Tiran Gezi Rehberi

Tiran‘ı birkaç kelimeyle tanımlamak kolay değildir. “Canlı bir şehir”, “renkli şehir” gibi tanımlamalar, kentte bulunan kültür, tutku ve eğlencenin bir tür izlenimini vermek için sadece birkaç güzel deneyimden bazılarıdır. İster ilgi çekici yerlerden, müzelerinden ve çevredeki kalelerden birini ziyaret edin, ister kentin en gözde bölgelerindeki kulüp ve barlarda keyifli bir akşam vakti geçirin. Tiran’da sizi bekleyen bu canlılığı öğrenmek için Tiran gezi rehberi içeriğini okumaya devam edin…

Arnavutluk Bağımsızlığı

Giderek artan popüler bir tatil merkezi haline gelen Arnavutluk, bir bütün olarak görülmeye değer güzel bir ülkedir. Hem modern kültür hem de komünist tarihi burada iç içe. Komünizm sonrası bir toplumda kozmopolit yaşamın nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikir edinmek için ülkenin başkenti Tiran’a gelmeniz yeterli olacaktır.

Üstelik ucuz bir şehir. Arnavutluk’un başkenti Tiran Balkan Yarımadası ve Avrupa‘da ziyaret edilecek en ucuz şehirlerden biridir. Birçok turistik yere 4-5 Euro’dan fazla ödemezsiniz. Şehir bütçe dostu bir yer. Tiran’ı makul bir fiyatla deneyimlemek için yazının devamını okuyabilir ve önerilere göz atabilirsiniz.

Tiran'da Dünya Kupası Organizasyonu
İskenderbey Meydanı’nda dünya kupası maçları için kurulan platform.

Tiran Hakkında Bilgi

Dünyanın en ucuz şehirleri arasında yer alan Tiran, Balkan gezisi yapmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken destinasyonlardan biridir. Arnavutluk kültürel yapısını, yemeklerini ve tarihi dokusunu her yerde hissedebileceğiniz bu şehirde kendinize ayıracağınız 1-2 günde çok sayıda şey yapabilirsiniz. Şehrin lezzetli şaraplarını tatmadan ülkeye dönmeyin mesela. Şehrin en güzel yerlerinde oldukça uygun fiyatlara güzel bir akşam yemeği yiyerek seyahatinizin keyfini çıkarın. Gündüz kentin değerli tarihi ve doğal yapısını içinizde hissedin. Şehirdeki meydanlarda, lüks restoranlarda ülkenin meşhur lezzeti olan Arnavut ciğeri ve böreğini tadın. Sıcakkanlı insanlarla sohbet edin ve Arnavutların kendine özgü misafirperverliğini yaşayın.

Arnavutluk Bağımsızlık Müze Binası

Şehirde yapacağınız gezide Türkiye’den de esintiler göreceksiniz. Tiran gezilecek yerler arasında bulunan bazı türbe ve camiler Osmanlı döneminden kalma izleri hala yaşatıyor. Şehrin en güzel yerlerinden biri olan 10 katlı bina büyüklüğündeki Tiran Saat Kulesi, görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. İskender Meydanı ve Zogu Bulvarı en kalabalık yerler arasında. Ayrıca Tiran, Arnavutluk içinde en kalabalık şehir olmasıyla biliniyor. 2,5 milyon Arnavutluk nüfusunun yaklaşık 1 milyona yakını bu şehirde yaşıyor. Tuhaf komünist dönemden kalma binalardan şehir manzaralarına ve müzelere kadar Tiran’da sizleri birkaç günlüğüne meşgul edecek pek çok ilgi çekici yer var. Şehir çok büyük değil ama sıcak insanlarıyla ve keyifli havasıyla ziyaretçilerinin büyük beğenisini topluyor. Özetle Tiran seyahat severleri en iyi şekilde karşılama potansiyeline sahip ve size de bunun tadını çıkarmak kalıyor.

