Balkanlar Otobüs Seyahati

Balkan ülkeleri arasında ekonomik uçuş seçenekleri sınırlı olduğundan, Balkanlara birkaç haftalığına seyahat etmeye karar verirseniz büyük olasılıkla şehirler arasında otobüsle seyahat etmek zorunda kalacaksınız. Balkanlarda otobüs yolculukları ekonomik olabilir, ancak genellikle sorunsuz geçmez. Yolculuğunuzun sorunsuz ve keyifli geçmesi için aşağıdaki Balkan otobüs ipuçlarını dikkate almanızı öneririm.

Balkanlarda En İyi Otobüs Rotası Nasıl Planlanır?

Rome2Rio ve GetByBus gibi web siteleri, Balkanlarda otobüsle seyahat etme konusunda bazı bilgiler sunuyor, ancak bu bilgiler genellikle eksiktir. Balkan otobüs şirketlerinin web siteleri bulunmadığından, bu tür web sitelerinin doğru bilgileri toplaması zor olabilir. Bu nedenle, hem kendi Balkan otobüs yolculuklarım hem de yazılarıma gelen yorumlardaki deneyimlere dayanarak aşağıdaki ipuçlarını dikkate alabilirsiniz:

 1. Otobüs güzergahlarını ararken BalkanViator, GetByBus, CheckMyBus ve BusTicket4 web sitelerini kontrol edin. Ancak, buradaki bilgiler eksik ve hatalı olabilir. Özellikle otobüs hareket saatleri ve bilet ücretleri. Bu durumda şu adımları takip edebilirsiniz:
 2. Planladığınız rotadaki şehirler hakkında yazdığım yazılara göz atın, Google’da aratın ve çıkan blog yazılarını okuyun. Bu kaynaklar aracılığıyla aradığınız otobüs şirketlerinin isimlerini bulabilir ve ardından bu şirketleri tek tek kontrol edebilirsiniz.
 3. Yerel halktan, özellikle konaklama yerinizde çalışan insanlardan en iyi otobüs güzergahlarını ve şirketlerini öğrenmeye çalışın. Yerel halkın, yaygın olarak kullanılan otobüs güzergahlarını ve bilet satın alma yöntemlerini bilme olasılığı daha yüksektir. Otobüs terminalini arayarak bilgileri teyit ettirmek için onlardan yardım isteyebilirsiniz.
 4. Yukarıdaki adımlar başarılı olmazsa, doğrudan otobüs terminaline gidin. Genellikle otobüs saatleri bilet yazıhanelerinin camlarına yapıştırılıyor.

Balkanlarda otobüs yolculuklarınızı planlarken bu ipuçlarını dikkate alarak daha iyi bir planlama yapabilirsiniz.

Balkanlarda Otobüs Seyahati

Her Zaman Yanınıza Atıştırmalıklar Alın

Balkanlarda otobüsler çoğunlukla şehirler arası yolculuklarda bir defaya mahsus mola vermektedir. Buralarda atıştırmalıklar alabileceğiniz kafeterya yerleri oluyor. Ancak, sekiz saatten fazla süren bir yolculukta beş dakikadan daha fazla mola verilmiyor ve yeni bir ülkeye geçtikten sonra da zaten yerel para birimine sahip olmadığınız için aç kalabilme durumunuz oluyor. Bu nedenle atıştırmalık almanız önemlidir.

Bazı otobüs şirketleri, otobüse yiyecek getirmenize izin vermeyebilir. Bilet satın alırken böyle bir kuralın olup olmadığını öğrenin.

Balkanlarda Otobüs Seyahati

Sınır Geçişlerinde Olası Problemlere Hazırlıklı Olun

Balkanlarda seyahat ederken birçok sınırı geçmeniz gerekecek ve her sınır geçişi, iki ülke arasındaki ilişkilere özeldir. Örneğin, Kuzey Makedonya‘dan Kosova‘ya geçerken, Makedon polisleri pasaport kontrolünde Türk vatandaşlarına sıkıntı çıkarabiliyorlar. Ayrıca, Karadağ‘dan Arnavutluk‘a geçişte, özellikle Arnavutluk tarafında polisler otobüsü bir süre bekletip yolcuları da çantalarına kadar arayabiliyorlar.

