Tek başına seyahate çıkacaklara altın değerinde öğütler.

Tek başına seyahate çıkarak dünyayı dolaşmak veya herhangi bir bölgede tatil yapma/gezme fikri kulağınıza nasıl geliyor? Kendinize olan güveniniz tam mı? Bilmediğiniz yerleri keşfetmeye, görmeye ve yaşamaya ne kadar isteklisiniz? Bu bahsettiklerimiz belki kişiden kişiye biraz zor gibi gelebilir. Ancak bunu başaracak güçte olan sizsiniz. Sadece bir adım atmanız yeterli olacaktır. Dünyanın herhangi bir bölgesini merak ediyorsunuz ancak gitmeye bir türlü cesaret edemiyorsunuz. İşte bu yazımız da bu cesareti henüz bulamayan ve ilk adımı atamayanlar için. Kim bilir belki bu önerilerimiz size bir ilham kaynağı olabilir. Hadi gelin hep beraber yeni yerler keşfedelim…

Tek Başına Seyahate Çıkmak Özgüven İster

Tek başına seyahate çıkma konusunda kendinize güvenin. Özgüven tavan yaptı sözü vardır. İşte burada özgüveniniz tavan yapsın ki keşfetmeye başlayabilesiniz. Herhangi bir yer olabilir, Almanya, Arjantin, Singapur… Ya da o kadar uzaklara gitmeye gerek yok gelin yakın yerlerden başlayalım. Mesela Türkiye’ye yakın olan ülkeler. Bu kadar uzağa gitmeyelim diyorsanız da ülke içerisinden bir yer seçelim. Aslında her zaman gezmeye yeni başlayacaklara önerimiz; ilk önce kendi ülkenizden gezmeye başlayın yönünde oluyor. Özgüveni bu kadar yukarılara taşımadan ülke içerisinde bir yerlere gidebilirsiniz. Mesela ülke içerisinden gitmek istediğiniz tatil bölgesi Antalya olabilir. Yaz aylarında en çok rağbet gören bu yere gitmek için uçak veya otobüsü ulaşım aracı olarak kullanabilirsiniz. Paranız yoksa bu işe biraz daha heyecan katarak otostop deneyebiliriz. Bu da tatil bölgesine kadar ücretsiz olarak gitmenize yardımcı olur. Tabii ki kendinize güvenmeniz tatile veya bir geziye başlamanız için önem taşıyacaktır.

Gittiğiniz Yerdeki İnsanlar İle Kaynaşın

Gitmek istediğiniz tatil bölgesine geldiniz. Burada turist gibi gözükmeyin. Oranın yerlisiymiş gibi edalı yürüyün. Hem bu size iyi hissetmenize yardımcı olacak hem de turist görünümünden uzaklaştıracaktır. İnsanlar ile konuşun. Onları tanımaya çalışın. Belki de yeni arkadaşlıklar bile kurabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Ucuz Bir Tatil İçin Altın Değerinde İpuçları

Gezilecek Yerleri Not Edin

Tek başına seyahate çıkmadan önce gezilecek yerleri ve yapılacak şeyleri not alın.

Tatile çıkmadan önce gezilmesi gereken yerleri ajandanıza kaydedin. Böylelikle zaman kaybının da önüne geçmiş olursunuz. Ve bu gezilerde mutlaka fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın. Gittiğiniz yerlerin resimlerini çekerek güzel bir tatil koleksiyonu oluşturabilirsiniz. Tatil bölgesi olarak seçtiğiniz yerin kültürel yerlerini, insanların en çok gittikleri bölgeleri araştırın. Böylelikle keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Keşfetmeye Önem Verin

Tatil için uğraşarak gittiğiniz bu bölgede otelde sıkışıp kalmayın. Gezin yeni yerler görerek öğrenin. Bölgeyi tanımaya çalışın. Yeni yerler keşfetmek hem bilgi açısından hem de tatilinizin daha keyifli geçmesi açısından yarar sağlayacaktır. Bu açıdan bu ayrıntıya önem verin.

Ayrıca Okuyun: Ekonomik Tatil İçin Yapmanız Gerekenler

Bavul Dolusu Eşya Almayın

Macera tutkusu ile çıktığınız bu yolda bir sürü bavul ile yola çıkmayın. İhtiyacınız olan eşyaları yanınıza alın. Telefon ve elektronik ürünlerinizi unutmayın. Bavul almak devamlı onu yanınızda taşımayı gerektirecektir. Bunun yerine daha az eşya size zahmet vermeyecektir.

Yeni Maceralar İçin Yeni Yerler Keşfedin

Kendinize güvenerek çıktığınız tatil yolunda zorluklar ile karşılaşsanız da kendinize olan güveniniz ile aşmayı bildiniz. Belki yoruldunuz, belki yerleri bulmada zorluk çektiniz. Ancak geriye dönüp baktığınızda keyifli olduğunu göreceksiniz. Hiç olmadı tecrübe kazandım diyebiliyorsunuz artık. Şimdi yeni maceralara hazırsınız. Bir sonraki serüven yurtdışı. Hemen korkmayın dil bilmiyorum diye. Akıllı telefon seyahat uygulamaları sayesinde insanlar ile istediğiniz şekilde iletişim kurabilirsiniz. Biz ilk gezilerimizde bunları öğrendik. Neden şimdi bunu yurtdışına taşımayalım? Sakın yurtdışına otostop ile gitmeye çalışmayın. Bunun için en güzeli uçak kullanmak olacaktır. Bir Amerika tatili veya Avrupa tatili bizi bekliyor olacak. Avrupa tatili sayesinde yeni bilgiler öğrenebilir ve hem televizyondan gördüğünüz yerleri daha yakından görme fırsatını elde edebilirsiniz. Bunun için öğrenmekten ve merak etmekten kaçmayın. Maceracı yanınızı dışa yansıtın. O zaman hayallerinize ulaşabilir ve farklı bir kişilik oluşturabilirsiniz.

İlk seyahat deneyiminiz nasıl geçmişti? Seyahat planlamanız, hazırlıklarınız ve karşılaştığınız olumlu/olumsuz deneyimlerinizi paylaşın.

Şu İçeriklere de Göz Atabilirsiniz:

2 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.