Tiran şehrinde yapılacak en iyi gezi deneyimiyle alakalı tüm bilgileri okuyun…

Nüfus: 1 milyon civarında

Para Birimi: Arnavut Lek.

Dil: Arnavutça. Tiran’da çoğu insan en azından temel İngilizce dilini konuşabiliyor ve eski nesillerin çoğu da Almanca biliyor.

Ulaşım: Tiran’dan çevre ülkeler olan Kosova, Karadağ ve Kuzey Makedonya’nın büyük şehirlerine otobüsle ulaşım mümkün. Ayrıca Tiran Uluslararası Havaalanı’ndan Avrupa başkentlerine tarifeli uçak seferleri de mümkün.

Ayrıca Okuyun: Tiran Gezi Notları

Arnavut Halkı

İnsanları iyi. Sokakta hemen herkesin bana “nerelisin?” diye sorduklarını görünce şaşırmıştım. Yerel bir dükkana gittiğimde esnafın nereden geldiğimi sormuş, sonra bir lokantaya girdiğimde garsonun nereli olduğumu sorması hoşuma gitmişti. Arnavutluk katı komünist rejim sonrası yavaş yavaş dünyaya açılıyor ve gelen yabancı turistleri de çok sıcak bir şekilde karşılıyor.

Arnavut İnsanları

Tiran’a Ne Zaman Gidilir?

Balkanlar gezisine karar verdiyseniz ve Tiran’da vakit geçirecekseniz kendinizi yağışlı bir havaya alıştırmanız da fayda var. Şehrin genelinde sıcak ve ılıman iklim görülse de (ortalama sıcaklık 14 derece civarında seyreder) özellikle sonbahar ve kış mevsiminde bahar aylarına kıyasla çok daha fazla yağışlı hava hâkim.

Tiran Parkı

Bunun dışında Tiran’da en iyi zaman ilkbahar ve yaz dönemidir. Havanın yeni yeni ısınmaya başladığı bu mevsimde dağlarda yeşeren bitki örtüsüne şahit olabilirsiniz. Bununla beraber, kışın şehre geleceklerin şemsiye başta olmak üzere kışlık malzemelerini almaları tavsiye edilir. Tiran ılık ve ıslak bir Arnavutluk kentidir.

Tiran’da Ulaşım

Tiran şehir merkezine yürüyerek ulaşmak çok kolaydır. Gezilecek yerlerin çoğu da İskenderbey Meydanı etrafındadır. Hepsini yürüyerek gezebilirsiniz. Ancak bazı yerler için şehrin biraz daha dışına çıkmak isterseniz şehir merkezinde halk otobüslerine binebilir, uygun fiyatlı taksileri kullanabilir veya bir bisiklet kiralayabilirsiniz.

Tiran’da halk otobüslerinde ulaşım bilet başına 40 LEK. Bisikletler ise saatlik 60 LEK karşılığında kiralayabiliyorsunuz.

Tiran Bisiklet Kiralama Hizmeti

Tiran’a ulaşım farklı yollarla yapılabiliyor. İstanbul’dan Tiran’a otobüsle gitmek yaklaşık 20 saat sürüyor. Uçakla gidecek olanlar için 1,5 saat. Ama sizin Tiran’a nereden gideceğiniz ile de doğrudan alakalı. Alternatif olarak aktarmalarla tren yolculuğu da yapabilirsiniz ama bu biraz uzun ve yorucu bir seyahat olabilir. Eğer zaten başka bir Balkan şehrinde iseniz, Tiran’a birçok otobüs bulunuyor.

Bununla beraber, Tiran’da şehir içi ulaşım konusu İstanbul’da ki gibi karmaşık ve büyük kentlere göre çok daha rahat ve kolay işliyor. Taksi ve otobüs kullananlar oldukça yaygın. Şehrin bazı noktalarında turist bilgilendirme yerleri var ve yerli halka da gitmek istediğiniz yeri sorabilirsiniz. Rinas Havaalanı’na ulaşım için taksileri kullanmak en kolay yol olacaktır.

