabaları, etkileyici modern mimarisi ile görülmeye değerdir.


Böldüğüm için özür dilerim. Balkanlar ve Orta Doğu’da yaptığım gezilerden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Bir zamanlar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği (SSCB)’nin bir parçası olan Azerbaycan’da hala daha Sovyet dönemi mimarisini görebilmek mümkün. Başkent Bakü, UNESCO listesinde yer alan tarihi İçeri Şeher bölgesi ile bu mimarileri en güzel haliyle ziyaretçilerine sunuyor. Ancak, sadece Bakü değil. Azerbaycan’ın diğer şehirlerinde de kırsal köy yaşamı, yemyeşil çiftlikler, meyve bahçeleri, yarı çöl manzaraları ve Büyük Kafkas dağlarının çarpıcı manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Avrupa’da sıra dışı bir turizm merkezi olarak kabul edilen Azerbaycan, zengin bir kültür, nefis yiyecekler, tarihi kentler ve bol miktarda macera etkinlikleri ile bizlere komşu, kardeş ülkelerden biri.

Azerbaycan Vizesi

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a vizesiz giriş yapabilir ve her gidişte 90 gün kalabiliyorlar.

Ben ve benim gibi Umuma mahsus pasaportu olan kişiler ise harç ödemeden Azerbaycan’a giriş vizesi alabiliyor. Nitekim Tebriz‘de başvurduğum Azerbaycan vizesi için herhangi bir harç ücreti ödemedim. Vize ise 3 iş günü içerisinde çıkıyor.

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,
 • Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,
 • 3×4 ölçülerinde 2 adet fotoğraf.

Hava Limanında Azerbaycan Vize Başvurusu

Umuma mahsus pasaporta sahip olan Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a gitmek için Türkiye’de vize almadığı takdirde, Bakü’de Heydar Aliyev Uluslararası Hava Limanında, Gence Uluslararası Hava Limanında, Nahçivan Uluslararası Hava Limanında ve Türkiye-Azerbaycan (Dilucu-Sederek) sınır kapısında giriş vizesi alabiliyor. Bu noktalardan giriş vizesi alınması için ise aşağıdaki belgeler isteniyor.

 • İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,
 • Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,
 • 3×4 ölçüde 2 adet fotoğraf,
 • 10 ABD doları.

Azerbaycan’a uçakla giderseniz Haydar Aliyev Havaalanı’nda 11 Dolar’a vizenizi alabiliyorsunuz. Vize alma esnasında herhangi bir problemle karşılaşmazsınız. Nakit alındığı gibi kartla çekimle de vize ücretini ödeyebiliyorsunuz.

Azerbaycan E-Vize Başvurusu

Eğer İnternetten e-vize almayı düşünürseniz bunun maliyeti de 24 Dolar’dır. E-vize 3 iş günü içerisinde çıkıyor ve mail adresinize PDF olarak gönderiyorlar. Bu belgenin seyahatiniz öncesi mutlaka çıktısını alın. Renkli çıktı almanızda fayda var.

E-vize başvurularında sizden nerede kalacağınızı, kaç gün kalacağınızı ve hangi tarihte ülkeye giriş yapıp hangi tarihte çıkış yapacağınızı soruyorlar. Bu bilgileri ilgili yerlere yazacaksınız. E-vize aldıktan sonra Azerbaycan’a hangi sınır kapısından gireceğinizin bir önemi yok.

Bu arada e-vize başvuruları en çok 6 ay sonrasına kadar başvuru alıyor. Örneğin bugün 1 Ocak 2019 varsayalım ve size vizenizin başlangıç tarihinin en ileri 1 Haziran olarak seçebilmenize sistem müsaade ediyor. E-vize 30 günü kapsıyor. Bu süre içerisinde Azerbaycan’a istediğiniz zaman girebiliyorsunuz. Ülkede 30 gün kalma süreniz var.

E-vize ile uğraşmak ve para ödemek istemeyenler; bulunduğunuz şehirde (İstanbul, Ankara) konsolosluğa giderek 3 iş günü içerisinde ücretsiz Azerbaycan vizenizi alabilirsiniz. Ancak başka şehirlerde yaşıyorsanız sizin için en doğrusu e-vize başvurusu olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın “Azerbaycan’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine” şeklinde paylaştığı içeriği de okumanızı öneriyorum.

Azerbaycan vizesi hakkında sormak istediğiniz tüm her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümünden bana yazabilirsiniz.

***

Azerbaycan’ı gezmeyi düşünüyorsanız veya yalnızca ülke hakkında daha fazla yazı okumak istiyorsanız, bu konuda başka neler yazdığıma bir bakın!

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Azerbaycan gezisi mi planlıyorsun?

Azerbaycan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. Azerbaycan şehirleri gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile Azerbaycan gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

Değerlendirme
Azerbaycan Vizesi
Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Bunun ötesinde 2013'ten beri tam zamanlı yurtiçi ve yurtdışı seyahatler yapan dijital içerik üreticisiyim. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, rehberler ve videolar sunarak başkalarının da seyahat etmesini kolaylaştırmak istiyorum. Tüm maceralarımı, fotoğraf ve videolarımı burada ve YouTube kanalımda paylaşıyorum. Sadece fotoğraf/video çekmenin ve seyahat etmenin yanı sıra, doğada zaman geçirmeyi de seviyorum. Sizlere burada seyahatlerimde yaşadığım iyi-kötü anları, tecrübelerimi ve nasıl ucuza gezilir üzerine ipuçları içeren içerikler paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak ol! Sosyal medyada beni takip et ve hiçbir paylaşımımı kaçırma!

189 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Benim pasaportumun süresi 10.04.2020 tarihinde bitiyor. Ben 24.10.2019 tarihinde Azerbaycan’a gideceğim. Bir sıkıntı olur mu? 6 ay pasaport süresi gibi şart var mı?

 2. Merhaba,

  Ben Azerbaycan’a bir haftada olsa gezmek için gitmeyi istiyorum. Bazı araştırmalarıma göre (doğruluk oranı var mı yok mu bilmiyorum) gezmeye gitmek isteyene iki devlette harçlık olarak para veriyormuş. Böyle bir şey var mı acaba?

  • Merhaba,

   Bu bilgiyi ilk defa sizden öğreniyorum. Ancak, böyle bir şey yok. Ya da en azından Türkiye bu yönde bir katkı sağlamıyor. Belki Azerbaycan, vatandaşlarına Türkiye seyahatlerinde veriyordur. Bu dediğiniz şey belki vakıf, stk’ların iki ülke arasında kültürel bağ kurmak adına yapacakları gezilerde kişilere sağladıkları destek olabilir.

 3. Merhaba,

  Ben Azeri vatandaşıyım, eşim Türk vatandaşı, çocuğum da Türk vatandaşı. Ben Azerbaycan’a gideceğim, çocuğa da vize lazımmış. Çocuğa nasıl vize alabiliriz ve nereye gitmemiz lazım?

 4. Merhaba Fatih bey,

  Ben öğrenciyim ve kısa süreliğine Azerbeycan’a gitmek istiyorum. Vize ve pasaport dışında herhangi bir belgeye ihtiyacım yoktur değil mi? Ve sizce orada kalacak yer olarak nereleri tercih etmeliyim?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar,

   Azerbaycan için vize ve pasaport dışında herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur. Eğer ekonomik olmasını istiyor ve paylaşımlı odalarda diğer insanlarla bir arada kalabilirim diyorsanız size önerim hostel olacaktır. Gecelik ücreti 7-10€ şeklinde değişiyor. Yok ben herkesle aynı odada kalamam diyorsanız gecelik 15-30€ olarak değişen 3 yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz.

 5. Merhaba,

  Benim oğlum hem Azeri hem de Türk vatandaşı. Pasaportu Türk bordo pasaport. Ben Bakü’ye gitmem için vize almalı mıyım oğluma?

