Azerbaycan vizesi hakkında bilgiler. Azerbaycan vizesi nasıl alınır?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını 1 Eylül’den itibaren kaldıracağını açıkladı.

Azerbaycan’a seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar vizeye tabidir ve öncelikle Azerbaycan vizesi almaları gerekmektedir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla, Azerbaycan’a olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

Komşu ülkeler seyahatimin ikinci durağı olan Azerbaycan’a, Tebriz Bakü Otobüs Yolculuğu yaparak ulaşım sağlamıştım. Azerbaycan Vizesi başvurumu ise Tebriz, Azerbaycan Başkonsolosluğunda yapmıştım.

Azerbaycan Hakkında Bilgi

Kafkaslar bölgesini en güzel ülkelerinden biri olan Azerbaycan hem Doğu Avrupa hem de Batı Asya’yı kapsayan güzel bir ülke. Doğu ile Batı’nın buluşmasını gözler önüne seren mimari, kültürel ve sanat pek çok turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan Azerbaycan’da yapılacak bir dolu aktivite var. Hazar Denizi kıyısında bulunan bu güzel ülke başkent Bakü şehri ile Alev Kuleleri, eski camileri, minareleri, doğal kasabaları, etkileyici modern mimarisi ile görülmeye değerdir.

Bir zamanlar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği (SSCB)’nin bir parçası olan Azerbaycan’da hala daha Sovyet dönemi mimarisini görebilmek mümkün. Başkent Bakü, UNESCO listesinde yer alan tarihi İçeri Şeher bölgesi ile bu mimarileri en güzel haliyle ziyaretçilerine sunuyor. Ancak, sadece Bakü değil. Azerbaycan’ın diğer şehirlerinde de kırsal köy yaşamı, yemyeşil çiftlikler, meyve bahçeleri, yarı çöl manzaraları ve Büyük Kafkas dağlarının çarpıcı manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Avrupa’da sıra dışı bir turizm merkezi olarak kabul edilen Azerbaycan, zengin bir kültür, nefis yiyecekler, tarihi kentler ve bol miktarda macera etkinlikleri ile bizlere komşu, kardeş ülkelerden biri.

Azerbaycan Vizesi

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a vizesiz giriş yapabilir ve her gidişte 90 gün kalabiliyorlar.

Ben ve benim gibi Umuma mahsus pasaportu olan kişiler ise harç ödemeden Azerbaycan’a giriş vizesi alabiliyor. Nitekim Tebriz‘de başvurduğum Azerbaycan vizesi için herhangi bir harç ücreti ödemedim. Vize ise 3 iş günü içerisinde çıkıyor.

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,
 • Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,
 • 3×4 ölçülerinde 2 adet fotoğraf.

Hava Limanında Azerbaycan Vize Başvurusu

Umuma mahsus pasaporta sahip olan Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a gitmek için Türkiye’de vize almadığı takdirde, Bakü’de Heydar Aliyev Uluslararası Hava Limanında, Gence Uluslararası Hava Limanında, Nahçivan Uluslararası Hava Limanında ve Türkiye-Azerbaycan (Dilucu-Sederek) sınır kapısında giriş vizesi alabiliyor. Bu noktalardan giriş vizesi alınması için ise aşağıdaki belgeler isteniyor.

 • İstenilen şekilde doldurulmuş Azerbaycan Vize başvuru formu,
 • Pasaportunuzun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın fotokopisi,
 • 3×4 ölçüde 2 adet fotoğraf,
 • 10 ABD doları.

Azerbaycan’a uçakla giderseniz Haydar Aliyev Havaalanı’nda 11 Dolar’a vizenizi alabiliyorsunuz. Vize alma esnasında herhangi bir problemle karşılaşmazsınız. Nakit alındığı gibi kartla çekimle de vize ücretini ödeyebiliyorsunuz.

Azerbaycan E-Vize Başvurusu

Eğer İnternetten e-vize almayı düşünürseniz bunun maliyeti de 24 Dolar’dır. E-vize 3 iş günü içerisinde çıkıyor ve mail adresinize PDF olarak gönderiyorlar. Bu belgenin seyahatiniz öncesi mutlaka çıktısını alın. Renkli çıktı almanızda fayda var.

E-vize başvurularında sizden nerede kalacağınızı, kaç gün kalacağınızı ve hangi tarihte ülkeye giriş yapıp hangi tarihte çıkış yapacağınızı soruyorlar. Bu bilgileri ilgili yerlere yazacaksınız. E-vize aldıktan sonra Azerbaycan’a hangi sınır kapısından gireceğinizin bir önemi yok.