Tren

Arnavutluk 470 km’lik bir demiryolu ağından oluşuyor. Arnavutluk içerisinde seyahatlerinizi trenler ile yapabilirsiniz. Demiryolu seyahati uygun maliyetli olsa da, diğer ulaşım araçlarından çok daha yavaş olduğunu unutmayın.

Arnavutluk’ta şehirlerarası tren seferleri

 • Tiran – Durres – Tiran
 • Tiran – İşkodra – Tiran
 • Tiran – Librazd – Tiran
 • Tiran – Vlora – Tiran
 • Tiran – Elbasan – Tiran
 • Elbasan – Vlora – Librazhd

Otobüs

Arnavutluk’un büyük şehirleri arasında birçok otobüs seferleri yapılmakta. Otobüs ucuz maliyetli bir ulaşım tipi ve kırsal alanları görmek için de iyi bir tercih olacaktır. Neredeyse her gün farklı şehirlere otobüsler gitmekte. Tiran’dan Saranda’ya kadar olan uzun mesafe yolculuklar 1.000 ila 1.200 LEK arasında değişiyor.

Tiran'da Otobüs Ulaşımı

Tiran’da Yapılacak Turistik Aktiviteler

Tiran’da gezilecek yerler ve yapılacak şeyler hakkında bilgilerin detaylarını Tiran Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

Tiran şehri, dağlarla çevrili doğal manzaralara bakan bakımlı ve renkli bir yerdir. Dajti Dağı’na çıkarak şehrin panoramik manzarasını görebilirsiniz. Dağın tepesine giden teleferikler bulunuyor. Zirveden şehrin en iyi manzaralarını görebilmeniz mümkün. Diğer birçok turistik cazibe merkezleri, müzeler, opera binası, kiliseler, tarihi camiler ve popüler plazalar şehir merkezinde yer alıyor. Çoğunu yürüyerek gezebilirsiniz. Ancak dağlık alanlar gibi doğal yerlere gitmek isterseniz kaldığınız otel veya hostelden farklı aktiviteler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eski Sovyet Piramidi’ni Ziyaret Edin: Enver Hoca’ya adanarak bir müzeye ev sahipliği yapması için inşa edildi, ancak komünizmin çöküşünden sonra ne yazık ki kaderine terk edildi.

Tiran Piramit Anıtı

Bunk’Art Müzesi’nde Arnavutluk Tarihi Hakkında Bilgi Edinin: Tiran’da yapılabilecek biraz tuhaf ama aynı zamanda müthiş bir deneyim de terk edilmiş bir sığınağı ziyaret etmek olacaktır. Burada Arnavutluk’un tarihine aşina olabilirsiniz. Giriş ücreti 500 LEK. Bazı odaları Enver Hoca zamanından kalma eserler ile donatılmış. Arnavutluk’ta son 100 yılı kapsayan bir de sergi yeri mevcut. Yeraltında küçük odalardan oluşan sığınak biraz ürkütücü ve soğuk. Fakat güzel bir deneyim yaşatıyor.

Teleferiğe Binin ve Dajti Dağı’na Gidin: Bunk’Art’ın hemen yanından hareket eden teleferikler ile Dajti Dağı’na çıkabilirsiniz. Ulaşım yaklaşık 15 dakika sürüyor. Şehrin muhteşem manzaralarını yukarıdan görebilirsiniz. Zirvede bir otel ve restoran bulunuyor. Gün içerisinde yürüyüş yapmak ve manzaranın tadını çıkarmak için Dajti Dağı’na çıkabilirsiniz. Burada bulunan restoranda yiyeceğiniz yemek şehir merkezine oranla biraz pahalı olabilir. Teleferik ücreti 600 LEK. Sonuncu teleferik akşam saat 21:00’e kadar çalışıyor. Gün batımı manzarasının tadını çıkarmak isterseniz de buraya gelebilirsiniz.