 6. Merhaba Fatih bey,

  Ben bu Kurban Bayramında Azerbaycan’a gitmeyi istiyorum. Bursa’dan şirket 36 saate götürüyor otobüs ile. Bordo renkli pasaport aldım 3 tane çocuklar ve bana. Azerbaycan vizesini şirket alıyor 50 dolar kişi başı. İstanbul konsolosluğuna gitsem ücretsiz bir şekilde alabilir miyim? Birde çocukları götürmem lazım mı konsolosluğa?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Veysel bey,

   Ne şirkete vize çıkartmaları için 50 Dolar verin ne de siz İstanbul’a gelip masraf yapın. İnternet üzerinden e-vize başvurusunda bulunarak 3 işgünü içerisinde vizenizi doğrudan e-mail olarak alabilirsiniz.

   Daha fazla sorularınız olursa bana buradan her zaman yazabilirsiniz.

 7. Azerbaycan’a 2 aile otobüs yoluyla gideceğiz. 36 saat süren bir yolculuğumuz olacak. Pasaportum 10 yıllık süreli ve konsolosluktan 3 gün içinde çıkar diye yazmışsınız. Ben de e-vize uygulamasından aldım 2019 tarihinde. 24$’a mal oldu. 2 gün içinde e-postama geldi e-vizem. Bunun çıktısını renkli almam mı lazım yoksa siyah beyaz yazıcıdan alsam olur mu?

  • Merhaba Ahmet bey,

   Öncelikle pasaportunuz ve vizeniz hayırlı olsun. Yaptığınız yorumla birlikte böylece güncel e-vize bilgilerini de sizden öğrenmiş oldum. Vize çıktısına gelecek olursak; resmi evraklarda her zaman renkli çıktı almayı alışkanlık haline getirin. Her ülkenin prosedürleri farklılık gösterebiliyor. Ülkeye girişte sorun yaşamanızı istemem.

   Şimdiden keyifli geziler dilerim. Eğer Azerbaycan hakkında sormak istedikleriniz olursa yine buradan bana yazarak sorunuzu iletebilirsiniz.

   • Teşekkürler Fatih bey cevabınız için. Sizin yazdığınız tüm yazıları ayrıntılı bir şekilde inceliyorum. Yararlı ve doğru bilgiler veriyorsunuz her zaman.

     • Merhaba Fatih bey,

      Azerbaycan’a gittim ama çok sorunlar yaşadım buraya yazmanın nedeni siz bu konularda bilgilisiniz ve sorduğum soruların cevaplarını yazıyorsunuz. Neyse dediğim gibi çok sorunlar yaşadım otobüs yolculuğunda. Azerbaycan sınır kapısında 5:30 saat otobüsü beklettiler. Herkes ayakta yerlerde sürünüyorduk resmen. Sonradan anlaşıldı ki rüşvet istemişler otobüsten, otobüste vermeyince saatlerce bekletmişler. Giderken 55 veya 60 saat 3 gün sonra Bakü’ye gitti otobüs. Dönüşte benim hatam ama bilgisizlik deyin yabancı şubede kayıt yaptırmam gerekirmiş yapmadığımdan dolayı beni sınır kapsından geri yolladılar yabancı şubeye her neyse orada da 1.5 saat gözaltında tutuldum her yerde kamera olmasına rağmen benden şirinlik yani rüşvet istediler. Elimde dönüş yaptığımdan dolayı rüşvet verecek kadar olmadı. 300 manat bizim paramızla 900 TL istediler yoksa deport edeceğiz dediler. Yok dedim üzerimi aradılar 100 manatım vardı ve 200 TL nakit vardı hepsine el koydular ve gözaltında sorgulayan memurlar tarafından paylaşılarak ceplerine koydular. Her neyse elime 4 sayfa kağıt tutuşturup pasaport kontrole yollandım ve geçtim hayatımda yaşadığım en kötü günlerden daha kötü saatler yaşadım. Bir daha gidersem eğer uçakla giderim ayrıca sizden bir konuda bir bilgi almak istiyorum. Sayfalarda 300 manat yazıyor ama deport hakkında bir şey yazmıyor. Dediğim gibi bilmediğim bir kelime deport nedir onu bilmiyorum deport olduğum konusunda nereden bilgi alabilirim?

      Teşekkürler.

      • Merhaba Ahmet bey,

       Yaşadığınıza duruma çok üzüldüm. Geçmiş olsun… Bazen böyle istenmeyen durumlar yaşanıyor. Kötü niyetli polislere denk gelmiş olmalısınız. Yoksa sürekli İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon’dan Bakü’ye otobüs seferleri var ve bu şekilde bir sınır beklemesinin yaşandığını hiç duymamıştım. Göz altında tutulmak da kötü bir deneyim olmuş. Deport konusunda dilerseniz ülkemizdeki Azerbaycan konsolosluk temsilciliklerini arayabilirsiniz. Tekrardan çok geçmiş olsun.

 8. Fatih bey merhaba,

  Ben ilk kez önümüzdeki aylarda yurtdışına çıkmayı planlıyorum. Pasaportum vardı sanırım kullanmayınca günü bitti, yenileyeceğim. Turist olarak gideceğim haliyle, giderken uçak, dönüşü de otobüsle yapmayı planlıyorum. Bakü’yü dolaşıp, alışveriş yapacağım. Mesela bir bisiklet alacağım bunu gelirken nasıl getireceğim? Yeni bir bisiklet değil, arkadaşımın bisikletini getireceğim. Ticari bir faaliyetim yok. Bu konuda yardımcı olabilir misin bildiklerinizle?

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Sanırım otobüs bagajında getirebilirsiniz. Fakat sınırda inanın nasıl karşılanır bu konu üzerine net bir bilgi veremem size. Otobüs için ise şoförle konuşup ekstra bir bagaj ücreti verip bu sorunu aşabilirsiniz. Ancak, dediğim gibi sınırda bisikletin geçişine izin verilir mi, bu konuda sağlıklı bir şey söyleyemem. Dilerseniz, Azerbaycan Konsolosluğunu arayarak görevli sekreterden bu durum üzerine bir bilgi alabilir veya uçak ile Bakü’ye varışınızda havaalanında sınır polisine bu durumu anlatıp sonucunu öğrenebilirsiniz.

 9. Merhaba,

  Ben Haziran ayında Azerbaycan’a gideceğim. Iğdır sınırdan geçeceğim Nahçıvan’a. Sınırdan vize alabiliyor muyum acaba? 18 yaşında reşitim. Herhangi bir evrak gerekiyor mu?

  • Merhaba Ziya,

   Nahçıvan’a Iğdır sınırında vize alabiliyorsun. Reşit olman yeterli. Herhangi bir belgeye gerek yok reşit olduktan sonra. Yalnızca vize ücreti ve pasaportun olması yeterli. Site içerisinde Nahçıvan vizesi ile ilgili detaylı gezi yazım mevcut. Okuyabilirsin.

 10. Merhaba fatih Bey,

  Ben Gence havalimanına uçak bileti aldım vize almadım ama havalimanında vize veriyorlar mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 11. Merhaba Fatih Bey,

  Ben birkaç gün önce Azerbaycan’a tek girişli vize ile giriş yaptım. Bir günlüğüne karayoluyla Tiflis’e gidip gelmek istiyorum. E-vize ile daha henüz Azerbaycan’dan çıkmadan tekrar vize alınabiliyor mu? Yoksa çıkınca başvursam 3 gün beklemem gerekecek sanırım?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Hasan Bey,

   E-vize başvurunuzu ülkeden çıktıktan sonra yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Çünkü Azerbaycan’dan çıkınca vize başvurunuz sistemde görünecektir. Diğer türlü, Tiflis’te yer alan konsolosluktan başvurabilirsiniz ancak sizin de dediğiniz üzere konsolosluk üzerinden başvurulan vize de 3 iş günü içerisinde sonuçlanıyor.

