İran Merak Edilen Ülke

İran‘ın batıda çok da olumlu bir üne sahip olmadığı aşikar. Arkadaşlarınızdan birine, İran hakkında ne düşündüklerini sorun, kesin olarak şu anki rejimden, ABD ile olan çekişmelerinden, nükleer silahlar ve savaşlar hakkında bahsedeceklerdir. Çünkü medyada gördükleri yalnızca bunlardan ibaret. Onlara İran’a gitmek istediğiniz hakkında düşüncelerinizi sorun, size başka bir soru ile cevap verirler: “Başka yer mi yok? Neden İran’a gitmek istiyorsun ki?”

Bu sorunun üzerine onlara sadece İran’ı ziyaret etmeyi planladığınızı söyleyin. Ciddi olduğunuzu anladıklarında size, bu yolculuğa çıkmamanız için çeşitli telkinlerde bulunacaklardır. 🙂

Tamam, belli ki bu telkinler tamamen ön yargıdan ibaret ve biraz aşırı gözüküyor. Ancak çoğu insanın yalnızca İran’a seyahat edeceğimi söylediğimde verdiği cevap tam olarak buydu. Arkadaşlarımın birçoğu planlarımı değiştirmemi istemişti. Fakat içlerinde “çok cesur” olduğumu söyleyenler de yok değildi.

Cesur? Savaşa katılmıyorum yahu. Alt tarafı bir gidip gezip geleceğim…

İran Tehlikeli Ülke Mi?

İran Seyahat Planı

Hayatımda ziyaret ettiğim diğer tüm ülkeler arasında, hiçbir yerde insanları İran’dan daha fazla misafirperver bulmadım. Abartmıyorum!

Orada yaşadığım samimiyet ve misafirperverlik şaşırtıcıydı. Zor bir yolculuk olmasını beklediğim 44 saatlik İstanbulTahran yolculuğum bile yaşadığım en kolay ve en keyifli seyahat deneyimlerinden birine dönüşmüştü. Gittiğim her yerde insanlar benimle konuşmaya, etrafımda dolaşmaya ve ülkelerinde kolaylıkla ve güvenle gezinmeme yardımcı oluyorlardı.

İran halkının muhteşem misafirperverliği, etkileyici tarihi yerleri, güzel manzaraları ve lezzetli yemekler sunan mutfağı, İran’ı turizm destinasyonları arasında en değerli varış yerlerinden biri yapıyor. Bütün bunların sonucunda “araştırmacı ve bilinçli” turistler ve sırt çantalı gezginler İran’a akın ediyor. İran’da seyahat endüstrisi son 10 yılda hiç olmadığı kadar artmış durumda. Şimdilik İran, turizm dünyasında bir sır olarak kalmaya devam ediyor ve nispeten az sayıda turist, İran’ın her yıl sunduğu eşsiz güzellikleri keşfetme şansını elde ediyor.

Nitekim, altın sarısı çöl tepelerinden karlı dağ zirvelerine, yoğun ormanlık alanlarından küçük köylere ve devasa modern şehirlerine kadar uzanan yerlerde bulunan manzaraları, tarihi eserleri pek çok insanın zevkine göre bir şeyler sunuyor. İster turist olun ister gezgin. İran size beklediğinizden daha fazlasını vereceğine emin olabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Neden İran’a Seyahat Etmek Herkes İçin Bir Zorunluluktur?

Tahran Seyahat İpuçları

Tarihi geçmişi, zengin kültürü ve yüksek enerjisiyle İran’ın başkenti Tahran’ı ziyaret etmek heyecan verici olsa gerek?

Bazıları yoğun ve aşırı kirliği olduğunu düşünürken, Tahran’ı güzel bir şehir olarak bulmuştum. Tabi hava kirliliği konusunda ben de aynı düşüncedeyim. Elbruz Dağları’nın karlı zirveleri, şehrin etrafında hızla dolaşan kalabalıklara karşı büyüleyici ve huzurlu bir zemin oluşturuyordu.

Tahran Azadi Meydanı Yolu

Ve bazen Tahran’ın sokaklarında tek başıma yürürken boğulmuş hissetmeme rağmen, tek yapmam gereken acele ile koşuşturan insanları izlemek ve sıcak bir gülümsemeyle karşılanacağımdan emin olmaktı. Hatta bazı insanlar durup bana nereli olduğumu soruyor ve bir yeri arıyorsam adres konusunda yardıma hazır olduklarını gösteriyorlardı. Böyle bir misafirperverlik karşısında herhangi bir turistin Tahran’da kaybolması kesinlikle imkansız!

