Seyahat Blog İçerik Üretimi

Sosyal medyanın birbirimizle olan ilişkilerimizi ve bir şeyleri nasıl araştırdığımızı, planladığımızı ve satın aldığımızı kökten değiştirdiğini ve belki de hiçbir endüstrinin seyahat kadar sosyal medyadan daha dramatik bir şekilde etkilenmediğini ve şekillendirilmediğini söylemek sanırım abartı olmaz. 2010 yılında artan sosyal medya kullanımının bugünkü istatistiklerine baktığımızda neredeyse her evde bir kişinin mutlaka bir (hatta birkaç) hesabı olduğunu görüyoruz. Kendimden de yola çıkarak hazırladığım bu yazıda bir seyahate çıkmadan önce sosyal medyada ne tür araştırmalar yapılıyor ve nerelere bakılıyor hakkında bilgiler vereceğim. Ayrıca seyahatten döndükten sonra bizler içeriklerimizi hazırlama ve dijital medyada dağıtma sürecine de değineceğim.

Rota Planlama

Forumlar ve çevrimiçi seyahat blogları, seyahat sürenizi, bütçenizi, görülmesi gereken yerleri ve seyahatinizin diğer değişkenlerini temel alarak ideal rotanızı planlamanın harika bir yoludur. Henüz yola çıkmadan önce seyahatinizden neler beklediğinizi tam olarak bilirseniz ayrıntıları planlamak için yapacağınız araştırmalar fazlasıyla yararlı olacaktır. Facebook etkinlikleri, seyahat blog yazıları ve Instagram gönderileri görmek ve yapmak istediğiniz şeylerin planlamasını organize etmek için harika platformlardır. Bunlar aynı zamanda gezi sonrası fotoğrafları paylaşmak için de harika bir yerdir.

Sizinle Birlikte Gelecek Birini Bulmak

“İran’a gitmek isteyen biri var mı?” Facebook etkinliğinin adıydı. İlk İran’a seyahat ettiğim 2014 yılında araştırma yaparken Facebook’ta karşılaştığım etkinliğin adı tam da buydu. 🙂 Facebook kullanımının artması beraberinde grupları da hayatımıza soktu. Artık seyahat üzerine onlarca faydalı Facebook grupları bulunuyor. Bunlardan birine üye olup bir gönderi oluşturduğunuzda gitmek istediğiniz ülkeye bir başkasının da gitmek istediğini öğrenebilir ve böylece seyahatinizi birlikte planlayabilirsiniz. Ancak, onlarla seyahat edecek kadar uyumlu olduğunuzdan emin olun! Çevrenizde arkadaşlarınızdan sizinle yola çıkmaya istekli kimse yoksa, Facebook grupları her zaman bir yol arkadaşı bulmak için faydalı mecralardır.

Yarışmalara Katılma

Çevrimiçi çok sayıda tatil veya uçak bileti hediye edilen seyahat çekilişleri var. Uçak bileti, konaklama, gezi rehberi kitapları, akla gelebilecek her türlü seyahat ürünü ve hizmeti için çekilişler oluyor. Aktif seyahat blog yazarlarını ve Instagram hesaplarını takibe alın. Çoğunlukla bahar aylarında başlar ve sonbahar sonlarına doğru çekilişler yapılır. Partnerinizin/en iyi arkadaşlarınızın yarışmalara katılmasını sağlamak da kazanma şansınızı iki katına çıkaracaktır. Kendinizi çekilişi kazanacak kadar şanslı hissetmiyorsanız, havayolu şirketlerinin, otellerin, tur şirketlerinin, araç kiralama şirketlerinin ve benzeri çeşitli sosyal medya kanallarında yapılan özel fırsatları kovalayın.

Özel Fırsatlar

Son dakika, sezon dışı, promosyon ve sadakat fırsatları dahil olmak üzere, sosyal medya hiçbir yerde bulunmayan özel fırsatları güvence altına almak için harika bir yoldur. Bu, özellikle oteller ve bazı tur şirketleri için geçerlidir (havayollarının bunu yapması daha az olasıdır). Seyahatinizden önce, birkaç farklı oteli veya diğer seyahat sağlayıcılarını hedefleyin – Facebook’taki gibi, Twitter’da takip edin, onların hizmetlerini kullanmayı düşündüğünüzü bildirin, ek bilgileri (seyahat nedeniniz gibi) haberdar ettiğinizden emin olun. Özellikle de balayı tatili gibi bir seyahate çıkacaksanız. Ve ardından sunabilecekleri en iyi fiyatın ne olduğunu öğrenin.

Etkinlik Bulma

Birçok turistik yerin veya şehrin Facebook, Twitter ve Instagram hesapları olacaktır. Genellikle tatilde, bayramlarda, festivallerde, spor etkinliklerinde, konserlerde ve kültürel etkinliklerde çok sayıda etkinlik yayınlarlar. Bir destinasyona uçak bileti satın almadan önce, biraz araştırma yapmaya ve hatta içeriden bilgi almak için bu kuruluşlardan bazılarıyla iletişime geçmeye değer.

