Azerbaycan vizesi hakkında bilgiler. Azerbaycan vizesi nasıl alınır?

Azerbaycan’a seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar vizeye tabidir ve öncelikle Azerbaycan vizesi almaları gerekmektedir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla, Azerbaycan’a olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

Komşu ülkeler seyahatimin ikinci durağı olan Azerbaycan’a, Tebriz Bakü Otobüs Yolculuğu yaparak ulaşım sağlamıştım. Azerbaycan Vizesi başvurumu ise Tebriz, Azerbaycan Başkonsolosluğunda yapmıştım.

Azerbaycan Hakkında Bilgi

Kafkaslar bölgesini en güzel ülkelerinden biri olan Azerbaycan hem Doğu Avrupa hem de Batı Asya’yı kapsayan güzel bir ülke. Doğu ile Batı’nın buluşmasını gözler önüne seren mimari, kültürel ve sanat pek çok turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan Azerbaycan’da yapılacak bir dolu aktivite var. Hazar Denizi kıyısında bulunan bu güzel ülke başkent Bakü şehri ile Alev Kuleleri, eski camileri, minareleri, doğal kasabaları, etkileyici modern mimarisi ile görülmeye değerdir.

Bir zamanlar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği (SSCB)’nin bir parçası olan Azerbaycan’da hala daha Sovyet dönemi mimarisini görebilmek mümkün. Başkent Bakü, UNESCO listesinde yer alan tarihi İçeri Şeher bölgesi ile bu mimarileri en güzel haliyle ziyaretçilerine sunuyor. Ancak, sadece Bakü değil. Azerbaycan’ın diğer şehirlerinde de kırsal köy yaşamı, yemyeşil çiftlikler, meyve bahçeleri, yarı çöl manzaraları ve Büyük Kafkas dağlarının çarpıcı manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Avrupa’da sıra dışı bir turizm merkezi olarak kabul edilen Azerbaycan, zengin bir kültür, nefis yiyecekler, tarihi kentler ve bol miktarda macera etkinlikleri ile bizlere komşu, kardeş ülkelerden biri.

Azerbaycan Vizesi

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a vizesiz giriş yapabilir ve her gidişte 90 gün kalabiliyorlar.

Ben ve benim gibi Umuma mahsus pasaportu olan kişiler ise harç ödemeden Azerbaycan’a giriş vizesi alabiliyor. Nitekim Tebriz‘de başvurduğum Azerbaycan vizesi için herhangi bir harç ücreti ödemedim. Vize ise 3 iş günü içerisinde çıkıyor.

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,
 • Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,
 • 3×4 ölçülerinde 2 adet fotoğraf.

Daha Fazla Okuyun: Bakü Gezi Rehberi

Hava Limanında Azerbaycan Vize Başvurusu

Umuma mahsus pasaporta sahip olan Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a gitmek için Türkiye’de vize almadığı takdirde, Bakü’de Heydar Aliyev Uluslararası Hava Limanında, Gence Uluslararası Hava Limanında, Nahçivan Uluslararası Hava Limanında ve Türkiye-Azerbaycan (Dilucu-Sederek) sınır kapısında giriş vizesi alabiliyor. Bu noktalardan giriş vizesi alınması için ise aşağıdaki belgeler isteniyor.

 • İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,
 • Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,
 • 3×4 ölçüde 2 adet fotoğraf,
 • 10 ABD doları.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın “Azerbaycan’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine” şeklinde paylaştığı içeriği de okumanızı öneriyorum.

Azerbaycan vizesi hakkında sormak istedikleriniz varsa aşağıda yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz.

30 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Ben bu 3 gün olayını anlamadım. Şimdi uçak bileti aldım ve gittim diyelim indiğimde vize için başvuru yapacağım. Gence Havaalanında 3 gün nerede beklemem gerek anlayamadım?

  • Merhaba Fatih Bey,

   Eğer karayolu ile Azerbaycan’a gitmek isterseniz ilgili elçiliklerden 3 iş günü içerisinde Azerbaycan vizenizi alabiliyorsunuz. Örneğin İran’dasınız ve Azerbaycan’a gitmek istiyorsunuz. Tebriz, Azerbaycan Elçiliği’ne gidebilir ve gerekli evrakları verdikten sonra 3 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Ancak havaalanında ise 10$ ücret ile aynı anda vizenizi alabiliyorsunuz. Son olarak Azerbaycan vizenizi çevrimiçi İnternet üzerinden de temin edebilirsiniz.

 2. Haydar Aliyev Havaalanı’nda da mı vize için 3 gün beklemek gerekiyor? Yoksa hemen vizeyi alabiliyor muyuz havaalanından? Bir de Bakü’de sadece Türkçe konuşarak anlaşabilir miyim insanlarla? Azerice bilmeden tek başına gezilebilinir mi orada? Son soru konaklama konusunda sıkıntı yaşar mıyım daha doğrusu ucuz konaklama imkanları var mı Bakü de? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Hayır. Bakü, Haydar Aliyev Havaalanında 10 Dolar ücret karşılığında vizenizi alabilirsiniz. Vizenizi alırken şu evrakları yanınızda bulundurun.