Ayrıca Okuyun: Tahran’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Harika Yer!

İsfahan Seyahat İpuçları

İsfahan, tarihin, sanatın ve kültürün ana merkezi. Bir zamanlar dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi; muazzam Nakş-ı Cihan Meydanı’nı (İmam Meydanı) ve sayısız tarihi yerlerini ziyaret etmek İsfahan’da yapılacak başlıca aktivitelerden yalnızca birkaçıdır.

İsfahan Camileri

Şehirde ziyaret etmek istediğiniz tüm yerlerin bir listesini incelediğinizde, muhtemelen kendinizi İsfahan Nısf-ı Cihan “Dünyanın Yarısı” olarak adlandıran yerlilerle aynı fikirde bulacaksınızdır.

Ayrıca Okuyun: Kültürel Zenginliğin Mirası: İsfahan

Yezd Seyahat İpuçları

Yolculuğumun en keyifli duraklarından biri de Yezd şehriydi. Konuştuğum her İranlı, ya Yezd’i sevdiklerini ya da henüz Yezd’e gitmediklerini ama gerçekten gitmek istediklerini söylüyorlardı.

Amir Çakmak Camii, Yezd

Yezd, üç bin yıl öncesine dayanan bir tarihi geçmişi olan uzak çöl şehridir. Pers mimarisinin bir merkeziydi ve İranlılar, onun gibi başka bir yer olmadığını söylüyorlardı. Bugün bile!

Ayrıca Okuyun: Yezd’de 48 Saat!

Şiraz ve Persepolis

Pers’in antik başkentinin kalıntıları, modern Şiraz şehrinin sadece 50 kilometre dışında kalıyor. M.Ö. 519’a dayanan kalıntıları ile Persepolis, tarihle biraz ilgilenen herkes için İran’da mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Persepolis Antik Kenti, Şiraz

Nitekim, antik Persepolis anıtlarına “harabeler” demek, kentin kalıntılarının muhteşem ve heybetli olduğundan yanlış bir tanımlama olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Pers İmparatorluğu’nun Başkenti: Persepolis

İran Seyahatinizi Planlayın

İran, Türk vatandaşlarına 3 ay (90 gün) süreyle vizesiz bir ülkedir. İran’a uçakla gidebileceğiniz gibi, karayolu ile Van, Hakkari veya Ağrı üzerinden de giriş yapabiliyorsunuz.

İran Seyahat Planı

Ayrıca İstanbul, Ankara ve Trabzon kalkışlı Tahran varışlı otobüslerle de de ülkeye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: İran’a Nasıl Gidilir? (Uçak, Otobüs ve Tren)

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. İran hakkında özellikle Yezd şehri hakkında bilgi almak istiyorum. Yaşam şekli özetleyebileceğiniz kadarıyla ve ortaöğretim eğitimi hakkında, gece hayatı insanları baştan çıkaracak şekilde midir? Güvenilir mi? Yezd ile Tahran arası İnternet sitesinde 6-7 saat diyor tam olarak doğru bir bilgi mi? Yani bilmediğimiz bir yer dolayısıyla yaşamı, ahlaki boyutunu merak ediyorum. Yasaklar fazla ama neye göre, kime göre? Bu illegal olarak bir hayat fazla mıdır? Kadınlar bu konuda erkekleri baştan çıkaracak bir boyutta mıdır?

    Teşekkür eder, iyi günler dileriz.

    • Yezd şehri İran’ın güney bölgesinde olup başkent Tahran’a yaklaşık 650 km ve 7 saatlik bir sürüş mesafesindedir. İran’da eğitim seviyesi yüksektir. İran’da gece hayatı insanı baştan çıkarıcı değildir. İran’da gece hayatı yalnızca insanların evlerinde bir araya gelip eğlendikleri kadardır. Gece dışarı eğlenceleri olmaz. Yezd şehri İran’ın diğer popüler turistik şehirleri gibi güvenlidir. Yasaklar ülkeyi yönetenler tarafından koyulmuş kuralları kapsamaktadır. Bizler de gittiğimiz her ülkenin kurallarına saygı duyarak hareket etmek durumundayız. Dolayısıyla bu işin kime göre, neye göresi olmaz. İllegal hayattan kastınız nedir anlayamadım? Kadınlar erkekleri baştan çıkaracak boyutta derken neyi kastettiniz?

      Her okur ve soru soran benim gözümde değerlidir ve saygı duyarım. Sorunuzu onayladım ve yanıtlamaya çalıştım. Son iki sorunuzu anlamadım. Tam olarak neyi kastettiğinizi belirtirseniz yardımcı olabilirim.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.