Bu arada e-vize başvuruları en çok 6 ay sonrasına kadar başvuru alıyor. Örneğin bugün 1 Ocak 2019 varsayalım ve size vizenizin başlangıç tarihinin en ileri 1 Haziran olarak seçebilmenize sistem müsaade ediyor. E-vize 30 günü kapsıyor. Bu süre içerisinde Azerbaycan’a istediğiniz zaman girebiliyorsunuz. Ülkede 30 gün kalma süreniz var.

E-vize ile uğraşmak ve para ödemek istemeyenler; bulunduğunuz şehirde (İstanbul, Ankara) konsolosluğa giderek 3 iş günü içerisinde ücretsiz Azerbaycan vizenizi alabilirsiniz. Ancak başka şehirlerde yaşıyorsanız sizin için en doğrusu e-vize başvurusu olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın “Azerbaycan’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine” şeklinde paylaştığı içeriği de okumanızı öneriyorum.

Azerbaycan vizesi hakkında sormak istediğiniz tüm her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümünden bana yazabilirsiniz.


Azerbaycan’ı gezmeyi düşünüyorsanız veya yalnızca ülke hakkında daha fazla yazı okumak istiyorsanız, bu konuda başka neler yazdığıma bir bakın!

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Azerbaycan gezisi mi planlıyorsun?

Azerbaycan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. Azerbaycan şehirleri gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile Azerbaycan gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

Deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve eğlenceli gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

Değerlendirme Yazısı
Azerbaycan Vizesi

196 YORUM YAZILMIŞ

 1. Selam Fatih bey,

  İlk önce insanlığa faydalı bilgilerinizle yardımcı olduğunuz için gerçekten çok teşekkür ederim. Ben 15 günlüğüne Bakü’ye gitmem gerekiyor. Yanımda ne kadar ve ne parası götürmek gerekli? Bu zaman içinde masrafım kadar para almam gerekiyor. Ne kadar masraf olur. Bilgi verir misiniz lütfen?

  Teşekkür ederim.

 2. Selamun aleyküm Fatih Bey,

  Ben Azerbaycan vatandaşıyım. 2 senedir Türkiye’deyim. Geldiğimden beri oturma izni almadım. Önümzdeki ay Azerbaycan’a gitmeyi düşünüyorum otobüsle. Bana söylediler ki para cezamı ödediğimde 90 gün deport olacakmışım. Ve tekrar Türkiye’ye gelmek istiyorsan uçakla istediğin zaman gelebilirsin dediler. 90 gün otobüs için geçerlidir dediler. Bu doğru mudur?

  • Merhaba,

   Özelden ulaşmıştınız bana. Oradan detaylı olarak cevaplamıştım. Eğer konu hakkında başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 3. Merhaba abi,

  Kolay gelsin. Ben Türkmenistan’lıyım ve Türkiye’de öğrenciyim. Azerbaycan üzeri Türkmenistan’a gideceğim. Benden vize istiyorlar mı?

  • Merhaba Arash,

   Türkmenistan’ın vize rejim tablosuna bakmalısın. Dışişleri Bakanlığınızın web sitesinden bu tabloya ulaşabilirsin. Buradan Azerbaycan’a olan vize koşulunu görebilirsin.

  • Merhaba Ferdi bey,

   Azerbaycan vize rejim tablosuna baktığımda Türkmenistan vatandaşları Azerbaycan’a vize alarak girmekte olduğunu öğrendim. İnternet üzerinden e-vize başvurusu yaparak 30 gün süreli vize alabilir. Bu şekilde Azerbaycan’a giriş-çıkış yapabilir.

 4. Merhaba,

  Benim pasaportumun süresi 10.04.2020 tarihinde bitiyor. Ben 24.10.2019 tarihinde Azerbaycan’a gideceğim. Bir sıkıntı olur mu? 6 ay pasaport süresi gibi şart var mı?

 5. Merhaba,

  Ben Azerbaycan’a bir haftada olsa gezmek için gitmeyi istiyorum. Bazı araştırmalarıma göre (doğruluk oranı var mı yok mu bilmiyorum) gezmeye gitmek isteyene iki devlette harçlık olarak para veriyormuş. Böyle bir şey var mı acaba?

  • Merhaba,

   Bu bilgiyi ilk defa sizden öğreniyorum. Ancak, böyle bir şey yok. Ya da en azından Türkiye bu yönde bir katkı sağlamıyor. Belki Azerbaycan, vatandaşlarına Türkiye seyahatlerinde veriyordur. Bu dediğiniz şey belki vakıf, stk’ların iki ülke arasında kültürel bağ kurmak adına yapacakları gezilerde kişilere sağladıkları destek olabilir.

 6. Merhaba,

  Ben Azeri vatandaşıyım, eşim Türk vatandaşı, çocuğum da Türk vatandaşı. Ben Azerbaycan’a gideceğim, çocuğa da vize lazımmış. Çocuğa nasıl vize alabiliriz ve nereye gitmemiz lazım?

