Uçak bileti rezervasyon işlemi ile aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda web sitesi, havayolu şirketi ve seyahat acentesi olduğunda işler biraz karmaşık görünebilir. Uçuş fiyatları da her zaman değişmekte ve rezervasyon sürecini daha da karmaşıklaştırmaktadır. Ancak biraz araştırma ve esneklikle, bir sonraki uçak biletinizi sorunsuz bir şekilde rezervasyon yapabilirsiniz.

Seyahat ve ulaşım konusunda hassas davranan ve vaktin değerini fazlasıyla bilen kişiler için vazgeçilmez bir ulaşım aracıdır uçaklar. Bir yerden başka bir yere gitmenin en özel araçları olan uçaklar hepimiz için zaman kazandıran önemli bir hava ulaşım araçlarıdır. Uçakların özel bir hava ulaşım aracı olması, dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna kısa sürede gidebilme olanaklarını da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla uçak bileti rezervasyon işlemleri de burada büyük bir önem taşıyor.

Yurt içi olsun, yurt dışı olsun uçak bileti kampanaları bizleri her defasında yurt dışına seyahat etmeye teşvik ediyor. Kısa sürede dünya ülkelerine gidip gelme avantajını da sunan havayolu şirketleri son dönemlerde yapmış oldukları kampanyalı uçak bileti fırsatları sayesinde binlerce kişiyi yurt dışı tatiline teşvik ediyor. Yurt içerisinde araç ile uzun saatler gidebileceğiniz tatil beldesine yakıt parasının çok daha az fiyatlısını kampanyalı uçak biletlerine vererek kısa sürede gidip dönebiliyorsunuz.

Uçuş Kontrol Panosu

Bu gibi avantajlı ucuz uçak bileti varken kim yurt dışına çıkmak istemez ki ya da dünyayı bir bir gezmek? Herkes elindeki avantajları kullanarak gitmek istediği dünya ülkelerine gitmeyi düşünebilir. Ucuza uçak bileti bulduğunda da bu hayalini hayata geçirebilir.

Uçak bileti rezervasyon işlemi yaptırarak ilk adımı atabilirsiniz. Bunun için havayolu firmalarının bürolarına uğrayabilir ve gereken uçak bileti rezervasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz biletbayi.com’dan uygun uçak bileti almak için firmanın web sitesi üzerinden uçmak istediğiniz şehri aratabilir ve uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Rezervasyon işlemlerinizi tamamladıktan kısa bir süre içerisinde (bu süre havayolu şirketlerine göre değişiklik gösteriyor) almanız gerekiyor. Rezervasyon yaptırmış olduğunuz biletinizi satın alabilmek için satın alma yani biletin ücretini ödemeniz gerekiyor. Bu şekilde biletiniz artık sizindir ve yeriniz başkasına satılamaz ve devredilemez durumdadır. Fakat rezervasyon yaparak ayırtmış olduğunuz biletinizi belirtilen süre içerisinde satın almadığınız durumlarda ise biletiniz farlı kişilere satışa çıkartılıyor. Bu demek oluyor ki sizlere ayrılan koltuk ne yazık ki bir başkasına satılmış oluyor.

Bu gibi sürprizlerle karşı karşıya kalmamak için uçak bileti rezervasyon işleminin hemen ardından biletinizi satın almayı ihmal etmeyin.

Şimdi gelelim uçak bileti rezervasyonu nasıl yapılır konusuna…

Uçak Bileti Rezervasyon Öncesi Uçuşlarınızı Ayarlayın

İç hat uçuşlarında rezervasyon yaptırmak için en iyi zaman, en düşük ücretli bileti almanız için yola çıkmanıza en az 2-3 ay kala olan dönemdir. Bu sürenin tam ortası 1,5 ay mükemmel bir zaman olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte, seyahatinizden 54 gün öncesine kadar yapılan rezervasyonlarda uçak biletleri bir miktar uygun fiyatlı olabiliyor.

Eğer yurt dışı uçak bileti alacaksanız, özellikle varış noktanız yakınsa mümkün olduğunca önceden biletinizi satın almalısınız.

Uçak Bileti Satan Web Sitelerini Kontrol Edin

Uçak bileti kıyaslama sitelerine mutlaka göz atın. Varış noktanızı seçin ve uçmak istediğiniz tarih aralığını belirtin, ardından uçuş aramaya başlayın. Sistem otomatik olarak ucuzdan pahalıya uçak biletlerini sıralayacaktır. Skyscanner, Momondo gibi web sitelerinden bu işlemleri sorunsuzca yapabilir, bütçenize uygun bir bileti mutlaka bulabilirsiniz.

