Girne Gezilecek Yerler

Girne, Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biridir. Kuzey Kıbrıs adasının kuzeyinde Beşparmak Dağları ve deniz arasındaki dar kıyı şeridinde yer alan Girne, tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Ayrıca turistik tesislerin en yoğun bulunduğu bir şehirdir. Girne gezilecek yerler hakkında bilgi alın…

Dinlendirici bir tatil için en ideal yerlerden biridir. Eski yapıların hala tüm görkemliği ile ayakta durduğu şehir, limanı ve akustik şehir yapısı ile turistlere eşsiz bir atmosfer yaratmaktadır.

Girne seyahatimden oldukça memnun kalmıştım. Sokakları, tarihi yapıları, liman ve yürüyüş yolu itibari ile keyifli bir gezi size sunmakta Girne. Yaz ve kış ayları her zaman gezilecek bir iklime sahip Kuzey Kıbrıs’a uygun uçak biletleri ile gitmenizi tavsiye ederim.

Girne Gezilecek Yerler

Girne Kalesi

Girne Kalesi

Bizans, Lüzinyan ve Venedik döneminin izlerini taşıyan ve günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşan Girne Kalesi, modern müzecilik anlayışı ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin gezilmesine olanak sağlamıştır. Kalede görülebilecek başlıca yerler; Tanıtım odası, Zindanlar, St. George Kilisesi, Vrysi Neolitik Yeri Canlandırması, Kırnı Mezarları canlandırması, Antik Akdeniz Mezar Canlandırması, Venedik Kules, Sergi Salonu, Sarnıç, Lüzinyan Kulesi ve M.Ö 300 yıllarına tarihlendirilen Girne Batık Gemi Müzesi bulunmaktadır.

Kale M.S VII. Yüzyılda Arap akımlarına karşı kentin korunması için yapılmıştır. Lüzinyanlar döneminde oldukça önemli bir yeri olmuştur. Bu dönemde kale bazı yapısal değişikliklere de uğramıştır. Kale inşa çalışmaları, 1373 yılındaki Cenevizliler kuşatması ile ara bulmuş, daha sonra yeniden devam edilmiştir. Kale bölümlerinde Kuzey batı, Güneybatı ve Güney doğu Venedik kuleleri, Lüzinyan Dönemi bekçi odası, Lüzinyan Dönemi’ne ait büyük salon, çeşitli zindanlar ve ambar amaçlı kullanılan odalar, Bizans Dönemi’ne ait kule, Venedik Savunma platformu, sarnıç, Venedik Dönemi’ne ait cephanelik ve top mazgalı bulunmaktadır.

Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi, Girne

Lüzinyan Dönemi’nde Muhafız odaları olarak kullanılan bu alanda Helenistik Dönemi’ne ait Ticaret gemisiyle muhteviyatı sergilenmektedir. Eldeki veriler bu geminin 80 yıl hizmet verdikten sonra M.Ö 300 yıllarında açık denizde tutulduğu fırtına sonucu eski Girne Limanı’nın bir mil açıklarında battığını ortaya koymaktadır.

Çoğu Halep çamından yapılmış teknenin 12 metre kadarı korunabilmiş. Geminin tahta kaplamaları ile kaburga bölümü bakır çivilerle birbirine tutturulmuştur. Gemi içerisinden çıkan bir çok eşyada yine müze içerisinde sergilenmektedir.

Antiphonitis Kilisesi

Antiphonitis Kilisesi, Girne

Esentepe köyünün yaklaşık 8 km güneyinde bir vadide yer almaktadır. Meryem Ana’ya adanmış olan bu kilise M.S XII. Yüzyılın sonlarına doğu inşa edilmiştir. Bir zamanlar önemli bir manastırın merkezini oluşturmaktaydı. Plan itibari ile Bizans stilindedir. Kilisenin duvarlarındaki freskler oldukça ilgi çekicidir. İçerisinde yer alan fresklerde İsa Peygamber’in bir yanında Meryem ana, diğer yanında Vaftizci Yahya ve bunların etrafında ise 12 havari ile diğer azizler resmedilmiş durumdadır.

Daha Fazla Okuyun: Girne ve Lefkoşa Gezi Notları

St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi, Girne

Kale Kıbrıs’ın en temel kalesi ve Ortaçağ’a ait en etkileyici mimariye sahip olanlardandır. St. Hilarion Kalesi ve Dieu D’Amour olarak da bilinen kalenin ilk ismi burada yaşamış olduğu bilinen bir azize aittir. İkincisi ise Ortaçağ insanlarının çok sevdiği kelime oyunları ile ortaya çıkmıştır.

St. Hilarion Kale Zirvesi, Girne

Kale Lüzinyan döneminde geliştirilmiş ve güzelleştirilmiştir. Değişik yükseltilerde kurulu olan kale 3 bölümden oluşmaktadır. Ayrıca Walt Disney’in “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” çizgi filmini yaratırken St. Hilarion Kalesi’nden esinlendiği söylenmektedir. Birçok Disney çizgi filminden resmedilen kuleler, kaledeki kulelerle büyük benzerlikler göstermektedir. Kale’nin bir peri masalından çıkmış gibi duran mistik havası birçok sanatçıya da ilham kaynağı olmuştur.

Girne’de Gezilecek Diğer Yerler

  • Bellapais Manastırı
  • Buffavento Kalesi – Beşparmak Dağları
  • Archangelos Michael Kilisesi ve İkon müzesi
  • Sourp Magar Ermeni Manastırı
  • Antiphonitis Kilisesi
  • Pigadhes Tapınağı
  • Akdeniz köyü mezarı
  • Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Müzesi
  • Dağda kalan efsane tank – Selvili Tepe
  • Mavi Köşk
Değerlendirme Yazısı
Girne Gezilecek Yerler

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.