Azerbaycan vizesi hakkında bilgiler. Azerbaycan vizesi nasıl alınır?

Azerbaycan’a seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar vizeye tabidir ve öncelikle Azerbaycan vizesi almaları gerekmektedir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla, Azerbaycan’a olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

Komşu ülkeler seyahatimin ikinci durağı olan Azerbaycan’a, Tebriz Bakü Otobüs Yolculuğu yaparak ulaşım sağlamıştım. Azerbaycan Vizesi başvurumu ise Tebriz, Azerbaycan Başkonsolosluğunda yapmıştım.

Azerbaycan Hakkında Bilgi

Kafkaslar bölgesini en güzel ülkelerinden biri olan Azerbaycan hem Doğu Avrupa hem de Batı Asya’yı kapsayan güzel bir ülke. Doğu ile Batı’nın buluşmasını gözler önüne seren mimari, kültürel ve sanat pek çok turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan Azerbaycan’da yapılacak bir dolu aktivite var. Hazar Denizi kıyısında bulunan bu güzel ülke başkent Bakü şehri ile Alev Kuleleri, eski camileri, minareleri, doğal kasabaları, etkileyici modern mimarisi ile görülmeye değerdir.

Bir zamanlar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği (SSCB)’nin bir parçası olan Azerbaycan’da hala daha Sovyet dönemi mimarisini görebilmek mümkün. Başkent Bakü, UNESCO listesinde yer alan tarihi İçeri Şeher bölgesi ile bu mimarileri en güzel haliyle ziyaretçilerine sunuyor. Ancak, sadece Bakü değil. Azerbaycan’ın diğer şehirlerinde de kırsal köy yaşamı, yemyeşil çiftlikler, meyve bahçeleri, yarı çöl manzaraları ve Büyük Kafkas dağlarının çarpıcı manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Avrupa’da sıra dışı bir turizm merkezi olarak kabul edilen Azerbaycan, zengin bir kültür, nefis yiyecekler, tarihi kentler ve bol miktarda macera etkinlikleri ile bizlere komşu, kardeş ülkelerden biri.

Azerbaycan Vizesi

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a vizesiz giriş yapabilir ve her gidişte 90 gün kalabiliyorlar.

Ben ve benim gibi Umuma mahsus pasaportu olan kişiler ise harç ödemeden Azerbaycan’a giriş vizesi alabiliyor. Nitekim Tebriz‘de başvurduğum Azerbaycan vizesi için herhangi bir harç ücreti ödemedim. Vize ise 3 iş günü içerisinde çıkıyor.

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,
 • Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,
 • 3×4 ölçülerinde 2 adet fotoğraf.

Daha Fazla Okuyun: Bakü Gezi Rehberi

Hava Limanında Azerbaycan Vize Başvurusu

Umuma mahsus pasaporta sahip olan Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a gitmek için Türkiye’de vize almadığı takdirde, Bakü’de Heydar Aliyev Uluslararası Hava Limanında, Gence Uluslararası Hava Limanında, Nahçivan Uluslararası Hava Limanında ve Türkiye-Azerbaycan (Dilucu-Sederek) sınır kapısında giriş vizesi alabiliyor. Bu noktalardan giriş vizesi alınması için ise aşağıdaki belgeler isteniyor.

 • İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,
 • Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,
 • 3×4 ölçüde 2 adet fotoğraf,
 • 10 ABD doları.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın “Azerbaycan’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine” şeklinde paylaştığı içeriği de okumanızı öneriyorum.

Azerbaycan vizesi hakkında sormak istedikleriniz varsa aşağıda yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz.

Değerlendirme
Azerbaycan Vizesi
❝Mütemadiyen düşünür, çok okur ve çok gezer.❞ Hadigez.com ve İrangezirehberi.com kurucusu, seyahat yazarı, İran tur rehberi ve Yolcu Dergisi'nde öykü yazarı.

67 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Tuğrul bey,

   Azerbaycan’a karayolu seyahatlerinde ne yazık ki vize sınır kapılarından alınamıyor. Bu yüzden ilgili elçiliklerden ücretsiz veya İnternet üzerinden ücretli e-vize alabilirsiniz. Ancak, Azerbaycan’a havayolu ile giderseniz vizenizi Haydar Aliyev Havaalanından alabiliyorsunuz.

 1. Merhaba Fatih bey,

  Daha önce hiç yurt dışı deneyimim olmadı. İlk olarak Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Hava yoluyla gittiğimiz takdirde vize almamda herhangi bir problem yaşar mıyım? Daha önce yurt dışına çıkmamış olmam sorun olur mu?

