Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ

Elazığ‘ı en son ziyaret ettiğimde 2015’in Temmuz ayıydı. Etraf cıvıl cıvıldı. Dağlarında yeşeren rengarenk bitkileri insana adeta yaşamın o biricik özgürlüğünü aşılıyordu. Işıl ışıl parlayan Hazar Gölü ise görüntüsüne yakışır bir şekilde insana huzur veriyor ve akıllara Huzur Gölü mahlasını getiriyordu. Harput’u ise unutmak olmazdı. Heybetiyle insanı kendine hayran bırakan Harput Kalesi, şehri ziyaret eden herkesin gönlünde adeta taht kuruyordu. Tüm bunlardan etkilenmemek mümkün değildi. Tabi, Elazığ’ı yalnızca bu doğa ve tarihi güzellikler özel kılmıyordu. Gakkolar diyarı Elazığ, geleneksel kültürü, misafirperver ve yüzünden bir an olsun tebessümü eksik olmayan insanları, esnafları, çayhaneleri ile tam da aradığım maneviyatı bana fazlasıyla veriyordu.

2015 yılında çıkmış olduğum Türkiye turunda aradığım tam olarak bunlardı; insan hikayeleri, doğal güzellikler ve tarihin o mistik atmosferini fazlasıyla soluyabilmek. Elazığ tüm bunları bana cömertçe sunmuştu. O yıllardan bugüne Elazığ’ı bir daha ziyaret etmeye fırsatım olmamıştı. Ta ki Hazarbaba Kayak Merkezi ve Mavi Göl Otel & Restaurant işletmecisi Sayın Taner Durmuş Bey’in işbirliği kapsamında davet etmesine kadar…

Hazar Gölü Manzarası
Hazar Gölü, Elazığ

Bu vesileyle 4 yıl aradan sonra Elazığ’a tekrardan gelmenin sevincini yaşıyordum. Hafta sonuna denk getirdiğim Elazığ seyahati ile iki gün boyunca Hazarbaba Kayak Merkezi ve Hazar Gölü kıyısında Elazığ-Diyarbakır karayolu üzerinde yer alan Mavi Göl Otel’i ziyaret ederek şehrin bu defa kış mevsiminin güzelliklerine tanıklık ettim. İtiraf etmeliyim ki, kış ayı Elazığ’a çok yakışıyor! Hazar Gölü’nün karşı kıyısında sıralanan bembeyaz dağ manzaraları ve çarpıcı görüntüsüyle Hazarbaba Dağı’nın göle düşen yansıması karşısında büyülenmiş, dakikalarca gözümü bir an olsun kırpmadan ruhumu beslemiştim.

Hazar Gölü, Elazığ
Hazar Gölü, Elazığ

Sizlere bu yazımda Elazığ ve Hazarbaba Kayak Merkezi hakkında bilgiler vereceğim…

Ayrıca Okuyun: Kayak Sporu İçin Kullanmanız Gereken Malzemeler

Elazığ Hakkında Bilgi

Elazığ kent merkezinin yerleşimi bölgede çok eskilere dayanıyor. Öyle ki; şehrin dün olduğu gibi bugün de Harput ile anılmasında ki neden bizlere bu tarihi geçmişi ve zenginliği apaçık gösteriyor.

Mevcut yazılı kaynaklara göre Harput’un tarihi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanıyor. İlk yerleşenler Hurri’ler olmuş. Daha sonra Hititler ve Asurlar yaşarken tarihler M.Ö. 9. yüzyılı gösterdiğinde Urartular burada uzun yıllar hüküm sürmüş.

Geleneksel Harput Evi
Geleneksel Harput Evi, Elazığ

1234-1516 yılları arasında Anadolu Selçukluları, İlhanlılar, Dulkadiroğulları ve Akkoyunlular burada bulunmuş ve en son Osmanlıların hakimiyetine geçmiş. Tüm bu imparatorluklar bugünkü Elazığ’ın tarihi ve kültürel zenginliğine önemli ölçüde katkı sağlamıştır.

Harput Kalesi, Elazığ
Harput Kalesi, Elazığ

Harput Kalesi, medreseler, camiler ve hamamlar ile Elazığ bugün Doğu Anadolu‘da gezilip görülmeye değer birbirinden güzel eserlere ev sahipliği yapıyor. Yalnızca bunlarla sınırlı kalmayan Elazığ, artık bölgede kış tatili kapsamında yöre ve çevre illerde yaşayan insanlara kayak turizmiyle de hizmet veriyor, ziyaretçilerini bekliyor. Nereden mi bahsediyorum? Hazarbaba Kayak Merkezi!

Fakat Hazar Gölü’nü de anlatmadan geçmek olmaz…

Hazar Gölü Hakkında Bilgi

Bölgenin ve Elazığ’ın en önemli turistik yerlerinden biri olan Hazar Gölü, eşsiz manzarası ve doğal ortamı ile her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin uğrak yerlerinden biri.

Hazar Gölü, Elazığ
Hazar Gölü, Elazığ

Büyüleyici doğası ve çarpıcı manzaralara sahip Hazarbaba Dağı eteklerinde yer alan Hazar Gölü tam bir huzur yeri.

Hazarbaba Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yer alan Hazarbaba Kayak Merkezi bölge için çok güzel bir gelişme. Yalnızca kış tatili için değil, yazın da çocuklu ailelerin gelip doğasında yürüyüşler yapabileceği, keyifli vakitler geçireceği harika bir yer.

Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ
Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ

2.347 metre yüksekliğe sahip Hazarbaba Dağı’nda yer alan kayak merkezi kış tatili kapsamında kayak sporuna gönül vermiş herkes için ideal bir durak. Kayak yapmaya uygun pisti, telesiyej, snowboard, kızak ve kar motoru keyfi yapabileceğiniz tesiste aynı zamanda kafeterya hizmeti de bulunuyor. Ramazan ustanın sucuklu ekmeğini de söylemeden geçmek olmaz! 🙂

Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ
Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ

Hazarbaba Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Elazığ’a 30 kilometre, Sivrice ilçesine 6 kilometre mesafede bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi’ne ulaşım oldukça kolay. Şehir merkezinden kalkan otobüsler ve günübirlik turlar mevcut. Öte yandan Sivrice ilçesinden de ulaşım kolay ve ulaşılabilir. İlçeden zirveye olan 6 kilometrelik yol stabilize olmasına rağmen ulaşımda araç sahiplerine zorluk çıkarmıyor.

Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ

Oradayken (Şubat ayı) yerde 1,5 metreye yakın kar vardı ancak yollar temizlenmiş ve araç ulaşımına elverişliydi. Zaten ekipler sezon boyunca 24 saat boyunca kar küreme çalışmaları yaparak gelecek olan ziyaretçilerin ulaşımını büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Ayrıca Okuyun: Kayak Merkezleri İçin Hava Durumu Kontrolü

Hazarbaba Kayak Merkezi’nde Sunulan Hizmetler

Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ ve Sivrice için önemli bir turizm merkezi. Yazın doğa ve tarih gezileri yapan insanların uğrak duraklarından biri olan bölge, kış tatillerinde de kayak severler için tercih edilen yerlerden biri konumunda. Her geçen sezon ziyaretçi sayısını artıran Hazarbaba Kayak Merkezi, başta yöre halkı olmak üzere, Malatya ve Diyarbakır gibi çevre şehirlerden gelen insanlara ev sahipliği yapıyor.

Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ

Kayak merkezinde kayak severler için tüm her şey düşünülmüş. Zirvede sizi ilk önce kafeterya karşılıyor. Burada sabah serpme kahvaltınızı yapabilir veya Hazar Gölü manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kafeteryanın konumu oldukça iyi! Hazar Gölü’nü kuş bakışı görebiliyorsunuz. Kafeteryanın olduğu yerde araçların park edebilmesi için büyükçe bir yer var. Yol boyunca da araçlar park edilebiliyor. Böylece burayı ziyaret edenler için park sorunu da ortadan kalkmış oluyor.

Hazarbaba Kayak Merkezi'nde Kar Motoru
 • Çocuk Kızağı 20₺
 • Jet Snow (Kar Motoru) kiralama
 • Kayak ve snowboard eğitimi
 • Snowboard 40₺
 • Telesiyej (Günlük) 40₺
 • Kayak takımı kiralama 40₺
Hazarbaba Kayak Merkezi'nde Kayak Malzemeleri
 • Kafeterya hizmetleri
 • WC
 • Sucuk-ekmek 15₺
Hazarbaba Kayak Merkezi'nde Sucuk Ekmek
 • Çay 3₺
 • Kahve 5₺
 • Su 2₺
 • Araç park yeri
 • Hazar Gölü manzarası (Bedava) 🙂
 • Konaklama (Mavi Göl Otel)

Doğu Anadolu’da Kış Tatili İçin Mükemmel Bir Adres

Kış sporları meraklıları, kayak mevsimi geldiğinde Türkiye‘nin çeşitli bölgelerinde yer alan kayak merkezlerine akın ediyor. Kayak ve snowboard keyfi yapıyor, karın tadını doyasıya çıkarıyorlar.

Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ

Doğu Anadolu’da bilinen birkaç kayak merkezi var. Ancak, Hazarbaba Kayak Merkezi son yıllarda tesisleşme adına kat ettiği yol ve sunduğu kusursuz hizmetler ile ön plana çıkıyor. Bu da özellikle bölgede yaşayan kayak severleri memnun ediyor.

Doğu’da kış bir başkadır derler. Elazığ’ı ilk defa kış ayında ziyaret etmiştim. Açıkçası Hazar Gölü ve Hazarbaba Dağı manzaraları ile buralar görülmeli, kayak yapmak için Hazarbaba Kayak Merkezi’ne gelinmeli.

Hazarbaba Dağ Manzarası

Şehrin gürültüsünden uzakta, karlı tepelerde, kayakçılara ve snowboardculara keşfedilecek devasa bir alan sunan Hazarbaba Kayak Merkezi tüm kayak severlere hitap ediyor.

Günübirlik geziler dışında hafta sonu kaçamağı da yapabileceğiniz Hazarbaba Kayak Merkezi’nde kayak sonrası konaklamalarınızı tesis bünyesinde hizmet veren Mavi Göl Otel’de yapabilirsiniz. Hazar Gölü kıyısında yer alan Mavi Göl Otel sunduğu hizmet ve bütçe dostu olmasından dolayı aileniz ve dostlarınızla keyifli bir hafta sonu kaçamağı için tercih edilebilir.

Hazarbaba Kayak Merkezi'nde Kayak Motoru

Maceraya hazır mısın?

Hazarbaba Kayak Merkezi

Adres: Sivrice, Hazar Gölü, 23900 Elazığ

Telefon: 0424 425 1022

Rezervasyon: 0532 515 2809

E-mail: info@hazarbabakayak.com

Facebook: https://www.facebook.com/sivrice.hazarbaba/

Instagram: https://www.instagram.com/hazarbabakayak/

Davet ve işbirliği için Hazarbaba Kayak Merkezi ve Mavi Göl Otel & Restaurant işletmecisi Sayın Taner Durmuş Bey’e tekrardan teşekkür ederim.

Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.