İran Güvenli Ülke Mi?

İran, şu ana kadar ziyaret ettiğim ülkeler arasında belki de en iyisiydi diyebilirim. Bunda elbette misafirperverliği ve zengin tarihi önemli bir neden.

Bu yazımda, İran hakkında bazı pratik bilgiler vereceğim. İran’ı veya insanlarını tanımak istiyorsanız site içerisinde onlarca yazı yazdım bu konu üzerine. Fakat İran’ı sayfalarca yazsam da hep bir şeyler eksik kalacaktır…

Bu yüzden İran’ı ziyaret etmenizi, kendi başınıza gidip görmenizi tavsiye ederim. Tabii, henüz yola çıkmadan önce bazı bilmeniz gerekenler var.

Bu yazımda, İran’ı ziyaret etmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında bilgiler paylaşacağım.

İran’ın Doğası

Culfa, İran
İran’ın Nahçıvan’a olan sınır şehri Culfa. İki ülkeyi birbirinden ayıran ise Aras Nehri.

İran’da inanılmaz güzellikte doğal manzaralar var. İnsanı hayrete düşüren çok güzel yerler. Özellikle Hazar kıyılarını çok seveceksiniz.

İran Mutfağı

İran Yemekleri Nelerdir?

İran mutfağında çok çeşitli ve de lezzetli yemekler bulunuyor. İran’da kesinlikle aç kalmazsınız. Seçilecek çok fazla seçenek var ve İran’da 10 gün kalsanız dahi aynı yemeği yemeyeceğinize eminim.

Ayrıca Okuyun: Mutlaka Denemeniz Gereken 5 Lezzetli İran Yemeği

İran Gece Hayatı

İran Gece Hayatı Nasıl?

Tam olarak bir İstanbul olmasa da Tahran‘da gece hayatı deneyimi yaşayabilirsiniz. Fakat sanıyorum ki ilk gidişinizde bu deneyimi yaşamanız biraz zor olabilir. Eğer İran’da güvenilir, deli-dolu arkadaşlarınız varsa o zaman harika insanlarla, harika ortamlarda partileyebilirsiniz. Bu toplanmalar tabii ki evlerde gerçekleşiyor. Tahran’da Vali Asr taraflarında tanıdığınız, güvenilir birileri varsa bu deneyimi yaşayabilirsiniz. 🙂

İran’da Güvenlik

Tarihi Yezd Sokakları

Bugüne kadar bulunduğum en güvenli ülkelerden biri istisnasız İran’dı. Son Balkanlar seyahatimde özellikle Sırbistan’da zaman zaman kendimi güvensiz hissettim ama İran’da hiçbir zaman hiçbir şekilde kendimi güvensiz hissetmedim. Eşyalarımı geride bırakıp çoğu defa dışarı çıktığımı, sayısız İranlı ailelerin evinde kaldığımda yaşadığım rahatlığı anlatmak için ayrı bir yazı yazmam gerekir herhalde.

Ayrıca Okuyun: İran’ı Gezmek Güvenli Mi?

İran’da Ulaşım

İran'da Ulaşım Nasıl?

İran’da ulaşım şehir içi ve şehirler arası gayet kolay bir altyapıya sahip. Yolları geniş ve bakımlı. Otobüs yolculukları sarsıntısız geçiyor. Ayrıca, tüm otobüsler perona zamanında giriyor ve zamanında hareket ediyor, herhangi bir gecikme olmuyor ve her şey iyi organize edilmiş durumda. Otobüs biletlerinizi aynı bizdeki gibi bulunduğunuz şehrin terminallerine giderek satın alabiliyorsunuz. Çevrimiçi olarak İnternet üzerinden de bilet (otobüs, uçak, tren) satın alınabilir fakat bunu yapabilecek bir İranlı arkadaşa ve İran kredi kartına ihtiyacınız olacak (Henüz İran’a varmadan veya İran’dayken şehirlerarası yolculuğunuz için adınıza uçak, otobüs veya tren bileti alabilirim).