  Not: Hafta sonu için gitmeyi planlıyorum 2 günlük.

  • Merhaba Turgay bey,

   Evet, havayolu ile Azerbaycan’a gittiğiniz taktirde Haydar Aliyev Havaalanında giriş vizenizi alabilirsiniz. Herhangi bir problem yaşamayacaksınız. Henüz bir yurt dışı seyahatiniz olmasa bile Azerbaycan’a gitmeniz sorun olmayacaktır.

 2. Selam güzel insan,

  Benim pasaportum var 10 yıllık Etiyopya’ya gittim. Başka pasaport lazım mı? Azerbaycan’a bununla gidebilir miyim? Vize nereden alıyoruz?

  Teşekkürler.

  • Selamlar Mehmet bey,

   Pasaportunuzu kullanım süresi boyunca Azerbaycan ve diğer tüm gitmek istediğiniz ülke seyahatleri için kullanabilirsiniz. Yeni bir pasaport çıkarmanıza gerek yok. Azerbaycan vizesini eğer havayolu ile seyahat edecekseniz Haydar Aliyev Havaalanında alabilir veya ilgili konsolosluklardan 3 iş günü içerisinde çıkarabilir ve son olarak e-vize başvurusunda bulunup İnternet üzerinden temin edebilirsiniz.

 3. Selam,

  Şu an Azerbaycandayım ve vizem bitiyor. Tekrar uzatmam için e-vize alsam İran’a giriş yapıp tekrar Azerbaycan’a dönsem sorun yaşar mıyım?

  • Merhaba,

   Uçakla Azerbaycan’a gittiğiniz zaman, uçaktan inip pasaport kontrolünden geçerken 20 metre ileride vize başvuru yeri var vizeniz yok ise sizi buraya yönlendiriyorlar. Pasaportunuzu veriyorsunuz. Orada bir evrak var eğer onu siz doldurursanız 10 dolar veriyorsunuz, onlar doldurur ise 20 dolar verirsiniz. Kendiniz doldura bilirsiniz. Türkçe yazılan evrak var boşuna 20 dolar vermeyin. Ben Bakü’den evliyim gidip geliyorum. En ufak bir sorun yaşamazsınız. Uçaktan inin vizenizi alın ve pasaport kontrolünden geçin bu kadar basit. Zaten sizi yönlendiriyorlar pasaport kontrolünden geçerken.

   • Çok teşekkürler. Herhangi bir kimlik fotokopisine ya da fotoğraf gerekiyor mu öncesinden ayarlamak lazım mı acaba? Pasaport kontrolüne girmeden direkt yapılıyor anladığım kadarıyla.

    • Rica ederim. Alışkanlık haline getirin. Her yurt dışı seyahatlerinizde pasaport fotokopiniz ve birkaç fotoğrafınızı yanınızda taşıyın her ihtimale karşı. Pasaport kontrolü öncesi havaalanında giriş kağıdını dolduruyor ve 10 Dolar ödeme yaptıktan sonra Azerbaycan vizenizi alıyor daha sonra pasaport kontrolünden geçerek ülkeye giriş yapıyorsunuz.

 4. Ben şu an Bakü’deyim ve vizem bitiyor yeni vize almak için e-vize alsam İran’a giriş yapsam takrar Azerbaycan’a dönsem sorun olur mu? Acil yardım edin lütfen. Allah rızası için.

  • Merhaba Gökhan,

   İran’a giriş yapıp Tebriz şehrinden Azerbaycan konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunabilirsin. Böylece e-vize için vereceğin paradan tasarruf etmiş olursunuz. Tebriz’den Azerbaycan vize başvurusu 3 iş günü içerisinde sonuçlanıyor.

   • Bir de Fatih bey oraya hangi tür para ile gitmek mantıklı? Acaba TL ile mi dolar olarak mı? Bir de orada parayı nereden bozdurabiliyoruz?

    • Dolar veya Euro ile gitmeniz daha iyi olacaktır. TL’nin Manat karşısında pek bir değeri ne yazık ki yok. Havaalanında bir miktar bozdurun kendinizi şehir merkezine atacak kadar. Çünkü havaalanı gibi yerlerde komisyon uygulanıyor. Daha sonra şehir merkezinde döviz büroları var, oralardan harcayacağınız kadar paranızı çevirebilirsiniz.

      • Merve hanım,

       Otobüs ile gitmek daha hesaplı olacaktır. Dünyanın her yerinde taksiviler ne yazık ki turistleri kimi zaman yolmaya çalışabiliyor. Ya da telefonunuza Uber uygulamasını yükleyin ve orada da bir fiyat sorgulaması yapın.