Bu tür siteler birden fazla havayolunda arama yapan bir kıyaslama sitesidir. Web siteleri, istediğiniz varış yeri için size birçok uçuş seçeneği ve fiyat, havayolu veya seyahat sürenize göre sıralayabileceği tarih aralıklarını gösteriyor.

Havayolları bazen kampanyalarını müşterileriyle web siteleri veya haber bültenleri aracılığıyla paylaşır. En iyi havayolları bültenlerine abone olabilir veya fırsatları aramak için kendi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Aktarma Yapıp Yapmayacağınızı Seçin

Özellikle uzak yerlere giden birçok uçak, yol boyunca ara duraklarda havaalanlarında duraklamalar yapar. Örneğin Amerika uçuşlarında aktarma yeri genellikle Avrupa ülkeleridir. Bu gibi durumlarda aktarma süresi boyunca bekleme, uçak değiştirme, tekrardan kontrollerden geçmeyi gerektirebilir. Bir uçuş ararken, kaç tane duraklama yapacağınızı unutmayın. Ayrıca durakların ne zaman ve günün hangi saatinde olduğunu da kontrol edin.

Ayrıca Okuyunuz: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Koltuğunuzu Seçin

Birçok havayolu şirketi rezervasyon sırasında koltuk yerinizi seçmenize izin veriyor. Uçak bileti rezervasyonu yaptığınız tüm yolcular için koltuğunuzu seçtiğinizden emin olun. Aksi takdirde sistem size otomatik bir koltuk yeri tanımlıyor. Koridor, orta koltuk veya pencere yeri arasında bir seçim yapabilirsiniz. Ek bir ücret karşılığında geniş koltuk aralığı olan oturma yeri de seçebilirsiniz.

Uçak Koltuk Seçimi

Havayolu şirketi rezervasyon sırasında koltuğunuzu seçmenize izin vermiyorsa, check-in sırasında koltuğunuzu seçebilirsiniz. Belirli bir koltuk yeri tercihiniz varsa veya örneğin, yol arkadaşınızla yan yana oturmak istiyorsanız, çocuğunuzla seyahat ediyorsanız aynı yerde oturmak için seçiminizi yapabilirsiniz.

  • otel seçimi
  • konaklama rezervasyonu
  • sigorta
  • araç kiralama

gibi seçenekleri de opsiyon olarak ekle/çıkar yapabilirsiniz.

Sıra Geldi Uçak Bileti Satın Almaya

Havayolunun web sitesinde, tüm seyahat bilgilerinizin doğru olduğunu onaylayın. Ardından biletinizi satın almayı tamamlamak üzere kişisel bilgilerinizi ve ödeme bilgilerinizi girmek için gerekli talimatları izleyin. Ayrıca sizinle uçan başka yolcuların da kişisel bilgilerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kiev Uçak Bileti

Satın Alındığına Dair Onay ve E-Bilet

Uçak biletinizi satın aldıktan sonra bilet onayınız ve e-bilet size e-mail ile gönderilecektir. Satın alma onayına dair herhangi bir bilet veya onay maili gelmediği takdirde havayolu şirketine mutlaka başvurun.

Onay maili ve e-bilet kopyasını güvenli bir klasöre kaydedin. Bu kopyaların yazıcıdan çıktısını almayı da unutmayın!

Herhangi bir varış noktasına mümkün olan en ucuz uçak biletini almaya çalışırken hepimiz yorucu ve tekrarlayan aramalar yaşıyoruz. Sonsuz web siteleri ve sürekli değişen uçak bileti fiyatları arasında kimi zaman pes edip karşımıza çıkan ilk bileti satın alabiliyoruz.

Bir sonraki uçuşunuzda uçak bileti rezervasyonu yaparken zamandan, stresten ve en önemlisi paradan tasarruf etmenizi sağlayacak aşağıdaki bazı ipuçlarını da mutlaka göz önünde bulundurun ve öyle uçak bileti aramalarınızı yapın…

Rezervasyon Öncesi Aramalarınızı Gizli Sekmede Yapın

Chrome Gizli Sekme

Web tarayıcınızda birkaç kez uçak bileti araması yaptıktan sonra aynı gün içerisinde tekrar ilgili bileti arattığınızda fiyatın yükseldiğini görürsünüz. Tarayıcınız (Chrome, Firefox, Microsoft Edge vb.) arka planda çerezlere dayalı işlem yaptığı için uçak bileti satan web siteleri de bunu göz önünde bulundurup fiyatları otomatik olarak değiştirebiliyor. Bu duruma düşmemek için aramalarınızı her zaman gizli sekmede yapmaya özen gösterin.