 12. Bakü’den Tiflis’e sonra tekrar Bakü’ye oradan da İran inşallah lakin Azerbaycan vizesi tek giriş için mi? Havalanında söylesem çoklu giriş olur mu?

 13. Azerbaycan vizesini havaalanında aldığımızda tek girişli olmaz değil mi? Çünkü Bakü’ye iki sefer uğraman gerekiyor.

  • Müjgan Hanım,

   Havaalanında verilen Azerbaycan vizesi tek girişlidir. Oradaki sınır polisine durumunuzu bildirin ve çift girişli vize alın. Bu durumda ödeyeceğiniz rakam iki katı olacaktır.

   • Teşekkürler hep aşağıda arıyordum meğer yukarıdaymış Fatih bey. Bu arada Pakistan e-vize uygulamasına geçiyor. İran’dan Pakistan’a kolay olur mu bilemiyorum?

    • Merhaba Müjgan Hanım,

     İran’ın Pakistan’a olan sınır şehri Zahedan’dan giriş yaptıktan sonra polis eskortu eşliğinde 600 km kadar Quetta şehrine kadar birlikte gidiyorsunuz. Quetta’dan sonra yalnız başınıza yola devam edebiliyorsunuz. Bu etap biraz maceralı ve yorucu. Göze alabiliyorsanız keyifli ve bol maceralı bir rota.

 14. Sorumu yorum bölümünde göremedim. Kısaca özetleyeyim tekrardan. Vize başvuru formunu Haydar Aliyev havaalanında onlar veriyorlar değil mi? fotoğraflar 3*4 ebadında VESİKALIK yani biyometrik değil sanırım değil mi?

  • Ali bey,

   Sorunuzun sisteme girişi yapılıyor. Kontrolden geçmek üzere bekletildiği için yanıtlanmadan ve onaylanmadan site içerisinde görünmüyor. Bir önceki sorunuzu yanıtladım. Okuyabilirsiniz… Azerbaycan hakkında daha fazla sormak istediklerinizi yine buradan yazabilirsiniz.

 15. Değerli kardeşim merhaba,

  Haydar Aliyev havaalanı üzerinden Bakü’ye gideceğim. Neler lazım olduğunu yazmışsın ama bazı hususları açmak için ilave sorularım şunlar:

  1. Umuma mahsus pasaportla vize işlemi yapmadan Sabiha Gökçen havaalanından uçağa binebiliyorum değil mi?
  2. Haydar Aliyev havaalanında oradaki vize başvuru kısmına gittiğimde boş Azerbaycan vize başvuru formunu onlar veriyorlar, ben dolduruyorum, 10 ABD doları ve pasaport kimlik bilgileri kısmının fotokopisini ve bir de 2 adet vesikalık fotoğraf (biyometrik falan değil sanırım değil mi?) veriyorum. Akabinde pasaportuma vizeyi yapıştırıyorlar ve geçiyorum.

  Mutabık mıyız? Teşekkürler..

  • Merhaba Ali bey,

   Sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz! 🙂 Aynen bahsetmiş olduğunuz üzere süreç işliyor. İstanbul’dan vizesiz uçağa binebiliyor ve Bakü’ye iner inmez vize işlemleri bürosuna gidip ilgili formu aldıktan sonra dolduruyor ve sınır polisine veriyorsunuz. Ardından Azerbaycan vizesi pasaportunuza yapıştırılıyor ve ülkeye giriş yapabiliyorsunuz..

   Mutabıkız. Rica ederim..

 16. Selamlar,

  E-vize üzerinden Azerbaycan için vize alımında gidiş nedenini ne seçmemiz gerekmektir? 2 aylık bir iş için gidiyorum. Turizm mi, personel mi, iş mi ?

  • Merhaba Uğur bey,

   Eğer Azerbaycan’da çalışan bir firmanın işçisi olarak gidiyorsanız; personel seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Eğer bireysel iş için gidiyorsanız iş vizesi seçmeniz gerekir ancak bunu da belirtmeniz gerekir. Diğer türlü yalnızca turizm için seçmeniz yeterli olacaktır.

 17. Merhaba,

  4 ay sora Bakü’ye tatile gitmeyi düşünüyoruz. Eşim, ben ve 3 çocuğum var ve kendi arabamla gitmek istiyorum. Nerelere müracaat etmem gerekiyor? Pasaport falan yok.

  Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Merhaba Hakan bey,

   İlk olarak kendiniz, eşiniz ve çocuklarınız için pasaport çıkarmanız gerekiyor. Ardından seyahatinize 2-3 hafta kala Azerbaycan vizesine başvurmalı ve vizeyi temin etmelisiniz. Daha sonra kendi aracınızla yurt dışına gitmek için bazı gerekli prosedürler var. Bunları TURİNG kuruluşundan öğrenebilirsiniz. Gümrük ve trafik belgeleri üzerine çıkarmanız gereken evraklar ve sınırda ödemeniz gereken depozito var. Tüm bu bilgileri ilgili kuruluştan öğrenebilirsiniz.

 18. Kapadokyadan selamlar,

  İki Avustralyalı ile Azerbaycan ve Gürcistan yapmak istiyoruz. Bakü’den başlayıp Sarp sınır kapısında bitireceğiz. Araç kiralayıp gezmek istiyoruz iki ülkeyi de, sizce nasıl fikir? Kaçar gün önerirsiniz iki ülke için? Bakü havalimanında vizeyi sorunsuz alabilirim değil mi?

  • Merhaba,

   Azerbaycan’da araç kiralama hakkında pek bilgim yok. Önce bunu araştırmalısın. Gürcistan için de ayrı bir araç kiralamanız gerekebilir. Bakü’ye 3, Tiflis’e 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Bakü Heydar Aliyev Havaalanında Azerbaycan vizesi alabiliyorsunuz. Avustralya vatandaşları için Azerbaycan vize gereksinimini kontrol etmeyi unutmayın.

 19. Merhaba,

  Ben Azerbaycan vatandaşıyım eşim ise Türk vatandaşı. Bir çocuğum var 1 yaşında. Çocuğumla beraber Azerbaycan’a gitmek için çocuğuma pasaport ve vize lazım mı? Lazımsa fiyatı ne kadar? Bilgi veren bilir misiniz?

  • Merhaba Sura hanım,

   Elbette! Pasaport her insanın yurt dışındaki kimliğidir. Dolayısıyla çocuğunuz için de pasaport çıkarmalısınız.

   Güncel pasaport fiyatları ise şu şekilde;

   Süre – Harç – Defter
   6 ay – 170,00 TL – 133,6284 TL
   1 yıl – 248,44 TL – 133,6284 TL
   2 yıl – 405,58 TL – 133,6284 TL
   3 yıl – 575,96 TL – 133,6284 TL
   4+ yıl – 811,66 TL – 133,6284 TL

 20. Yeni pasaport başvurusu yaptım. Yeni geldi. İlk defa yurt dışı tatile Azerbaycan Bakü’ye gitmek istiyorum. Ne gerekiyor tekrardan? Kolay gelsin.

  • Merhaba,

   Azerbaycan vizesi almanız gerekiyor. Eğer Bakü’ye havayolu ile gidecekseniz İlham Aliyev Havaalanından vize alabilirsiniz. Şayet karayolu ile gidecekseniz ilgili konsolosluktan vize başvurusunda bulunmanız gerekecek. Sınır kapılarında vize verilmiyor. Ayrıca İnternet üzerinden de e-vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   • E-vize kaç günde sonuçlanıyor hocam? Ben yaklaşık 10-15 gün sonra İstanbul-Bakü treni ile gitmeyi düşünüyorum da?

    • Merhaba Mehmet Bey,

     Azerbaycan vizesine çevrimiçi yapılan başvurular 3 iş günü içerisinde sonuçlanıyor. Onay vizesi sisteme girdiğiniz e-posta adresine gönderiliyor. Ardından bu çıktı ve pasaportunuz ile ülkeye seyahat edebilirsiniz.