Yurtdışında Yeni İnsanlarla Tanışmak

Özellikle kendi ülkelerinde, yerel bir bakış açısıyla daha fazla bilgi edinme konusunda en büyük bilgi kaynaklarından biri olabilecek gezginler için bazı sosyal topluluk siteleri kuruldu. Bu siteler sayesinde onlarla buluşmak, dillerini öğrenmek ve yerel yaşam tarzını yaşamak adına iyi olabilir. Bazı yerlilerle takıldığınızda bir şehirde ve kültürde diğer turistlerle olduğundan çok daha farklı kazanımlar elde edersiniz. Bu sitelerde tanıştığınız insanlarla ilgili en güzel şey ise, kendilerini gezmeye meraklı oldukları için anında bir bağınız ve ortak ilgi alanlarınız olacak olmasıdır. Hangi siteden bahsettiğimi sanırım anladınız. Evet, Couchsurfing’den bahsediyorum. Couchsurfing’de ayrıca kalacak bir yer de bulabilirsiniz.

Gittiğiniz Şehirde Daha Önce Bulunmuş Başkalarının Önerileri

Sosyal medya gruplarında yapılan gönderilere yorumda bulunan kişiler genellikle son zamanlarda gitmek istediğiniz şehirden henüz yeni dönmüş insanlardır. Bunlardan her türlü tavsiyeyi alabileceğiniz pek çok farklı seyahat sitesi vardır. Bunlar arasında en bilinenleri Lonely Planet, Fodors ve TripAdvisor siteleridir.

İncelemeleri Okuyun

Çevrimiçi incelemeler muhtemelen internetin seyahat endüstrisine getirdiği en büyük oyun değiştiricilerinden biri olmuştur. Genel olarak konuşursak, tüm parlayan 5 yıldızlı incelemeler seyahat planlamamız için son dakika değişikliklere olumlu yönde katkı sunabilir. Bu daha çok otel rezervasyon sitelerinde oldukça işe yarıyor. Bir konaklama rezervasyonu yaptığımızda daha önce o otelde kalmış kişinin verdiği puana ve yorumuna bakarız. Bu, rezervasyon yapmadan önce gerçekten çok yol gösterici oluyor. Ancak, şunu da unutmamakta fayda var, tüm çevrimiçi incelemelerin %30’una yakını (şirket veya rakipleri tarafından) sahte olduğu tahmin edilmektedir. TripAdvisor kesinlikle seyahat inceleme sitelerinin en iyi bilinenidir.

Düzenli Kalmak

Taşınabilir hard disk yerine, fotoğraflarınızı anında Instagram veya Facebook’a veya benzerine, seyahat planınızı ve e-biletlerinizi dijital bir cüzdana yükleyebilirsiniz. Önemli belgelerinizin bulutta güvenli olduğunu bilmek her zaman kafa rahatlığı açısından iyidir. DropBox veya Google Drive’ı önerebilirim.

Ayrıca Okuyun: Gezi Fotoğrafları İçin 4 Farklı Yedekleme Yöntemi

Deneyimlerinizi Paylaşmak

Yorumlar, seyahat şirketlerinin sizi fark etmelerini sağlamanın harika bir yoludur. Seyahat deneyimlerinizi sosyal medya profillerinde paylaşmak onlara dikkat etmeleri için önemli bir derstir. Bir tavsiye yorumu olsa da, şirketten geri ödeme almaya çalışıyorsanız, önce e-posta yoluyla doğrudan ve daha gizli bir şekilde iletişim kurmanızı tavsiye ederim. Eğer tatmin edici bir yanıt alamazsanız, ancak o zaman işleri biraz daha halka açık olarak ilerletmelisiniz.

Tanıştığınız Yeni İnsanlarla İletişim Halinde Olmak

Hikayeyi biliyorsunuz. Biriyle tanışıyorsunuz ve seyahatin verdiği keyif ve romantizmi sayesinde, yakın ilişkiler kurulabiliyor (bazen). İster yol arkadaşı olun, ister evinde kaldığınız bir insan veya pub’da tanıştınız bir yerel olsun. Bir zaman sonra tekrar ülkeyi ziyaret ettiğinizde o kişiyle tekrar buluşmak isteyebilirsiniz. Arkadaşlık bağınızı her zaman güçlü kılmak için iletişimde kalmak çok önemlidir. Seyahat ettiğim 14 ülke ve yüzlerce şehirden kazandığım yeni arkadaşlarımla halen daha iletişim halindeyim. Hatta İran, Kuzey Makedonya ve Ukrayna’da tanıştığım arkadaşlarımdan bazıları Türkiye’ye geldi ve şehri kendilerine gezdirdim. İranlı, İran’da tanıştığım Tayvanlı ve Kuzey Makedonya’da tanıştığım 2 Japonyalı arkadaşımı ise misafir ederek aile evimizde kalmalarını ve yerel deneyimi yaşamalarını sağlamıştım. Aynı şekilde ben de İran’a her gittiğimde tanıştığım arkadaşlarımın evinde kalıyorum. Çünkü iletişimimiz sürekli devam ediyor ve arayı hiçbir zaman soğutmadık.

Sosyal medya siteleri, forumlar, seyahat blogları ve inceleme siteleri herkese hitap etmeyecektir, bu yüzden sizin için neyin önemli olduğunu düşünün ve öyle hareket edin. Tüm bunlardan sonra yine de düşünmemiz gereken bir şey var. Tatildeyken veya doğadayken, akıllı telefonu ve tableti bırakıp çevrenin tadını çıkarmalıyız! Seyahat için sosyal medyanın tüm avantajlarına ve kolaylıklarına rağmen, hepsinin sadece bir araç olduğunu hatırlamak önemlidir – seyahatin kendisi deneyimdir!

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.