Eşsiz mimari yapıları ve ipekli el dokumalarıyla dünyaca bilinen bu küçük şehir İran’ın orta kısmında yer almakta ve yaklaşık 700 bin kişilik bir nüfustan oluşmaktadır.

Farsça’da Yazd olarak geçen Yezd olarak da bilinen Zerdüşt dininin merkezi olan şehir Yazd Eyaleti’nin yönetim merkezi olarak bilinmektedir. Eşsiz mimari yapıları ve ipekli el dokumalarıyla dünyaca bilinen bu küçük şehir İran’ın orta kısmında yer almakta ve yaklaşık 700 bin kişilik bir nüfustan oluşmaktadır. Geçmişten beri halı ve kilimleriyle tanınan Yazd şehri İran’ın kalbinin attığı tekstil merkezidir. Dünya çapında ise; inşaat malzemeleri, seramik üretimi, kablo ve teknoloji sanayi olarak meşhurdur ayrıca şekerlemeleri çok meşhurdur. Old Town, Towers of silence, Jame mosque of Yazd, Friday Mosque, Zoroastrian Fire Temple, Water Museum, Dowlat Abad Garden, Amir Chakhmagh, Sar-Yazd Fortress, Yazd Art House, Narein Castle, Pigeon Tower, Shah Abbasi Caravanserai, Alexander’s Prison, Morteza Ali Canyon ve Sadri Garden, Yazd şehrini ziyaretiniz sırasında kesinlikle gitmenizi şiddetle tavsiye edeceğimiz gezilecek mekanlardandır. Ayrıca Tehran Bazaar, Vakil Bazaar, Bazaar of Isfahan, Bazaar of Tabriz, Yazd Art House ve Bazaar of Kashan , Yazd şehri ve çevresindeki kentlerde bulunan dünyaca ünlü çarşılardır. Bu büyük çarşıları kapalı bir pazar yeri niteliğinde düşünebilirsiniz ve her bir çarşının mimari yapısı tarihte oldukça büyük önem taşır ve her bir çarşı yaklaşık yirmiye yakın kervansaray bulundurur bünyesinde. Rakımı 1.216 metre olduğu için yazın nem oranı yüksek olsa da Türkiye’deki yaylaları aratmayacak bir havası olmakta ve yaz aylarında bile geceleri serin geçmektedir.

En İyi Zaman

Yazd şehri için çölün bir parçası olduğunu söylemeliyiz ki yaz aylarında gün içinde sıcaklık oldukça yüksek iken akşamları oldukça serin geçmekte ve kışları ise soğuk olduğundan şehri ziyaret için en iyi zaman dilimi ilkbahar ve yaz ayları olacaktır. Söylemeden geçmemeliyiz ki eğer herhangi bir cilt probleminiz var ise ya da akciğer probleminiz yaz aylarında Yazd şehrini ziyaret etmeniz sizin için riskli ve tehlikeli olabilir ama her koşulda bavulunuzda güneş kremi ve kalın ceketler bulundurmanızı öneririz.

Ulaşım

Yazd şehrine yaklaşık 3 saat gibi bir hava yolu yolculuğuyla Tebriz’den aktarmalı olarak varabilirsiniz. Şehir içi ulaşımdan bahsedecek olursak; otobüs, minibüs, tren gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra taksi tutmak ve araba kiralamak gibi imkanlarınızda bulunmaktadır. Taksi tutarak şehri gezmek siz seyahat severler için oldukça rahat olacaktır fakat fiyatı diğer ulaşım araçlarına oranla pahalı kalabilir. Özellikle demiryolu ulaşımı yani trenle ulaşım oldukça sık kullanılan ve inanılmaz ucuz olan bir toplu taşıma aracıdır. Gezilerinizi taksi ile yapmak biraz pahalı olabilir dolayısıyla eğer kalabalık bir grupsanız araba kiralamak sizin için uygun olabilir fakat uluslararası ehliyetinizin olması gerektiği gerçeğini hatırlatmamızda fayda var.

Alışveriş

Zamanında ipek yolu içinde en önemli şehirlerden biri olan Yazd şehrinde bazaar olarak adlandırılan büyük alışveriş hanları oldukça meşhurdur. En önemli alışveriş ayağı olmakla beraber çok büyük ve çok meşhur çarşılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu büyük çarşıları kapalı bir pazar yeri niteliğinde düşünebilirsiniz ve her bir çarşının mimari yapısı tarihte oldukça büyük önem taşır ve her bir çarşı yaklaşık yirmiye yakın kervansaray bulundurur bünyesinde. Eğer bütçeniz varsa meşhur halılarından ve kilimlerinden almanızı tavsiye ederiz ayrıca seramik konusunda da eşsiz ürünler bulabileceğiniz Yazd şehri İran’ın tekstil kalbi olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Yeme İçme

Talaryazd Restaurant, Moshir ol Mammolek Restaurant, Caesar Restaurant, Dragon, Malek-o Tojjar, Marco-Polo Rooftop Restaurant, Cafe Fooka, Iranian Old Cafe, Khane Dohhad, Moon Cafe, Khane Dohad Traditional Restaurant, Hamame Kan, Baharestan Restaurant, Golesorkh Pizza ve Karen Retro Restaurant siz seyahat severler için seçmiş olduğumuz birbirinden nezih restoranlardır. İran’ın geleneksel yemeği olan Abguşt isimli yemeğe ve birbirinden çeşitli baharatlarla bezenmiş kebaplara sık sık rastlayacağınız geniş yelpazeli bir damak tadı bulunmaktadır Yazd şehrinde. Eğer isterseniz fast food restoranlarına gidebilirsiniz yemeklerin baharatlarından ve soslarından şikayetçi olursanız ki İran çapında yapılan tüm yemeklerin oldukça yağlı olduklarını söylemeden geçemeyeceğiz.

Konaklama

Caravanserai Zeinoddin, Zein-o-Din Caravanserai and Silk Road Hotel en bilinen ve en konforlu konaklama mekanları arasındadır. Fiyatları 150 TL ile 400 TL arasında değişmekte olan bu hotellerde cebinize uygun olanı tercih edebilir ve bu tercihten dolayıda lüks ve konfor beklentinizi ödeyeceğiniz ücrete göre ayarlayabilirsiniz. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Tüm İran genelinde olduğu gibi Yazd şehrinde de gece hayatı için barlar ve gece kulüpleri bulunmamaktadır. Fakat alkollü ya da bol müzikli gece hayatı yerine çay bahçeleri ve kafelerde akrabalarıyla ve arkadaşlarıyla eğlenen, uzun sohbetler yapan birçok kişiyle karşılaşacaksınız. Yani bu bölgelerde çılgın eğlenceler görülmese de genç nüfusun kendi eğlence anlayışlarıyla eğlendiklerine şahit olabilirsiniz. Fakat eğer uluslararası bir konaklama merkezinde kalırsanız odanızda alkol tüketme imkanınız olmakla beraber free shoplardan aldığınız içkileri de tüketebilirsiniz.

Yazd gezisi mi planlıyorsun?

Yazd hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Yazd gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Yazd gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.