Burdur

Burdur, Türkiye’nin güneybatısında yer alan tarihi bir şehirdir. Burdur, tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Burdur Gölü, Burdur’un en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Göl, ülkemizdeki en büyük ikinci tatlı su gölüdür ve çevresindeki yemyeşil doğası, kuşları ve balıkları ile oldukça dikkat çekmektedir. Burdur Gölü’nde bot turları yaparak gölün güzelliğini keşfedebilirsiniz.

Burdur’un tarihi dokusu da oldukça zengindir. İlçenin en önemli tarihi yapılarından biri olan Sagalassos Antik Kenti, Burdur’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Antik kent, Roma dönemine ait kalıntıları ile ünlüdür ve Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentleri arasında yer almaktadır.

Burdur’da ayrıca, Hacılar Köyü’nde bulunan Hacılar Etnografya Müzesi de gezilebilecek yerler arasındadır. Müze, geleneksel Burdur evlerinin restore edilmiş örneklerini ve bölgede yaşayan insanların geleneksel yaşam tarzlarına dair sergileri içermektedir.

Burdur aynı zamanda, şehir merkezinin 30 km batısında yer alan Salda Gölü ile de ünlüdür. Salda Gölü, turkuaz rengi ve beyaz kumsalları ile Türkiye’nin Maldivleri olarak anılmaktadır. Göl, Burdur Gölü’ne göre daha küçük olmasına rağmen doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Burdur, tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye’nin en özel yerlerinden biridir. Burdur’a seyahat edenler, hem tarihi hem de doğal güzelliklerini keşfedebilecekleri unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirler.

Sagalassos Antik Kenti, Burdur

Zamanın Ötesindeki Şehir: Burdur

Lavanta Kokulu Köy’den sonra Burdur’a döndüm. Bu yaşıma kadar yolum Burdur’a düşmemişti. Zihnimde kente dair herhangi bir şey de yoktu. Anladım ki Burdur ülkemizde haritada yeri en az bilinen şehirlerin başını çekiyor. Gezilere çıkmadan...
Lavanta Renkli Ev, Kuyucak Köyü

Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak Köyü – Lavanta Diyarı

“Orda bir köy var, uzaktaO köy bizim köyümüzdür.Gezmesek de, tozmasak daO köy bizim köyümüzdür.” (*) İlkokul yıllarımızda ezberler dururduk bu şiiri. Şimdi ezberletiliyor mu, bilmiyorum. Durup dururken, bu şiir nereden geldi aklına demeyin sakın. Yıllar...
Salda Gölü, Burdur

Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü Hakkında Bilgi

Hint Okyanusu’nda “son cennet” olarak bilinen, çiftlerin “balayı tatili” olarak hayalini süsleyen Maldivler, turkuaz mavisi deniz görüntüsüyle büyüleyici bir turizm merkezi. Maldivlerdeki güzelliği görmeniz için binlerce kilometre ötelere gitmenize gerek yok. Burdur’un Yeşilova ilçesindeki...

Takipte Kalın

2,524TakipçiTakip Edin
718TakipçiTakip Edin
1,620AboneAbone Olun