Priştine ön yargılarınızı geride bırakıp keyfini çıkarabileceğiniz güzel Balkan şehri! Doğası, eski ve yeni tarihli mimarisi ve misafirperver insanları ile görülmeyi hak ediyor. Yılda 270 gün güneşli olan şehir yaz aylarında en az Dubrovnik kadar sıcak bir şehir.

Priştine’nin antik mimarisi Sovyet döneminde çok kötü etkilenmiş, ancak halen Osmanlı camileri ve keşfedilmeyi bekleyen eski bir kent bölgesi var. Bugün kent meydanı ve Recep Ruci ana caddesi etrafındaki canlılık turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca Germia Park gibi yaz aylarında açık park alanları ise şehre ayrı bir huzur katıyor. Nene Teresa Bulvarı üzerinde yer alan geleneksel gümüş ve el işi hediyelik eşyalar gibi yerel el sanatlarını satan butik tezgahlar şehre ayrı bir hava katıyor.

Priştine’de kaldığım iki gün boyunca şehrin eski ve yeni kent bölgelerini gezdim, Sovyet döneminden kalma yapıları yerinde gördüm, Sırp Ortodoks kiliseleri ve Osmanlı camilerini dolaştım…

Kosova’ya gitmeden önce muhtemelen siz de araştırma yapanlardansınız. O halde karşınıza çıkan çoğu yazıda Priştine’de bir şey olmadığını, turistik açıdan pek görülmeye değer olmayacağını okuyabilirsiniz. Oysa ki, bir şehri güzel ve farklı kılan turistik yerlerin dışında o şehrin asıl dokusu, arka sokaklarındaki hayatlar ve insanlarıdır diye düşünüyorum. Bu nedenle Priştine’ye 1 gün bile olsa vaktinizi ayırın derim. Prizren’e geçmeden önce bu şehirde bir mola verebilir, ülkenin bağımsızlığını kazanmadan önceki ve şimdiki farklarını yerinde görebilirsiniz.


Böldüğüm için özür dilerim. Balkanlar ve Orta Doğu’da yaptığım gezilerden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Priştine’de Görülecek Yerler

Sizlere bu yazımda Priştine’de gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğim. Bana kalırsa Priştine’ye en az 2 gününüzü ayırın derim. İlk günü şehrin gezilecek yerlerine, ikinci gününüzü ise kentin kafe kültürüne ve çarşı-pazarlarına ayırabilirsiniz.

Priştine, şu an da dünyanın ikinci en genç ülkesi olan yeni ve hareketli bir şehir. Şehrin çok güçlü bir kafe kültürü ve ve merkezi Priştine’nin sokakları, macchiato’ları yudumlayan ve ders aralarında sohbet eden üniversiteli genç insanlarla dolup taşıyor.

Priştine’ye varışınız muhtemelen şehirlerarası otobüs terminali olacaktır. Buradan şehir merkezine Bill Clinton Anıtını geride bıraktıktan sonra varabilirsiniz. Mesafe uzak değil. Yürüyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Bill Clinton Anıt Heykeli

Eğer Kosova tarihi hakkında pek fazla bilginiz yoksa Bill Clinton da ne alaka diyebilirsiniz. Bill Clinton, Kosova’nın bağımsız bir ülke olmasında önemli bir figürdür.

Bu nedenle, Kosova halkı sonsuza dek ulusal bir kahraman olarak gördükleri Bill Clinton’a olan minnet ve şükranlarını göstermek adına şehrin girişine anıt heykelini dikmişlerdir. Üstelik heykelin bulunduğu yer komünist dönemden kalan gri-kasvetli apartman bloklarının tam da önünde. Ayrıca Bill Clinton adında bir de bulvar var ve anıt heykelin hemen önünden geçiyor.

Kosova Müzesi

Priştine’ye geldiğiniz zaman şehirde yapacak pek fazla şey yok diye hayıflanmayın. Çünkü burada Kosova’yı tanımak için öğretici bir müze bulunuyor: Kosova Müzesi.

Müzede bölgenin siyasi, dini ve coğrafi gelişmelerine tanıklık etmek için pek çok eser bulunuyor. Priştine’de bulunduğum gün Pazar gününe denk geldiği için giriş ücretsizdi. Her yerde duvarlarda, vitrinlerde silahlar, acı hikayeler ve anılar yer alıyordu.

