Balkanlar Otobüs Seyahati

Balkan ülkeleri arasında ekonomik uçuş seçenekleri sınırlı olduğundan, Balkanlara birkaç haftalığına seyahat etmeye karar verirseniz büyük olasılıkla şehirler arasında otobüsle seyahat etmek zorunda kalacaksınız. Balkanlarda otobüs yolculukları ekonomik olabilir, ancak genellikle sorunsuz geçmez. Yolculuğunuzun sorunsuz ve keyifli geçmesi için aşağıdaki Balkan otobüs ipuçlarını dikkate almanızı öneririm.

Balkanlarda En İyi Otobüs Rotası Nasıl Planlanır?

Rome2Rio ve GetByBus gibi web siteleri, Balkanlarda otobüsle seyahat etme konusunda bazı bilgiler sunuyor, ancak bu bilgiler genellikle eksiktir. Balkan otobüs şirketlerinin web siteleri bulunmadığından, bu tür web sitelerinin doğru bilgileri toplaması zor olabilir. Bu nedenle, hem kendi Balkan otobüs yolculuklarım hem de yazılarıma gelen yorumlardaki deneyimlere dayanarak aşağıdaki ipuçlarını dikkate alabilirsiniz:

  1. Otobüs güzergahlarını ararken BalkanViator, GetByBus, CheckMyBus ve BusTicket4 web sitelerini kontrol edin. Ancak, buradaki bilgiler eksik ve hatalı olabilir. Özellikle otobüs hareket saatleri ve bilet ücretleri. Bu durumda şu adımları takip edebilirsiniz:
  2. Planladığınız rotadaki şehirler hakkında yazdığım yazılara göz atın, Google’da aratın ve çıkan blog yazılarını okuyun. Bu kaynaklar aracılığıyla aradığınız otobüs şirketlerinin isimlerini bulabilir ve ardından bu şirketleri tek tek kontrol edebilirsiniz.
  3. Yerel halktan, özellikle konaklama yerinizde çalışan insanlardan en iyi otobüs güzergahlarını ve şirketlerini öğrenmeye çalışın. Yerel halkın, yaygın olarak kullanılan otobüs güzergahlarını ve bilet satın alma yöntemlerini bilme olasılığı daha yüksektir. Otobüs terminalini arayarak bilgileri teyit ettirmek için onlardan yardım isteyebilirsiniz.
  4. Yukarıdaki adımlar başarılı olmazsa, doğrudan otobüs terminaline gidin. Genellikle otobüs saatleri bilet yazıhanelerinin camlarına yapıştırılıyor.

Balkanlarda otobüs yolculuklarınızı planlarken bu ipuçlarını dikkate alarak daha iyi bir planlama yapabilirsiniz.

Balkanlarda Otobüs Seyahati

Her Zaman Yanınıza Atıştırmalıklar Alın

Balkanlarda otobüsler çoğunlukla şehirler arası yolculuklarda bir defaya mahsus mola vermektedir. Buralarda atıştırmalıklar alabileceğiniz kafeterya yerleri oluyor. Ancak, sekiz saatten fazla süren bir yolculukta beş dakikadan daha fazla mola verilmiyor ve yeni bir ülkeye geçtikten sonra da zaten yerel para birimine sahip olmadığınız için aç kalabilme durumunuz oluyor. Bu nedenle atıştırmalık almanız önemlidir.

Bazı otobüs şirketleri, otobüse yiyecek getirmenize izin vermeyebilir. Bilet satın alırken böyle bir kuralın olup olmadığını öğrenin.

Balkanlarda Otobüs Seyahati

Sınır Geçişlerinde Olası Problemlere Hazırlıklı Olun

Balkanlarda seyahat ederken birçok sınırı geçmeniz gerekecek ve her sınır geçişi, iki ülke arasındaki ilişkilere özeldir. Örneğin, Kuzey Makedonya‘dan Kosova‘ya geçerken, Makedon polisleri pasaport kontrolünde Türk vatandaşlarına sıkıntı çıkarabiliyorlar. Ayrıca, Karadağ‘dan Arnavutluk‘a geçişte, özellikle Arnavutluk tarafında polisler otobüsü bir süre bekletip yolcuları da çantalarına kadar arayabiliyorlar.

Daha Fazla Okuyun:

Balkanlarda otobüs yolculuğu hakkında sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.


Arkadaşlar YouTube’da ‘See You in Türkiye’ adında bir kanala sahibim. Burada ülkemizin tarihi ve turistik yerlerini, doğal güzelliklerini, mutfak ve kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmaya çalışıyorum. Çalışmalarımı desteklemek ve daha fazla kişiye ulaşabilmek adına rica etsem abone olabilir misiniz? Desteğiniz için teşekkür ederim.

YouTube Abone Ol

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.