 5. Merhaba,

  Eskisehir’de ikamet ediyorum. Bordo pasaport çıkartdım daha yeni ve 2 hafta sonra Azerbeycan’a gidecegim. 3-4 gun kalacağız, vize almam gerekiyor mu? Nereden en kolay alabiliyorum acaba? Birde internetten baktım da sitesi yabancı pek bir şey anlayamadım. Hangi yolu izlemeliyim?

  • Merhaba Merve hanım,

   Azerbaycan vizesini Ankara-İstanbul konsolosluklarından 3 iş günü içerisinde veya çevrimiçi İnternet üzerinden alabilirsiniz. İlgili siteyi Azernaycan dilinde kullanarak standart e-vize butonunu tıklayıp ilgili yerleri doldurarak vizenizi alabilirsiniz.

   • Merhaba,

    Teşekkür ederim. Peki, İnternet linki: https:// evisa. gov. az/en/ bu mudur yoksa https:// www. azerbaijanonlinevisa .com/tr/application bu link midir acaba? Birde Eskişehir de ikamet ediyorum ama Ankara’dan ya da İstanbul’dan herhangi ikisinden de alınır mı yoksa birine mi bağlı olarak oraya gitmem gerekir acaba?

    • Azerbaycan elektronik vize için https://evisa.gov.az/en/ adresinden başvuru yapabilirsiniz. Ankara ve İstanbul konsolosluklarından birinden vizenizi 3 iş günü içerisinde alabilirsiniz. Ancak, direkt olarak İnternet üzerinden vizenizi alıp bilgisayarınıza indirerek yazıcıdan çıkartmanız yeterli olacaktır. Ekstra bir yolculuk masrafı ve yol gitmenize hiç gerek yok.

     • Çok teşekkür ederim. Son bir sorum daha olacak. İnternet uzerinden almak mı mantıklıdır ücret açısından yani direkt başvuru yaptığım gibi evrak hemen oluşmuş oluyor mu? Hemen onu çıkartıp yanıma almam yeterli midir? Yoksa Haydar Aliyev havaalanına gideceğiz zaten oradan almam daha mı mantıklı birde havaalanından almam için başvuru formunu yanımda götüreceğim ya, orada mı doldurucam onu burda doldurup öyle götürmem yeterli mi olur? İnternetten çıkti aldığımda herhangi bir ıslak imzalı mühür gibi bir şey bulunması gerekmiyor mu? Sizi de sorularımla boğuyorum gibi ama inanın hani br problem yaşamak istemiyorum. Gittiğim o anda bilmediğim için de detaylı öğrenmek istedim. 🙂

      • Merhaba Meyve hanım,

       Eğer Azerbaycan’a uçak ile gidecekseniz zaten havaalanından vizenizi alabiliyorsunuz. Siz yanınızda herhangi bir başvuru formu götürmenize gerek yok. Havaalanında aten ilgili evrağı doldurup ücretinizi ödeyip vizeyi alabiliyorsunuz.

       Estağfurullah istediğiniz zaman aklınıza takılanları buradan yazarak sorabilirsiniz. Sizlere her zaman yardımcı olmak için ben ve diğer deneyimli okularımız burada. Kimsenin sorusu yanıtsız kalmıyor. Şimdiden iyi seyahatler dilerim.

  • Merhaba,

   Karayolu sınır geçişlerinde ne yazık ki kapıda Azerbaycan vizesini alamıyorsunuz. Yalnızca havayolu ile gidişlerde İlham Aliyev Havaalanı’nda vize alabilirsiniz. Bunun dışında Azerbaycan vizesi almak için ilgili konsolosluklardan başvuru yapabilir ya da çevrimiçi (online) e-vize başvurusunda bulunarak Azerbaycan vizenizi temin edebilirsiniz.

 6. Selam güzel insan,

  Anladığım kadarıyla vizeyi uçaktan inince alıyoruz? Banka kartı her yerde geçerli mi? Türkiye gibi yaygın mı, alışveriş yapabiliyor muyuz?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Salih bey,

   Azerbaycan vizesini Haydar Aliyev Havaalanı, çevrimiçi e-vize ya da ilgili konsolosluklardan alabilirsiniz. Visa, Maestro gibi uluslararası banka kartları ile alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Bakü, Gence, Lenkeran gibi gelişmiş şehirlerinde alışverişlerinizi avm gibi yerlerden yapabilirsiniz.