Yaşar Paşa Camii

Kosova çoğunluğu Müslüman bir ülke, bu nedenle Priştine’de vakti zamanında inşa edilmiş birkaç cami bulunuyor. Bunlardan belki de en önemlisi 15. yüzyılda inşa edilen Osmanlı döneminden kalma Yaşar Paşa Camii’dir.

Yaşar Paşa Camii, şehrin en ünlü camisi olsa da çevrede çok sayıda güzel camiler de var. Benim için en güzel olanı, Kosova Müzesi’ne bitişik olan Yaşar Paşa Camisi olmuştu. Kosova Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra çıkışta buraya gelebilirsiniz.

Yenidoğan Anıtı (New Born)

Kosova’nın bağımsızlığını simgeleyen “Yenidoğan Anıtı” geçmişin kötü izlerini geride bırakmak adına 2008’de inşa edilmiş. Oradayken bir sürü yerli ve yabancı insanların anıtın yanında fotoğraf çekilirken göreceksiniz ve ever ben de aynısını yaptım. 🙂

Kosova 8 Şubat 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmişti. Kosova ve halkının bağımsızlığının bir simgesi olan Yenidoğan Anıtı, Priştine gezilerinde görülmeye değer yerlerden biridir.

Sırp Ortodoks Katedrali

Priştine’deki bu kilise sizi şaşırtmasın. Şehrin merkezinde, ulusal kütüphane binası ile aynı arazi içerisinde yer alan kilise 1999 Kosova Savaşı ile birlikte durmuş.

Yerel bir insanla konuştuğumda yıkılacağını söylemişti fakat bence savaş dönemi inşasına başlandığı ve böyle yarım kalması ile bence tarihi ve turistik açıdan bir katma değere sahip olduğunu düşünüyorum. Tabii zamanla inşası tamamlanır mı yoksa yıkılır mı bilemeyiz.

Eski Kent

Priştine’nin eski kent bölgesi daha çok tek katlı müstakil, bahçeli evlere kapı aralıyor. Sokakları Arnavut taşları ile örülü.

Fakat Kosova bağımsızlığını kazandıktan bu yana “eskiyi yık, yeniyi inşa et” düşüncesi ile buralarda yavaş yavaş yıkılıp kentsel dönüşüme giriyor olduğunu görmüştüm. Umarım eski dokudan fazla uzaklaşmadan bir dönüşüm gerçekleşir.

Saat Kulesi

Fatih Camii’nin karşısında yer alıyor. 19. yüzyılda Yaşar Paşa tarafından inşa ettirilmiş. 26 metre uzunluğa sahip saat kulesi ilk günkü orijinalliğini koruyor.


Balkanları ziyaret etmek ister misin? Seyahatini planlarken sana yardım etmeme izin ver! Daha fazla bilgi için benimle iletişime geçebilirsin!


Rahibe Teresa Heykeli

Priştine şehir merkezinde aynı adı taşıyan Nene Teresa Bulvarı üzerinde yer alıyor. Rahibe Teresa, buradan sadece iki saat mesafede şehrin güneyinde Makedonya Üsküp’te doğru ve hatıraları tüm Balkanlar’da devam ediyor.

Heykelde Rahibe Teresa’nın evsiz bir çocuğa yardım etmesi tasvir edilmiş. Rahibe Teresa ile ilgili ilginç bir gerçek, heykelin kaldırılması için birkaç girişimde bulunulmuş olması. Asıl sebep, Rahibe Teresa’nın aslında Üsküp, Makedonyalı olmasıymış. Ancak, hala bu dünyada iyiyi temsil ettiği gerekçesi nedeniyle kaldırılması uygun görülmemiş.

Rahibe Teresa Katedrali

Bill Clinton anıtından yukarıya doğru yürüdüğünüzde solunuzda kalacak. Zaten kilise binasını ve çan kulesini göreceksinizdir. Dış mimarisiyle olduğu kadar içerisinin zarafeti de görülmeye değer. Geniş bir alan üzerine kurulu olan kilisenin avlusu da bir kilise sığacak kadar büyük.

Birkaç basamak merdiven çıkarak kiliseye giriyorsunuz. Oturma alanlarının işlemeleri oldukça göz alıcı. Vitray camları rengarenk, duvarları çeşitli dini tasvirlerle süslü. Günün her saati içeride mutlaka dua eden birkaç insan oluyor. Kiliseye giriş ücretsiz.