 21. Merhabalar,

  Ben önümüzdeki ay Azerbaycan’a kendi aracımla ailemle birlikte gideceğim inşallah. Eşim oranın vatandaşı. Bir de çocuğumuz var. Çocuğum Türk vatandaşı. Kendimin ve çocuğumun pasaportu hazır. Kendi anne ve babam da gelecek. Onlar için 6 aylık pasaport yaptırmayı düşünüyorum. 6 aylık pasaport online vize için yeterli olur mu? Bir de ehliyetim eski tip. Bu herhangi bir sorun olur mu? Yeni tip ehliyet çıkarmadım. Araç kendi üzerime.

  • Merhaba Şahin bey,

   Öncelikle Azerbaycan vizesi almanız için minimum 6 ay süreli bir pasaport sahibi olmanız yeterli. Bu, anne ve babanızın vize alması için uygun bir süre. Ancak, ehliyet ne yazık ki yeni (çipli) olması gerekiyor ve yurtdışı araç kullanımı için bazı gerekli prosedürleri yerine getirmeniz gerek. Bunlar, TURENG kuruluşunda detaylı olarak belirtilmiştir. Dilerseniz TURENG kuruluşunu bir araştırın ve kendilerine ulaşarak detaylı (sağlıklı) bilgi alın. Yurtdışı çıkışında bir miktar ödeme ve bazı evrak isteniyor. Bu gibi bilgileri lütfen teyit geçin ve yola öyle çıkın. Mağdur olmanızı istemem.

   Azerbaycan hakkında daha fazla sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. 6 aylık pasaport e-vize için yeterli oluyor mu? Onu anlamadım. Formunuzda bazı arkadaşlar 6 aylık pasaport ile e-vize başvurusu yapamadığını yazmış. Ehliyet ise sorun değil daha zamanım var değişimini yaparım. TURENG dediğiniz kuruluş ile ilgili internette herhangi bir şeye rastlamadım (ya da ben bilemedim :)). Siz de herhangi bir link veya ulaşım bilgisi var ise burada paylaşabilir misiniz?

    • Merhaba,

     Evet, 6 aylık pasaport Azerbaycan e-vize için yeterli bir süre. TURENG’i yanlış yazmışım af edersiniz. TURİNG (Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu) olacaktı. Buradan detaylı tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

 22. Merhaba,

  Konsolosluktan alınan vize ile havaalanından alınan vize başvuru formları aynı mı? Vizesiz Bakü uçağına alınmama olabilir mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Şener bey,

   Alınan vize pasaportunuzda boş bir sayfaya yapıştırılır, havaalanında başvuru formu ise ayrıdır. Başvurunuzu yapar giriş vizenizi alır ve pasaportunuza kaşe vurulur. Uçağa binebilirsiniz. Havaalanına varışta vize başvuru merkezine gidecek ve oradan vizenizi alacaksınız.

 23. Azerbaycan vizesi 11$’dı en son Haydar Aliyev Havaalanında. 2019 yılı için de yine aynı mı acaba. Fiyatı öğrenebilir miyim?

 24. Merhaba,

  Azerbaycan havaalanında vize alırken pasaportumuza vize damgası vuruluyor mu? Pasaportum sıfır ve kaşe vurulması iyi olurdu. Teşekkürler.

  • Merhaba Hakan bey,

   Rusya vizesi yalnızca bulunduğunuz ülke için geçerlidir. Azerbaycan için ayrı vize almanız gerekiyor. Bu nedenle size en yakın Azerbaycan konsolosluğuna giderek başvuru yapabilir veya İnternet üzerinden çevrimiçi Azerbaycan vizesine başvurarak vizenizi temin edebilirsiniz. Eğer havayolu ile Bakü’ye gidecekseniz Haydar Aliyev Havaalanında vizenizi alabilirsiniz.

 25. Merhabalar iyi günler,

  Ben Azerbeycan’dan nişanlıyım. Hep uçakla gittim nasipse Nisan ayında düğün var. Uygun bilet bulamadım o yüzden araba ile gideceğiz. Karayolu üzeri nasıl gidiliyor, ne gibi sıkıntılar çıkar karşımıza, gümrükler çok mu bekletiyor? Biliyorsanız cevap verirseniz sevinirim. Tiflis üzeri mi gidiliyor? Gürcistan her hangi bir şey istiyor mu?

  • Merhaba Musa bey,

   Anladığım kadarıyla kendi aracınızla Azerbaycan’a gideceksiniz. Eğer öyleyse aracınız için triptik belgesi çıkarmanız gerekiyor. Daha detaylı ve sağlıklı bilgi için önce Azerbaycan konsolosluğunu (istedikleri evrak için) daha sonra TURENG kuruluşunu arayıp gerekli prosedürleri yerine getirmeniz için yapmanız gerekenlerin bilgisini alın.

   Eğer otobüs ile Azerbaycan’a gidecekseniz yalnızca Azerbaycan vizesine başvurun ve vizenizi aldıktan sonra İstanbul’dan Bakü’ye giden otobüsler var bu şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

   Şimdiden mutluluklar dilerim.

 26. Merhabalar,

  Öncelikle ellerinize sağlık. Yaptığınız rotanın tersini yapmayı planlıyorum. Bakü, Tebriz ve Nahçıvan şeklinde. Konsolosluktan almış olduğum single Azerbaycan vizem var. Anlamış olduğum kadarıyla bu vizeyle Nahçıvan’a giremiyorum ki zaten single olduğu için İran’a geçiş yaparak o hakkı yitiriyorum. Sınırda paralı bir şekilde vize almak yerine Tebriz’de konsolosluktan Nahçıvan için vizeye başvurabiliyor muyum?

  • Merhaba,

   Azerbaycan vizesi ile Nahçıvan’a ne yazık ki girilemiyor. Nahçıvan’ın Tebriz’de konsolosluğu olduğu bilgisine sahip değil. Ancak, Azerbaycan konsolosluğunun olduğunu biliyorum. Diğer türlü Colfa üzerinden geçiş yaparken Nahçıvan vizenizi sınırdan temin edebilirsiniz.

   Başka sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 27. Selâmualeykum abi,

  Rahatsız ediyorum sayfadan da yazdım buradan da yazayım dedim. Danışmam gereken bir konu varda abi. Şimdi ben Azerbaycan’a gitmek istiyorum abi. Bu vize konusuna çok takılıyorum ve ne yapacağım hiç bilmiyorum. Elçilik, konsolosluk böyle yerlere hiç gitmedim bilmiyorum. Otobüsle gidersen daha kolay oluyormuş diye duydum bu doğru mu? Sınırda bile vize alabiliyormuşsun. Bunu bir söyler misin bana abi. Tam olarak ne oluyor sınırda ve hemen o dakika çıkıyor mu?

  • Aleykümselam İlyas kardeşim,

   Estağfurullah rahatsız etmiyorsun. 🙂 Aslında sorunun cevabı hem yazdıklarımda hem de yazıya gelen yorumlarda fazlasıyla mevcut. Fakat tekrar etmem gerekirse;

   1. Azerbaycan’a havayolu ile varışlarda Haydar Aliyev Havaalanından Azerbaycan vizesini alabiliyorsun.
   2. Azerbaycan’a karayolu ile varışlarda seyahat öncesi ilgili konsolosluktan vize başvurusu yapabilir ve 3 iş günü içerisinde vizeni alabilirsin.
   3. Son seçenek ise İnternet üzerinden çevrimiçi e-vize başvurusu yaparak Azerbaycan vizesini alabilirsin.

   Azerbaycan’a karayolu ile seyahatte sınırda hiçbir şekilde vize alamıyorsun. Nahçıvan ile karıştırma. Sınırda vize veren Nahçıvan’dır.

