İran için en önemli şehirlerden biri olan Kum şehri, İslam devrinin başladığı nokta olarak simge anlama sahiptir.

İran için en önemli şehirlerden biri olan Kum şehri, İslam devrinin başladığı nokta olarak simge anlama sahiptir. Şii’liğin önemli merkezlerinden biri olması ve İslam devrimi merkezi olması dolayısıyla tutucu bir şehir olduğunu belirtebiliriz. Kılık kıyafet esnekliği konusunda katı bir tutum sergileyen bu şehir gezginler için önemli bir turistik şehir konumunu koruyor. Şehre otobüsle girdiğinizde görevli kılık kıyafetinize bir göz gezdirerek şehre girebiliyorsunuz. Şehir içi ulaşımda toplu taşıma seçenekleri hizmet veriyor. Su kaynakları yönünden zengin olan Kum, ismini de su kuyuları ile ilgili bir rivayetten aldığı belirtiliyor. 930 rakımlı bu kent dini ögelerle dolu mistik bir yapıya sahip. On İki İmam’dan olan İmam Musa Kazım’ın kızının türbesi bu şehirde yer alıyor. Kent için önemli olan din ve kültür turizminin yanına 37 bin cilt el yazması eserin bulunduğu Necef Kütüphanesi de bir diğer önemli nokta durumunda. 1300 yıllık el yazması Kur’an da buradaki önemli eserler arasında yer alıyor. İran’ın büyük şehirleri arasında yer alan Kum’da gezilecek yerler, resmi başkent olmasa da manevi başkent konumunda bir şehir konumunu koruyor. Her ne kadar etrafında verimsiz çöller bulunsa da içerisindeki zengin medreseler ve köklü kültür geçmişiyle İran için bellek vazifesi görmektedir.

Gezilecek Yerler

Kum’da zaman geçirme alternatifleri olarak öncelikle mistik merkezlerin ziyareti ve şehir gezisi tercihi gelmektedir. Bunun için gezi firmalarıyla kafileye katılabilir; bilinçli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel olarak gezmek istiyorsanız da araç kiralama gibi seçeneklerden faydalanarak şehir içinde pratik geziler gerçekleştirebilirsiniz. Dini yapısına vurgu yaptığımızda Hızır dağı ve isimsiz şehitler dağını ziyaret ederek mistik havayı teneffüs edebilirsiniz. Dini yapısının aksine ana erkil yapıya sahip olan İran’da zaman geçirirken kadınları sosyal hayatın içinde çok sık göreceksiniz.

Ulaşım

Kum’da zaman geçirme alternatifleri olarak öncelikle mistik merkezlerin ziyareti ve şehir gezisi tercihi gelmektedir. Bunun için gezi firmalarıyla kafileye katılabilir; bilinçli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel olarak gezmek istiyorsanız da araç kiralama gibi seçeneklerden faydalanarak şehir içinde pratik geziler gerçekleştirebilirsiniz. Dini yapısına vurgu yaptığımızda Hızır dağı ve isimsiz şehitler dağını ziyaret ederek mistik havayı teneffüs edebilirsiniz. Dini yapısının aksine ana erkil yapıya sahip olan İran’da zaman geçirirken kadınları sosyal hayatın içinde çok sık göreceksiniz.

Alışveriş

Şehirde alışveriş yaparak da zamanı etkin şekilde kullanabilirsiniz. Şehrin her noktasına yansıyan mistik hava alışveriş seçeneklerine de yansımış durumda. Hediyelik eşya olarak dini ürünleri seçebileceğiniz pazarlarda pahalı ürünler olarak zengin altın takılar arasından seçim yapabilirsiniz. Bu seçeneklerin yanında İran’ın meşhur halılarından da alabilir; Kum gezinizi unutulmaz kılabilirsiniz. Kum’da alışveriş seçenekleri olarak birçok seçeneğiniz mevcut. Bu seçeneklerin birçoğunu tercih edebilirsiniz. Çünkü İran’da ekonomi henüz küçük sayılabilecek seviyede ve ürünler de turistler için ucuz denebilecek seviyelerde. Alışveriş seçeneklerinin zenginliği yalnızca kıyafet, takı gibi ürünler değil yöreye has zengin baharat seçeneklerini de alarak kendiniz kullanabilir ya da hediye edebilirsiniz.

