Tek Başına Seyahate Çıkacaklara Öneriler

Tek başına seyahate çıkarak dünyayı dolaşmak veya herhangi bir şehirde tatil veya gezme fikri kulağa nasıl geliyor? Kendinize olan güveniniz tam mı? Bilmediğiniz yerleri keşfetmeye, görmeye ve yaşamaya ne kadar isteklisiniz? Bu bahsettiklerim tatil ve gezme anlayışı farklılık gösterenlere elbette değişik gelebilir. Ancak bu sıra dışı görünen ‘tek başına seyahat’ kavramı herkesin başarabileceği bir ‘ölmeden yapılacaklar’ deneyimidir. Sadece o ilk adımı atmanız yeterli olacaktır. Sonra mı? İşte, Tolstoy şöyle diyor; “Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar: Ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir.”

Dünyanın herhangi bir köşesini merak ediyorsunuz ancak gitmeye bir türlü cesaret edemiyorsunuz. İşte bu içerikte, henüz yola tek başına çıkma cesaretini bulamamış kişiler belki de aradıkları o yakıtı bulacaklar. Kim bilir belki bu öneriler size bir ilham kaynağı olabilir.

Tek Başına Seyahate Çıkmak Özgüven İster

Tek başına seyahate çıkma konusunda kendinize güvenin. Hani ‘özgüvenim tavan yaptı’ sözü vardır ya, işte tam da bu esnada özgüveniniz tavan yapsın ki hemen bir seyahat planına başlayabilesiniz. Herhangi bir yer olabilir, Almanya, Mısır, Singapur… Ya da o kadar uzaklara gitmeye gerek yok gelin yakın yerlerden başlayalım. Mesela Türkiye‘ye komşu ülkeler: Gürcistan, Kuzey Kıbrıs, İran, Azerbaycan… Bu kadar uzağa gitmeyelim diyorsanız da ülke içerisinden bir yer seçelim. Aslında gezmeye yeni başlayacaklara önerim, ilk önce kendi ülkemizden başlamaları yönünde oluyor. Özgüveni bu kadar yukarılara taşımadan ülke içerisinde bir yerlere gidebilirsiniz. Mesela ülke içerisinden gitmek istediğiniz tatil bölgesi Antalya olabilir. Yaz aylarında en çok rağbet gören bu şahane yere gitmek için uçak veya otobüsü ulaşım aracı olarak kullanabilirsiniz. Paranız yoksa bu işe biraz daha heyecan katarak otostop deneyebiliriz. Bu da tatil bölgesine kadar ücretsiz olarak gitmenize yardımcı olur. Tabii ki kendinize güvenmeniz tatile veya bir geziye başlamanız için önem taşıyacaktır.

Gittiğiniz Yerdeki İnsanlarla Kaynaşın

Planladığınız tatil bölgesine geldiniz. Burada turist gibi gözükmeyin. Oranın yerlisiymiş gibi edalı yürüyün. Hem bu size iyi hissetmenize yardımcı olacak hem de turist görünümünden uzaklaştıracaktır. İnsanlarla konuşun. Onları tanımaya çalışın. Belki de yeni arkadaşlıklar bile kurabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Ucuz Bir Tatil İçin Altın Değerinde İpuçları

Gezilecek Yerleri Not Edin

Tatile çıkmadan önce gezilmesi gereken yerleri ajandanıza kaydedin. Böylelikle zaman kaybının da önüne geçmiş olursunuz. Ve bu gezilerde mutlaka fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın. Gittiğiniz yerlerin resimlerini çekerek güzel bir tatil koleksiyonu oluşturabilirsiniz. Tatil bölgesi olarak seçtiğiniz yerin kültürel yerlerini, insanların en çok gittikleri bölgeleri araştırın. Böylelikle keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Keşfetmeye Önem Verin

Tatil için uğraşarak gittiğiniz bu bölgede otelde sıkışıp kalmayın. Gezin, yeni yerler görerek yeni şeyler öğrenin. Bölgeyi tanımaya çalışın. Yeni yerler keşfetmek hem bilgi açısından hem de tatilinizin daha keyifli geçmesi bakımından son derece fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla bu ayrıntıya oldukça önem verin.

Bavul Dolusu Eşya Almayın

Macera tutkusu ile çıktığınız bu yolda bir sürü eşya ile yola çıkmayın. İhtiyacınız olan eşyaları yanınıza alın. Telefon ve elektronik ürünlerinizi unutmayın. Bavul almak devamlı onu yanınızda taşımayı gerektirecektir. Bunun yerine daha az eşya size zahmet vermeyecektir. Sırt çantası da seyahatinizde daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

Yeni Maceralar İçin Yeni Yerler Keşfedin

Kendinize güvenerek çıktığınız tatil yolunda zorluklar ile karşılaşsanız da kendinize olan güveninizi asla kaybetmeyin. Belki yoruldunuz, belki görmek istediğiniz yerleri bulmakta zorluk çektiniz. Ancak geriye dönüp baktığınızda keyifli olduğunu göreceksiniz. Hiç olmadı tecrübe kazandım diyebilirsiniz artık. İnanın ben de ilk seyahatimde çok zorlukla karşılaştım. Şimdi ise sanki her şeyi otomatik pilota bağladım. Seyahat öncesi hazırlıklar ve seyahat halinde her şey mükemmel gelişiyor.

Farz edelim ki, yalnız çıktığınız seyahatte tecrübe kazandınız. O halde, şimdi yeni maceralara hazırsınız. Bir sonraki serüven yurt dışı. Durun, dil bilmiyorum diye hemen endişelenmeyin. Mobil seyahat uygulamaları sayesinde insanlar ile istediğiniz şekilde iletişim kurabilirsiniz. Gittiğiniz şehirde görülecek yerleri bulmakta, şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda, yeme-içme ve alışveriş gibi süreçlerde mobil seyahat uygulamaları sayesinde rahat edebilirsiniz.

Sahi, ilk seyahat deneyiminiz nasıl geçmişti? Seyahat planlamanız, hazırlıklarınız ve karşılaştığınız olumlu/olumsuz deneyimlerinizi aşağıdaki yorum kısmından paylaşın.

2 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.