  • Merhaba,

   Evet. Azerbaycan’a giriş pasaportunuzun son kullanma tarihi en az 6 ay kalmış olmalı ve bir Azerbaycan vizesine sahip olmanız gerekiyor. Vize için çevrimiçi veya ilgili konsolosluktan alabilirsiniz. Havayolu ile varışta Haydar Aliyev Havaalanında vize alabilir ve ülkeye giriş yapabilirsiniz.

 28. Merhaba,

  Benimde sorumu cevaplarsanız sevinirim. Ben Azerbaycan vatandaşıyım. Türkiye’de evliyim. Mart ayında eşimle otobüsle Azerbaycan’a gideceğiz. Eşim için e-vize formunu ne zaman doldurmamız gerekir?

  • Merhaba Lamiya hanım,

   Yolculuğunuza 1 hafta kala İnternet üzerinden Azerbaycan vize başvurunuzu yapabilirsiniz. E-vize çıktısını yanınıza almayı unutmayın! Veya İstanbul konsolosluğundan başvuru yapabilir ve 3 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

 29. Merhaba,

  Ben şu an Azerbaycan’dayım ama 25’inde vizem bitiyor. Burada bir çocuğum var benim soyadımda. Azerbaycan’a gitmeden konsoloslukta vize alabilir miyim?

 30. İstanbul’dan otobüs ile Azerbaycan’a gitmeyi düşünüyorum. Daha önce yurt dışına çıkmadım. Pasaportum var ama yolculuk için tam olarak nasıl bir yol izlemem gerekiyor vize işlemleri için?

  • Merhaba Mustafa,

   Yola çıkmadan önce ilk olarak Azerbaycan vizeni alman gerekir. Bunun için dilersen İnternet üzerinden e-vize alabilir veya ilgili konsolosluktan başvurarak 3 iş günü içerisinde alabilirsin. Eğer Azernaycan’a havayolu ile gidecek olursan vizeni Haydar Aliyev Havalimanında alabilirsin.

 31. Merhabalar,

  Gürcistan’dan karayolu ile Azerbaycan’a geçeceğiz. İnternet üzerinden vize başvurusu yapıp bunu bastırıp kara yolu ile geçebiliyoruz anladığım kadarı ile doğru mu acaba? Elçiliğe gitmek istemiyorum.

 32. Merhabalar,

  İş için Azerbaycan’a geldim ama vize sürem bitti, işlerim bitmedi maalesef. Karayoluyla Tiflis’e gidip, uçakla geri dönsem havalimanında vize için problem yaşar mıyım?

  • Merhaba Fatma hanım,

   Çıkış yapıp tekrar havayolu ile Azerbaycan’a giriş yaparsanız havalimanında vizenizi aynı prosedürle alabilirsiniz. Eğer karadan gitmek isterseniz Tiflis’te bulunan Az konsolosluğundan vize başvurusunu ücretsiz yapabilirsiniz. Ancak 3 iş günü içerisinde vize çıkıyor.

 33. Merhaba,

  Ailece Bakü’ye gitmek istiyoruz. Konsolosluktan vize için ailece mi müracaat etmemiz gerekiyor ya da sadece ben belgelerle gitsem yeterli mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Orhun bey,

   İnanın bu durum konsolosluk çalışanından çalışanına değişen bir durum. Ancak daha sağlıklı bilgi almak için lütfen İstanbul veya Ankara konsolosluklarını arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Bu durumda kış günü çocuklarla gitmenize gerek kalmayabilir. Azerbaycan hakkında daha fazla sorularınız olursa her zaman yine buradan yazabilirsiniz.

 34. Sayın Fatih Bey,

  Havaalanında vize kuyruğu oluyor mu? Vize başvurusu kağıdını orada dolduruyorsak ya da uçakta veriyorlarsa önceden internetten çıktı almaya gerek var mı? Vize ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu? Kredi kartları her yerde geçiyor mu?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Enis bey,

   Havaalanları malumunuz sıra olması gayet normal. Ancak Avrupa şehirlerine göre nispeten sıra azdır. Zaten sezon kış olunca pekte bekleme süreniz olmayacaktır. Vize başvuru kağıdını havaalanında dolduruyorsunuz ve çıktı almanıza gerek yok. Vize ücretini bildiğim kadarıyla nakit ödüyorsunuz. Türkiye’deyken bir miktar cebinize EUR veya USD almanız iyi olacaktır. Azerbaycan’da MasterCard, VISA, Electron kredi kartları kullanılabiliyor.

 35. Merhaba,

  Ben Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşıyım. Azerbaycan’a gitmek istiyorum tatil için bir haftalık. Vizeyi nasıl alabilirim? Ve bize KKTC vatandaşlarına vize gerekir mi? Havaalanında alabilir miyim? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

  • Merhaba Salih bey,

   Öncelikle Azerbaycan’ın KKTC vatandaşları için uygulamış olduğu vize prosedürlerini ilgili makamlardan öğrenmeniz gerekiyor. İlgili KKTC bakanlığından bunu öğrenebilirsiniz. Daha sonra e-vize alabilir ya da havaalanından bir miktar ücret karşılığında Azerbaycan vizenizi temin edebilirsiniz.

  • Salih bey merhaba,

   Ben de KKTC vatandaşıyım. Yaz aylarında staj için 1 aylığına Azerbaycan’da bulunmam gerekiyor. Bir bilgi aldıysanız veya seyahatinizi gerçekleştirdiyseniz lütfen bana da bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

   Teşekkürler.

 36. Fatih bey merhaba,

  Ben sadece pasaport ile direkt gidip Haydar Aliyev Havaalanından vizeyi alıp ülkeye giriş yapıyorum. Durum bu şekilde mi?

 37. Merhaba Fatih bey,

  2 yıllık pasaport çıkardım şimdi. Çarşamba havaalanından biletimi alıp Haydar Aliyev Havaalanına gidip oradan vizeyi alıp ülkeye giriş yapıyorum. Bu şekilde mi? Yanlış okumadıysam verdiğiniz cevaplardan. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Ömer bey,

   Evet. Azerbaycan’a eğer ki havayolu ile ulaşım sağlarsanız vizenizi Haydar Aliyev Havaalanı’nda alabiliyorsunuz. Bakü, Gence gibi şehirler hakkında sorularınız olursa buradan yazabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatleriniz olsun.

 38. Ankara’dan kendi aracımız ile turistik amaçlı Batum-Tiflis üzerinden Bakü’ye gideceğiz. Pasaport ve vizelerimiz hazır ancak Azerbaycan gümrük kapısında herhangi bir ücret (kişi veya aracımız için) ödenecek mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba,

   Öncelikle ehliyetinizin uluslararası standartlarda (yeni) olması gerekiyor. Sınır kapılarında bir miktar depozito ödeniyor ve ilgini ülkede serbest dolaşım için geçici plaka verilmesi gibi bir durum söz konusu. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi TURENG kuruluşundan alabilirsiniz. Kendilerini ararsanız size daha detaylı bilgiler verecektir.

 39. Merhaba Fatih bey,

  Ben de Azerbaycan Bakü’ye karayolu ile gitmeyi planlıyorum. Muhtemelen metro turizm ile gideceğim. Kız arkadaşım orada hemşire ve ailesiyle tanışmaya gidiyorum. 6 aylık pasaport başvurusu yaptım ve 1 hafta içinde teslim edeceklerini söylediler.

  Sorularıma gelecek olursak; benim Türkiye’de bir banka tarafından icra takibim var. İstanbul’da ki konsolosluk bu durumu dikkate alıyor mu? Banka dokümanı hesapta ne kadar para var? Sicil kontrolü yapıyor mu? Almanya için başvuru yaptığım da tonla evrak istemişlerdi ve içinde hatırı sayılır para olmak koşulu ile döviz hesabı şartları vardı.

  Otobüsle yolculuk yaparken Gürcistan ve Rusya üzerinden seyahat ediliyor sanırım. Bu ülkelerden geçiş yaparken herhangi bir para ya da evrak istiyorlar mı?

