Bazı şeyler sadece yaşanarak anlaşılabilir. Mesela ‘Yolda Olmak’ gibi… Yazarak ya da izleyerek anlamak veya anlatmak güçtür. İşte yolda olmak da böyle bir şey.

Yolda Olmak, Parasız Dünya Turu Mümkün Mü?

Peki, para gerekli midir yollarda olmak için? Evet gereklidir! Bakmayın siz öyle beş parasız dünyayı geziyorum muhabbetlerine. Bu tür eylemler ütopik bir hayalden öteye gitmez. Biraz abartılır, süslenir püslenir, müthiş bir iş yapmış havası verilir ve sosyal medyaya servis edilir. Ama aslında hiçbir zaman böyle olmaz.

Yoldayken kimi zaman bir hostel odasında uyur, kimi zaman geceyi bir metro istasyonunda geçirebilirsiniz. Hiç tanımadığınız ve dilini, dinini, ırkını bile bilmediğiniz insanlar aileniz gibi olur.

Yollarda Geçen Uzun Süreler ve Yaşanmışlıklar

Ben aylardır yollardayım. 12 ülke gezdim. Tayland, Kamboçya, Malezya, Singapur, Endonezya, İran, Ermenistan, Gürcistan, Japonya ve Kore. Hepsi de bende ayrı izler bıraktı. Yepyeni insanlar tanıdım, çok güzel dostluklar kurdum. Bazen hiç tanımadığım insanlar beni evlerinde misafir ederken, Endonezya’da hastalandım ve hostelimin önüne 20 Endonezyalı öğrenci ellerinde yemek ve ilaçlarla geldiler.

Kore Geleneksel Kıyafetli İnsanlar

İran’da alkol aldıktan sonra polise yakalanmak gibi bol atraksiyonlu zamanlarım oldu. Yollar inanılmaz. Özgürlük inanılmaz. Yollarda kendinizi hiç olmadığınız kadar özgür hissediyorsunuz. Canınız bugün Bangkok’ta güneşin doğuşunu izlemek istiyor, ertesi gün güneşin batışını Malezya’da Georgetown’da izlemek istiyor oraya gidiyorsunuz. Saf özgürlük budur. Yollar size unuttuğunuz gerçek özgürlüğü verecektir.

Ayrıca Okuyun: Tek Başına Seyahate Çıkacaklara Öneriler

Vazgeçmek, dönmek istediğiniz anlar olmuyor mu? Elbette oluyor, olmalı da, ancak o zaman anlıyorsunuz yaptığınız eylemin güzelliğini. Hostelde 20 kişilik yatakhanede, gecenin bir yarısı, vatandaşın biri gelip sizi dürtüp, kalk bugün Çin yeni yılını kutluyoruz deyip seni uyandırdığında, alakasız bir ülkenin, alakasız bir kutlamasını yapmak için kendini onlarca insanın arasında buluyorsun.

Ben günde 10 Dolar ile geziyorum. Aslında ben gezmiyorum. Benim evim yollar. Ben yollarda yaşıyorum. Başlangıç olarak Asya‘yı seçtim. Zor bir kıta aslında. Bir çok imkan kısıtlı. Ama müthiş bir kültür. Ayrıca oldukça ucuz. Mesela Kamboçya’da Okyanus kenarında oturup 3 bira içip, 2 tabak kalamar yerseniz size maliyeti 15 TL. Türkiye‘de bunu 100 TL’den aşağı yapamazsınız. İnanılmaz bir doğası var Asya’nın. Malezya’da Tioman adasında yağmur ormanlarında kaybolmak inanılmaz heyecan verici bir olay.

Yola Çıkmak İçin Daha Fazla Beklemeyin

Dedim ya, ben ne kadar anlatırsam anlatayım, bazı şeyleri yaşamadan anlamak çok zor oluyor. Yollarda olmak da işte öyle bir şey.

Yollara düşmek için; biraz cesaret, biraz umut ve çokça hayal kurmaya ihtiyacınız var. Vakit kaybetmeden düşün yollara. Kazanacağınız çok fazla şey var.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.