 7. Merhaba,

  Azerbaycan’a gideceğiz oğlum ve eşim ile. Eşim Azeri, e-vize başvuru yaptım ancak 6 aylık pasaport geçersiz kalıyor. Yeni aldım 5 ay şu an var pasaportum sistem kabul etmiyor. E-vize ücreti 83 dolar çıktı. Farklı tarih yazdım muaf değil mi vizeden? Azerbaycan Ankara konsolosluğa gitsem aynı ücret mi ödeyeceğim?

 8. Teşekkurler Fatih bey çok iyi oldu e-vize alıyoruz 3 günde diyorsunuz adrese mi e-mail uzerinden alıyoruz aydınlatırsanız sevinirim. Eşim Azeri T.C vatandaşı olmadı henüz 1 çocuk ve ben vize yeterli olacak sanırım?

  • Merhaba Erdal bey,

   Azerbaycan vizenizi çevrimiçi alabilirsiniz. 3 iş günü içerisinde alınan vizeler yalnızca konsolosluk başvurularında geçerli. Evet çocuğunuz ve kendiniz için vize almanız yeterli olacaktır.

  • Merhaba Hüseyin bey,

   Kars’a kadar doğu ekspresi ile gidebilir daha sonra Batum’a karayolu ile geçtikten sonra buradan Tiflis’e giden trenlere binebilirsiniz. Tiflis’ten de Bakü şehrine tren bulabilirsiniz. Biraz yorucu olacaktır ancak manzara açısından sizi güzel doğal güzellikler bekliyor olacak.

 9. 6 aylık pasaport aldım. Azerbaycan’a kız istemeye gideceğiz fakat e-vize olmuyor. 6 aylık pasaportuma e-vize alamıyorum. Ne yapmam gerekiyor bilginiz var mı?

  • Merhaba Arzu hanım,

   Bu durumda en yakın (İstanbul, Ankara) konsolosluklarından birine giderek vize başvurusunda bulunabilir ve 3 iş günü içerisinde Azerbaycan vizenizi alabilirsiniz. Bu arada hayırlı olsun dileklerimle. 🙂

 10. Merhaba,

  Ben bu 3 gün olayını anlamadım. Şimdi uçak bileti aldım ve gittim diyelim indiğimde vize için başvuru yapacağım. Gence Havaalanında 3 gün nerede beklemem gerek anlayamadım?

  • Merhaba Fatih Bey,

   Eğer karayolu ile Azerbaycan’a gitmek isterseniz ilgili elçiliklerden 3 iş günü içerisinde Azerbaycan vizenizi alabiliyorsunuz. Örneğin İran’dasınız ve Azerbaycan’a gitmek istiyorsunuz. Tebriz, Azerbaycan Elçiliği’ne gidebilir ve gerekli evrakları verdikten sonra 3 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Ancak havaalanında ise 10$ ücret ile aynı anda vizenizi alabiliyorsunuz. Son olarak Azerbaycan vizenizi çevrimiçi İnternet üzerinden de temin edebilirsiniz.

 11. Haydar Aliyev Havaalanı’nda da mı vize için 3 gün beklemek gerekiyor? Yoksa hemen vizeyi alabiliyor muyuz havaalanından? Bir de Bakü’de sadece Türkçe konuşarak anlaşabilir miyim insanlarla? Azerice bilmeden tek başına gezilebilinir mi orada? Son soru konaklama konusunda sıkıntı yaşar mıyım daha doğrusu ucuz konaklama imkanları var mı Bakü de? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Hayır. Bakü, Haydar Aliyev Havaalanında 10 Dolar ücret karşılığında vizenizi alabilirsiniz. Vizenizi alırken şu evrakları yanınızda bulundurun.

   * Azerbaycan vizesi başvuru formu (Konsolosluk sitesinden temin edebilirsiniz)
   * Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın 1 adet fotokopisin
   * 3×4 cb ölçülerinde iki adet resminiz

   Evet, Bakü’de Türkçe konuşarak anlaşabilirsiniz. Yerli halk zaten Türkçe konuşuyor. Ancak kendi Azerbaycan Türkçe dili ile. Bu da anlaşılabiliyor zaten. Azerbaycan dili bizim Türkçe diline benzer olduğu için ülkede tek başınıza rahatça gezebilirsiniz. Konaklama konusunda da hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Şehir merkezinde her bütçeye uygun konaklama yerleri bulunuyor.