  Son olarak hattım faturalı ve yurt dışında kullanılan her gün için 35 TL faturaya yansıtıyorlar. Oraya gittiğimde en ucuz konuşma yöntemi nedir hangi hattı ya da tarifeyi önerirsiniz?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Evren bey,

   En az 6 ay kullanım süresi olan pasaport ile Azerbaycan’a gidebilirsiniz. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye giden otobüsler Fatih’te Emniyet Garajı’ndan hareket ediyor. Ancak Metro Turizm’de Bakü’ye gidiyor. İlgili terminalinden binebiliyorsunuz.

   İstanbul, Azerbaycan Konsolosluğundan vize için başvuru yaptığınızda herhangi bir banka dökümü veya sicil dökümü istemiyorlar. Yalnızca 1 fotoğraf ve pasaportunuzun kimlik bilgilerini içeren sayfanın fotokopisi yeterli olacaktır.

   Otobüs Artvin > Tiflis > Bakü rotasını izliyor. Rusya üzerinden bir yolculuk yapılmayacağı için herhangi bir para birimi değişimi veya evraka gerek yok.

   Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da kendinize yerel bir simcard satın alabilir ve ülkenin kendi tarifesi üzerinden gayet uygun fiyatlara iletişim ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

   • Peki, konsoloslukta herhangi bir mülakat oluyor mu? Son olarak otobüsle gideceğim için hangi firmayı önerirsiniz biraz hesaplı yolculuk yapıyorum da.. Malum ekonomik kriz. 🙂 36 saat sürüyormuş sanırım yolculuk?

    Teşekkür ederim.

    • Merhaba Evren bey,

     Konsoloslukta herhangi bir mülakata tabi tutulmuyorsunuz. Yalnızca sizden istenen evrakları verin yeterli olacaktır. Azerbaycan’a giden otobüsler Fatih’te Emniyet Garajı’ndan hareket ediyor. Birkaç firma var ve zaten terminalde göreceksiniz. Otobüsler genelde eski tip O304 modeli. Yolculuk dediğiniz gibi sınır geçişleri dahil 35 saati bulabiliyor.

 40. Fatih bey merhabalar,

  Bende Bakü’ye gitmek istiyorum lakin pasaport falan hiçbir şeyim yok. Ne yapmalıyım?

  • Merhaba Hakan bey,

   İlk olarak kendinize en az 1 yıllık bir pasaport çıkarmalısınız. Daha sonra eğer havayolu ile Bakü’ye gidecekseniz havaalanında vizenizi alabilirsiniz eğer karayolu ile gidecekseniz e-vize veya ilgili konsolosluktan başvuru yaparak 3 iş günü içerisinde Azerbaycan vizenizi temin edebilirsiniz.

 41. Merhabalar Fatih bey,

  Ben Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşıyorum, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Kıbrıs’ta ikamet etmekteyim. Ben de 3 günlüğüne Bakü’ye fuar için gideceğim biletimi de aldım, vize için havaalanında başvuru yapmam yeterli midir? Bu arada pasaportumun süresinin bitmesine 7-8 ay var bir sorun yaşar mıyım? Benden ek belge isterler mi? Çok teşekkür ediyorum…

  • Merhaba Bülent bey,

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları havayolu ile uçuşlarında Haydar Aliyev havaalanında vizelerini alabiliyorlar. Pasaport kullanımının en az 6 ay süresi kalması gerekiyor ki ancak sizin 7-8 aylık bir süre kaldığı için sorun olmayacaktır.

    • Merhaba Bekir bey,

     Azerbaycan’a havayolu ile ulaşımlarda yalnızca Haydar Aliyev havaalanından vize alabilirsiniz. Karayolu ile ulaşımlarda seyahat öncesi ilgili konsolosluk veya İnternet üzerinden vize başvurusunda bulunmalısınız. Sınır kapısında vize verilmemektedir.

 42. Bakü havaalanından aldığım vize 10.12.2018 tarihine kadar geçerlidir yazıyor. Ben bu tarihe kadar tekrar karayolu ile Azerbaycan’a giriş yapabilir miyim?

  • Merhaba Tuğrul bey,

   Azerbaycan’a karayolu seyahatlerinde ne yazık ki vize sınır kapılarından alınamıyor. Bu yüzden ilgili elçiliklerden ücretsiz veya İnternet üzerinden ücretli e-vize alabilirsiniz. Ancak, Azerbaycan’a havayolu ile giderseniz vizenizi Haydar Aliyev Havaalanından alabiliyorsunuz.

 43. Merhaba Fatih bey,

  Daha önce hiç yurt dışı deneyimim olmadı. İlk olarak Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Hava yoluyla gittiğimiz takdirde vize almamda herhangi bir problem yaşar mıyım? Daha önce yurt dışına çıkmamış olmam sorun olur mu?

  Not: Hafta sonu için gitmeyi planlıyorum 2 günlük.

  • Merhaba Turgay bey,

   Evet, havayolu ile Azerbaycan’a gittiğiniz taktirde Haydar Aliyev Havaalanında giriş vizenizi alabilirsiniz. Herhangi bir problem yaşamayacaksınız. Henüz bir yurt dışı seyahatiniz olmasa bile Azerbaycan’a gitmeniz sorun olmayacaktır.

 44. Selam güzel insan,

  Benim pasaportum var 10 yıllık Etiyopya’ya gittim. Başka pasaport lazım mı? Azerbaycan’a bununla gidebilir miyim? Vize nereden alıyoruz?

  Teşekkürler.

  • Selamlar Mehmet bey,

   Pasaportunuzu kullanım süresi boyunca Azerbaycan ve diğer tüm gitmek istediğiniz ülke seyahatleri için kullanabilirsiniz. Yeni bir pasaport çıkarmanıza gerek yok. Azerbaycan vizesini eğer havayolu ile seyahat edecekseniz Haydar Aliyev Havaalanında alabilir veya ilgili konsolosluklardan 3 iş günü içerisinde çıkarabilir ve son olarak e-vize başvurusunda bulunup İnternet üzerinden temin edebilirsiniz.

 45. Selam,

  Şu an Azerbaycandayım ve vizem bitiyor. Tekrar uzatmam için e-vize alsam İran’a giriş yapıp tekrar Azerbaycan’a dönsem sorun yaşar mıyım?

  • Merhaba,

   Uçakla Azerbaycan’a gittiğiniz zaman, uçaktan inip pasaport kontrolünden geçerken 20 metre ileride vize başvuru yeri var vizeniz yok ise sizi buraya yönlendiriyorlar. Pasaportunuzu veriyorsunuz. Orada bir evrak var eğer onu siz doldurursanız 10 dolar veriyorsunuz, onlar doldurur ise 20 dolar verirsiniz. Kendiniz doldura bilirsiniz. Türkçe yazılan evrak var boşuna 20 dolar vermeyin. Ben Bakü’den evliyim gidip geliyorum. En ufak bir sorun yaşamazsınız. Uçaktan inin vizenizi alın ve pasaport kontrolünden geçin bu kadar basit. Zaten sizi yönlendiriyorlar pasaport kontrolünden geçerken.

   • Çok teşekkürler. Herhangi bir kimlik fotokopisine ya da fotoğraf gerekiyor mu öncesinden ayarlamak lazım mı acaba? Pasaport kontrolüne girmeden direkt yapılıyor anladığım kadarıyla.

    • Rica ederim. Alışkanlık haline getirin. Her yurt dışı seyahatlerinizde pasaport fotokopiniz ve birkaç fotoğrafınızı yanınızda taşıyın her ihtimale karşı. Pasaport kontrolü öncesi havaalanında giriş kağıdını dolduruyor ve 10 Dolar ödeme yaptıktan sonra Azerbaycan vizenizi alıyor daha sonra pasaport kontrolünden geçerek ülkeye giriş yapıyorsunuz.