İran’da İnternet

İran'da İnternet Kullanımı

İnternet, maalesef devlet tarafından izlenmekte ve bazı sitelere sansür uygulanmakta. Belki de bu yüzden internet İran’da çok yavaş. Facebook, YouTube çalışmıyor, ancak VPN kullanarak bu engeli aşabilirsiniz. İranlı arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak için Telegram’ı kurmanızı tavsiye ederim. Dünya genelinde WhatsApp kullanılsa da İran’da Telegram kullanımı oldukça yaygındır.

Ayrıca Okuyun: İran’a Gitmeden Önce Telefonunuza Yüklemeniz Gereken 5 Uygulama + Bonus

İran Kültürü

İran Kültürü Hakkında Bilgiler

2.500 yıllık bir tarih, bu yüzden çok fazla bir şey söylememe gerek yok. İran’ı keşfederken yeni yeni şeyler öğrenecek, bu ülkeye aşık olacaksınız. İran’a bir giden bir daha gidiyor. 🙂

İran’da Özgürlükler

İran'da Özgürlükler

İran halkı, Hükumetlerinin izin verdiği kadar özgürdürler. Fakat endişelenmeyin. İran’da her şey kapalı kapılar ardında dönüyor. 🙂

İran Misafirperverliği

İran'da Couchsurfing Kullanımı

İranlıların misafirperverliği, insanı hayretlere düşürüyor. Hiç gitmemiş birisi İran hakkında atıp tutabilir. Buna çok denk geldim. Fakat İran’a gittiğinizde ön yargılarınız karşısında mahcup duruma düşmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Ayrıca Okuyun: İran Misafirperverliği Hakkında Bilgi

İran’da İngilizce Yeterliliği

İran Güvenli Ülke Mi?

Genç nüfus İngilizce dilini yeterli düzeyde konuşabiliyor. İngilizce dilinin konuşulduğu şehirler Tebriz, Tahran, İsfahan, Şiraz ve Yezd gibi turistik yerlerdir. Fakat bazı temel günlük Farsça kelimeleri bilmenizde yarar var. Teşekkür ederim, nasılsın? gibi.

Ayrıca Okuyun: İran’a Gitmeden Önce Öğrenmeniz İçin Faydalı Farsça Kelimeler

İran’da Alışveriş ve Para Harcama

İran Parası ve İran'da Alışveriş

İran, Türkiye’ye göre nispeten ucuz bir ülkedir. Düşük bütçeyle geziyorsanız İran ekonomik anlamda rahat edebileceğiniz bir ülkedir. İran’da otostop yapabilir, kamp atabilir hatta Couchsurfing deneyimi bile yaşayabilirsiniz. Böylece bu temel gereksinimlere para vermeyip tasarruf edebilirsiniz.


Bu bilgiler İran hakkında bilmeniz gereken pratik bilgilerdir. Yukarıda verdiğim başlıkların detaylı yazıları site içerisinde mevcut.

Son noktayı koymadan demem o ki; İran, dünya üzerinde seyahat edilebilecek güvenli ülkelerden biridir. Ülke tamamıyla çok misafirperver ve cana yakın. Selam verdiğiniz insan size bir yemek veya bir bardak çay ikram etmek istiyor hatta evlerine bile davet edebiliyor. Tabi bu iyi niyeti suistimal etmemek gerekir. İran’da “Taarof” denilen bir kavram var. Bununla ilgili site içerisinde bir yazı yazdım. Mutlaka okuyun ve bu davetler karşısında karşınızdakinin niyetini iyi tahlil edin.

Pek çok insan İran’ın tehlikeli olduğunu düşünüyor… Böyle düşünenler bırakın İran’a gitmeyi, İran hakkında tek bir satır bile yazı okumadan medyadan, şuradan buradan okudukları yazılarla ön yargılı davranıyorlar. “İran halkı yabancılardan hoşlanmıyor.”, “İran, gezmek için güvenli bir ülke değil.” gibi ön yargılı olumsuz düşünceler… Buradayken endişelenecek bir şey olmaz. Emin olun, İran, bazı Avrupa ülkelerinden bile daha güvenli.

İran hakkında yazdığım diğer yazıları site içerisinde bulabilir ve ilginizi çeken içeriği detaylarıyla birlikte okuyabilirsiniz. Sorularınız olabilir… İran hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi bana site içerisinde yer alan yazılardan dilediğinize yorum yazarak sorabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.