Ücretsiz Yürüyüş Turu Yapın: Yürüyüş turları bir şehri tanımak için harika bir yoldur. Üstelik kısıtlı bir bütçeyle seyahat eden sırt çantalı gezginler için de gayet güzel bir aktivite. Tiran ücretsiz yürüyüş turlarında şehrin tarihi, ilgi çekici pek çok yerlerini gezebilirsiniz. Tiran’da ücretsiz yürüyüş turları her gün saat 11:00’de İskenderbey Meydanı’ndan başlıyor.

Tiran Yürüyüş Turları

Tiran Sokak Sanatı ve Renkli Binaları: Tiran’da neredeyse her elektrik kutuları bir çeşit karikatür ya da ünlü bir kişinin resimleri ile boyalı. Şehrin etrafında yürürken mutlaka birine denk gelirsiniz. Tiran’da pek çok renkli binalar da bulunuyor. Bu, eski Sovyet binalarını canlandırma girişiminde bulunan bir sanatçı olan belediye başkanı tarafından başlatılmış.

Tiran küçük bir şehir olduğu için kent merkezini bir günde kolayca gezebilirsiniz. Ancak, avuç dolusu müze, anıt, tarihi bina ve parkların yanı sıra şehrin güzel binalarına hayran olmak için bu şehre biraz zaman ayırmalısınız. Gökkuşağı renklerinde boyanan, bir zamanlar tek renkli kasvetli Sovyet binaları bugün rengarenk bir görünümde birbirinden güzel görüntülere ev sahipliği yapıyor.

Tiran İskenderbey Meydanı

İskenderbey Meydanı’nı Dolaşın: Meydan, Tiran’ın merkezi yeri. Ulusal Tarih Müzesi, Opera, Ethem Bey Camii ve Saat Kulesi burada yer alıyor. Şehrin gezilecek yerlerinin hepsi de zaten meydan çevresinde toplanmış ve birbirine yakın yürüme mesafesindedir.

Kafe Kültürünü Deneyimleyin: Arnavutluk mutfağı ünlü olmayabilir, ancak mükemmel bir kahve kültürüne sahip olduğunu söyleyebilirim. Şehrin Blok bölgesine giderek buradaki kafelere gidebilir ve birbirinden lezzetli kahveleri tadımlarken kentin entelektüel havasını da burada yakalayabilirsiniz.

Tiran’dan Günübirlik Geziler

Tiran, çevre şehirlere gitmek ve günlük geziler yapmak için iyi bir konuma sahiptir. Tiran’ın sunabileceği çok şey olmasına rağmen, Arnavutluk’a dair daha fazlasını görmek isteyebilirsiniz.

Durres

Durres, Tiran’a arabayla sadece 30 dakika mesafede yer alan küçük bir şehirdir. Roma amfi tiyatrosu gibi şehirde görülecek birkaç yer var ama plajlar buranın asıl ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biridir. Deniz tatili arıyorsanız Durres ideal bir yer olabilir.

İşkodra

Araçla iki saat, otobüsle ise üç saatlik bir mesafede bulunan İşkodra, Arnavutluk tarihini ve geleneksel yaşamını deneyimlemek için en iyi yerlerden biridir. İşkodra’yı ben çok sevmiştim! Rozafa Kalesi’ni görmek için bile bu şehre gelinir. İşkodra hakkında yazdığım yazıları mutlaka okuyun.

Kole İdromeno Caddesi, İşkodra

Berat

Tiran’dan popüler günübirlik bir gezi noktası olan Berat vakti olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken şehirlerden biridir. Şehrin Eski Kent bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bir günde kolayca gezilebilecek bir yer. Evlerin mimarisi ve pencereler size Safranbolu Evleri’ni anımsatacaktır.