 46. Ben şu an Bakü’deyim ve vizem bitiyor yeni vize almak için e-vize alsam İran’a giriş yapsam takrar Azerbaycan’a dönsem sorun olur mu? Acil yardım edin lütfen. Allah rızası için.

  • Merhaba Gökhan,

   İran’a giriş yapıp Tebriz şehrinden Azerbaycan konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunabilirsin. Böylece e-vize için vereceğin paradan tasarruf etmiş olursunuz. Tebriz’den Azerbaycan vize başvurusu 3 iş günü içerisinde sonuçlanıyor.

   • Bir de Fatih bey oraya hangi tür para ile gitmek mantıklı? Acaba TL ile mi dolar olarak mı? Bir de orada parayı nereden bozdurabiliyoruz?

    • Dolar veya Euro ile gitmeniz daha iyi olacaktır. TL’nin Manat karşısında pek bir değeri ne yazık ki yok. Havaalanında bir miktar bozdurun kendinizi şehir merkezine atacak kadar. Çünkü havaalanı gibi yerlerde komisyon uygulanıyor. Daha sonra şehir merkezinde döviz büroları var, oralardan harcayacağınız kadar paranızı çevirebilirsiniz.

      • Merve hanım,

       Otobüs ile gitmek daha hesaplı olacaktır. Dünyanın her yerinde taksiviler ne yazık ki turistleri kimi zaman yolmaya çalışabiliyor. Ya da telefonunuza Uber uygulamasını yükleyin ve orada da bir fiyat sorgulaması yapın.

 47. Merhaba,

  Eskisehir’de ikamet ediyorum. Bordo pasaport çıkartdım daha yeni ve 2 hafta sonra Azerbeycan’a gidecegim. 3-4 gun kalacağız, vize almam gerekiyor mu? Nereden en kolay alabiliyorum acaba? Birde internetten baktım da sitesi yabancı pek bir şey anlayamadım. Hangi yolu izlemeliyim?

  • Merhaba Merve hanım,

   Azerbaycan vizesini Ankara-İstanbul konsolosluklarından 3 iş günü içerisinde veya çevrimiçi İnternet üzerinden alabilirsiniz. İlgili siteyi Azernaycan dilinde kullanarak standart e-vize butonunu tıklayıp ilgili yerleri doldurarak vizenizi alabilirsiniz.

   • Merhaba,

    Teşekkür ederim. Peki, İnternet linki: https:// evisa. gov. az/en/ bu mudur yoksa https:// www. azerbaijanonlinevisa .com/tr/application bu link midir acaba? Birde Eskişehir de ikamet ediyorum ama Ankara’dan ya da İstanbul’dan herhangi ikisinden de alınır mı yoksa birine mi bağlı olarak oraya gitmem gerekir acaba?

    • Azerbaycan elektronik vize için https://evisa.gov.az/en/ adresinden başvuru yapabilirsiniz. Ankara ve İstanbul konsolosluklarından birinden vizenizi 3 iş günü içerisinde alabilirsiniz. Ancak, direkt olarak İnternet üzerinden vizenizi alıp bilgisayarınıza indirerek yazıcıdan çıkartmanız yeterli olacaktır. Ekstra bir yolculuk masrafı ve yol gitmenize hiç gerek yok.

     • Çok teşekkür ederim. Son bir sorum daha olacak. İnternet uzerinden almak mı mantıklıdır ücret açısından yani direkt başvuru yaptığım gibi evrak hemen oluşmuş oluyor mu? Hemen onu çıkartıp yanıma almam yeterli midir? Yoksa Haydar Aliyev havaalanına gideceğiz zaten oradan almam daha mı mantıklı birde havaalanından almam için başvuru formunu yanımda götüreceğim ya, orada mı doldurucam onu burda doldurup öyle götürmem yeterli mi olur? İnternetten çıkti aldığımda herhangi bir ıslak imzalı mühür gibi bir şey bulunması gerekmiyor mu? Sizi de sorularımla boğuyorum gibi ama inanın hani br problem yaşamak istemiyorum. Gittiğim o anda bilmediğim için de detaylı öğrenmek istedim. 🙂

      • Merhaba Meyve hanım,

       Eğer Azerbaycan’a uçak ile gidecekseniz zaten havaalanından vizenizi alabiliyorsunuz. Siz yanınızda herhangi bir başvuru formu götürmenize gerek yok. Havaalanında aten ilgili evrağı doldurup ücretinizi ödeyip vizeyi alabiliyorsunuz.

       Estağfurullah istediğiniz zaman aklınıza takılanları buradan yazarak sorabilirsiniz. Sizlere her zaman yardımcı olmak için ben ve diğer deneyimli okularımız burada. Kimsenin sorusu yanıtsız kalmıyor. Şimdiden iyi seyahatler dilerim.

  • Merhaba,

   Karayolu sınır geçişlerinde ne yazık ki kapıda Azerbaycan vizesini alamıyorsunuz. Yalnızca havayolu ile gidişlerde İlham Aliyev Havaalanı’nda vize alabilirsiniz. Bunun dışında Azerbaycan vizesi almak için ilgili konsolosluklardan başvuru yapabilir ya da çevrimiçi (online) e-vize başvurusunda bulunarak Azerbaycan vizenizi temin edebilirsiniz.

 48. Selam güzel insan,

  Anladığım kadarıyla vizeyi uçaktan inince alıyoruz? Banka kartı her yerde geçerli mi? Türkiye gibi yaygın mı, alışveriş yapabiliyor muyuz?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Salih bey,

   Azerbaycan vizesini Haydar Aliyev Havaalanı, çevrimiçi e-vize ya da ilgili konsolosluklardan alabilirsiniz. Visa, Maestro gibi uluslararası banka kartları ile alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Bakü, Gence, Lenkeran gibi gelişmiş şehirlerinde alışverişlerinizi avm gibi yerlerden yapabilirsiniz.

 49. Merhaba,

  Azerbaycan’a gideceğiz oğlum ve eşim ile. Eşim Azeri, e-vize başvuru yaptım ancak 6 aylık pasaport geçersiz kalıyor. Yeni aldım 5 ay şu an var pasaportum sistem kabul etmiyor. E-vize ücreti 83 dolar çıktı. Farklı tarih yazdım muaf değil mi vizeden? Azerbaycan Ankara konsolosluğa gitsem aynı ücret mi ödeyeceğim?

 50. Teşekkurler Fatih bey çok iyi oldu e-vize alıyoruz 3 günde diyorsunuz adrese mi e-mail uzerinden alıyoruz aydınlatırsanız sevinirim. Eşim Azeri T.C vatandaşı olmadı henüz 1 çocuk ve ben vize yeterli olacak sanırım?

  • Merhaba Erdal bey,

   Azerbaycan vizenizi çevrimiçi alabilirsiniz. 3 iş günü içerisinde alınan vizeler yalnızca konsolosluk başvurularında geçerli. Evet çocuğunuz ve kendiniz için vize almanız yeterli olacaktır.

  • Merhaba Hüseyin bey,

   Kars’a kadar doğu ekspresi ile gidebilir daha sonra Batum’a karayolu ile geçtikten sonra buradan Tiflis’e giden trenlere binebilirsiniz. Tiflis’ten de Bakü şehrine tren bulabilirsiniz. Biraz yorucu olacaktır ancak manzara açısından sizi güzel doğal güzellikler bekliyor olacak.

 51. 6 aylık pasaport aldım. Azerbaycan’a kız istemeye gideceğiz fakat e-vize olmuyor. 6 aylık pasaportuma e-vize alamıyorum. Ne yapmam gerekiyor bilginiz var mı?

  • Merhaba Arzu hanım,

   Bu durumda en yakın (İstanbul, Ankara) konsolosluklarından birine giderek vize başvurusunda bulunabilir ve 3 iş günü içerisinde Azerbaycan vizenizi alabilirsiniz. Bu arada hayırlı olsun dileklerimle. 🙂

 52. Merhaba,

  Ben bu 3 gün olayını anlamadım. Şimdi uçak bileti aldım ve gittim diyelim indiğimde vize için başvuru yapacağım. Gence Havaalanında 3 gün nerede beklemem gerek anlayamadım?