Yeme İçme

Alışveriş yaparken sıkça karşılaştığınız baharatlar, Kum lezzetlerinde de karşınıza çıkıyor. Şehrin kendine has lezzetleri yanında İran mutfağının zengin örneklerini tadabilir; damağınızda özel lezzetler bırakabilirsiniz. Biryan kebabı seçeneğini tercih ederek İran mutfağının köşe taşı lezzetini tatmış olacaksınız. İran’ın bir diğer özel yemeği pilavlı keklik sarmada mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Kum gezinizi daha lezzetli hale getirmek istiyorsanız zereshk pilavını da menünüze ekleyebilir bu özel lezzeti de tadarak gezinizi unutulmaz bir anıya dönüştürebilirsiniz. Dünyaca meşhur acem pilavını da Kum’a gelmişken tatmamak olmaz. Lezzeti yerinde tadarak en güzel halini tatmış olacaksınız.

Konaklama

Şarkın misafirperverliğini göreceğiniz Kum’da konaklama tercihinize göre butik otel ya da lüks otel gibi seçenekler var. Bu otellerde kalmak için alışveriş seçeneklerinde olduğu gibi ucuz sayılabilecek ücretler ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak rahata alışıp konakta fazla kalmayın, şehrin gezilecek daha çok yeri var ve bu noktaları gezmek için zamana ihtiyacınız var. Bireysel gezecekseniz aracınızla ya da tercih ettiğiniz turizm firmasıyla kafileye katılarak şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Her noktada tarih, din ve kültürü hissedeceğiniz Kum’da geçmişi bugünde yaşayacaksınız.

Gece Hayatı ve Eğlence

Din yapısı ve gelenekleri gereği eğlence hayatının kısıtlı olduğu Kum şehrinde eğlenecek etkinlikler arıyorsanız yolculuk öncesi planlama yaparak Nevruz tarihlerinde Kum’a gelmelisiniz. Bu tarihlerde şehirde hummalı şekilde eğlenceler yaşanırken bu eğlencelere de dini ögeler katılarak şehrin mistik yapısı bu törenlere ayrı bir zarafet katıyor. Şehirde eğlence unsur olarak gezi noktaları kullanılacakken bu noktalarda düzenlenecek turizm etkinlikleri ile zamanınız renklenecek. Kum’da eğlence denince klasik eğlence anlayışının biraz form değiştirdiğini dini törenlere bürünerek bir şekil aldığını göreceksiniz. Bunun dışında şehrin önemli sanat ve kültür merkezlerindeki etkinliklere katılarak da özel zamanlar geçirebilirsiniz.

Kum gezisi mi planlıyorsun?

Kum hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kum gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kum gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  İran gezisi planlıyorum ben de. Yazılarınızı defterime not ediyorum. 🙂 Bilgiler için teşekkürler. Çöl turlarının fiyatları hakkında bir bilginiz var mı?

  • Merhaba Havva hanım,

   Rica ederim. Buraya ek olarak irangezirehberi(.)com web sitemden de İran yazılarımı okuyabilirsiniz. Çöl turları için İsfahan’a bağlı Varzaneh Çölü’ne gidebilirsiniz. Günlük çöl turları 30-50 EUR arasında değişiyor. Pazarlık yapmayı unutmayın! 🙂 İran hakkında başka sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 2. Fatih bey merhabalar,

  Uzun zamandır İran gezim için araştırma yapıyordum ve sitenizi bu vesileyle buldum. Yazılarınız çok akıcı İran’ı gezme isteğim bir kat daha artı. Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

  • Burak Bey merhabalar,

   Düşünceleriniz beni çok mutlu etti, teşekkür ederim. İran hakkında merak ettikleriniz olursa mutlaka buradan yazarak sorunuz, size yardımcı olabilirim.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.