 7. Merhaba Fatih bey,

  Ben öğrenciyim ve kısa süreliğine Azerbeycan’a gitmek istiyorum. Vize ve pasaport dışında herhangi bir belgeye ihtiyacım yoktur değil mi? Ve sizce orada kalacak yer olarak nereleri tercih etmeliyim?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar,

   Azerbaycan için vize ve pasaport dışında herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur. Eğer ekonomik olmasını istiyor ve paylaşımlı odalarda diğer insanlarla bir arada kalabilirim diyorsanız size önerim hostel olacaktır. Gecelik ücreti 7-10€ şeklinde değişiyor. Yok ben herkesle aynı odada kalamam diyorsanız gecelik 15-30€ olarak değişen 3 yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz.

 8. Merhaba,

  Benim oğlum hem Azeri hem de Türk vatandaşı. Pasaportu Türk bordo pasaport. Ben Bakü’ye gitmem için vize almalı mıyım oğluma?

 9. Merhaba Fatih bey,

  Ben bu Kurban Bayramında Azerbaycan’a gitmeyi istiyorum. Bursa’dan şirket 36 saate götürüyor otobüs ile. Bordo renkli pasaport aldım 3 tane çocuklar ve bana. Azerbaycan vizesini şirket alıyor 50 dolar kişi başı. İstanbul konsolosluğuna gitsem ücretsiz bir şekilde alabilir miyim? Birde çocukları götürmem lazım mı konsolosluğa?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Veysel bey,

   Ne şirkete vize çıkartmaları için 50 Dolar verin ne de siz İstanbul’a gelip masraf yapın. İnternet üzerinden e-vize başvurusunda bulunarak 3 işgünü içerisinde vizenizi doğrudan e-mail olarak alabilirsiniz.

   Daha fazla sorularınız olursa bana buradan her zaman yazabilirsiniz.

 10. Azerbaycan’a 2 aile otobüs yoluyla gideceğiz. 36 saat süren bir yolculuğumuz olacak. Pasaportum 10 yıllık süreli ve konsolosluktan 3 gün içinde çıkar diye yazmışsınız. Ben de e-vize uygulamasından aldım 2019 tarihinde. 24$’a mal oldu. 2 gün içinde e-postama geldi e-vizem. Bunun çıktısını renkli almam mı lazım yoksa siyah beyaz yazıcıdan alsam olur mu?

  • Merhaba Ahmet bey,

   Öncelikle pasaportunuz ve vizeniz hayırlı olsun. Yaptığınız yorumla birlikte böylece güncel e-vize bilgilerini de sizden öğrenmiş oldum. Vize çıktısına gelecek olursak; resmi evraklarda her zaman renkli çıktı almayı alışkanlık haline getirin. Her ülkenin prosedürleri farklılık gösterebiliyor. Ülkeye girişte sorun yaşamanızı istemem.

   Şimdiden keyifli geziler dilerim. Eğer Azerbaycan hakkında sormak istedikleriniz olursa yine buradan bana yazarak sorunuzu iletebilirsiniz.

   • Teşekkürler Fatih bey cevabınız için. Sizin yazdığınız tüm yazıları ayrıntılı bir şekilde inceliyorum. Yararlı ve doğru bilgiler veriyorsunuz her zaman.

     • Merhaba Fatih bey,

      Azerbaycan’a gittim ama çok sorunlar yaşadım buraya yazmanın nedeni siz bu konularda bilgilisiniz ve sorduğum soruların cevaplarını yazıyorsunuz. Neyse dediğim gibi çok sorunlar yaşadım otobüs yolculuğunda. Azerbaycan sınır kapısında 5:30 saat otobüsü beklettiler. Herkes ayakta yerlerde sürünüyorduk resmen. Sonradan anlaşıldı ki rüşvet istemişler otobüsten, otobüste vermeyince saatlerce bekletmişler. Giderken 55 veya 60 saat 3 gün sonra Bakü’ye gitti otobüs. Dönüşte benim hatam ama bilgisizlik deyin yabancı şubede kayıt yaptırmam gerekirmiş yapmadığımdan dolayı beni sınır kapsından geri yolladılar yabancı şubeye her neyse orada da 1.5 saat gözaltında tutuldum her yerde kamera olmasına rağmen benden şirinlik yani rüşvet istediler. Elimde dönüş yaptığımdan dolayı rüşvet verecek kadar olmadı. 300 manat bizim paramızla 900 TL istediler yoksa deport edeceğiz dediler. Yok dedim üzerimi aradılar 100 manatım vardı ve 200 TL nakit vardı hepsine el koydular ve gözaltında sorgulayan memurlar tarafından paylaşılarak ceplerine koydular. Her neyse elime 4 sayfa kağıt tutuşturup pasaport kontrole yollandım ve geçtim hayatımda yaşadığım en kötü günlerden daha kötü saatler yaşadım. Bir daha gidersem eğer uçakla giderim ayrıca sizden bir konuda bir bilgi almak istiyorum. Sayfalarda 300 manat yazıyor ama deport hakkında bir şey yazmıyor. Dediğim gibi bilmediğim bir kelime deport nedir onu bilmiyorum deport olduğum konusunda nereden bilgi alabilirim?