En İyi Uçuş Arama Motorlarını Kullanın

Uçak Bileti Arama Motorları

İnternet üzerinde yayın yapan birden çok uçuş arama sitesi bulunuyor. Bu siteler, arama yaptığınız varış noktasına uçan havayollarının uçuş seferlerini toplayıp tek bir pencerede size sunan kullanışlı web siteleridir. Bu şekilde ucuzdan pahalıya, aktarma olsun veya olmasın gibi çeşitli filtrelemeler yaparak çıkan sonuç arasından seçim yapabilmenize imkan tanıyor.

Bu tür siteler arasında en çok kullanılanlar Skyscanner ve Momondo web siteleridir.

Uçak Bileti Rezervasyonu İçin En Ucuz Günü Kovalayın

Uçak bileti fiyatlarının özellikle Salı günü daha ucuz olması gibi birçok teori mevcut olsa da, gerçek şu ki, hangi günlerin daha ucuz uçuşlar olduğu konusunda tutarlı bir gerçek yoktur. Tabi bu her zaman böyle olmamakla birlikte çoğu zaman hafta içi uçmak diğer günlere göre daha hesaplı olacaktır.

Fiyatlar Düştüğünde Anında Haberiniz Olsun

Birden fazla uçuş arama motorunda uçak bileti araması yapmanın yanı sıra, her bir ücret için ilgili uçuşlara alarm tanımlamanız iyi olacaktır. İstediğiniz varış noktasına hangi tarihlerde uçacaksanız bunu ilgili siteye tanımlayabilir ve o tarih aralığında uçak bileti fiyatı düştüğü an direkt olarak web sitesi sizi e-posta ile uyarabilir.

Ucuz Uçak Biletleri İçin Havayolu Haber Bültenlerine Abone Olun

En iyi uçak bileti fiyatları genellikle havayollarının kendi web sitelerinde bulunuyor ve çoğu promosyon kodları ve özel teklifler şeklinde müşteriye sunuluyor. Havayollarının bültenlerine kaydolmak, bu fırsatlara erişmenizi sağlar ve bazen yayınlanan bu bültenler ile ücretlerin %50’si kadar uçak biletini ucuza satın alabilirsiniz.

Uçak Kanadı

Neden Rezervasyon Esnasında Mobil Uygulama Kullanmalısınız?

Çevrimiçi olarak kolayca arama yapabilseniz dahi, uçak bileti araması, rezervasyon veya satın alma için mobil bir uygulama kullanmak her zaman daha hızlı ve pratik olacaktır.

Uygulamalar daha çok deneyiminizi kişiselleştirmeye olanak sağlıyor. İstediğiniz uçuşun ayrıntılarını girdikten sonra uygulamalar size kişiselleştirilmiş ve alakalı fırsatları sunuyor.

Belirli bir rota için uçuş uyarılarını ayarlayabilir ve fiyatlar düştüğünde doğrudan telefonunuza bildirim gelebilir. Bu şekilde, hareket halinde olsanız bile bilgisayara ihtiyaç duymadan cep telefonunuzdan uygulama ile tüm rezervasyon veya satın alma işlemlerini yapabilirsiniz.

Seyahat ederken de kullanımı kolaydır. Uygulamalar telefon ve tabletler için özel olarak tasarlanmıştır, bu nedenle kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Nerede olursanız olun, uçuşları taramak, rezervasyon yapmak hızlı ve kolaydır.

Tüm bilgileriniz de tek bir yerde toplanmış oluyor. Geçmiş aylarda yaptığınız aramaların onaylarını sayısız e-postada aramak çok can sıkıcı olabilir. Ancak uygulamalar sayesinde uçuşlarınızı arşivden tarayıp yönetmek çok kolay oluyor.

Birçok uygulama, uçak bileti rezervasyonu dışında konaklama rezervasyonu, tren ve araç kiralama seçeneklerini de içeriyor; bu sayede tüm seyahat bilgilerinizi tek bir yerde saklama avantajına sahip oluyorsunuz.

Bunlar kendi seyahatlerimde ucuz uçuşlar bulmak için kullandığım taktikler ve kaynaklar. Daha fazla ucuz uçak bileti, otel konaklaması vb. tüm kaynaklar için Seyahat Kaynakları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.