Rahibe Teresa Bulvarı

Şehir merkezinin giriş ve çıkışını birbirine bağlayan Nene Teresa Bulvarı kentin en işlek yerlerinden biri. Bulunduğum yaz aylarında gündüz ve gece bir hayli kalabalıktı. Yerli ve yabancı insanlar yürüyüş yapıyor, bulvar üzerinde kafe ve restoranlarda bir şeyler yeyip içiyorlardı.

Bulvar üzerinde mısır, dondurma, hediyelik eşya satan küçük tezgahlar bulunuyor. Yürüyüş yolu boyunca irili ufaklı ağaçlar yaz aylarının sıcaklığında insanların altında oturup dinlenmeleri için imdada yetişiyor.

Dr. İbrahim Rugova Heykeli

Kosova’nın ilk cumhurbaşkanı olan Dr. İbrahim Rugova’nın anıt heykeli Ulusal Tiyatro ile Nene Teresa Bulvarı’nın kesiştiği noktada yer alıyor. İbrahim Rugova’nın tam karşısında ise İskenderbey Heykeli bulunuyor.

Grand Hotel

1999 Kosova Savaşı’ndan önce inşa edilen otel dönemin Yugoslavya Hükümetine aitti. Bugün ise Unio Commerce adlı şirket altında hizmet veriyor. Nene Teresa Bulvarı’nın hemen sonunda sağda kalıyor. Otel bünyesinde dışarıdan da gelip bir şeyler yeyip içebileceğiniz restoran-cafe bölümü bulunuyor.

Kosova Ulusal Kütüphanesi

Kosova Ulusal Kütüphanesi sanırım mimari açıdan dünyanın en çirkin yapılarından biri olsa gerek. 🙂 Bunu tek ben söylemiyorum. Bu tür bir yoruma mutlaka İnternette bir yerlerde rast gelirsiniz… Göz yoran bir mimariye sahip. 1982 yılında açılmış. Metal bir balık ağı ile kaplı.

Kütüphane içerisinde Kosova ve tarihi ile ilgili her şey hakkında fazlasıyla bilgi, belge mevcut. Kaynaklar Arnavutça ve İngilizce… İlginizi çekerse birkaç saat vakit ayırıp raflarda ilginizi çeken kitaplara göz atabilir, okuyabilirsiniz.

Ulusal Tiyatro

Nene Teresa Bulvarı’nın başladığı noktada bulunuyor. Basit bir mimariye sahip. Belki de çoğu kez gözden kaçıyor. Yaz ayları güzel etkinlikler oluyor.

Tiyatro binası önünde ilgili etkinlikler hakkında asılı afişler yer alıyor. Farklı bir deneyim yaşamak isterseniz bir akşamınızı burada sergilenen oyunlara/etkinliklere ayırabilirsiniz.

Priştine Sokak Sanatı

Priştine’deki sokak sanatı, Kosova Saşavı ve Yugoslavya Savaşlarının yakın geçmişinden çok etkilendi.

Dolayısıyla Priştine’de birbirinden ilginç grafitiler göreceksiniz. Nene Terese Bulvarı üzerinde uzanan binaların duvarları üzerinde ilginç sokak sanatlarını göreceksiniz.

Kosova Kahve Kültürü

Kosovalılar iyi bir kahvenin tadını fazlasıyla biliyorlar. Ülke genelinde oturmuş bir kahve kültürü var. Priştine genelinde sayısız kahve dükkanlarına rastlayacaksınız.

Priştine’de bir fincan kahvenin fiyatı yarım Euro’dur. Nene Teresa Bulvarı üzerinde yer alan cafelerden birine oturup farklı kahveleri tadabilirsiniz.

Priştine’den Prizren’e Nasıl Gidilir?

Priştine’den Prizren’e giden birkaç otobüs var. Şehirlerarası otobüs terminalinden hareket eden otobüslere bilet almak için acele etmenize gerek yok. Gideceğiniz gün terminalden ilk hareket edecek olan otobüse biletinizi alabilirsiniz. Yer bulamama gibi bir problemle karşılaşmazsınız.

Priştine’den Prizren’e yolculuk süresi 2 saatten az sürüyor. Priştine-Prizren arası yolculuğun detaylarını ayrı bir makalede sizlerle paylaşacağım.


Kosova’yı gezmeyi düşünüyorsanız veya yalnızca ülke hakkında daha fazla yazı okumak istiyorsanız, bu konuda başka neler yazdığıma bir bakın!

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Priştine gezisi mi planlıyorsun?

Priştine hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. Priştine gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile Priştine gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

Değerlendirme Yazısı
Priştine Gezilecek Yerler

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.