Daha Fazla Okuyun:

Balkanlarda otobüs yolculuğu hakkında sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.


Arkadaşlar YouTube’da ‘See You in Türkiye’ adında bir kanala sahibim. Burada ülkemizin tarihi ve turistik yerlerini, doğal güzelliklerini, mutfak ve kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmaya çalışıyorum. Çalışmalarımı desteklemek ve daha fazla kişiye ulaşabilmek adına rica etsem abone olabilir misiniz? Desteğiniz için teşekkür ederim.

YouTube Abone Ol

10 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhabalar,

  İstanbul’dan otobüs seferi ile Üsküp’e geçeceğim. Ne gibi belgelere ihtiyacım olacak. Sınırdan geçmek için neleri kontrol ediyorlar ilk olarak.

 2. Merhabalar,

  Ohri’den Bosna Hersek’e geçmek için 2 gün kadar vaktimiz olacak. Karayoluyla birkaç otobüs seferiyle gitmek mi, yoksa pahalı da olsa uçakla geçmek mi mantıklı olur sizce? Otobüs seferleriyle ilgili önden kesin planlar yapamıyoruz, ulaşım siteleri çok gelişmiş değil. Uçakla geçmek de pahalı görünüyor.

  • Merhaba,

   Bütçenizi bilmiyorum. Hız ve konfor arayışındaysanız tabii ki uçakla gitmeniz en iyi seçenek. Ancak zamanının var ve konfordan ziyade yolda olmak, manzaralı bir seyahat yapabilirim derseniz Balkanlar’da otobüsle ulaşım elverişli ve bu yolu birkaç aktarma ile tamamlayabilirsiniz. Otobüsle ulaşım hakkında tüm şehirler arası ulaşım hakkında, hareket saatleri, bilet ücretleri vs. hakkında bilgiler mevcut. Bu yazılarımdan yola çıkarak kendinize bir yolculuk planı oluşturabilirsiniz. Konuyla alakalı daha fazla sorularınız olursa da yine buradan her zaman yazabilirsiniz.

 3. Fatih bey selamlar,

  Size danışmak istediğim bir konu olacak. İstanbul’da ikamet ediyorum. 1 haftalığına 23-30 Nisan arası Balkanları seyahat etme düşüncem var. Araç kiralamayacağım. Toplu taşıma araçları ile bir gezi planlıyorum. Ama hazır gitmişken 2-3 ülke görmek istiyorum. Sırbistan Belgrad planda kesin olmalı ama ilk olarak uçakla nereye inmeliyim, nereden İstanbul’a dönmeliyim veya nasıl bir rota oluşturmalıyım çok fikrim yok. Bu konuda destek olabilirseniz çok sevinirim.

 4. Merhaba,

  Öncelikle yazılarınız için çok teşekkür ederim, emeklerinize sağlık.

  Mayıs başında Karadağ seyahatim olacak. Dönüşte Kosova’ya geçip dönmek mi daha kolay bir rota olur yoksa Tiran’a geçip dönmek mi daha kolay bir rota olur? (Yolculuk, süre, sınır polisi vs. gibi konular)

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Rica ederim. Seyahat sürenizi yazmamışsınız. Podgorica’dan Priştine’ye ve Kotor’dan İşkodra üzeri Tiran’a otobüsler var. Kolay olanı direkt Priştine fakat gezilecek yer bakımından İşkodra ve Tiran’ı öneririm. Dönüş bileti fiyatlarına ve Priştine ile Tiran’a olan otobüs ücretlerine bakarak bütçenize göre bir plan yapabilirsiniz. Seyahat sürenizi de bilemediğimden nereye kaç gün ayıracağınız hakkında yardımcı olamıyorum. Yolculuk, süre, sınır geçişleri ve daha fazlası hakkında bilgiler verdiğim yazılarım site içerisinde mevcuttur.

 5. Hollanda’dan Piriştine’ye (doğru mu yazdım bilmiyorum) gitme planım var. Önce Tiran’a havayolu ile akabinde Tiran’dan Piriştine’ye karayolu otobüs ile geçersem çok uygun fiyata oluyor. Sizin bu konuda bilgi ve görüşünüzü alabilir miyim? Teşekkürler.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.