      Teşekkürler.

      • Merhaba Ahmet bey,

       Yaşadığınıza duruma çok üzüldüm. Geçmiş olsun… Bazen böyle istenmeyen durumlar yaşanıyor. Kötü niyetli polislere denk gelmiş olmalısınız. Yoksa sürekli İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon’dan Bakü’ye otobüs seferleri var ve bu şekilde bir sınır beklemesinin yaşandığını hiç duymamıştım. Göz altında tutulmak da kötü bir deneyim olmuş. Deport konusunda dilerseniz ülkemizdeki Azerbaycan konsolosluk temsilciliklerini arayabilirsiniz. Tekrardan çok geçmiş olsun.

 11. Fatih bey merhaba,

  Ben ilk kez önümüzdeki aylarda yurtdışına çıkmayı planlıyorum. Pasaportum vardı sanırım kullanmayınca günü bitti, yenileyeceğim. Turist olarak gideceğim haliyle, giderken uçak, dönüşü de otobüsle yapmayı planlıyorum. Bakü’yü dolaşıp, alışveriş yapacağım. Mesela bir bisiklet alacağım bunu gelirken nasıl getireceğim? Yeni bir bisiklet değil, arkadaşımın bisikletini getireceğim. Ticari bir faaliyetim yok. Bu konuda yardımcı olabilir misin bildiklerinizle?

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Sanırım otobüs bagajında getirebilirsiniz. Fakat sınırda inanın nasıl karşılanır bu konu üzerine net bir bilgi veremem size. Otobüs için ise şoförle konuşup ekstra bir bagaj ücreti verip bu sorunu aşabilirsiniz. Ancak, dediğim gibi sınırda bisikletin geçişine izin verilir mi, bu konuda sağlıklı bir şey söyleyemem. Dilerseniz, Azerbaycan Konsolosluğunu arayarak görevli sekreterden bu durum üzerine bir bilgi alabilir veya uçak ile Bakü’ye varışınızda havaalanında sınır polisine bu durumu anlatıp sonucunu öğrenebilirsiniz.

 12. Merhaba,

  Ben Haziran ayında Azerbaycan’a gideceğim. Iğdır sınırdan geçeceğim Nahçıvan’a. Sınırdan vize alabiliyor muyum acaba? 18 yaşında reşitim. Herhangi bir evrak gerekiyor mu?

  • Merhaba Ziya,

   Nahçıvan’a Iğdır sınırında vize alabiliyorsun. Reşit olman yeterli. Herhangi bir belgeye gerek yok reşit olduktan sonra. Yalnızca vize ücreti ve pasaportun olması yeterli. Site içerisinde Nahçıvan vizesi ile ilgili detaylı gezi yazım mevcut. Okuyabilirsin.

 13. Merhaba fatih Bey,

  Ben Gence havalimanına uçak bileti aldım vize almadım ama havalimanında vize veriyorlar mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 14. Merhaba Fatih Bey,

  Ben birkaç gün önce Azerbaycan’a tek girişli vize ile giriş yaptım. Bir günlüğüne karayoluyla Tiflis’e gidip gelmek istiyorum. E-vize ile daha henüz Azerbaycan’dan çıkmadan tekrar vize alınabiliyor mu? Yoksa çıkınca başvursam 3 gün beklemem gerekecek sanırım?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Hasan Bey,

   E-vize başvurunuzu ülkeden çıktıktan sonra yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Çünkü Azerbaycan’dan çıkınca vize başvurunuz sistemde görünecektir. Diğer türlü, Tiflis’te yer alan konsolosluktan başvurabilirsiniz ancak sizin de dediğiniz üzere konsolosluk üzerinden başvurulan vize de 3 iş günü içerisinde sonuçlanıyor.

 15. Bakü’den Tiflis’e sonra tekrar Bakü’ye oradan da İran inşallah lakin Azerbaycan vizesi tek giriş için mi? Havalanında söylesem çoklu giriş olur mu?

 16. Azerbaycan vizesini havaalanında aldığımızda tek girişli olmaz değil mi? Çünkü Bakü’ye iki sefer uğraman gerekiyor.