  • Merhaba Fatih Bey,

   Eğer karayolu ile Azerbaycan’a gitmek isterseniz ilgili elçiliklerden 3 iş günü içerisinde Azerbaycan vizenizi alabiliyorsunuz. Örneğin İran’dasınız ve Azerbaycan’a gitmek istiyorsunuz. Tebriz, Azerbaycan Elçiliği’ne gidebilir ve gerekli evrakları verdikten sonra 3 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Ancak havaalanında ise 10$ ücret ile aynı anda vizenizi alabiliyorsunuz. Son olarak Azerbaycan vizenizi çevrimiçi İnternet üzerinden de temin edebilirsiniz.

 53. Haydar Aliyev Havaalanı’nda da mı vize için 3 gün beklemek gerekiyor? Yoksa hemen vizeyi alabiliyor muyuz havaalanından? Bir de Bakü’de sadece Türkçe konuşarak anlaşabilir miyim insanlarla? Azerice bilmeden tek başına gezilebilinir mi orada? Son soru konaklama konusunda sıkıntı yaşar mıyım daha doğrusu ucuz konaklama imkanları var mı Bakü de? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Hayır. Bakü, Haydar Aliyev Havaalanında 10 Dolar ücret karşılığında vizenizi alabilirsiniz. Vizenizi alırken şu evrakları yanınızda bulundurun.

   * Azerbaycan vizesi başvuru formu (Konsolosluk sitesinden temin edebilirsiniz)
   * Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın 1 adet fotokopisin
   * 3×4 cb ölçülerinde iki adet resminiz

   Evet, Bakü’de Türkçe konuşarak anlaşabilirsiniz. Yerli halk zaten Türkçe konuşuyor. Ancak kendi Azerbaycan Türkçe dili ile. Bu da anlaşılabiliyor zaten. Azerbaycan dili bizim Türkçe diline benzer olduğu için ülkede tek başınıza rahatça gezebilirsiniz. Konaklama konusunda da hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Şehir merkezinde her bütçeye uygun konaklama yerleri bulunuyor.

 54. Pasaportsuz gidilmiyor mu ya? Birde vize işlemleri var. Ne zaman başka ülkelere gitmek pasaportsuz ve vizesiz olacak. Sağlık sorunları, tedavi amaçlı gitmek istiyorum ama pasaportum yok gidemem herhalde. 🙁

  • Merhaba Züleyha Hanım,

   Maalesef pasaportsuz gidemiyoruz. Yalnızca Kuzey Kıbrıs, Gürcistan ve Ukrayna ülkelerine pasaportsuz, kimliğimizle giriş yapabiliyorum. Umarım bir gün pasaport ve vize derdi olmadan insanlar gezebilir. Biz görür müyüz bilemem? 🙂 Çok geçmiş olsun. En kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğimle.

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Azerbaycan-Türkiye vize prosedürleri sanıyorum komşu ülkeler ile olan siyasi ilişkilere göre hal alıyor. Sorunuzun cevabını merak eden pek çok Türk var. Fakat Türk vatandaşları Azerbaycan vizesini ücretsiz temin edebilmekteler.

 55. Merhabalar Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Önümüzdeki hafta içi pasaport başvurusu yapacağım ancak pasaportumu aldıktan sonra Azerbaycan’a gitmek için vize işlemleri vs. nasıl yapılır bilgim yok. Pasaportumu aldıktan sonra direkt Havaalanından biletimi alıp gidebilir miyim? Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Merhaba Gökhan,

   Pasaportunu aldıktan sonra dilersen konsolosluktan başvurabilir, dilersen de İnternet üzerinden e-vize başvurusunda bulunabilirsin. Havayolu ulaşımında ise Haydar Aliyev Havaalanı’nda Azerbaycan vizeni temin edebilirsin.

  • Merhabalar,

   Nahçıvan üzerinden Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Dilucu sınır kapısında vize uygulaması var mı? Var ise oradan alınan vize ile Azerbaycan’a giriş yapabilir miyim?

 56. Merhabalar

  Tebriz’den Azerbaycan vize başvurusunu yaptıktan 3 iş günü sonrasında veriliyor demişsiniz. Bu vize takibi için 3 gün Tebriz de kalmak mı demek oluyor yoksa internet ortamından vize gönderilebiliyor mu?

  • Merhaba Nuray hanım,

   Evet maalesef vize çıkana kadar 3 gün Tebriz’de bulunmanız gerekiyor. Ancak, Azerbaycan’a Türk vatandaşları için e-vize imkanı da bulunmakta. Google’a yazdığınızda mutlaka e-vize sayfası çıkacaktır karşınıza. Başka sorularınız olursa her zaman yine buradan yazabilirsiniz.

  • Selam Mehmet,

   Hayır, İran sınır kapısından Azerbaycan vizesini alamıyorsun. Ancak, Tebriz’de bulunan Azerbaycan temsiliğine giderek ücretsiz vize başvurusunda bulunabilir ve 3 iş günü içerisinde vizeni temin ederek karayolu ile ister Astara istersen de Bileh Savar’da Azerbaycan’a giriş yapabilirsin.

 57. Trabzon’dan Tiflis’e oradan da Bakü’ye trenle gitmeyi düşünüyorum. Pasaport çıkartacağım. Ama vizeyi nasıl yaptırsam daha kolay olur benim için? Online şekilde vize yapılıyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

  • Merhaba Seda,

   Tiflis’te Azerbaycan konsolosluğuna gidin pasaport kimlik bilgilerinin yer aldığı kısmın fotokopisi ve bir fotoğraf ile 3 iş günü içerisinde Azerbaycan vizenizi çıkarabilirsiniz. Vize için ücret istenmiyor. Ancak ne yazık ki günübirlik çıkmıyor işte vize. Tiflis’te 3 gün beklemeniz gerekiyor.

 58. Azerbaycan’a 1 haftalığına 1 ve 3 yaşındaki çocuklarımla eşim olmadan gideceğim. Çocuklar ve benim için ayrı ne gerekir?

  • Merhaba Nergis hanım,

   Pasaport ve vize haricinde kendiniz ve çocuklarınız için ayrı herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

  • Merhaba Ekrem bey,

   Suriye, Azerbaycan vizesi için muaf ülkeler listesinde değil ve arkadaşınızın Azerbaycan vizesi alma zorunluluğu var. Ayrıca Suriye pasaport sahipleri Azerbaycan eVize için de uygun değildir. İlgili konsolosluklardan Azerbaycan vizesine başvurması gerekiyor.

 59. Merhabalar,

  Gitmeden önce İstanbul’dan alsak diğer ülkelerdeki gibi vize evrakları ile uğraşmak zorunda kalır mıyız Azerbaycan vizesi için? Teşekkürler.

  • Merhaba Koray bey,

   Azerbaycan için zaten herhangi bir evraka gerek yok. Türkiye’den veya karayolu ile gidecekseniz Tiflis ile Tebriz temsilciliklerinden Azerbaycan vizesi temin edebilirsiniz. Uçak ile ise Haydar Aliyev Havaalanında 1 aylık vize alabilirsiniz.

     • Ankara’dan kendi aracımızla turistik gezi amaçlı Batum-Tiflis üzeri Bakü’ye gideceğiz. Azerbaycan gümrüğünde kişi bazında veye aracımıza herhangi bir ödeme yapılacak mı? Bilgi almak istiyorum. Teşekkürler…

      • Merhaba,

       Bir önceki sorunuzda gerekli bilgiyi verdim. Tekrar etmem gerekirse; depozito ve plaka işlemleri olacaktır. Bu durum hakkında daha fazla bilgi için TURENG kuruluşunu arayabilir ve kendilerinden daha detaylı ve sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.