   * Azerbaycan vizesi başvuru formu (Konsolosluk sitesinden temin edebilirsiniz)
   * Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın 1 adet fotokopisin
   * 3×4 cb ölçülerinde iki adet resminiz

   Evet, Bakü’de Türkçe konuşarak anlaşabilirsiniz. Yerli halk zaten Türkçe konuşuyor. Ancak kendi Azerbaycan Türkçe dili ile. Bu da anlaşılabiliyor zaten. Azerbaycan dili bizim Türkçe diline benzer olduğu için ülkede tek başınıza rahatça gezebilirsiniz. Konaklama konusunda da hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Şehir merkezinde her bütçeye uygun konaklama yerleri bulunuyor.

 3. Pasaportsuz gidilmiyor mu ya? Birde vize işlemleri var. Ne zaman başka ülkelere gitmek pasaportsuz ve vizesiz olacak. Sağlık sorunları, tedavi amaçlı gitmek istiyorum ama pasaportum yok gidemem herhalde. 🙁

  • Merhaba Züleyha Hanım,

   Maalesef pasaportsuz gidemiyoruz. Yalnızca Kuzey Kıbrıs, Gürcistan ve Ukrayna ülkelerine pasaportsuz, kimliğimizle giriş yapabiliyorum. Umarım bir gün pasaport ve vize derdi olmadan insanlar gezebilir. Biz görür müyüz bilemem? 🙂 Çok geçmiş olsun. En kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğimle.

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Azerbaycan-Türkiye vize prosedürleri sanıyorum komşu ülkeler ile olan siyasi ilişkilere göre hal alıyor. Sorunuzun cevabını merak eden pek çok Türk var. Fakat Türk vatandaşları Azerbaycan vizesini ücretsiz temin edebilmekteler.

 4. Merhabalar Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Önümüzdeki hafta içi pasaport başvurusu yapacağım ancak pasaportumu aldıktan sonra Azerbaycan’a gitmek için vize işlemleri vs. nasıl yapılır bilgim yok. Pasaportumu aldıktan sonra direkt Havaalanından biletimi alıp gidebilir miyim? Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Merhaba Gökhan,

   Pasaportunu aldıktan sonra dilersen konsolosluktan başvurabilir, dilersen de İnternet üzerinden e-vize başvurusunda bulunabilirsin. Havayolu ulaşımında ise Haydar Aliyev Havaalanı’nda Azerbaycan vizeni temin edebilirsin.

  • Merhabalar,

   Nahçıvan üzerinden Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Dilucu sınır kapısında vize uygulaması var mı? Var ise oradan alınan vize ile Azerbaycan’a giriş yapabilir miyim?

 5. Merhabalar

  Tebriz’den Azerbaycan vize başvurusunu yaptıktan 3 iş günü sonrasında veriliyor demişsiniz. Bu vize takibi için 3 gün Tebriz de kalmak mı demek oluyor yoksa internet ortamından vize gönderilebiliyor mu?

  • Merhaba Nuray hanım,

   Evet maalesef vize çıkana kadar 3 gün Tebriz’de bulunmanız gerekiyor. Ancak, Azerbaycan’a Türk vatandaşları için e-vize imkanı da bulunmakta. Google’a yazdığınızda mutlaka e-vize sayfası çıkacaktır karşınıza. Başka sorularınız olursa her zaman yine buradan yazabilirsiniz.

  • Selam Mehmet,

   Hayır, İran sınır kapısından Azerbaycan vizesini alamıyorsun. Ancak, Tebriz’de bulunan Azerbaycan temsiliğine giderek ücretsiz vize başvurusunda bulunabilir ve 3 iş günü içerisinde vizeni temin ederek karayolu ile ister Astara istersen de Bileh Savar’da Azerbaycan’a giriş yapabilirsin.

 6. Trabzon’dan Tiflis’e oradan da Bakü’ye trenle gitmeyi düşünüyorum. Pasaport çıkartacağım. Ama vizeyi nasıl yaptırsam daha kolay olur benim için? Online şekilde vize yapılıyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

  • Merhaba Seda,

   Tiflis’te Azerbaycan konsolosluğuna gidin pasaport kimlik bilgilerinin yer aldığı kısmın fotokopisi ve bir fotoğraf ile 3 iş günü içerisinde Azerbaycan vizenizi çıkarabilirsiniz. Vize için ücret istenmiyor. Ancak ne yazık ki günübirlik çıkmıyor işte vize. Tiflis’te 3 gün beklemeniz gerekiyor.

 7. Azerbaycan’a 1 haftalığına 1 ve 3 yaşındaki çocuklarımla eşim olmadan gideceğim. Çocuklar ve benim için ayrı ne gerekir?

  • Merhaba Nergis hanım,

   Pasaport ve vize haricinde kendiniz ve çocuklarınız için ayrı herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

  • Merhaba Ekrem bey,

   Suriye, Azerbaycan vizesi için muaf ülkeler listesinde değil ve arkadaşınızın Azerbaycan vizesi alma zorunluluğu var. Ayrıca Suriye pasaport sahipleri Azerbaycan eVize için de uygun değildir. İlgili konsolosluklardan Azerbaycan vizesine başvurması gerekiyor.

 8. Merhabalar,

  Gitmeden önce İstanbul’dan alsak diğer ülkelerdeki gibi vize evrakları ile uğraşmak zorunda kalır mıyız Azerbaycan vizesi için? Teşekkürler.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.