Ohri Gölü

Eğer Balkanlar gezisine çıktıysanız muhtemelen Ohri zaten bir sonraki durağınız olacaktır. Ancak dönüş biletiniz Tiran veya Priştine ise o halde günübirlik Ohri‘ye gitmenizi öneririm. 2,5 saatlik bir mesafede yer alıyor. Ohri Gölü’nde vakit geçirmek, Ohri Eski Kent bölgesini dolaşmak ve birkaç güzel tarihi binaları gezmek için ideal bir yer.

Ohri Gölü, Makedonya

Tiran’dan Ohri’ye ve Üsküp‘e günübirlik karşılıklı seferler düzenleniyor. Tiran’dan Kosova‘nın başkenti Priştine’ye giden otobüsler de bulunuyor. Karadağ şehirlerine gitmek için ise ilk olarak Tiran’dan İşkodra‘ya gitmeli ve buradan da Kotor, Budva gibi şehirlere geçmelisiniz.

Tiran’da Günlük Gezi Maliyeti

Balkan ülkelerinin çoğu neredeyse her açıdan Batı Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur. Avrupa ile kıyaslarsak, neredeyse yarı fiyatına ya da daha ucuza bu bölgeleri gezebilirsiniz. Arnavutluk gezimde İşkodra ve Tiran şehirlerinde hostel konaklamalarına günlük 6 Euro vermiştim. Doyurucu bir yemek için 5 Dolar’dan daha az fiyata yemek yiyebilirsiniz.

Arnavutluk Parası: Leke

Tiran’da herhangi bir yerde kolayca bulunabilen otobüsler ve taksiler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Birkaç kilometrelik yolculuk için 3 ila 5 Dolar civarında taksi ile yolculuk edebilirsiniz. Eğer bir bisiklet kiralamayı düşünürseniz şehir içi gezintileriniz daha da ucuza gelecektir.

Ayrıca Okuyun: Podgorica Gezilecek Yerler

Tiran’da Nereden, Ne Alınır?

Tiran’da alışveriş yapmak isteyenleri birçok farklı alışveriş merkezi bekliyor. Hediyelik eşya ve diğer ihtiyaçlara yönelik olarak çok sayıda alışveriş merkezi yer alıyor. Artistic jewellery Pirro, City Park, Metropol Center, Galeria E. Rira, Niji Mar, Ditart, Souvenir Shop Albenia, Xoxo Store, Vigart Gallery, Tregu Cameria, Le Futur ve Qenders Tregtare Univers Tiran alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.

Tiran'da Alışveriş

Bununla beraber, Arnavutluk’tan ülkeye hediye götürmek isteyenler için oyuncak şemsiyeler, farklı maskeler, baloncuk makineleri alınabilir. Şehre özel heykellerden de alabilirsiniz. Hediyelik eşyaların çoğu hava alanından sorunsuz geçebiliyor.

Tiran’da Nerede, Ne Yenir?

Tiran’da çok sayıda harika kafe ve restoran var. Yemek yemek için çok sayıda güzel restoranlara burada denk gelebilirsiniz. Şehrin yemek kültürü Türklere çok yabancı değil. Tavuk döner de dâhil birçok yemek çeşidi var. Menülerde geleneksel yemekler de dâhil çok sayıda yemek çeşidini görebilirsiniz. Elbette bunların başında Arnavutluk ciğeri yer alıyor. Ayrıca Arnavutluk böreği, etli yemekler, força köfte olarak bilinen lezzetleri de tadabilirsiniz.

En bilinen noktalardan biri Dajti Dağı’nda bulunan restoran… Burası şehir merkezine biraz uzak ama otobüsle ulaşılabiliyor. Teleferikle çıkılan bir bölüm olduğu için yükseklik korkusu olanların pek gitmemesi tavsiye edilir. Restoranın en popüler yemeği ise oğlak yemeğidir.

Şehrin Blok bölgesi, yemek yiyebileceğiniz ya da bir barda bir şeyler içebileceğiniz güzel bir yer bulmak için en iyi yerler arasındadır.