 12. Pasaportsuz gidilmiyor mu ya? Birde vize işlemleri var. Ne zaman başka ülkelere gitmek pasaportsuz ve vizesiz olacak. Sağlık sorunları, tedavi amaçlı gitmek istiyorum ama pasaportum yok gidemem herhalde. 🙁

  • Merhaba Züleyha Hanım,

   Maalesef pasaportsuz gidemiyoruz. Yalnızca Kuzey Kıbrıs, Gürcistan ve Ukrayna ülkelerine pasaportsuz, kimliğimizle giriş yapabiliyorum. Umarım bir gün pasaport ve vize derdi olmadan insanlar gezebilir. Biz görür müyüz bilemem? 🙂 Çok geçmiş olsun. En kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğimle.

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Azerbaycan-Türkiye vize prosedürleri sanıyorum komşu ülkeler ile olan siyasi ilişkilere göre hal alıyor. Sorunuzun cevabını merak eden pek çok Türk var. Fakat Türk vatandaşları Azerbaycan vizesini ücretsiz temin edebilmekteler.

 13. Merhabalar Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Önümüzdeki hafta içi pasaport başvurusu yapacağım ancak pasaportumu aldıktan sonra Azerbaycan’a gitmek için vize işlemleri vs. nasıl yapılır bilgim yok. Pasaportumu aldıktan sonra direkt Havaalanından biletimi alıp gidebilir miyim? Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Merhaba Gökhan,

   Pasaportunu aldıktan sonra dilersen konsolosluktan başvurabilir, dilersen de İnternet üzerinden e-vize başvurusunda bulunabilirsin. Havayolu ulaşımında ise Haydar Aliyev Havaalanı’nda Azerbaycan vizeni temin edebilirsin.

  • Merhabalar,

   Nahçıvan üzerinden Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Dilucu sınır kapısında vize uygulaması var mı? Var ise oradan alınan vize ile Azerbaycan’a giriş yapabilir miyim?

 14. Merhabalar

  Tebriz’den Azerbaycan vize başvurusunu yaptıktan 3 iş günü sonrasında veriliyor demişsiniz. Bu vize takibi için 3 gün Tebriz de kalmak mı demek oluyor yoksa internet ortamından vize gönderilebiliyor mu?

  • Merhaba Nuray hanım,

   Evet maalesef vize çıkana kadar 3 gün Tebriz’de bulunmanız gerekiyor. Ancak, Azerbaycan’a Türk vatandaşları için e-vize imkanı da bulunmakta. Google’a yazdığınızda mutlaka e-vize sayfası çıkacaktır karşınıza. Başka sorularınız olursa her zaman yine buradan yazabilirsiniz.

  • Selam Mehmet,

   Hayır, İran sınır kapısından Azerbaycan vizesini alamıyorsun. Ancak, Tebriz’de bulunan Azerbaycan temsiliğine giderek ücretsiz vize başvurusunda bulunabilir ve 3 iş günü içerisinde vizeni temin ederek karayolu ile ister Astara istersen de Bileh Savar’da Azerbaycan’a giriş yapabilirsin.

 15. Trabzon’dan Tiflis’e oradan da Bakü’ye trenle gitmeyi düşünüyorum. Pasaport çıkartacağım. Ama vizeyi nasıl yaptırsam daha kolay olur benim için? Online şekilde vize yapılıyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

  • Merhaba Seda,

   Tiflis’te Azerbaycan konsolosluğuna gidin pasaport kimlik bilgilerinin yer aldığı kısmın fotokopisi ve bir fotoğraf ile 3 iş günü içerisinde Azerbaycan vizenizi çıkarabilirsiniz. Vize için ücret istenmiyor. Ancak ne yazık ki günübirlik çıkmıyor işte vize. Tiflis’te 3 gün beklemeniz gerekiyor.

 16. Azerbaycan’a 1 haftalığına 1 ve 3 yaşındaki çocuklarımla eşim olmadan gideceğim. Çocuklar ve benim için ayrı ne gerekir?

  • Merhaba Nergis hanım,

   Pasaport ve vize haricinde kendiniz ve çocuklarınız için ayrı herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

  • Merhaba Ekrem bey,

   Suriye, Azerbaycan vizesi için muaf ülkeler listesinde değil ve arkadaşınızın Azerbaycan vizesi alma zorunluluğu var. Ayrıca Suriye pasaport sahipleri Azerbaycan eVize için de uygun değildir. İlgili konsolosluklardan Azerbaycan vizesine başvurması gerekiyor.

 17. Merhabalar,

  Gitmeden önce İstanbul’dan alsak diğer ülkelerdeki gibi vize evrakları ile uğraşmak zorunda kalır mıyız Azerbaycan vizesi için? Teşekkürler.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.