Arnavut Yemeği

Özel bir yemek arıyorsanız Mullixhiu’ya gidebilirsiniz. Bu geleneksel Arnavut restoranı, park içerisinde ve rahat konumuyla lezzetli yemekler sunuyor.

Muhteşem çikolata ürünleri yapan Cioccolat Italiani Cafe’ye tatlı yemek veya özel kahveler, gelato, gofretler, zengin krepler ve İtalyan çikolataları için gidebilirsiniz. Çikolata severler için tam bir cennet!

Aşağıda önerdiğim iki mekanın yanı sıra Tiran’daki en iyi restoran ve barları Blok bölgesinde bulabilirsiniz.

Oda: Uygun fiyatlı gerçek Arnavut mutfağının tadını çıkarabileceğiniz gizli bir mücevherdir. Şehir merkezinden biraz uzaktadır ama yürüyüşe değerdir. Geleneksel bir atmosferde lezzetli yemekler için burayı tercih edebilirsiniz. Adres: Rr. Luigj Gurakuqi

Sky Tower Bar, Tiran

Sky Tower Bar: Şehrin en iyi manzarasının tadını çıkarabileceğiniz Gökyüzü Kule Bar, Blok bölgesinde Sky otelin zirvesinde döner bir bardır. Tiran gece hayatını deneyimlemek, bir şeyler içmek için gidebilirsiniz. Adres: Rr. İbrahim Rugova, Sky Otel

Tiran’da Nerede Kalınır?

Tiran’da oteller, hosteller ve apart oteller bulunuyor. Her bütçeye uygun bir konaklama yeri bulabilmek mümkün. Şehir içi oteller konfor ve hizmetlere göre değişen fiyatlara sahip. 250-600 TL arasında değişen fiyatlarla konaklama imkânı bulabilirsiniz.

Vertigo Hostel, Tiran

İsteğe göre apart otel de tutabilirsiniz. Böylece daha da uygun bir seçenek elde edersiniz. Örneğin 2 gece 4 kişilik bir apart otel ücreti yaklaşık 400-500 TL arasına denk geliyor.

Tiran Gece Hayatı ve Eğlence

Tiran’da gece hayatı hafta içi ve hafta sonu ciddi oranda farklılık gösteriyor. Tiran’da eğlence için hafta sonunu beklemek daha cazip gibi görünüyor. Şehirde çok sayıda kafe-bar mevcut. Radio Cafe Bar, sıcak havasıyla ve farklı konseptiyle oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz bir mekân. Mekânda şemsiye konsepti, radyo konsepti gibi eğlenceler mevcut. Bunları mutlaka deneyin. Tiran’da bir başka eğlence yeri Cadra Cafe Bar. Yazın yarı açık eğlence mekânı olan bu yer, yemekten sonra iyi bir eğlenceye gitmeden hemen önce takılabileceğiniz ara mekân niteliğinde öne çıkıyor.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Selam,

  Üsküp 2 gün, Ohri 1 gün ve sonra Arnavutluk’a geçeceğim. Fakat orada nasıl planlama yapmalıyım bilemedim. Berat’da 1 gün, Tiran’da 1-2 gün kalıp sonra İşkodra’da 1 gün kalmak fazla mı olur, siz ne önerirsiniz?

  • Merhaba,

   Berat çok terste kalıyor. Ohri’den Tiran’a geçip buradan Berat’a gidebilirsiniz. Sonrasında Berat’dan İşkodra’ya sık otobüs seferleri yok. Tekrar Tiran’a geçmeniz gerekebilir. Bana kalırsa Berat’ı pas geçin. Ohri’den Tiran’a ve buradan da İşkodra’ya geçin. Tiran 2, İşkodra 1 veya Tiran’da 1,5 gün kalıp akşamüzeri otobüsü ile İşkodra’ya geçer ertesi sabah tam gün İşkodra’yı gezersiniz.

   Başka sorularınız olursa tekrar buradan yazarak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.